Racjonalista - Strona głównaDo treści
Intersubiektywność

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
27-02-2010 13:01lontri (16088 punktów)Intersubiektywność

Jak Wam się jawi 'intersubiektywność'? Czy jest pojęciem, a może słowem pustym, poczuciem, sytuacją, faktem czy też mitem?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 Dalej..
#1
27-02-2010 15:37
 Ocena 4 na 4
rudyment (3233 punktów)Odp: Intersubiektywność
>Jak Wam się jawi 'intersubiektywność'? Czy jest pojęciem, a może słowem pustym, poczuciem,
>sytuacją, faktem czy też mitem?

Intersubiektywność: cecha poznania polegająca na tym, że twierdzenia będące jego wyrazem mogą być rozumiane przez każdą osobę mającą odpowiednie kwalifikacje; podstawowy postulat wysuwany wobec nauki.

W tym słownikowym ujęciu intersubiektywność jest zjawiskiem pospolitym, choć występującym lokalnie.


Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów

#2
27-02-2010 21:09
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi rudyment
Cieniutko.
Jestem lepszy, bo potrafię podlinkować dłuuuugaśny tekst na ten temat.




Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)

#3
27-02-2010 22:06
 Ocena 2 na 2
rudyment (3233 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi kulka_na_mole
>Cieniutko.
>Jestem lepszy, bo potrafię podlinkować dłuuuugaśny tekst na ten temat.

>

A tak ze serducha, własnemy słowamy?


Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów

#4
28-02-2010 02:29
 Ocena 1 na 1
Interek (1162 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi rudyment
>Intersubiektywność: cecha poznania polegająca na tym, że twierdzenia będące jego wyrazem mogą być rozumiane przez każdą osobę mającą odpowiednie kwalifikacje; podstawowy postulat wysuwany wobec nauki.

Dodam tylko, że anglosasi często używają terminu "common sense" na określenie tegoż.

lontri (16088 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi rudyment

Czy tak pojęta intersubiektywność jest cechą konieczną poznania?

BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT

#6
28-02-2010 08:24
 Ocena 1 na 1
lontri (16088 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi Interek

Czy skutkiem stosowania 'common sense' może być kompletny nonsens?

BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT

#7
28-02-2010 08:27
 Ocena 1 na 1
lontri (16088 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi kulka_na_mole

Rozumiem, że intersubiektywność jawi Ci się w głównie w encyklopediach?

BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT

rudyment (3233 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi lontri
>Czy tak pojęta intersubiektywność jest cechą konieczną poznania?

Tylko w przypadku istnienia więcej niż jednego podmiotu poznającego - a i wtedy tylko wówczas, gdy zachodzi potrzeba uzgodnienia wyników poznania między podmiotami.


Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów

lontri (16088 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi rudyment

Czy 'istnienie podmiotu' jest 'intersubiektywnie' do sprawdzenia?

BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT

rudyment (3233 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi lontri
>Czy 'istnienie podmiotu' jest 'intersubiektywnie' do sprawdzenia?

Istnienie jakiegokolwiek podmiotu oczywiście nie. Tylko istnienie innych podmiotów - i to właśnie w ten sposób, że stwierdzamy odmienność wyników poznania między podmiotami.

Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów

lontri (16088 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi rudyment

Skoro nie można udowodnić 'intersubiektywnie' istnienia podmiotu, skąd wiadomo, że 'podmiot' 'ma potrzebę' uzgadniania wyników poznania? I czy ta wiedza jest dostępna 'intersubiektywnie'?

BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT

#12
28-02-2010 11:07
 Ocena 5 na 5
diogenes (42753 punktów)Odp: Intersubiektywność
>Jak Wam się jawi 'intersubiektywność'?

Myślę, że należałoby zawsze dodać, o jaką intersubiektywność chodzi. Czym innym będzie intersubiektywność przeżyć (wrażeń, spostrzeżeń, emocji), czym innym intersubiektywność poznania. Jeśli boli mnie ząb i informuję o tym dentystę, to uważam, że zostałem zrozumiany, jeśli lekarz bierze się do roboty. Nie oczekuję, że przeżywa on mój ból, czy też że przeżywał go kiedykolwiek: z fotografii rtg odczytuje zmiany mojej piątki, porównuje ze zdrowym zębem (wiedza), kwalifikuje je jako stan zapalny (kompetencja), po czym dobiera mi się do kanału (umiejętność). Na tym przykładzie widać, że intersubiektywność jest sytuacją złożoną i polega na skomplikowanej interakcji ukierunkowanej na cel.

Dalej należałoby prześledzić inne konteksty, w których pojawia się analogiczny problem. Na czym polegałaby np. intersubiektywność wyznania miłosnego, wyznania estetycznego (Ten zachód słońca jest piękny), wyznania wariata lub mistyka, czym byłaby wreszcie intersubiektywność twierdzenia naukowego czy wyznania filozofa, itd.

Generalnie w problemie intersubiektywności chodzi o kontekst społeczny naszych przeżyć, poznań i zachowań. Ale być może dotyczy ten problem i rozumienia samego siebie. Czasem bowiem trudniej nam pojąć samego siebie niż innych. Być może sama subiektywność jest tylko przypadkiem intersubiektywności: wyraża to znane porzekadło, że człowiek jest istotą społeczną.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

rudyment (3233 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi lontri
>Skoro nie można udowodnić 'intersubiektywnie' istnienia podmiotu, skąd wiadomo, że 'podmiot' 'ma potrzebę' uzgadniania wyników poznania? I czy ta wiedza jest dostępna 'intersubiektywnie'?

Chyba nieporozumienie... Nie można udowodnić istnienia podmiotu poznającego, tylko jakichś innych poza nim.


Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów

Interek (1162 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi lontri
>Czy skutkiem stosowania 'common sense' może być kompletny nonsens?

Raczej nie, bo chodzi właśnie o rzeczy, które "widzi" kilka osób na raz, i o których można ze sobą rozmawiać. "Common sense" zakłada, że są rzeczy, które można zobiektywizować.

#15
28-02-2010 17:22
 Ocena 1 na 1
lontri (16088 punktów)Odp: Intersubiektywność
W odpowiedzi Interek

Twoje kryterium nie jest chyba zbyt ostre, skoro zbiorowe objawienia religijne mogą według niego podpadać pod efekt działania zdrowego rozsądku.

BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT

1 2 3 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365