 |
Ateista czyli dzika bestia Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-10-2010 07:55 | Koraszewski (82900 punktów) | Ateista czyli dzika bestia
7 na 7 | Nowi ateiści wzbudzają wiele niechętnych reakcji, zaś starzy nabierają szlachetnej patyny. Niektórzy religianci gotowi są niemal składać hołdy starym ateistom, by w ten sposób wyrazić swoje obrzydzenie wobec "nowych ateistów". Wrzuć w wyszukiwarkę hasło "New Atheists" a otrzymasz dziesiątki tysięcy odpowiedzi. Jerry Coyne promuje ostatnio nowa nazwę (która w zasadzie brzmi tak samo, może z odrobiną porykiwania w głosie) - Gnu Atheist (Rogaci ateiści?) Dyskusja wokół tej nowej nazwy jest wielce zabawna, a najbardziej podoba mi się projekt znaczka.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#1 2 na 2 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | Fajny znaczek. Aczkolwiek Coyne pewnie żartuje, bo jedyne co jest rogate w ateizmie, to prawda, która w oczy kole handlarzy zmartwychwstania. |
| AdamGr (3037 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | Rozumiem : "nielicencjonowani" ateiści. |
| Andrzej Bogusławski (52267 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | > Fajny znaczek. Aczkolwiek Coyne pewnie żartuje, bo jedyne co jest rogate w ateizmie, to prawda, która w oczy kole handlarzy zmartwychwstania.Podstawą ateizmu jest Panie Jacku "rogata dusza".@@@ . |
| Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | Nie mam duszy, więc i z rogami krucho  To prawda osobom naćpanym religijnie wydaje się być dzika i złośliwa. Może nawet rzeczywiście rzeczywistość rzuca się na nich jak byk na korridzie. Ale to nie moja wina. |
#5 2 na 2 ancykryst przegrzeszony (526 punktów) (zablokowany) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | > Niektórzy religianci gotowi są niemal składać hołdy starym ateistom, by w ten sposób wyrazić swoje obrzydzenie wobec "nowych ateistów".Wydaje mi się, że wynika to częściowo z tego, że Dawkins w ,,Bogu urojonym'' ostro zaatakował (ale chyba jeszcze nie przełamał) pewne myślowe tabu - mianowicie to, że religia i jej doktryny są czymś tak trudnym, skomplikowanym, niemożliwym do ogarnięcia, iż lepiej nie zabierać głosu... itp. itd. Ilustracją powyższego jest poniższy fragment ,,Mistrza i Małgorzaty'', w którym Berlioz (nie kompozytor!) dyskutuje z poetą Bezdomnym. ,,...- Nie ma takiej wschodniej religii - mówił Berlioz - w której dziewica nie zrodziłaby boga. Chrześcijanie nie wymyślili niczego nowego,... ...Michał Aleksandrowicz dalej zapuszczał się w gąszcz, w który bez ryzyka skręcenia karku zapuścić się może tylko człowiek niezmiernie wykształcony...'' Fragment ów jest mi bardzo bliski, ponieważ w dawnych szkolnych czasach poruszyłem ten temat w rozmowie z pobożną Panią Uczycielką, wywołując tym samym jej zgoła niechrześcijańską nienawiść. Dobrze się stało, że ów sposób myślenia został wreszcie podważony!!!  |
#6 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52267 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | > Nie mam duszy, więc i z rogami krucho  No cóż, wolny wybór - ja wychowany w określonej kulturze używam jej pojęć. Wydaje mi się, że polski humanista, nawet, gdy ateista to siatkę pojęciową "duszy" zrozumie. > To prawda osobom naćpanym religijnie wydaje się być dzika i złośliwa.Ale ja - co do mojej "duszy" (osobowości intelektualnej - umysłu) - całkowicie z nimi zgadzam. Zawsze i wobec wszystkiego - no może po za wyjątkiem dam - miałem "duszę rogatą". Już jestem stary, a o pokorę u mnie nadal trudno. @@@ . |
| Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | Słowo "dusza" można różnie rozumieć, ale zważywszy na tradycję, z której wyrastamy, stosowanie jej może być mylące. To tak jakby ktoś w okupowanej przez Niemców Polsce wychaftował sobie swastykę i przerażonym współrodakom z AK mówił, iż owa swastyka służy mu do czczenia bogini Lakszmi, nie ma zaś nic wspólnego z Hitlerem. |
#8 3 na 3 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | > Dyskusja wokół tej nowej nazwy jest wielce zabawna, a najbardziej podoba mi się projekt znaczka.Znaczek zaostrza rogi. aratina.blogspot.com/ |
| AdamGr (3037 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | Wypadałoby wymyślić kontr-znaczek  |
#10 6 na 6 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | > Wypadałoby wymyślić kontr-znaczek |
#11 4 na 4 | coreless (16088 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia |
Label wygląda jak produkt przygotowany na potrzeby raczej niewyrobionego "targetu". Przekaz na poziomie estetycznym - słaby, na poziomie ideowym - trywialny. W sam raz dla nastolatków.
Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca. |
#12 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52267 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | > Słowo "dusza" można różnie rozumieć, ale zważywszy na tradycję, z której wyrastamy, stosowanie jej może być mylące.Może, ale to portal ludzi inteligentnych i wykształconych. Nawet, gdy inni się też tu się trafiają. > To tak jakby ktoś w okupowanej przez Niemców Polsce wyhaftował sobie swastykę i przerażonym współrodakom z AK mówił, iż owa swastyka służy mu do czczenia bogini Lakszmi, nie ma zaś nic wspólnego z Hitlerem.Byłbym bardziej ostrożny z porównaniami. Nie wszystko można i nie wszystko wolno/na pewnym poziomie kultury/ ze sobą porównywać. Osobiście nie lubię wszelakich ekstremizmów. Bez rozumienia pojęcia "dusza" nie da rady być kulturalnym Europejczykiem. Czy to się komuś podoba czy nie. Wiedza o historii symbolu też kulturalnemu człowiekowi nie zaszkodzi, gdyż może wówczas nie będzie np. skuwał swastyk wyrytych przed niemieckim faszyzmem. . @@@ . |
#13 3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | >Rogaci ateiści?
Chodzi chyba o tych, których żony puszczają się z bogami.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#14 3 na 3 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | > Rogaci ateiści?
Mnie to się bardziej kojarzy z wąsami... "Ateizm po wuju"?
|
Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | Odp: Ateista czyli dzika bestia | > Słowo "dusza" można różnie rozumieć, ale zważywszy na tradycję, z której wyrastamy, stosowanie jej może być mylące. To tak jakby ktoś w okupowanej przez Niemców Polsce wychaftował sobie swastykę i przerażonym współrodakom z AK mówił, iż owa swastyka służy mu do czczenia bogini Lakszmi, nie ma zaś nic wspólnego z Hitlerem.Używanie argumentu "ad Hitlerum" to zwykle ostatnia deska ratunku, jak się już nie ma niczego więcej do powiedzenia a nie potrafi przegrać z godnością. Jacku, naprawdę nic Ci do głowy nie przychodzi lepszego? Tylko Hitler został? ps. W kręgach w których się obracam nikt nie uzna, że mówiąc "mam taka rogata duszę" odnoszę się do jakiegoś bytu metafizycznego. A nie zauważyłam dookoła specjalnego natłoku intelektualistów.
"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby" |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|