Racjonalista - Strona głównaDo treści
zagadka trudna do rozwązania.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
27-06-2012 17:48ewoja (6 punktów)zagadka trudna do rozwązania.
Ocena -2 na 2
Wyznawcy różnych religii twierdzą, iż ich bóg jest wszechmogący, lecz żaden z nich nie jest w stanie odpowiedzieć mi na jedno pytanie: Skoro bóg jest wszechmogący to dlaczego nie zniszczy szatana? Cóż za zabawny paradoks
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 Dalej..
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Odp: zagadka trudna do rozwązania.
>Wyznawcy różnych religii twierdzą, iż ich bóg jest wszechmogący, lecz żaden z nich nie jest w
>stanie odpowiedzieć mi na jedno pytanie: Skoro bóg jest wszechmogący to dlaczego nie zniszczy
>szatana? Cóż za zabawny paradoks

Jako młody nastolatek zaginałem tym pytaniem księży. Do dziś żaden nie odpowiedział z sensem.

#2
27-06-2012 18:27
 0 na 2
ewoja (6 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
W odpowiedzi Jan Werbiński
Tak się składa, że również lubię zadawać to pytanie księżom i zagorzałym katolikom. Ich miny i zakłopotanie-bezcenne.

#3
27-06-2012 18:30
 Ocena 3 na 3
niewiarygodny (524 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
Właśnie pisałem do innego wątku na ten temat. Szatan jest skutkiem ubocznym boga. Ktoś musi odwalać czarną robotę. Gdyby bóg zlikwidował diabła to sam straciłby wtedy rację bytu, ponieważ nie byłoby jak wytłumaczyć zła, które wciąż by istniało. Więc twórcy religii zdecydowali, czy też wywnioskowali, że taka postać jest nieodzowna. Lepiej było ograniczyć wszechmoc boga niż przyznać się do braków w innych atrybutach, takich jak sprawiedliwość czy miłosierdzie. Po prostu przyrównując na raz wszystkie boskie atrybuty do rzeczywistości, zawsze któryś trzeba będzie "przyciąć" aby działał inny.

Bardzo podoba mi się tłumaczenie dlaczego na ziemi jest cierpienie. Tłumaczy się je wolną wolą człowieka, jednak po pierwsze, co szatan robił w raju? Co to za raj do którego może dostać się szatan. Po drugie co ma np. trzęsienie ziemi czy tsunami do wolnej woli człowieka? Po trzecie dlaczego zakłada się, że wolna wola daje wybór pomiędzy dobrem a złem? Przecież można wybierać pomiędzy tylko dobrem albo tylko złem.

#4
27-06-2012 18:38
 0 na 2
ewoja (6 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
W odpowiedzi niewiarygodny
ja słyszałam jeszcze jedno ciekawe wytłumaczenie cierpień człowieka. Podobno ma ono nas uszlachetniać, utwierdzać w wierze i miłości do boga. A do tego bóg może też sprawdzać na ile jesteśmy mu wierni i oddani. Absurd.

#5
27-06-2012 18:46
 Ocena 4 na 6
martok (1115 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
>Wyznawcy różnych religii twierdzą, iż ich bóg jest wszechmogący, lecz żaden z nich nie jest w
>stanie odpowiedzieć mi na jedno pytanie: Skoro bóg jest wszechmogący to dlaczego nie zniszczy
>szatana?

Zwyczajnie się czepiasz. Ta zagadka już dawno została definitywnie rozwiązana (a przy okazji wszystkie sprawy typu: czemu Bóg nie zrobił tego czy tamtego). Wzór odpowiedzi na tego rodzaju wątpliwości znajdziesz w następującym dialogu:

Pytanie: Bóg walnął piorunem i zabił Jana - seryjnego mordercę i gwałciciela. Dlaczego?
Odpowiedź: Ponieważ Bóg jest sprawiedliwy. Jan na to zasłużył.
Pytanie: Ale Jan miał na rękach półroczne niemowlę. Ono też zginęło. Dlaczego?
Odpowiedź: Ponieważ niezbadane są wyroki boskie.

Rozumiesz teraz?
*

#6
27-06-2012 18:48
 Ocena 1 na 1
niewiarygodny (524 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
W odpowiedzi ewoja
>ja słyszałam jeszcze jedno ciekawe wytłumaczenie cierpień człowieka. Podobno ma ono nas uszlachetniać, utwierdzać w wierze i miłości do boga. A do tego bóg może też sprawdzać na ile jesteśmy mu wierni i oddani. Absurd.

No oczywiście, z tego samego powodu niektórzy rodzice maltretują swoje dzieci Nie zapominajmy, że bóg jest naszym ojcem, niestety nic nie poradzimy, że musi sobie podbudować własne ego.

Marek Matejewski (3695 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
Szatan i jego upiory muszą egzystować. Plan boży zakładał stworzenie pewnego sportu ekstremalnego, którego nie dałoby się uprawiać bez obecności "złego" w czyimś ciele.

Poza tym jak mawiał gen. Petelicki "Pan Bóg nie lubi tchórzy!", a że Szatan odważnie się Bogu postawił, to i zyskał w Jego wszechobecnych oczach. Dopiernicza co najwyżej frajerom pokroju Hioba.
Inna sprawa, że rzygać się chce, gdy frondowa zaraza natychmiast wykorzystuje wizerunek generała do siania swojej propagandy. Jak zwykle spoczynek w pokoju jest priorytetem...

#8
27-06-2012 18:51
 Ocena 1 na 3
ewoja (6 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
W odpowiedzi martok
Ależ ja nie mam żadnych wątpliwości. Pytania tego typu po prostu utwierdzają mnie w przekonaniu, że boga po prostu NIE MA.

niewiarygodny (524 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
No i jeszcze jedna sprawa! Czym miałby straszyć bóg grzeszników gdyby nie było piekła?

ewoja (6 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
W odpowiedzi niewiarygodny
>No i jeszcze jedna sprawa! Czym miałby straszyć bóg grzeszników gdyby nie było piekła?
Co więcej, to nawet nie sam bóg ma nas straszyć piekłem, ale ludzie tworzący religie, którzy chcą brzydko mówiąc trzymać ludzi w ten sposób za mordy.

Okto (-12 punktów)
(zablokowany)
Odp: zagadka trudna do rozwązania.
Usunięte przez moderatora

#12
07-07-2012 11:45
 Ocena 3 na 3
pchełka (11 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
Powołując się na informacje z książki Sieradzana "Szaleństwo w religiach świata", w judaistycznych czasach przedprorockich szatan i Jahwe byli dwoma obliczami tego samego bóstwa. Historia religii rozdzieliła te postaci na dwa niezależne "byty", a szatan stał się współpracownikiem boga i jego "sługą od brudnej roboty". Może właśnie ze względu na sentyment wobec wspólnej przeszłości bóg nie chce go zgładzić. Teoretycznie musiałby wówczas zgładzić cząstkę samego siebie

julian (1206 punktów)
(zablokowany)
Odp: zagadka trudna do rozwązania.
>Wyznawcy różnych religii twierdzą, iż ich bóg jest wszechmogący, lecz żaden z nich nie jest w
>stanie odpowiedzieć mi na jedno pytanie: Skoro bóg jest wszechmogący to dlaczego nie zniszczy
>szatana? Cóż za zabawny paradoks

Słyszałem taką interpretację, żę Bóg szanuje wolną wolę szatana, dlatego go nie niszczy. Pytanie- czemu go nie izoluje całkowicie od człowieka? Moim zdaniem odpowiedzialność za zło ponosi człowiek jako produkt niedoskonałej ewolucji i prawa przyrody. Ewolucja faworyzowała osobniki lepiej dostosowane do warunków przyrodniczych ,a niekoniecznie perfekcyjnie moralnie. Zresztą moralność też podlega ewolucji, nawet w KK np.stosunek do kary śmierci czy niewierzących.

#14
09-07-2012 11:10
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
W odpowiedzi Jan Werbiński
>>>>Wyznawcy różnych religii twierdzą, iż ich bóg jest wszechmogący, lecz żaden z nich nie jest w stanie odpowiedzieć mi na jedno pytanie: Skoro bóg jest wszechmogący to dlaczego nie zniszczy szatana? Cóż za zabawny paradoks
>Jako młody nastolatek zaginałem tym pytaniem księży. Do dziś żaden nie odpowiedział z sensem.
pl.wikipedia.org/wiki/Problem_zła
apologetyka.com/etyka/zlo/dlaczego
www.racjonalista.pl/kk.php/s,6530/q,Bog.a.zlo
www.racjonalista.pl/kk.php/s,2465
www.diamet(*)j.edu.pl/pdf/diam7hubaczek.pdf
tischner.o(*)filozofii_jozefa_tischnera.pdf
tischner.o(*)y/o_niespotykalnosci_dobra.pdf
ITD!
.

#15
09-07-2012 11:29
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: zagadka trudna do rozwązania.
.
>Wyznawcy różnych religii twierdzą, iż ich bóg jest wszechmogący, lecz żaden z nich nie jest w stanie odpowiedzieć mi na jedno pytanie: Skoro bóg jest wszechmogący to dlaczego nie zniszczy szatana? Cóż za zabawny paradoks
Paradoks omnipotencji (paradoks wszechmocy) - paradoks pojawiający się przy rozstrzyganiu, czy byt wszechmogący jest lub nie jest w stanie ograniczyć swoją własną wszechmoc. Jego najpopularniejsze sformułowanie to: Czy byt wszechmogący mógłby stworzyć kamień tak ciężki, że nawet on sam nie mógłby go podnieść?
pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_omnipotencji

Bogom monoteistycznym - nawet wtedy, a może wręcz szczególnie wtedy, gdy są trynitarni (troiści - od Trinitas = Trójca św.) przypisuje się transcendencję (zewnętrzność, istnienie poza zasięgiem naszego doświadczenia i poznawalności), immanencję (wewnętrzność, pozostawanie w świecie dostępnemu naszemu poznaniu) omniprezencję (wszechobecność), immortalizm (nieśmiertelność) omnipotencję (wszechpotężność), omnisciencję (wszechwiedzę) omnibenewolencję (wszechmiłosierność). Gdy wszystkie powyższe atrybuty będziemy przypisywać jednej postaci, niektóre z nich staną się wzajemnie lub wewnętrznie sprzeczne, ale tu nie obowiązują znane nam prawa logiki i według niektórych religii Bóg może być np. jednocześnie transcendentny i immanentny, omnibenewoletny i zgadzać się na istnienie zła. Religijna wiara umożliwia umysłowe przyjęcie za oczywistość, że zarówno poszczególne cechy Boga jak również tych cech zestawienie nie muszą być (i najczęściej nie są) logicznie spójne, a wręcz czasami paradoksalność zestawień jest wprost podkreślana,
www.racjon(*)hp/s,4873/q,Bog.bogowie.bostwa

Miłego dnia.

@@@
.

1 2 3 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365