 |
Pomysły na powstanie świata Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-02-2016 23:31 | Brzostowski (7067 punktów) | Pomysły na powstanie świata 0 na 2 | Chciałem się zapytać racjonalistów - ateistów, które z wyjaśnień powstania świata (materii i energii) są Wam bliższe i dlaczego. Jakie są przesłanki wg Was,za jednym lub drugim poglądem i czy coś wynika dla naszego świata przy założeniu jednej lub drugiej wersji.
1) Świat (materia/energia) istnieją od zawsze, czyli mamy do czynienia z nieprzerwanym ciągiem zmian materii/energii.
2) Świat powstał w wyniku zdarzenia, wyłonił się sam z nicości.
A może macie inne pomysły na wyjaśnienie fenomenu świata? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#1 6 na 6 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | >Chciałem się zapytać racjonalistów - ateistów, które z wyjaśnień powstania świata (materii i >energii) są Wam bliższe i dlaczego. Jakie są przesłanki wg Was,za jednym lub drugim poglądem i czy >coś wynika dla naszego świata przy założeniu jednej lub drugiej wersji. >1) Świat (materia/energia) istnieją od zawsze, czyli mamy do czynienia z nieprzerwanym ciągiem zmian >materii/energii. >2) Świat powstał w wyniku zdarzenia, wyłonił się sam z nicości. >A może macie inne pomysły na wyjaśnienie fenomenu świata?
Pominełeś trzecią odpowiedź, która dla racjonalistow jest jak najbardziej dopuszczalna a dla o słabych umysłach jest dowodem na istnienie sił nadprzyrodzonych, które stworzyły świat. Dodam wiec te odpowiedź. 3) Jeszcze nie wiem ale patrząc na postęp w fizyce i kosmologii przypuszczam ze w przeciągu najbliższych 50 lat watpliwości dotyczące stanu początkowego zostaną rozwiązane i będę miał dowody na jedną z dwóch teorii. |
#2 11 na 11 | tarkos (10757 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | >1) Świat (materia/energia) istnieją od zawsze, czyli mamy do czynienia z nieprzerwanym ciągiem zmian materii/energii. To dość rozsądny pogląd. Stoją za nim fizyczne zasady zachowania (energii, liczby leptonowej, itp.), świadczące o istnieniu stałych, niezmienniczych (wynikłych z symetrii) cech świata. Jeśli nawet obserwowana stałość byłaby tylko 'kaprysem losu', to nie na tyle, by się np. co rusz coś znikąd materializowało lub wartości stałych fizycznych zmieniały z okazji świąt. [Zresztą i teiści podzielają bodaj pogląd o odwieczności energii - ew. stwórca nie mógł być jej pozbawiony.] >2) Świat powstał w wyniku zdarzenia, wyłonił się sam z nicości. Nie widać przesłanek dla istnienia "nicości". Może to zbyt banalna i płytka myśl, ale zdaje się, że nicości nie ma i nigdy nie było - to pusty wymysł do włożenia między bajki (jakich wiele nawymyślano). [Zresztą i teiści podzielają chyba podobny pogląd - ew. stwórca nie był przecie "niczym".] >A może macie inne pomysły na wyjaśnienie fenomenu świata? Co w tym świecie fenomenalnego - ot świat jak świat (a zalewajka jak zalewajka)). Może największy cud jest taki, że nie ma żadnych cudów? [Pytasz o fenomen istnienia czy nazywania - Ontos Cię meczy czy Epistemos?] >czy coś wynika dla naszego świata przy założeniu jednej lub drugiej wersji. Dla świata 'w ogóle' nasze wersje nie mają znaczenia. Dla "naszego" świata wynika to, co zwykle - będzie taki, jakim go zbudujemy.
|
#3 1 na 1 | Brzostowski (7067 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | > 3) Jeszcze nie wiem ale patrząc na postęp w fizyce i kosmologii przypuszczam ze w przeciągu najbliższych 50 lat watpliwości dotyczące stanu początkowego zostaną rozwiązane i będę miał dowody na jedną z dwóch teorii.To nie jest żaden nowy pogląd na temat powstania świata. Ale uważam, że jesteś zbytnim optymistą.
Śmieszą mnie lemingi. |
#4 6 na 6 | romaro (25211 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | >A może macie inne pomysły na wyjaśnienie fenomenu świata? Na początku było Słowo aż przyszło Google i sprawa się rypła.
|
#5 2 na 2 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Pomysły na powstanie świata | |
#6 1 na 1 Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | Odp: Pomysły na powstanie świata | > >A może macie inne pomysły na wyjaśnienie fenomenu świata?> Na początku było Słowo aż przyszło Google i sprawa się rypła.> Na początku był Chaos, później Słowo. |
#7 4 na 4 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | > >1) Świat (materia/energia) istnieją od zawsze, czyli mamy do czynienia z nieprzerwanym ciągiem zmian materii/energii.> To dość rozsądny pogląd. Stoją za nim fizyczne zasady zachowania (energii, liczby leptonowej, itp.), świadczące o istnieniu stałych, niezmienniczych (wynikłych z symetrii) cech świata.www.astros(*)tions/a-universe-from-nothing/> >2) Świat powstał w wyniku zdarzenia, wyłonił się sam z nicości.> Nie widać przesłanek dla istnienia "nicości". Może to zbyt banalna i płytka myśl, ale zdaje się, że nicości nie ma i nigdy nie było - to pusty wymysł do włożenia między bajki (jakich wiele nawymyślano).Zgdonie z mechanika kwantowa - para elektron-antyelektron moze powstac samoistnie z niczego. Zjawisko to jest przyczyna promieniowania Hawkinga, ktore juz zostalo zaobserwowane. www.techno(*)ervation-of-hawking-radiation/ |
#8 3 na 3 | romaro (25211 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | > Na początku był Chaos, później Słowo.A tam, opowiadasz. Śmierdzi mi to prowokacją. |
#9 4 na 4 | Jacholek (5699 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | > 3) Jeszcze nie wiem ale patrząc na postęp w fizyce i kosmologii przypuszczam ze w przeciągu najbliższych 50 lat watpliwości dotyczące stanu początkowego zostaną rozwiązane i będę miał dowody na jedną z dwóch teorii.Powstała dziedzina łącząca w sobie kosmologię i fizykę cząstek - Particle Cosmology www.physics.upenn.edu/particlecosmo/ , której ambitnym celem jest zbliżenie się do zagadnień związanych z wczesnym kosmosem a w konsekwencji rzucenia światła odnośnie kwestii jego "powstania". Powstania w cudzysłowie jako iż pojęcie czasu może w pewnych warunkach tracić swój konwencjonalny sens. Niewątpliwie brakującym ogniwem na drodze do tego ambitnego celu jest teoria syntetyzująca teorię grawitacji z mechaniką kwantową - grawitacja kwantowa physics.ab(*)umphysics/f/quantumgravity.htm |
#10 3 na 3 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | >Chciałem się zapytać racjonalistów - ateistów, które z wyjaśnień powstania świata (materii i >energii) są Wam bliższe i dlaczego. Jakie są przesłanki wg Was,za jednym lub drugim poglądem i czy >coś wynika dla naszego świata przy założeniu jednej lub drugiej wersji. >1) Świat (materia/energia) istnieją od zawsze, czyli mamy do czynienia z nieprzerwanym ciągiem zmian >materii/energii. >2) Świat powstał w wyniku zdarzenia, wyłonił się sam z nicości. >A może macie inne pomysły na wyjaśnienie fenomenu świata?
Bardziej dorzeczna wydaje mi się pierwsza hipoteza. COŚ, jakaś forma energii, istniało zawsze, chociaż odpowiedź na pytanie, CO konkretnie działo się w osobliwości przed Big Bangiem, leży poza zasięgiem obecnej nauki. Nie wydaje mi się możliwe, aby z NICZEGO mogło powstać coś. Oczywiście, możliwe jest stworzenie nowej materii ot tak, z próżni, ale wymaga to energii, a energia to już COŚ.
Wzruszają mnie nutrie. |
#11 3 na 3 | Abdullah (1241 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata |
> Nie wydaje mi się możliwe, aby z NICZEGO mogło powstać coś. Oczywiście, możliwe jest stworzenie nowej materii ot tak, z próżni, ale wymaga to energii, a energia to już COŚ.Moze cos powstac z niczego en.wikipedia.org/wiki/Quantum_fluctuationi jest to zgodne z obserwacjami . Jak juz wczesniej nadmienilem - jest to przyczyna promieniowania Hawkinga - linki w postach powyzej. |
#12 4 na 4 | tarkos (10757 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | > Zgdonie z mechanika kwantowa - para elektron-antyelektron moze powstac samoistnie z niczego.> Zjawisko to jest przyczyna promieniowania Hawkinga, ktore juz zostalo zaobserwowane.Promieniowanie Hawkinga zachodzi w pobliżu czarnej dziury (na jej horyzoncie), więc nie tak znowu nigdzie czy w niczym. Widocznie próżni fizycznej daleko do nicości sensu stricte, skoro fluktuuje jakimiś 'cosiami'. [Jeśli nawet wyobrażać sobie świat jako wynik fluktuacji, to powinny chyba naonczas powstać co najmniej dwa symetryczne światy (jak para elektron-pozyton), a "nasz" byłby tylko fragmentem. Czy w takiej sytuacji można mówić o samoistnym powstaniu, skoro byłoby (co najmniej) dwu-istne?] P.S. A może świat zaistniał przez takie lokalne zagęszczenie się spontanicznie powstającej materii, że nastąpiło zamknięcie horyzontu zdarzeń, przez co przestało się 'toto' rozpraszać byle gdzie? Czy świat może być wnętrzem czarnej dziury? |
#13 5 na 5 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | > Nie wydaje mi się możliwe, aby z NICZEGO mogło powstać coś.Wbrew Salomonowi z pustego zbioru formuł wynikają tautologie logiczne. www.staff.(*)_2/05.Wynikanie logiczne.pdf
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#14 2 na 2 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Pomysły na powstanie świata | > >Nie wydaje mi się możliwe, aby z NICZEGO mogło powstać coś.> Wbrew Salomonowi z pustego zbioru formuł wynikają tautologie logiczne.> www.staff.(*)_2/05.Wynikanie logiczne.pdf#1 Nie napijesz się wiele... #2 Zbiór pusty to już coś... #3 A i nie z samego zbioru pustego... (link str.2 p. 1) i 2)). {Drobner } |
#15 1 na 1 Mare (111 punktów) (zablokowany) | Odp: Pomysły na powstanie świata |
>A może macie inne pomysły na wyjaśnienie fenomenu świata?
Nie widzę możliwości znalezienia odpowiedzi na to pytanie. To znaczy ostatecznej odpowiedzi, która nie generowałaby kolejnych pytań. To kwestia niepoznawalna moim zdaniem. Jeśli już miałabym użyć jakiegoś słowa-klucza to użyłabym pojęcia nieskończoności.
|
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|