MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #88
Nakład: 8850 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2006-02-14 do 2006-03-02

Spis treści:
 
Cytat tygodnia

O mądrości zasad

"W żadnej najsłuszniejszej sprawie nie warto popadać w fundamentalizm. Unikać rygoryzmu i fundamentalizmu, to znów jest w życiu ważne. Zasady nieugięte, twarde, niepodlegające korekcie, niedające się zmiękczyć - to przeważnie nie są zasady zbyt mądre. Mądre zasady nigdy nie są absolutne. Bo w życiu prawie nigdy nie zdarzają się sytuacje, w których nic się nie liczy oprócz jednej rzeczy. No i niech tak będzie. Nie ma jednoznaczności w świecie. Tak ma być. Tak chyba być musi. I tak chyba jest dobrze".

W drodze

"(...) w dążeniu do prawdy o sobie samym i o swoich relacjach z innymi niezbędna jest otwarta wymiana myśli. Ludzie przekazują sobie dzięki temu informacje oraz wiedzę nabytą w doświadczeniu. Obdarzają się nawzajem swą mądrością, kształtowaną w twórczej, niepowtarzalnej aktywności ducha. Dociekanie sensu i prawdy przynosi bowiem owoce, gdy wysiłek indywidualny zbieżny jest z autentycznym, a nie tylko pozorowanym, pragnieniem rozumienia innych i gotowością akceptacji ich słusznych racji".

Jerzy Ładyka, Res Humana 6/2005


Aktualności i ogłoszenia

Witając naszych prenumeratorów w nowym wydaniu biuletynu, pragniemy przede wszystkim gorąco zachęcić Was do licznego udziału w propagowanym przez nas wielkim projekcie BOINC, czyli pomyśle na to, jak racjonalista-nienaukowiec może aktywnie przyczynić się do postępu naukowego. Więcej w tekście przygotowanym przez Celecrina i Fidela...  

Polecamy również wywiad, jaki z Mariuszem Agnosiewiczem - redaktorem naczelnym portalu Racjonalista.pl, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów przeprowadził Adam Cioch - redaktor tygodnika "Fakty i Mity". Czytając ten tekst, można przypomnieć sobie, czym jest racjonalizm w wydaniu serwisu, dowiedzieć się jakie są priorytety serwisu i plany PSR.

Serwis Racjonalista.pl opublikował do tej pory ponad 3300 tekstów na wiele różnych tematów, o różnym ciężarze gatunkowym, opracowanych przez ponad 330 autorów. Wielu z tych autorów współpracę z serwisem potraktowało jako epizod w swoim życiu twórczym, wielu związało się z nami na stałe, ciągle też cieszymy się dużym zainteresowaniem nowych publicystów. 

Tym razem także mamy przyjemność zaprezentować teksty nowych autorów, którymi są: Magdalena Żakowska, Roma Piotrowska, Maciej Myślimir, Salman Rushdie, Jerzy Szczygłowski, Maks Bochenek, Artur Chludziński. Ten ostatnio wymieniony przyłączył się do nas po opuszczeniu redakcji serwisu Ateista.pl. Witamy wszystkich serdecznie.

Jednak pisanie tekstów to nie jedyna z możliwych form współpracy z serwisem. Osoby, które nie odkryły jeszcze w sobie talentu publicystycznego, lub ciągle żywią obawy przed swego rodzaju twórczym ekshibicjonizmem, a chciałyby wspierać rozwój serwisu, poświęcając mu swój czas, zapraszamy do podjęcia innych, proponowanych form współpracy. Należy do nich także dodawanie wiadomości - interesujących newsów z życia publicznego. Służy do tego specjalny formularz: Zgłoś swoją wiadomość.. Dodana w ten sposób wiadomość zostanie sprawdzona przez redakcję i zakwalifikowana czy to do samych wiadomości, czy też do ciekawostek, które można także wysyłać bezpośrednio na adres redaktora odpowiedzialnego: aslota@racjonalista.pl; najlepiej w postaci linku do konkretnej informacji.

Uważni czytelnicy zapewne wiedzą, że Racjonalista zajmuje się także popularyzacją osiągnięć nauki. Poza artykułami, które mają taki cel, prowadzimy także serwis Nowinek naukowych, który w chwili obecnej obsługuje czterech stałych redaktorów. Ze względu na różnorodność dziedzin nauki, które się błyskawicznie rozwijają, taki skład jest niewystarczający, aby nauka znalazła swoją pełną reprezentację w serwisie. Dlatego serdecznie zapraszamy naszych czytelników do zgłaszania swoich propozycji do Nowin naukowych: Zgłoś swoją nowinkę.. Ze względu na specyfikę tego działu preferowane są autorskie opracowania wydarzeń ze świata nauki. Dla rozszerzenia racjonalnego obrazu otaczającego nas świata.

Pełny zakres współpracy jest opisany pod adresem: Współpraca.

*

Serwis Racjonalista wraz z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów przyłączył się do inicjatywy powołania Społecznego Rzecznika Praw Człowieka. Więcej informacji można przeczytać w serwisie PSR. Tego tematu dotyczy także nasza bieżąca sonda.

Sondaż Racjonalisty

Nasza ostatnio zakończona sonda miała charakter zgoła inny niż wszystkie poprzednie. To co się dzieje w świecie polityki coraz głośniej domaga się satyry!

Czy uważasz, że priorytetem obecnego rządu jest:
28,1% - nadanie telewizji „Trwam” statusu nadawcy publicznego
5,4% - wyposażenie wszystkich szkół w kapelanów
7,7% - otworzenie instytutów Opus Dei we wszystkich województwach
13,2% - podniesienie konkordatu do rangi ustawy najwyższej
45,6% - wprowadzenie odpowiedzialności karnej za masturbację

Oddano łącznie 2883 głosów


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Nieodmiennie najsprawniej funkcjonującym ośrodkiem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów jest Trójmiasto: Kontakt z ośrodkiem.
Ośrodek katowicki odbywa regularne spotkania - raz w miesiącu, na ostatnim gościł pan Joachim Patryas, przewodniczący Klubu Kultury Współżycia i Tolerancji im. Tadeusza Kotarbińskiego. Uczestnicy mogli zapoznać się z profilem działalności Klubu, historią i planami, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w najbliższej jego działalności. Kontakt z ośrodkiem.
Informacje o swojej działalności przekazuje także ośrodek kujawski: Kontakt z ośrodkiem.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy z wymienionymi powyżej ośrodkami, a także do organizowania nowych i rozruszania już istniejących. PSR będzie się liczyć w życiu publicznym tylko wtedy, gdy będzie widoczne!

Forum dyskusyjne PSR
Pierwsze spotkanie w sprawie społ. rzecznika
Racjonalista.pl i PSR na antenie
Spotkanie PSR w Toruniu


Teksty PSR
 

"Alternatywny rzecznik lewicy" - sprostowanie - (24-02-2006)

W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie w sprawie inicjatywy społecznego rzecznika praw człowieka (sprawozdanie będzie zamieszczone wkrótce). Tego samego dnia "Życie Warszawy" (na pierwszej stronie), PAP, Interia (fakty.interia.pl/kraj/news?inf=721231), "Fakt" i może jeszcze jakieś media zamieściły na ten temat informacje, które są zdecydowanie nierzetelne i zaskakujące dla organizatorów. Zastanawiamy się, czy jest to próba rozbicia tej inicjatywy czy też nierzetelność dziennikarska.

Trzy podstawowe zastrzezenia:

1. Szufladkowanie inicjatywy jako "lewicowej" jest zwyczajnie nieprawdziwe, gdyż jedynie część organizacji-inicjatorów można mniej lub bardziej słusznie określić mianem "lewicowych". Niektóre stowarzyszenia są w takim samym stopniu lewicowe, co liberalne (programowo ponadpolityczne).

2. Inicjatywa na rzecz powołania społecznego rzecznika praw człowieka nie ma jeszcze zamkniętej listy kandydatów. Każdy obecny na zebraniu wie, że mówienie o "faworytach" jest jeśli nie wymysłem dziennikarskim, to co najmniej niedoinformowaniem. Dziś była mowa o zadaniach, ogólnym kształcie projektu i kolejnych partnerach społecznych. Formalnie nie było dyskusji o kandydatach, a faktycznie opinie na ten temat są, by tak rzec, "pluralistyczne".

3. Federacja Humanistyczna oraz KPH nie tyle firmują inicjatywę, co ją inicjowały. Na początku włączyły się do niej głównie środowiska mniejszości światopoglądowych (laickie), seksualnych oraz feministki, a najwięcej osób niezrzeszonych. Obecnie główne działania nie są nakierowane na kandydatów, lecz na pozyskiwanie jak najszerszego partnerstwa społecznego. Nie ma żadnego znaczenia, czy włączą się w to organizacje lub jednostki podzielające przekonania lewicowe, liberalne, prawicowe czy dowolne inne, byle tylko zainteresowane intensyfikacją i jakością ochrony praw i wolności człowieka i obywatela.

Inicjatorzy: Federacja Stowarzyszeń Humanistycznych, Kampania Przeciwko Homofobii

Czytaj...

 

Obywatelski rzecznik praw i wolności obywatelskich - (17-02-2006)

Po zaprzysiężeniu przez Sejm do wykonywania obowiązków Rzecznika Praw Obywatelskich przystąpił dr Janusz Kochanowski - człowiek, który podczas przesłuchania w klubie Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że sprawując urząd "chce się skupić nie na obronie praw i wolności obywatelskich, ale na egzekwowaniu obywatelskich obowiązków". Naszym zdaniem wybór Kochanowskiego jest pierwszym krokiem do usunięcia instytucji rzecznika z porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej.
Czytaj...
Nowe teksty

 

Fizyk kwantowy w kapciach, czyli o wielkiej nauce w domowym zaciszu - Grzegorz Kozłowski (02-03-2006)

Propagowanie naukowego poznania świata jest jednym z filarów misji społecznej racjonalistów. Więc teoretycznie swoją postawą powinniśmy dawać przykład innym. Nie każdy z nas ma odpowiednie wykształcenie i predyspozycje do zajęcia się pracą stricte naukową. Możemy jednak w sposób aktywny wspierać wysiłki naukowców różnych dziedzin, popularyzując jednocześnie ich prace i ogromną rolę eksperymentu jako klucza do poznania rzeczywistości. Tylko jak to robić bez odpowiedniego zaplecza badawczego, z domowego zacisza? I tu przechodzimy do meritum. Pewnie niektórym z Was nie jest obce pojecie programu BOINC. Jest to doskonałe i potężne narzędzie wspierające przeprowadzanie obliczeń ogromnej ilości danych z wykorzystaniem wolnych mocy drzemiących w komputerach internautów. Zazwyczaj domowe komputery wykorzystują w minimalnym stopniu możliwości drzemiące w ich krzemowych strukturach. Więc jeśli akurat, nie przeliczamy jakiegoś divx-a, lub nie ubijamy zombie w grach FPP, nasze wolne "flops-y" możemy wykorzystać z pożytkiem dla nauki. Po zainstalowaniu programu za każdym razem, gdy włączymy nasz komputer stajemy się uczestnikami ekscytujących badań, których efekty będziemy obserwować w najbliższej przyszłości. W kilku projektach założyliśmy zespoły o nazwach www.racjonalista.pl, opisując je jako team polskich racjonalistów. Zapraszamy do naszej drużyny!
Czytaj...

 

O homoseksualizmie z katolikami - Artur Chludziński (02-03-2006)

Znajomy z Forum Młodych PiS poinformował mnie o dyskusji na temat homoseksualizmu, jaka miała mieć miejsce w jednym z lubelskich kościołów. Największym błędem w dyskusji nad homoseksualizmem jest dla mnie spłycanie go jedynie do wymiaru seksu. Czyż nie obserwujemy u siebie wytworzonego zapewne przez media naturalnego odruchu do kojarzenia pojęcia "homoseksualizm" jedynie z praktykami seksualnymi osób homoseksualnych? Czy osoby homoseksualne powinny "zejść do podziemia" i nie narażać na szwank swoim widokiem "moralności publicznej"? Ważne jednak, że osoby tolerancyjne są też w Kościele Katolickim, a stanowisko jego najwyższych zwierzchników wcale nie musi być surowo popierane na tzw."dołach", które bardzo często w sprawach moralno-obyczajowych rozchodzą się z pasterzami.
Czytaj...

 

Magiczny czworokąt czyli pokochać Wielkiego Brata - Przemysław Łucyan (01-03-2006)

Gdy zbierzemy razem wypowiedzi oraz wynikające z nich przyszłe kierunki działań członków rządu Kazimierza Marcinkiewicza, jak również jego samego oraz koordynatora naczelnego, czyli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ukaże się nam wizja sprawowania władzy poprzez wywoływanie kryzysów. Zarządzanie poprzez wzbudzanie lęku należało i należy do metod stosowanych przez władzę autorytarną. W trakcie swojego przemówienia z okazji stu dni rządu, prezes Jarosław Kaczyński zdołał obrazić chyba większość Polaków. Zaczynając od elit, czyli "łże-elit", poprzez środowiska prawnicze, dziennikarskie, wszelką opozycję i na zwykłych obywatelach kończąc. Dostało się również biznesmenom, ekonomistom oraz mediom zagranicznym, które reprezentują wrogie interesy, że o lekarzach i kamaszach pana Dorna nie wspomnę. Jak się okazało był to też początek zmasowanego ataku na media, zarówno państwowe jak i prywatne, które również są w "układ" uwikłane i go bronią. Innymi słowy - wróg czai się wszędzie.
Czytaj...

 

Mity i fakty o szybkim czytaniu - Zbigniew Karapuda (28-02-2006)

Zajmuję się szybkim czytaniem od paru lat. Moje doświadczenia w tej dziedzinie są pozbawione "hura-optymizmu", ale też niezmiernie intrygujące. Zająłem się tym tematem, aby obalić mit szybkiego czytania. Pierwsze lata studiów na psychologii mają to do siebie, że po wykładach z psychometrii, statystyki i metodologii badań uzbrajają nas w pewien sceptycyzm do sądów potocznych i wyzwalają chęć weryfikacji wszelkich obiegowych poglądów. Zanim się jednak coś obali, należałoby najpierw poznać to dogłębnie. Zacząłem od książek dostępnych na polskim rynku, głównie poradników. Drugi etap to odwiedzanie różnych szkół szybkiego czytania. To dopiero była zabawa! Co za truizmy i banały ludzie tam opowiadają! Typu "wykorzystujemy 7% mózgu", tak jakby ktoś wiedział ile to jest 100%. Albo "amerykańscy naukowcy odkryli"... A konkretnie, co? Kto? Kiedy? Jak to zbadał i gdzie opublikował? Tylko jedno było w tym zaskakujące - niektórym ludziom naprawdę udawało się czytać o wiele szybciej niż na początku.
Czytaj...

 

W sidłach organizacji - stres w środowisku pracy - Adam Tworuszka (28-02-2006)

Cechą charakterystyczną życia społecznego, a zwłaszcza organizacji społecznych, jest instytucjonalizacja. Przejawia się ona w depersonalizacji ról i czynności pełnionych przez jednostkę lub zadań pełnionych przez komórki organizacyjne oraz instytucje. Proces ten zachodzi szybko i ma trwały charakter, zwłaszcza w bardziej liczebnych i sformalizowanych grupach społecznych. Instytucjonalizacja jest pewnym przejawem racjonalności życia społecznego i posiada również wiele zalet. Niekoniecznie jest to racjonalność zamierzona i świadomie wprowadzona. O jej wystąpieniu najczęściej decyduje skuteczność tego typu rozwiązań. W życiu codziennym, dla większości z nas, organizacją najbardziej "odczuwalną" jest zakład pracy. Praca pozwala na zaspokajanie potrzeb związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Jest miejscem zarobkowania, wymiany informacji i kształtowania relacji interpersonalnych. W końcu staje się również miejscem doświadczania najróżniejszego rodzaju emocji.
Czytaj...

 

Polskie dylematy aspołecznego kolektywisty - Magdalena Żakowska (28-02-2006)

Wśród zagadnień, tradycyjnie poruszanych w polskich dyskursach dotyczących zaprogramowania na indywidualizm, warto zasygnalizować choćby najbardziej charakterystyczne, związane z brakiem umiejętności tworzenia grup społecznych typu Gesellschaft - refleksyjnych, opartych na umowie społecznej i racjonalnym dążeniu do wyznaczonych celów. Zdaniem Juliana Ochorowicza, Polaków cechuje "osobnictwo", brak spójności duchowej oraz potrzeby braterstwa na co dzień, niezdolność do współpracy w ramach rozumnie zorganizowanych, zbiorowych działań, które są mocną stroną np. Niemców. Polacy znają tylko związki czasowe, posiadające paradoksalnie pewne cechy związków typu Gemeinschaft: konfederacje albo grupy awanturnicze, tworzone ad hoc, celem "zajazdu", wymierzenia zemsty albo zabawy, nie utrzymują natomiast trwałych stowarzyszeń, powstałych dla przeprowadzenia wspólnych celów długoterminowych. Są bierni - zarówno "w sobie", jak i na zewnątrz, zaś wyjątkowe jednostki, zdradzające temperament czynny, spotykają się częściej z opozycją niż uznaniem. Polacy przejawiają brak poczucia odpowiedzialności za własny los, charakterystyczny niegdyś dla chłopów pańszczyźnianych i hulaszczej szlachty. Pozbawieni tradycji solidnej pracy na własny rachunek, są jak riesmanowski "samotny tłum", przywykły przed upadkiem komunizmu do ciepła przednowoczesnej gromady. Głównymi czynnikami, które w opinii Hryniewicza ukształtowały wymieniony charakter polskiej struktury społecznej, są: katolicyzm oraz komunizm.
Czytaj...

 

Etyczne przesłanie Nowej Duchowości - Jerzy Kolarzowski (28-02-2006)

Śledząc od kilku lat intelektualny dorobek intelektualistów skupionych wokół szerokiej fali Nowej Duchowości, da się sformułować na jego podstawie trzypunktowy program głębokiej proekologicznej kultury. Postulat pierwszy dotyczy całej nauki. Chodzi w nim o to, by na pierwszym miejscu jako cel nauki postawić ochronę Ziemi, otoczenia człowieka oraz całej przeszłości jego dorobku. Chodzi także o restrukturyzację wydatków na naukę i dowartościowanie nauk humanistycznych. Przed naukami tymi ma właśnie być postawione ogromne zadanie - służenie wyłącznie ochronie cywilizacyjnego dorobku człowieka. Postulat drugi. Wielce istotnym pytaniem jest to, które z części odnalezionych tradycji i w jaki sposób wprowadzić do programów edukacyjnych oraz powszechnego obiegu kultury. W trzecim postulacie chodzi o to, by wszystkie systemy religijne, tradycje i ideologie ustawić w jednej perspektywie aksjologicznej.
Czytaj...

 

Ostatnia Wieczerza po polsku - Roma Piotrowska (28-02-2006)

Ostatnio rozpoczęła się dyskusja na temat obrazu gdańskiego malarza Macieja Świeszewskiego "Ostatnia wieczerza". Obraz wywołał wiele kontrowersji głównie ze względu na to, że apostołowie to przedstawiciele trójmiejskiej elity kultury, a też władzy i Kościoła. W rolę apostołów wcielili się: malarz Jacek Tylicki, marszałek pomorski Jan Kozłowski, pisarz Paweł Huelle, malarz Kiejstut Bereźnicki, syn Macieja Świeszewskiego, Aleksander, pisarze Jerzy Limon i Stefan Chwin, malarz Krzysztof Izdebski, ks. Krzysztof Niedałtowski, pisarz Władysław Zawistowski, aktor Jerzy Kiszkis, genetyk Janusz Limon.
Czytaj...

 

Umiejmy różnić się kulturalnie - Artur Chludziński (26-02-2006)

Lepiej jest podkreślać to, co łączy wyznawców różnych religii - nawet z punktu widzenia ateisty. Po to, aby religie stabilizowały, a nie destabilizowały. Nie każdy muzułmanin jest przecież terrorystą - to samo działa też z drugiej strony: nie każdy chrześcijanin jest "krzyżowcem" czy kolonizatorem. Ateiści też są podzieleni, bo są wojujący, którzy zmietliby najchętniej religię z powierzchni ziemi, a są i tacy, którzy mówią, że są mimo wszystko jakieś elementy wspólne. Gdyby zwyciężył nurt bardziej rozsądny po obu stronach, to byłoby bardzo dobrze. Nie znaczy jednocześnie, że należy udawać, że nie ma różnic. Postępować należy jednak w tej kolejności: szukać tego, co łączy i podkreślać znaczenie tego, a pomniejszać znaczenie ewentualnych różnic.
Czytaj...

 

Stereotyp mężczyzny w mediach i społeczeństwie - Maciej Myślimir (26-02-2006)

Równouprawnienie dawało większe szanse na rozwój kobietom, ale boleśnie godziło w męską dumę i honor, gdyż tym samym mężczyzna przestawał być jedynym opiekunem i strażnikiem bezpieczeństwa domowego. Nie był już także jedynym żywicielem. Kolejne zmiany wynikające z postępu cywilizacji technicznej, przyczyniły się do redukcji stanowisk, co wpłynęło na rozwijającą się depresję mężczyzn w wielu krajach. Równocześnie wiele stanowisk dotychczas zajmowanych przez mężczyzn, zaczęły obejmować kobiety. Ogromną rolę odegrała także rewolucja seksualna. Badania naukowe dowodzą, że mężczyzna, który traci pracę szybciej popada w depresję, miewa nawet skłonności samobójcze. Co więcej, mężczyzna jest uzależniony w znacznym stopniu od swej seksualności i tylko nielicznym udaje się znaleźć zaspokojenie zastępcze. Tym samym rodzi się frustracja seksualna i odbija się to na ich życiu codziennym.
Czytaj...

 

Osaczeni - Salman Rushdie (26-02-2006)

Zdaniem Jacquesa Delorsa, byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej: "Starcie między tymi, którzy wierzą, i tymi, którzy nie wierzą, zdominuje w najbliższych latach stosunki między USA i Europą". W Europie bomby na stacji kolejowej w Madrycie i zamordowanie holenderskiego reżysera Theo van Gogha uważa się za ostrzeżenia, że świeckie zasady, leżące u podstaw każdej humanistycznej demokracji, muszą być bronione i wzmocnione. Wcześniej, jeszcze przed tymi zbrodniami, niemal wszystkie partie polityczne we Francji poparły decyzję zakazania noszenia w szkołach religijnych strojów, takich jak islamskie chusty. Odrzucano oczekiwania islamistów żądających segregowanych klas szkolnych i przerw na modlitwy. Dzisiaj niewielu Europejczyków uważa się za religijnych (według niedawno przeprowadzonego badania, tylko 21%) w odróżnieniu od większości Amerykanów (według Pew Forum - 59%). Wielu Europejczyków uważa, że obecna amerykańska kombinacja religii i nacjonalizmu jest groźna.
Czytaj...

 

Samotność we wspólnocie - Andrzej Koraszewski (26-02-2006)

"Duchowny niepokorny, rozmowy z księdzem Stanisławem Musiałem" - taki tytuł nosi książka Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, która ukazała się dopiero po śmierci znanego jezuity, gdyż obawiał się, że jej publikacja mogłaby spowodować wydalenie go z zakonu. Czy obawiał się słusznie? Umierał mając praktycznie rzecz biorąc zakaz publikowania. Czym się naraził wszystkim świętym Kościoła katolickiego w Polsce? Czytelnicy "Tygodnika Powszechnego" pamiętają przede wszystkim jego zaangażowanie w walkę o usunięcie tzw. Karmelu z terenu obozu w Oświęcimiu. Dopiero z tych rozmów dowiadujemy się, że istotnie była to sprawa, która w zasadniczy sposób zmieniła jego życie.
Czytaj...

 

Powrót do rozumu - Mariusz Agnosiewicz, Adam Cioch (21-02-2006)

Racjonalizm to jeden z pomysłów na drogowskaz w życiu. Mówiąc inaczej, jest to idea konsekwentnego stosowania racjonalności - przy rozwiązywaniu problemów, kształtowaniu poglądów, podejmowaniu decyzji itd. Człowiek nie może funkcjonować bez racjonalności, więc w zasadzie każdy jest mniej lub bardziej racjonalny. Racjonalizm jest jednak pomysłem na to, aby racjonalność stosować konsekwentnie. Wielu ludzi bowiem stosuje ją jedynie do najbardziej elementarnych kwestii praktycznych, ale już nie do bardziej zaawansowanych problemów społecznych czy tzw. spraw ostatecznych. Alternatywnymi pomysłami na takie drogowskazy są takie idee, jak fideizm, mistycyzm czy intuicjonizm. Wiara może być budująca, mistyka fascynująca, a intuicja trafna. Ale jako drogowskazy życiowe te idee się po prostu nie sprawdzają. To pokazuje codzienne doświadczenie i historia. Cały nasz system etyczny, nasze wartości, budowane są w oparciu o humanizm. I znów: chodzi o konsekwentny humanizm, zwany niekiedy "świeckim", a nie np. coś, co określa się mianem "humanizmu religijnego", będącego krzyżówką humanizmu zwykłego i jakiejś koncepcji religijnej. Racjonalizm nie jest także zamknięty na emocje, uczucia, sztukę, piękno.
Czytaj...

 

Lutowa odwilż - Andrzej Koraszewski (21-02-2006)

Po raz pierwszy od wielu lat przeczytałem artykuł polskiego polityka, który wzbudza cień nadziei. Mam tu na myśli tekst Wojciecha Olejniczaka pod tytułem: "Nie chcemy takiej stabilizacji", opublikowany w "Gazecie Wyborczej" 16 lutego 2006r. Przez długi czas obserwowaliśmy jak polskie społeczeństwo, a w szczególności młode pokolenie, z coraz większą odrazą odwraca się od polityki. Jednak polityka, niezależnie od tego, czy ją bojkotujemy, czy nie, istnieje, i bojkot oznacza wyłącznie rezygnację z próby wpływania na otaczającą nas rzeczywistość. Dlaczego artykuł przewodniczącego SLD daje cień nadziei? Zanim spróbuję to wyjaśnić muszę przedstawić moje poglądy polityczne - jestem konserwatystą i zwolennikiem gospodarki rynkowej. Konserwatyzm oznacza ciągłość, mozolne budowane w oparciu o to, co już zrobili inni, niechęć do wszelkich rewolucji. Jest to zupełnie inny konserwatyzm od tego, który proponują nam bracia Kaczyńscy. Ich narodowo-katolicki tradycjonalizm budzi we mnie bezgraniczną niechęć.
Czytaj...

 

U źródeł agnostycyzmu - Ryszard Gnacy (21-02-2006)

Jak twierdzi wielu myślicieli, istota umysłu ludzkiego jest najbardziej nurtującą zagadką rzeczywistości. W skład tej zagadki wchodzi również moc tworzenia religii. Ludzie od zarania dziejów tworzyli rozległe systemy wierzeń i przekonań. Już sześćdziesiąt tysięcy lat temu w Shanidarze i Iraku ozdabiano groby kwiatami, mającymi leczniczą i gospodarczą wartość, prawdopodobnie w celu oddania czci grzebanemu szamanowi. Immanuel Kant stwierdził, że metafizyka jest naturalną skłonnością rozumu ludzkiego, a wielu współczesnych filozofów zgodnie utrzymuje, że problemy filozoficzne są przedwerbalne, w ludziach kryje się natomiast nieświadoma potrzeba metafizyki. Zgodni są z Kantem - nie można pozbyć się nurtujących pytań eschatologicznych oraz prób odpowiedzi na nie, a jedynym lekarstwem na tego typu upośledzenie zdaje się być ... po prostu filozofia
Czytaj...

 

Zagubieni bo zaczatowani, zaczatowani bo zagubieni - Katarzyna Bocheńska (17-02-2006)

34% czatujących szuka tam miłości lub romansu, 12% - partnera na całe życie bądź na resztę życia, a 49% - cyberseksu. W realu nie powiesz komuś nieznajomemu, że chcesz się z nim kochać, albo że masz zamiar ułożyć sobie z kimś życie. Do takich rozmów dochodzi dopiero po dłuższym czasie. W sieci ten czas ulega znacznemu skróceniu. Takie tematy porusza się nierzadko już w pierwszej rozmowie. Pamiętajmy jednak, że czat też się zmienia, nowocześnieje. Dziś wielu nałogowców czatu dysponuje już kamerkami i mikrofonami. Trudno więc o nich powiedzieć, że nie stykają się z rozmówcami twarzą w twarz. Kontakty w realu są inwestycją, spotkanie w kawiarni kosztuje, przelot samolotem do kogoś na innym kontynencie jest również kosztowny itp. Można jednoczenie iść na randkę w cyberprzestrzeni z kilkoma osobami na privie. W realu to byłoby dość skomplikowane. I wiązałoby się z zaciągnięciem zobowiązań. Poza tym więcej ciekawych osób można spotkać w sieci w krótszym czasie niż w świecie offline.
Czytaj...

 

Przygotuj się na prawdziwy holocaust - Dirk Verhofstadt (17-02-2006)

W Belgii skrajnie prawicowi politycy zacierają z zadowolenia ręce i gromko protestują przeciw reakcji muzułmanów na duńskie karykatury. Sami jednocześnie oburzają się na despekt wobec ich symbolii. Niedawno skrajnie prawicowy poseł oskarżył dyrekcję brukselskiego teatru w związku z przedstawieniem Najświętsza Panna Flandryjska. Bohaterką tej sztuki jest kobieta pochodzenia arabskiego wychowująca dzieci w Flamandii. Plakaty reklamujące to przedstawienie pokazują młodą kobietę o ciemniej karnacji skóry i czarnych włosach, ubraną w tradycyjne szaty Maryi i trzymającą na lewym ramieniu niemowlaka. Kobieta, przedstawiona jest na tle krajobrazu pustynnego a nad nią widać powiewającą flagę flandryjską. Ma odsłonięte piersi, bo ma być to moment karmienia.
Czytaj...

 

Nie drażnij psa... - Jerzy Szczygłowski (17-02-2006)

Kilku ludzi o ograniczonych horyzontach myślowych wykombinowało sobie, by w Warszawie jedno z rond nazwać Rondem Dudajewa. Dudajew w ocenie Czeczenów to bohater, a w ocenie Rosjan to ekstremalny terrorysta. Jaka jest prawda nie bardzo wiemy, ponieważ nasze na ten temat sądy kształtują media i propaganda. Ale nawet jeżeli Dudajew był postacią jednoznacznie pozytywną, to jest to sprawa jego narodu i nie powinniśmy pchać naszych palców między zwaśnione strony, bo nam je przytrzasną. I tak się stało. Poroniony pomysł Ojców Warszawy wywołał wściekłość Rosjan i odwet w postaci ustanowienia święta narodowego związanego z rocznicą wyzwolenia Rosji od Polski. Komu to było potrzebne? I jak się ma bilans zysków i strat? Czy nie lepiej żyć w zgodzie, nie drażnić ani psa, ani sąsiadów, rozwijać współpracę, handel, kulturę i przestać wytykać innym błędy i potknięcia, zwłaszcza kiedy sami nie jesteśmy bez winy?
Czytaj...

 

Brakujące ogniwo tolerancji - Artur Chludziński (16-02-2006)

Magdalena Środa - etyk, filozof, publicystka i feministka zajmującą się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą. W rządzie Marka Belki objęła stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, które piastowała do 4.11.2005 r., kiedy to nowy premier Kazimierz Marcinkiewicz zlikwidował urząd pełnomocnika nie mogąc odwołać pani minister z powodu jej wcześniejszego złożenia dymisji (wraz z całym rządem) na ręce poprzedniego premiera. Zadania dotychczas prowadzone przez pełnomocnika zostały przekazane do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. O etyce, przemocy w rodzinie, mniejszościach i autorytetach w rozmowie z prof. Magdaleną Środą.
Czytaj...

 

Kreacja świata - Joanna Smolińska (16-02-2006)

Nasze wewnętrzne mapy złożone z indywidualnych doświadczeń i wrażeń decydują o tym jak, wygląda nasz świat. Bardzo zawężone przekonania, zainteresowania i percepcja, czynią rzeczywistość zubożałą i nudną. Dokładnie ten sam świat może być bogaty i ekscytujący. Człowiek ma wolny wybór, gdyż wybiera rzeczywistość, w której chce żyć. Świat może wydawać się nudny, kiedy nasze wewnętrzne mapy nie ulegają zmianie i jesteśmy zmuszeni patrzeć na coś tylko z jednej perspektywy, nie zdając sobie sprawy w danym momencie, że można widzieć, myśleć i czuć inaczej. Jeśli życie ma być ekscytujące, doskonalimy swoje mapy modelując w ten sposób nasz świat.
Czytaj...

 

Homosztuka - Maks Bochenek (15-02-2006)

Od starożytności do dziś, na każdym etapie rozwoju sztuka była swoistym zwierciadłem ducha ludzkiego, społecznej i politycznej postawy, myśli i idei epoki, środowiska i samego twórcy. Sztuka współczesna zdążyła jednak wyewoluować i oprócz obrazu obyczajowej sfery życia stała się podstawowym narzędziem walki o prawa społeczne oraz manifestacji przynależności narodowej, rasowej, kulturowej a także płciowej. Orientacja seksualna jest trwałą wartością wpisaną w dziedzictwo kulturowe, poszerzającą spektrum zainteresowań człowieka i prowadzącą do głębszego wejrzenia w ludzką naturę, a utrwalana przez sztukę stanowi o świadomości społeczeństw, jakże różnej na przestrzeni wieków.
Czytaj...

 

Historia pewnej fugi... - Paulina Wojtasik (14-02-2006)

Kluczem do filmów Davida Lyncha jest TAJEMNICA. Reżyser za każdym razem, gdy wypowiada się na temat swojej twórczości, konsekwentnie unika jakiejkolwiek interpretacji swojego dzieła: "Ludzie chcą żebym się wypowiadał, jestem w stanie to zrozumieć, ale czy przypadkiem nie gadamy w kółko o tym samym?". Wydaje się, że cały sens "Zagubionej autostrady" tkwi w niekończących się interpretacjach, na ciągłych rozważaniach i nowych koncepcjach, na próbach dotarcia do TAJEMNICY, ale nie wyjaśnieniu jej. Można oczywiście próbować zburzyć całą tajemnicę, odkryć mechanizmy nią rządzące, ale wtedy sen się urwie i pozostanie coś, co niekoniecznie będzie budziło jakąkolwiek ciekawość.
Czytaj...

 

Między religią, sztuką a kiczem - Roma Piotrowska (14-02-2006)

Postawa charakteryzująca się komentarzem zjawisk religijnych bez sakralnego respektu jest bliska niektórym współczesnym artystom. Piotr Kowalski określa religijność współczesnego człowieka religijnością potoczną. Stawia tezę, że religijność ta pełna jest kiczowatego sposobu doświadczenia. Według niego jest to ucieczka od głębszej refleksji na temat świata i uciekanie od zadawania głębszych pytań, bowiem "można uwolnić się od wątpliwości, polegając na automatyzmach, stereotypach i różnego autoramentu rzeczoznawcach". Najsłynniejszy chyba twórca papieskich pomników to Czesław Dźwigaj. Artysta ten ma tak dużo zamówień, że nie może nadążyć z ich "produkcją", więc powiela swe projekty. Pomniki te mają świadczyć o miłości do papieża. Sztuka jednak nie polega na powielaniu utartych schematów i przedstawianiu sławnych ludzi, bo jest wówczas narzędziem władzy, nie skłania do myślenia. Współczesna sztuka zaczyna się tam, gdzie pojawiają się pytania.
Czytaj...

 


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Zbigniew Matuszewski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redagują: Anna Słota, Ilona Vijn-Boska

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Retenebracja, czyli powrót mroków (14-02-2006)
Autor: Jerzy Drewnowski
Źródło: Dziś
Upadek rozumu i kultury* Zniewolenie ekonomiczne* Nawrót irracjonalizmu* Masowa manipulacja i ogłupianie* Szanse myśli wolnej.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Hiszpańscy katolicy w natarciu (14-02-2006)
Autor: Lola Galán
Źródło: www.onet.pl/El Pais
Obrońcy religii i tradycyjnych wartości zorganizowali się w prężny ruch. Już dziś jest on liczącą się siłą polityczną i niewykluczone, że jutro zadecyduje o wynikach wyborów.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Wracam do telewizji (14-02-2006)
Autor: Przemysław Szubartowicz/Olga Lipińska
Źródło: Tygodnik Przegląd
Nikt nie podciął mi skrzydeł i cały czas mam nadzieję, że wrócę do telewizji. Wprawdzie nie wszyscy mój kabaret kochali, miałam zaciekłych wrogów, ale byli też ludzie, którzy bardzo lubili to, co robiłam. 3 mln widzów to jest bardzo dużo i mądry menedżer nigdy by z takiego kapitału nie zrezygnował.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Racja Oriany Fallaci (14-02-2006)
Autor: Waldemar Piasecki/Daniel Pipes
Źródło: Tygodnik Przegląd
W Europie chrześcijaństwo słabnie, a islam rośnie w siłę, jest prężny, ambitny. Staje się apodyktyczny i nietolerancyjny.
Zgłoszone przez: budzik
Czytaj..

Tchórzliwa Europa (17-02-2006)
Autor: HANS-JÜRGEN SCHLAMP
Źródło: Spiegel/Onet.pl
Zamiast solidarnie i pryncypialnie przeciwstawić się fali islamskich zamieszek, Unia Europejska chowa się za ostrożnymi oświadczeniami - i jak zwykle nie mówi jednym głosem
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Nowa władza mówi Konopnicką (18-02-2006)
Autor: rozmowa z prof. J. Bralczykiem
Źródło: Gazeta.pl
Trzeba przyjrzeć się uważnie frazesom, kluczowym dla triumfującego dziś języka narodowo-katolickiego i populistycznego, i wziąć się za nie. Porozbrajać te wszystkie "IV Rzeczypospolite", "moralne naprawy państwa", "Polski solidarne". Sięgnąć po język luzu, język obśmiania, bo to on ujawnia groteskowe podłoże wszelkich ideologii
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Nastolatki mają dzieci (19-02-2006)
Autor: Julia Nowak
Źródło: gazeta.pl
Kingę najbardziej wkurza, że Adam nawet nie walczył, żeby syn miał po nim nazwisko. - Do wysokiego sądu powiedział, że mu to wisi. Miała 15 lat, kiedy wygrała sprawę o alimenty
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

'Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon,' by D (19-02-2006)
Autor: Review by LEON WIESELTIER
Źródło: http://www.nytimes.com/

Zgłoszone przez: Malgorzata
Czytaj..

Dlaczego wystąpiłem z Kościoła (20-02-2006)
Autor: Luis Padrosa S.J.
Źródło: matthew.terramail
Poznawszy naukę Ewangelii, Ks. Luis Padrosa nie miał innego wyjścia, jak wystąpić z kościoła katolickiego. Jako były teolog-jezuita w bardzo jasny i zrozumiały sposób omawia problemy, które zadecydowały o tym kroku w jego życiu.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Co zrobił o. Rydzyk z pieniędzmi na Stocznię (20-02-2006)
Autor: Maciej Sandecki, Sławomir Sowula
Źródło: Gazeta.pl
Ks. Tadeusz Rydzyk zebrał miliony na ratowanie Stoczni Gdańskiej. Ani złotówka nie trafiła do stoczniowców, choć prosili o pieniądze wielokrotnie. Nikomu nie powiodły się też próby wpłynięcia na księdza przy pomocy kościelnych zwierzchników bądź prokuratury. W końcu gdańszczanie zdecydowali się ujawnić prawdę "Gazecie"
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Szatan atakuje jak nigdy (23-02-2006)
Autor: Witold Szabłowski
Źródło: GAZETA.PL

Zgłoszone przez: JATO
Czytaj..

8 godzin dziennie w kościele scjentologicznym (26-02-2006)
Autor: Ivy
Źródło: Pudelek
Ciężarna Katie Holmes spędza ostatnio po osiem godzin dziennie w kościele scjentologicznym, gdzie zgłębia tajniki swojej nowej wiary. Scjentolodzy wmawiają jej podobno, że otaczają ją… duchy przybyszy z obcej planety. Tom Cruise cieszy się z nawrócenia Katie
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Obowiązkowa religia? (27-02-2006)
Autor: Paulina Nowosielska
Źródło: Przegląd
W imię Ojca i Syna, i lepszej średniej z matury
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Alternatywny rzecznik w Polsacie (28-02-2006)
Autor:
Źródło: wp/polsat
Jak dotąd Polsat najrzetelniej poinformował o naszej inicjatywie. Brawo!
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Kto komu za to płaci?
Pytanie o racjonalnosc racjonalizmu
poznajmy się
informacje o ptasiej grypie
Człowiek w aspekcie skończoności.
Świetość?
Czy warto "rzucać" takim linkiem?
Święty grall
Samorzad terytorialny
Nawyki forumowiczów
biedacy:))
Koncert
Deschner
Świecka szkoła podstawowa
O pojęciach; określenie sensu
Wege
Biologia i dowody.
Szybka nauka dla wytrwałych
Einstein chwali Kościół
Przekręt.
List otwarty Federacji Anarchistów
Z czego slyna Polacy?
Na kocią łapę
Poziom merytoryczny Racjonalisty
ateizm - trudy drogi.
a propos pomysłu na alternatywnego RPO
dekadent w oczach człowieka nowego tysiąclecia.
Globalizacja Zagrożenie czy Zbawienie?
Debata "Kobiety w polityce"
o pedałowaniu w klerze
Monia
ptasia grypa - człowiek czy zwierzę?
Co Bóg zrobił - jest dobre.
Co o tym sądzić...?
Alfonsiarze.
Po obejrzeniu mozemy podyskutować
Co Panstwo mysla o legalnej demonstracji przeciw rzadom PiS-u??
kara więzienia za negację
Usunięcie wystawy"Tiszert dla wolności"
Marsz "antypapieski" 2006.
ojciec dyrektor
PiS kontra kociokwik łże-elity
.....
Czy są granice religijnego obrażania się?
Wolontariat
Essay z Teorii Wiedzy...
Przydatnosc matematyki.
Jaki jest sens zycia wedlug filozofow?
Przedstawienie celu istnienia... wasze zdanie
Atrybuty świętych
Psychologia czlowieka
Zbieramy haki, czyli nowa inicjatywa rządu
Poczęcie Jezusa
Przyszłość nauki
Wszyscy różni, wszyscy... solidarni?
Absurd ,,moralności" Nowego Rządu
Mały donosik
Czy popieranie PiS jest irracjonalne?
Świątynia Opatrzności Bożej
Biogeneza wedlug Lewandowskiego
O co chodzi politykom z PiS?
Racjonalność religi
Ciekawostki
Zmiana w LOT
Racjonalista na cenzurowanym.
Wybory Bezpośrednie - Rzeczywista Władza Ludu czy Iluzja?
Dajmy zyc nianiom Franiom
Uczniowie nie chcą religii w szkołach.

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.