Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
21-08-2008 18:59Rzepińska (59 punktów)Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
Ocena 3 na 3
Według Łukasza 2:8-11 w noc narodzin Jezusa pasterze przebywali na polach. Warto ustalić, jaka pogoda panowała o tej porze roku w Betlejem, czyli w miejscu narodzin Jezusa. Żydowski miesiąc Kislew(obejmujący część naszego listopada i grudnia) był zimny i deszczowy. Kolejny Tebet (grudzień/styczen)- przynosiłl najniższe temperatury w roku.
Pisarz biblijny Ezdrasz potwierdza, że w miesiącu Kislew było zimno i mokro (Ezdrasza 10:9, 13)
Więc jak wczesniej wspomniało, że tej nocy, której Jezus przyszedł na świat, pasterze pozostawiali z owcami na dworze. Nie chodzi o to, ze WYPROWADZALi owce w dzien na pastwisko, ale wraz z nimi OBOZOWALI po GOŁYM niebem i to równiez NOCĄ. Opis ten nie pasuje do warunków pogodowych panujących w Betlejem w grudniu. Jak widac, wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa dowodzą, ze nie mogło się to stac w grudniu.

Data narodzin Chrystusa jest nieznana. W Ewangeliach nie podano, ani daty, ani miesiąca. Według niektórych hipotez uznawanych obecnie przez większość uczonych, narodziny Chrystusa przesunięto na dzień zimowego przesilenia dnia z nocą (25 grudnia według kalendarza juliańskiego, 6 stycznia według egipskiego), poniewaz w dniu, w którym słońce rozpoczyna swój poowrót na północ, pogańscy czciciele Mitry obchodzili narodziny Słońca Niezwyciężonego. Boże Narodzenie pojawiło się w czasie, gdy kult słońa był w Rzymie szczególnie rozpowszechniony.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 Dalej..
#1
21-08-2008 20:48
 Ocena 2 na 2
Mave (114 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
Mogę być równie czepliwy co TY....?

dziękuję, a więc wg św Łukasza rozdział drugi czy tam któryś, pasterze owszem "w polu"
nocujący są... ale nic o warunkach nocowania nie pisze... ani o gołym niebie, ani o chacie czy namiocie, ani w ogóle o niczym!
czy to anomalie pogodowe(jakże obecne w naszym życiu), czy to może brak sianka w zapasie pozwoliło/zmusiło pasterzy do wypasu owieczek o tej porze roku...
a może pasterze grzali się jakimiś trunkami czy to też samymi owieczkami... kto wie, niestety święty Łukasz nie uraczył nas dłuższym opisem noclegowania owych zacnych pasterzy
Jak widać, wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa dowodzą, ze mogło lub nie stać się to w grudniu.

Ps. Pani Rzeplińska(nie mylę się co do płci, prawda?) na tym forum, zgoła racjonalnym, walczy się z tezą czy w ogóle się Jezus narodził czy nie, a w jakim miesiącu... kto by na to patrzył...
dziękuje i pozdrawiam.

#2
22-08-2008 00:32
 Ocena 1 na 1
Piotrek K. (451 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
Najpierw zacznijmy od tego, czy miesiąc grudzień istnieje obiektywnie, czy też jest to umowna nazwa - symbol, dla oznaczenie pewnego okresu. Ja de facto myślę, że to drugie, choć tego pierwszego nie wykluczam.

#3
22-08-2008 07:46
 Ocena 1 na 1
Mave (114 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi Piotrek K.
>Najpierw zacznijmy od tego, czy miesiąc grudzień istnieje obiektywnie, czy też jest to umowna nazwa - symbol, dla oznaczenie pewnego okresu. Ja de facto myślę, że to drugie, choć tego pierwszego nie wykluczam.

o jejku... ja zawsze myślałem,ze miesiąc grudzień zawsze był niesymbolicznym oznaczeniem pewnego okresu... od końca listopada do początku stycznia... kto by pomyślał?

zanim wysnuje jakąś własną tezę... wyjaśnij proszę głębiej tą sprawę... nie chcemy przecież nieporozumień....
Dziękuje i pozdrawiam!

#4
22-08-2008 09:04
 Ocena 1 na 1
smirnoff (228 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?

#5
22-08-2008 11:02
 Ocena 1 na 1
glingor (640 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
Może najpierw wykaż że się urodził, a potem zacznij szukać miesiąca ?


fear is the mind killer

aristoskr (110 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
Jezusa takiego, o jakim piszą świętę księgi kościoła nigdy nie było. Jakie więc ma znaczenie to, kiedy urodził się ten, który naprawdę nosił to imię. A zapewne nosiło je wielu.

adj

#7
22-08-2008 12:23
 Ocena-1 na 1
Rzepińska (59 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi glingor
>Może najpierw wykaż że się urodził, a potem zacznij szukać miesiąca ?

tu nie ma co wykazywać... w Bibli piszę, że Jezus się urodził.. poza tym nie znam osób, które by to zaprzeczyły. Wszędzie praktycznie jest potwierdzą , że Jezus istniał.

Rzepińska (59 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi aristoskr
>Jezusa takiego, o jakim piszą świętę księgi kościoła nigdy nie było. Jakie więc ma znaczenie to, kiedy urodził się ten, który naprawdę nosił to imię. A zapewne nosiło je wielu.
>
adj


czemu tak sądzisz.? Czyżbys uwazał, że Biblia kłamie.?

#9
22-08-2008 12:33
 Ocena-1 na 1
Rzepińska (59 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi Mave
>Mogę być równie czepliwy co TY....?
>dziękuję, a więc wg św Łukasza rozdział drugi czy tam któryś, pasterze owszem "w polu"
>nocujący są... ale nic o warunkach nocowania nie pisze... ani o gołym niebie, ani o chacie czy namiocie, ani w ogóle o niczym!
>czy to anomalie pogodowe(jakże obecne w naszym życiu), czy to może brak sianka w zapasie pozwoliło/zmusiło pasterzy do wypasu owieczek o tej porze roku...
>a może pasterze grzali się jakimiś trunkami czy to też samymi owieczkami... kto wie, niestety święty Łukasz nie uraczył nas dłuższym opisem noclegowania owych zacnych pasterzy
>Jak widać, wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa dowodzą, ze mogło lub nie stać się to w grudniu.
>Ps. Pani Rzeplińska(nie mylę się co do płci, prawda?) na tym forum, zgoła racjonalnym, walczy się z tezą czy w ogóle się Jezus narodził czy nie, a w jakim miesiącu... kto by na to patrzył...
>dziękuje i pozdrawiam.

Jeśli nie mogło np stać się to w grudniu, to dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie akurat w tym miesiącu.?
a co do tezy, czy Jezus się narodził to nawet nie ma co się zastanawiac..

dziękuje za wypowiedz

#10
22-08-2008 12:51
 Ocena 2 na 2
stilgar (7322 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi Rzepińska
>>Jezusa takiego, o jakim piszą świętę księgi kościoła nigdy nie było. Jakie więc ma znaczenie to, kiedy urodził się ten, który naprawdę nosił to imię. A zapewne nosiło je wielu.
>>
adj

>czemu tak sądzisz.? Czyżbys uwazał, że Biblia kłamie.?
Książka nie może kłamać, ale mogli to robić ci, którzy ją pisali. Uważasz, że nie ma w niej błędów, przeinaczeń czy włączonych różnych legend i podań ludowych? Nawet jeśli ktoś uważa, że Bóg to podyktował, nie można zaprzeczyć, że przez wieki w formie ustnej a potem "poprawki" Kościoła spowodowały, że wiele się to różni od oryginału.

A z innej beczki: uważasz, że greckie mity kłamią?

#11
22-08-2008 12:54
 Ocena 2 na 2
stilgar (7322 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi Rzepińska
>>Może najpierw wykaż że się urodził, a potem zacznij szukać miesiąca ?
>tu nie ma co wykazywać... w Bibli piszę, że Jezus się urodził.. poza tym nie znam osób, które by to zaprzeczyły. Wszędzie praktycznie jest potwierdzą , że Jezus istniał.
>
Hmm... na tym portalu pewnie znajdziesz sporo osób, które zaprzeczą i kilka artykułów z arugmentami przeciwko istnieniu Jezusa. A z tego co sie orientuję, jedyne rzymskie pisma w których Jezus jest wspomniany, zostały uznane za fałszerstwo dokonane przez Kościół w wiekach późniejszych. Oczywiście Kościół i naukowcy związani z Kościołem uważają te pisma za autentyczne...

#12
22-08-2008 12:56
 Ocena 2 na 2
stilgar (7322 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi Rzepińska
Z powodu przesilenia zimowego, który to dzień był świętem w wielu kulturach - bo jakże tu się nie radować ze zwycięstwa światła nad ciemnością, gdy dzień się wydłuża a noc skraca?

W wielu religiach odnajdziesz wzmianki, że ich Bóg narodził się akurat 25 grudnia... przypadek?

#13
22-08-2008 13:10
 Ocena 3 na 3
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi Rzepińska
>>Jezusa takiego, o jakim piszą świętę księgi kościoła nigdy nie było. Jakie więc ma znaczenie to, kiedy urodził się ten, który naprawdę nosił to imię. A zapewne nosiło je wielu.
>>
adj

>czemu tak sądzisz.? Czyżbys uwazał, że Biblia kłamie.?

A Koran?
A Bhagawadgita?

Czy te święte księgi kłamią?
A skoro kłamią czemu Biblia ma być wyjątkiem?
Bo mamusia z tatusiem Ci to wpoili a rodzice przecież Cię nie okłamywali?
Bo ksądz katecheta tak mówi?
A jemu to powiedzieli w semiarium, a wcześniej inny ksiądz katecheta i mamusia z tatusiem

A mamusia nie opowiadała czasem o Świętym Mikołaju i Zajączku Wielkanocnym? I że jak będziesz robić zeza to ci tak zostanie?

"Wizards don't believe in gods in the same way that most people
don't find it necessary to believe in, say, tables."
Terry Pratchett "Reaper Man"

#14
22-08-2008 13:17
 Ocena 1 na 1
smirnoff (228 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi Rzepińska
>czemu tak sądzisz.? Czyżbys uwazał, że Biblia kłamie.?

Oj Rzepińska, Ty najwyraźniej jeszcze nie do końca zdajesz sobie sprawę na jakie forum trafiłaś

Co do wątpliwości w kwestii istnienia Jezusa i kontrowersji z tym związanych

www.trinit(*)lides-i-Pitagoras-tez-nie_.htm

www.trinit(*)zusie-zostalo-sfalszowane_.htm

apologetyka.katolik.net.pl/content/view/883/68/

Patty Matheson (2087 punktów)Odp: Czy Jezus naprawde urodził sie w grudniu?
W odpowiedzi Rzepińska
>a co do tezy, czy Jezus się narodził to nawet nie ma co się zastanawiac..

   Nie zgodzę się. Jezus jest legendą, która wywarła zdecydowanie duży wpływ na ludzi, jest postacią bardziej prawdopodobną niż np. Ozyrys, i jeśli tylko istnieją jakieś wiarygodne źródła, warto zbadać, czy ta postać istniała.

   A co do pytania o obchodzenie BN w grudniu... Ustalenie Kościoła, podyktowane marketingiem. Święto nieodbiegające od pogańskich praktyk przesilenia zimowego lepiej sie przyjęło. Nic w tym dziwnego, Kościół ustalił wiele rzeczy, które nie mają uzasadnienia w Ewangeliach.

Pozdrawiam

1 2 3 4 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365