Racjonalista - Strona głównaDo treści
nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
20-02-2015 09:37kovalow (-2 punktów)nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
Ocena 1 na 1
Czy Bóg mógłby stworzyć kamień tak ciężki, że sam nie mógłby go podnieść. No i ŚJ powiedzieli mi, że nie mógłby bo Bóg nie jest wszechmogący tylko wszechmocny, czyli ma nieograniczoną moc wykraczającą poza wszystko, i nie może wszystkiego bo nie jest wszechmogący. Na potwierdzenie swoich słów odczytali mi werset z jehowej Biblii o wszechmocy albo właśnie o braku wszechmogącąści, nie pamiętam już. Celowo napisałem jehowej bo podobno jedynym który był na studium greki 2 lata był Nathan Knorr. Co o tym sądzicie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2
#16
21-02-2015 16:55
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52266 punktów)Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
W odpowiedzi Keres
.
> Inaczej, wiemy że Kasia pomalowała swój pokój, ale nie wiemy na jaki kolor. Rozmawiamy o tym, wiemy że lubi żółty, ale też niebieski i tak gadamy i gadami. A będziemy wiedzieć na 100 % gdy zobaczymy ten pokój
Gucio prawda! Wierzącego nikt nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne, gdy on wierzy inaczej.
Racjonaliści zaś opierają swoje sądy na nauce.

"Dowiemy się po śmierci" oznacza : Nie masz nic do powiedzenia , oznacza niestety też nihilistyczną wręcz relatywizacje , oznacza niezdolność do podania rzetelnych argumentów , niezdolność lub niechęć do partnerskiego dialogu , oznacza także ignorancje nauki , logiki , racjonalizmu ... Przykro mi bardzo ...
> Chciałbym ci przypomnieć że Arystoteles powiedział "wszystko ma swój początek", czym wskazywał że musi być na początku bóstwo które wszystko stworzyło.
Arystoteles to był niegłupi facet w swojej epoce, ale tylko głupiec może się dziś powoływać na jego autorytet.

>Inne dowody jak: stygmaty, cud słońca, cudowne uzdrowienia, to dowody dla wierzących.
Wiara nie potrzebuje żadnych dowodów. Zaś w nauce wykaz tych bzdur wcale się nie broni.

>Bo choćby i teraz zaczął się Biblijny koniec świata.
Najpierw trzeba by uznać wiarygodność biblijnych zapisów, a już z tym spory kłopot, gdyż Biblia nie jest jedynym zbiorem mitów, w który różni ludzie wierzą.

> Wielu by powiedziało że ta katastrofa jest naturalna.
Tak przynajmniej powiedzieli by racjonaliści opierający swój światopogląd na nauce.

>Jeżeli dobrze pamiętam to Karol Marks stworzył taki drzewko plemiona-niewolnictwo- feudalizm - kapitalizm - socjalizm/komunizm.
To źle Pan pamięta (tylko w wersji dla ubogich duchem) , choć mam też wielkie wątpliwości czy Pan kiedykolwiek poznał coś więcej z Marksa na przykład na czym polegała koncepcja marksowskiego materializmu historycznego ?

>Chciałbym ci przypomnieć że Lenin był ateistą i zamordował 15 000 000 ludzi, Stalin podobnie zburzył setki kościołów, zabijał prawosławnych.
Jak znakomita większość wierzących potrafi Pan jakoś mówić i jakoś pisać, ale czytać ze zrozumieniem to już Pana nie nauczyli. Klepie Pan tu to co Panu ksiądz na katechezie przekazał, a on tam klepie co mu w seminarium w głowkę wbili.
Nie, ani Lenin, ani Stalin nie zamordowali osobiście nikogo (a przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo). Nie, Leninowi nikt z poważnych historyków nie zarzuca, że przyczynił się do śmierci 15 mln ludzi. Nie, "radzieccy komuniści" nie odrzucali żadnego teizmu. Odrzucili tylko Boga Żydów, chrześcijan i muzułmanów wierząc w swojego i jak wszyscy religianci w całej historii ludzkości brutalnie niszczyli wszystko co łączyło się z poprzednią religią.
(Ateizm to tylko przekonanie o nieistnieniu Boga/bogów i może być przeróżnie uzasadniany intelektualnie, również wiarą
w to, że Bóg nie istnieje. Komunistyczny ateizm był częścią doktryny religii politycznej i nie miał nic wspólnego (poza zawłaszczoną nazwą) z racjonalistycznym ateizmem wynikającym z refleksji intelektualnej.)


>Religia nie jest źródłem złą, jest nim człowiek.
Ani religia, ani człowiek tylko wiara , niezależnie od jej przedmiotu/podmiotu, gdyż każda wiara ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu.
www.racjon(*)m.php/z,0/d,3/s,579693#w579921

@@@
.

#17
21-02-2015 21:32
 0 na 2
Keres (29 punktów)Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
>Gucio prawda! Wierzącego nikt nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne, gdy on wierzy inaczej.

Jakbyś chciał nam to wyjaśnić po śmierci jeśli (wierzysz) uznajesz że nic niema ?

>Arystoteles to był niegłupi facet w swojej epoce, ale tylko głupiec może się dziś powoływać na jego autorytet

Tylko że wielu naukowców poparło jego rozumowanie jak np Werner Arber
.
>>Inne dowody jak: stygmaty, cud słońca, cudowne uzdrowienia, to dowody dla wierzących.
>Wiara nie potrzebuje żadnych dowodów. Zaś w nauce wykaz tych bzdur wcale się nie broni.

Tak ,,zbiorowe halucynacje", ,,stygmaty" sam się okaleczał, jego ciało nie gnije ,, pewnie podróba".Na wszystko macie odpowiedz.

>To źle Pan pamięta (tylko w wersji dla ubogich duchem) , choć mam też wielkie wątpliwości czy Pan kiedykolwiek poznał coś więcej z Marksa na przykład na czym polegała koncepcja marksowskiego materializmu historycznego ?

www.google(*)DvYIS0UA&bvm=bv.86475890,d.d2s

>Nie, ani Lenin, ani Stalin nie zamordowali osobiście nikogo (a przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo). Nie, Leninowi nikt z poważnych historyków nie zarzuca, że przyczynił się do śmierci 15 mln ludzi.

Jestem zwolennikiem że nie można karać żołnierzy, za to że wykonywali rozkazy. Lenin zabił dużo, Stalin więcej. Fakt ciężko się naliczyć.

Nie, "radzieccy komuniści" nie odrzucali żadnego teizmu. Odrzucili tylko Boga Żydów, chrześcijan i muzułmanów wierząc w swojego i jak wszyscy religianci w całej historii ludzkości brutalnie niszczyli wszystko co łączyło się z poprzednią religią.

A w jakie bóstwo wierzą komuniści ?

>Ani religia, ani człowiek tylko wiara , niezależnie od jej przedmiotu/podmiotu, gdyż każda wiara ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu.
>www.racjon(*)m.php/z,0/d,3/s,579693#w579921

Pamiętaj że wielu ludzi to to wiara przed czymś powstrzymuje, nazwiesz to strachem, ale spełnia to swoją rolę. Brak religii znosi jedną barierę, brak kary śmierci drugą, a zniesienie dożywocia ( a są takie kraje) trzecią.

#18
22-02-2015 00:00
 Ocena 5 na 5
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
W odpowiedzi Keres

>Pamiętaj że wielu ludzi to to wiara przed czymś powstrzymuje, nazwiesz to strachem, ale spełnia to swoją rolę. Brak religii znosi jedną barierę, brak kary śmierci drugą, a zniesienie dożywocia ( a są takie kraje) trzecią.

I dlatego w polskich wiezieniach siedzi 99,9% katolikow. Bo ich religia i wiara przed kradzieza, morderstwem i innymi przestepstwami powstrzymuje

I dlatego w krajach, w ktorych nie ma kary smierci dzieje sie sodoma i gomora a w krajach gdzie jest kara smierci jest raj, miod i szarlotka

#19
22-02-2015 09:03
 Ocena 1 na 1
e-duch (1053 punktów)Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
W odpowiedzi Keres
---Chciałbym ci przypomnieć że Arystoteles powiedział ,, wszystko ma swój początek", czym wskazywał że musi być na początku bóstwo które wszystko stworzyło---

Po pierwsze : Arystoteles posiadał bardzo ograniczoną wiedze o świecie , o wszechświecie , biologii , psychologii - chyba nie będziesz się powoływał na to co było normą 2000 lat temu ?
Pewne spostrzeżenia są aktualne inne się deaktualizują
Bóstwo nie może być początkiem ponieważ samo potrzebuje początku ... bóstwo więc niczego nie wyjaśnia ... to tylko nieuczciwa i prymitywna sztuczka

W ostatnim czasie naukowcy dochodzą do pewnych obserwacji i przemyśleń które mogą wskazywać na to , że początek i koniec to pojęcia dla nas istotne lecz we wszechświecie niekoniecznie obowiązujące

pozdrawiam
e-duch

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

#20
22-02-2015 09:10
 Ocena 1 na 1
e-duch (1053 punktów)Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
W odpowiedzi Keres
1 Nie chce powrotu niewolnictwa
2 Chce powrotu normalności, czyli świata gdzie człowiek był kowalem własnego losu.

1) Niestety chcesz - ponieważ jako wyznawca bóstwa realizujesz relacje _ Pan i Władca - Niewolnik
Nazywasz boga Panem i Władcą tak powinien niewolnik swego właściciela nazywać i ty to robisz a więc w pełni aprobujesz istnienia niewolniczych relacji

2) W świecie w którym istnieje bóstwo od którego człowiek jest całkowicie uzależniony i gdzie dzieje się wyłącznie wola owego bóstwa nie ma mowy aby człowiek był kowalem swego losu - może ewentualnie podkuwać żabie łapy

pozdrawiam
e-duch

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

#21
22-02-2015 12:26
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52266 punktów)Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
W odpowiedzi Keres
.
Wierzącego nikt nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne, gdy on wierzy inaczej.
>Jakbyś chciał nam to wyjaśnić po śmierci jeśli (wierzysz) uznajesz że nic niema ?
Dlatego wyjaśnianie Wam czegokolwiek jest zupełnie bez sensu, tyle tylko, że nasze forum skierowane jest do ludzi samodzielnie myślących oraz samodzielnie poszukujących odpowiedzi i dla nich warto pisać. Wchodzący tu przeróżni ewangelizatorzy są tylko inspiracją dla wypowiedzi, które zawsze kieruję tylko do tych którzy potrafią je zrozumieć.

Wiem, że dla Szanownego Pana, tak jak prawie dla każdego fideisty jest trudnym do uwierzenia (a nawet chyba
i niemożliwym)
, że istnieją ludzie, którym żadna wiara do niczego nie jest potrzebną.
www.racjon(*)m.php/z,0/d,9/s,624150#w624704

Jestem naturalistą ontologicznym i wszelkich odpowiedzi na temat istniejącej obiektywnie rzeczywistości oczekuję
od badań naukowych poznającej ją za pomocą zmysłów bezpośrednio lub pośrednio przy użyciu narzędzi intelektualnych i/lub materialnych.

Arystoteles to był niegłupi facet w swojej epoce, ale tylko głupiec może się dziś powoływać na jego autorytet
>Tylko że wielu naukowców poparło jego rozumowanie jak np Werner Arber
Ja tam nie wiem co, który i na jaki temat z tej dobranej przez fideistów paczki palnął? Z tego co Pan tu pisze,
to wypowiadał się poza zakresem swoich kompetencji, a wtedy każdy baje jak mu się zdaje. Więc moim zdaniem
to kompromitacja odwoływanie się w tym zakresie do jego kompetencji i autorytetu.
www.racjon(*)m.php/z,0/d,5/s,615932#w618479
www.racjon(*)m.php/z,0/d,5/s,615932#w618480

>Inne dowody jak: stygmaty, cud słońca, cudowne uzdrowienia, to dowody dla wierzących.
Wiara nie potrzebuje żadnych dowodów. Zaś w nauce wykaz tych bzdur wcale się nie broni.
> Tak ,,zbiorowe halucynacje", ,,stygmaty" sam się okaleczał, jego ciało nie gnije ,, pewnie podróba".Na wszystko macie odpowiedz.
Nie i to zdecydowanie nie, gdyż z wiarą nie ma dyskusji. Na naszym forum nie zwyczaju ani wypowiadania się w imieniu milionów, ani też zbiorowej odpowiedzialności i każdy sam albo przekonuje czytelników do swojej mądrości, albo kompromituje się własną głupotą. (A oczywistym też jest, iż wiara czyni cuda.)

Nie, ani Lenin, ani Stalin nie zamordowali osobiście nikogo (a przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo). Nie, Leninowi nikt z poważnych historyków nie zarzuca, że przyczynił się do śmierci 15 mln ludzi.
>Jestem zwolennikiem że nie można karać żołnierzy, za to że wykonywali rozkazy. Lenin zabił dużo, Stalin więcej.
A czy tu mowa o jakiejkowiek karze? To bzdura - ci winowajcy już dawno są w niebie, a zresztą jak tu ukarać na przykład Pańskiego Boga za zbrodnie dokonane w jego imieniu. Pal diabli i Boga, napisz Pan jak ukarać jego ziemskich namiestników?

> Fakt ciężko się naliczyć.
Ło Boze, wiem niewiele, ale głęboko wierzę, a popieprzyć głupoty to se każdy może.

>A w jakie bóstwo wierzą komuniści ?
Jest duuużo książek i można sobie poczytać. Na górze w pasku menu jest wyszukiwarka i można sobie znaleźć. Podałem także linki i zamiast pieprzyć tu głupoty można było je ze zrozumieniem przeczytać. Jest tam napisane, a nawet są obrazki.

>Religia nie jest źródłem złą, jest nim człowiek.
Ani religia, ani człowiek tylko wiara , niezależnie od jej przedmiotu/podmiotu, gdyż każda wiara ogranicza nas intelektualnie, a także moralnie usprawiedliwiając zło czynione w jej imieniu.
www.racjon(*)m.php/z,0/d,3/s,579693#w579921

> Pamiętaj
Niech Wielce Szanowny Pan sobie zapamięta, iż On tu za kapłana nie robi, a ja już na pewno
do Pańskich wiernych nie należę.

>Pamiętaj że wielu ludzi to to wiara przed czymś powstrzymuje, nazwiesz to strachem, ale spełnia to swoją rolę.
Niech Szanowny Pan pamięta, że jest to forum dla racjonalistów , a więc wiedzą opartą na nauce aby tu się nie kompromitować trzeba mieć inteligencję i być oczytanym. Pan zaś wie ogromnie niewiele na każdy z podejmowanych
przez siebie tematów i usiłuje na własną niewiedzę nawracać. Ot typowy polski katolik im mniej wie tym bardziej jest pewnym swego.

>Brak religii znosi jedną barierę, brak kary śmierci drugą, a zniesienie dożywocia ( a są takie kraje) trzecią.
Tak może jest z prymitywami? Ludzie na pewnym poziomie intelektualnym sami sobie bariery wyznaczają, a żadne badania nie potwierdzają aby ludzie wierzący w różnych bogów byli bardziej moralni od tych, którzy bogów odrzucają.

@@@
.

#22
22-02-2015 13:32
 0 na 2
Keres (29 punktów)Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
W odpowiedzi e-duch
>Nazywasz boga Panem i Władcą tak powinien niewolnik swego właściciela nazywać i ty to robisz a więc w pełni aprobujesz istnienia niewolniczych relacji

Teraz też mamy rząd który robi co chce ( w granicach rozsądku), zawsze jest ktoś lepszy, wyższy, ktoś kto ma władzę i pieniądze. Taki jest świat

>2) W świecie w którym istnieje bóstwo od którego człowiek jest całkowicie uzależniony i gdzie dzieje się wyłącznie wola owego bóstwa nie ma mowy aby człowiek był kowalem swego losu - może ewentualnie podkuwać żabie łapy

Bóg dał nam wolną wolę i wszystko co robimy od nas zależy
>pozdrawiam
>e-duch
>
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku


#23
22-02-2015 16:08
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
W odpowiedzi Keres

>Bóg dał nam wolną wolę i wszystko co robimy od nas zależy

Pisz za siebie. To chyba nie stanowi problemu przy wolnej woli?

Nie potrafisz wyjaśnić mechanizmów jakie zachodzą w ludzkim umyśle więc skracasz to do wyobraźni dziecka i prezentów od Mikołaja.

Coś dostałeś. Mniemam jednak że zagłębiając się w swoją wolną wolę znajdziesz tam pełno związków przyczynowo-skutkowych.

Tzw. wolną wolę najlepiej się testuje gdy brak jest informacji.
Często ludzie głupieją i nie wiedzą co mają zrobić. Dopiero przetestowanie informacji pozwala podjąć im decyzję na bazie wcześniejszego doświadczenia.
Informacja jest jak deszcz padający na piasek. Sam tworzy koryta.

Rozumiem pobudki religijne. Nie rozumiem dlaczego nie piszesz tego we własnym imieniu.








e-duch (1053 punktów)Odp: nieszczęsny kamień, wszechmocny a wszechmogący
W odpowiedzi Keres
Chcesz porównywać boga - stwórce wszechświata do wybranego w demokratycznych wyborach rządu ?
Zastanowiłeś się nad konsekwencjami takiego porównania ?
To porównanie świadczy jednak o tym , że zabierasz się do rozmawiania o czymś co masz nieogarnięte , w proszku , nie poukładanne , nie przemyślane , po prostu groch z kapustą
Pozbieraj myśli i napisz coś sensownego bo na razie bardzo nieudolnie improwizujesz

Bóg nie dał nikomu wolnej woli ponieważ
1) Bóg nie istnieje
2) W tzw, świętych księgach jest wyraźnie napisane , że ludzie są jego własnością , że będzie ich używał jak narzędzi i że mają mu się bezwzględnie podporządkować - za brak subordynacji grożą wieczne męczarnie .
Abraham miał zamordowań swego syna bo bóg chciał siŁ przekonać czy niewolnik rzeczywiście wszystko dla niego uczyni . Wierzący znajdują się zawsze w stanie takiego zawieszenia . Muszą wykazywać permanentną gotowość do wykonania każdego polecenia .

Bardzo cię proszę jak będziesz odpowiadał to merytorycznie - Do tej chwili kilka razy napisałeś : Bóg dał wolną wole i żadnych argumentów . Na moje fundamentalne dowody nie odpowiedziałeś nawet ziewnięciem

e-duch

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

1 2

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365