Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wieczność a Etyka

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
19-10-2014 13:56makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Wieczność a Etyka
Ocena 2 na 2
hej,
Nie chcę tutaj dochodzić czym jest a właściwie czym mogłaby być wieczność i jak człowiek jest do czegoś takiego przygotowany psycho-fizycznie .
Tutaj chcę poruszyć wyłącznie aspekt nagrody .
Religie obiecują nam nagrodę w postaci życia wiecznego
Moje pytanie brzmi tak : Czy ja muszę nagrodę przyjąć ? Jeżeli muszę ją przyjąć to raczej nie jest to nagroda a przymus Czy religie przewidują odrzucenie oferty ?
Jeśli nie - to okłamują nas wszystkich mówiąc o nagrodzie

Drugie pytanie dotyczy kary wiecznego potępienia .
Moje pytanie brzmi tak : Czy etycznym jest karać kogoś kto przeżył zaledwie kilkadziesiąt lat karą wiecznego potępienia
Wydaje mi się , że nasi paladyni i templariusze powinni zmierzyć się z tymi pytaniami
Ale przecież filoetyczne interpetacje są mi szalenie bliskie !
Dziękuje
pozdrawiam
makuś
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 Dalej..
#1
19-10-2014 14:58
 Ocena-3 na 3
JanMaria (-8 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
>Moje pytanie brzmi tak : Czy ja muszę nagrodę przyjąć ? Jeżeli muszę ją przyjąć to raczej nie jest
>to nagroda a przymus Czy religie przewidują odrzucenie oferty ?

Możesz nagrodę odrzucić.
Na nagrodę trzeba zasłużyć. Inaczej jest kara.

>Drugie pytanie dotyczy kary wiecznego potępienia .
>Moje pytanie brzmi tak : Czy etycznym jest karać kogoś kto przeżył zaledwie kilkadziesiąt lat karą
>wiecznego potępienia

Mówią o tym prawdy wiary.
"Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze."

#2
19-10-2014 15:19
 Ocena 6 na 6
Domeru (533 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi JanMaria
>>Moje pytanie brzmi tak : Czy ja muszę nagrodę przyjąć ? Jeżeli muszę ją przyjąć to raczej nie jest
>>to nagroda a przymus Czy religie przewidują odrzucenie oferty ?
>Możesz nagrodę odrzucić.
>Na nagrodę trzeba zasłużyć. Inaczej jest kara.

Wypisz wymaluj mentalność bandyty "nagradzającego" ofiarę niewybijaniem zębów w zamian za oddanie pieniędzy po dobroci.

Przekaż zwierzchnikom, żeby przysłali jakiegoś bardziej rozgarniętego ewangelizatora, bo w każdym kolejnym poście strzelasz swojej organizacji... już nie w stopy, teraz to tak co najmniej na wysokości pasa.

#3
19-10-2014 15:30
 Ocena-5 na 5
JanMaria (-8 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi Domeru
Jest nas tu wielu. Do wyboru, do koloru. Nie tylko jesteśmy na trudniejszych odcinkach internetu, ale także tu u poszukujących Boga.

#4
19-10-2014 15:55
 Ocena 7 na 7
Domeru (533 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi JanMaria
>Jest nas tu wielu.

Jak już wspomniałem - gdybyście mieli cokolwiek sensownego do powiedzenia, wystarczyłby jeden.

>tu u poszukujących Boga.

O, i w dodatku was przez pomyłkę wysłali nie tam gdzie trzeba. Faktycznie - burdel organizacyjny macie jak w prawdziwym wojsku...

#5
19-10-2014 16:15
 Ocena-4 na 4
JanMaria (-8 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi Domeru

>Jak już wspomniałem - gdybyście mieli cokolwiek sensownego do powiedzenia, wystarczyłby jeden.

Was poszukujących Boga też jest tu wielu, a nie jeden.

#6
19-10-2014 16:26
 Ocena 5 na 5
Domeru (533 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi JanMaria
>Was poszukujących Boga

Nie wiem komu chciałeś odpisać, ale adresaci Ci się pomylili...

Chociaż może nie - zdaje się, że przedstawicielom handlowym w trakcie prania mózgu wbija się do łbów właśnie postrzeganie wszystkich ludzi jako swoich przyszłych klientów. Jeśli sformułowanie, którego używasz jest wynikiem odebranej tresury to przepraszam (i współczuję).

#7
19-10-2014 16:47
 Ocena 2 na 2
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi JanMaria
hej,
Odpowiem tak

Fakt , że tu przyszedłeż może świadczyć o ukrytym pragnieniu odjeścia od absurdów i ślepej , niewolniczej wiary .
Tutaj znajdziesz wsparcie

Ja boga nie szukam - ponieważ coś takiego jak bóg nie istnieje
Poza tym to co jest opisane w księgach jest ohydne intelektualnie i moralnie
Poza tym historia i współczesność kościoła jest po prostu odpychająca

A konkretnie do twoich wypowiedzi :
1) Widzisz jakiś powód aby karać ludzi za to , że nie wierzą w boga ?
Niewiara w boga nie może być powodem do jakichkolwiek kar lub też nagród - jeżeli jest to jest to czysta perwresja !Ohyda intelektualna i etyczna !
Jeżeli ktoś ma wierzyć to chyba z własnej nieprzymuszonej woli a nie zastraszany karami lub wabiony nagrodami . To jest perwresja .
Niestety taką wyznajecie wiarę ... przerażające i niebezpieczne

2)Prawdy wiary dotyczyć mogą wyłącznie wyznawców i nikogo innego !
Jeżeli chcesz aby dotyczyły na przykład mnie to popełniasz gwałt na mojej osobie , na mojej godności i mej obywatelskiej wolności .
Czytając księgi człowiek inteligentny , nie otumaniony narkotykiem zabobonu musi dojść do wniosku , że bóg tam opisywany jest typem ordynarnym , ohydnym , obleśnym , prymitywnym i zbrodniczym .

Przemyśl proszę dokładnie to co napisałem
Jeżeli chcesz pomogę ci odejść od tego ślepego , bezwarunkowego , niebezpiecznego zabobonu

pozdrawiam
makuś

szczególne pozdrowienia dla wegetarian

#8
19-10-2014 19:57
 Ocena 4 na 4
diogenes (42753 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
>Religie obiecują nam nagrodę w postaci życia wiecznego
>Moje pytanie brzmi tak : Czy ja muszę nagrodę przyjąć ?

Pytanie to zakłada, że sytuacja wyboru (przyjąć/ nie przyjąć) rzeczywiście będzie miała , i to po śmierci, miejsce, a z czym się trudno zgodzić. Cały dyskurs o życiu wiecznym należy włożyć między bajki. Oczywiście można snuć fantazje na podstawie jakichś założeń (np. niebo katolików ma model ziemskiego padołu sprzed kilku tysięcy lat), ale z rzeczywistością nie ma to nic wspólnego.

Pytanie brzmi tak: Dlaczego ludzie bredzą o życiu wiecznym?

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi diogenes
hej,
Myślę , że wiesz o co mi chodziło ale napisze to wyraźniej :
Chodziło mi o wykazanie , że rzekoma wieczność ( sama w sobie nie istniejąca ) jeśli jej odrzucić nie mamy prawa , jeśli z niej zrezygnpwać nie mamy prawa żadną nagrodą nie jest a karą wyłącznie przymuszeniem , gwałtem , piekłem .
I to wierzącym , jak sądze , należy uświadamiać i uzmysławiać aby w bŁędnych mniemaniach , złudzeniach i iluzjach nie pozostawali - mamieni przez ojców misjonarzy ...
makuś

szczególne pozdrowienia dla wegetarian

#10
19-10-2014 22:52
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi makuś
>I to wierzącym , jak sądze , należy uświadamiać.

Jakie są racje takiego zawracania kijem (np.) katolickiej Wisły?

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#11
19-10-2014 23:11
 Ocena 1 na 1
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi diogenes
hej,
Proponujesz milczenie ?
A słowa to nie kij i czasem zapadają głęboko w pamięć a niekiedy i w świadomość
makuś

szczególne pozdrowienia dla wegetarian

#12
19-10-2014 23:48
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi makuś
>Proponujesz milczenie ?

Kościół istnieje nie dzięki bogu (jak twierdzi), ale dzięki odrobinie rozumu (i sprytu), który wciąż przenika za jego mistyczne mury z normalnego świata. Milczenie nie, ale jeśli rozmowa i dialog, to sprowadzone w okolice zera bezwzględnego. Są piękniejsze sprawy niż zajmowanie się ciemnotą.

>...w pamięć a niekiedy i w świadomość...

Czy można wyobrazić sobie pamięć (ludzką) bez świadomości lub świadomość bez pamięci?


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi diogenes
hej,
Dopóki ciemność cię ( nas ) nie ogarnie ..
Pamięć bywa krótka a świadomość ograniczona
Chciałem zauważyć różnice pomiędzy pasywnym - nierozumnym - mechanicznym pamiętaniem a świadomym przyswojeniu sobie treści - zrobiłem to być może nieudolnie - wybacz
makuś

szczególne pozdrowienia dla wegetarian

#14
20-10-2014 10:03
 Ocena 1 na 1
lumbago (2520 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi JanMaria
> Jest nas tu wielu. Do wyboru, do koloru.

Na szczęście coraz mniej.
I coraz bardziej do koloru. Ameryka Łacińska i Afryka czekają, tam wciąż macie szansę.

> Nie tylko jesteśmy na trudniejszych odcinkach internetu

Niektórym sprawia trudność to, co innym nie.

makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wieczność a Etyka
W odpowiedzi JanMaria
>Mówią o tym prawdy wiary.
>"Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze."

hej,
Twoja wiara nie ma prawa mnie determinować
Twoje przekonania - owszem
makuś

szczególne pozdrowienia dla wegetarian

1 2 3 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365