 |
Dzień Darwina w przedszkolu Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-02-2012 18:12 | Ironhide (432 punktów) | Dzień Darwina w przedszkolu
12 na 12 | Zaglądam na Facebook i widzę przypomnienie o Dniu Darwina. Moja Matka jest nauczycielką w przedszkolu i zacząłem się zastanawiać, czy przedszkolaki można już zapoznawać z Darwinem i ewolucją. Poszedłem zapytać rodzicielkę o to, co odpowiedzą dzieci na pytanie: "skąd wziął się człowiek?". Matka pewnie odparła, że przedszkolaki odpowiedzą, iż to Bóg stworzył człowieka. Wyjaśniła, że nauczyciele nie poruszają tego tematu, tylko ksiądz, który uczy religii. Czy nauczyciel w przedszkolu może uczyć o ewolucji? Czy może bardziej pożądane byłoby dać przedszkolakom spokój w tej kwestii, ale też zadbać o uniemożliwienie religijnej indoktrynacji przez katechetów? Znalazłem też ciekawy filmik: "Tak Niemcy uczą dzieci o ewolucji!" www.smog.p(*)niemcy_ucza_dzieci_o_ewolucji/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | Selanos (12869 punktów) | Pewnego dnia być może będę miał dzieci, zastanawiam się co wtedy zrobię. Przecież przedszkola to jest miejsce indoktrynacji religijnej, chyba nawet gorsze niż szkoła.
Cóż, nie mam pojęcia czy nauczyciel cokolwiek może w przedszkolu, bo ostatnio słyszałem, że nawet nie może uczyć dzieci pisać. To się nazywa polski postęp. Aby polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej.
Czy wie Pan coś więcej o tym filmie? To jakaś seria, jakiś działania naszych niemieckich kolegów racjonalistów? Bo muszę przyznać, że bardzo inspirujące. Powinniśmy wstawić dubbing i puścić w sejmie, może tamte tępaki się czegoś nauczą...
|
|
 | 8 na 8 |
|  | | Selanos (12869 punktów) | Wielki dzięki za informacje
|
|
|  | 1 na 1 | zachaj (5239 punktów) | > Filmik okazał się spotem reklamującym książkę dla dzieci o ewolucji. Tutaj jest strona projektu:To jest szczególnie ciekawe: Cytat:W książeczce Die Geschichte vom frechen Hund (Historia bezczelnego pieska), przeznaczonej dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, autor próbuje przekonać dzieci, że zachowania prospołeczne okazują się nader rozsądne, i że ważne jest mieć przyjaciół. Ponieważ książka nie posługuje się pojęciami winy i wyrzutów sumienia, może okazać się szczególnie pomocna dla rodziców o nastawieniu świeckim, którzy pragną wychowywać dzieci bez odnoszenia się do tych religijnie uwarunkowanych idei[11].
Z okazji 200. rocznicy urodzin Darwina w 2009 r. ukazała się książka Susi Neunmalklug erklärt die Evolution (Zuza Mądrala objaśnia ewolucję), "dowcipne, przemądrzałe wprowadzenie do teorii ewolucji dla młodych czytelników[12]. Wiki
|
|
2 na 2 | spellbinder (8577 punktów) | Dobra, dobra. Skoro bóg nie mógł stworzyć życia na ziemi, to jakim cudem Darwinowi miałoby się to udać?
|
|
 | 5 na 5 | Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów) | >Dobra, dobra. Skoro bóg nie mógł stworzyć życia na ziemi, to jakim cudem Darwinowi miałoby się to udać? Cuda, Panie, cuda...
|
|
 | 4 na 4 | TyDraniu (6569 punktów) | > Dobra, dobra. Skoro bóg nie mógł stworzyć życia na ziemi, to jakim cudem Darwinowi miałoby się to udać?To oczywiste, cofnął się w czasie 4 miliardy lat i wyrzucił nadgryzioną kanapkę przez okno.
|
|
6 na 6 | rysiek (4593 punktów) | >(...) Czy nauczyciel w przedszkolu może uczyć o ewolucji? Czy może bardziej pożądane byłoby dać przedszkolakom spokój w tej kwestii... Jeśli przedszkole nie jest instytucją mającą na celu zatrzymanie rozwoju umysłowego dzieci, to nauczyciele powinni przekazywać wiedzę o świecie, w tym i o ewolucji.
>ale też zadbać o uniemożliwienie religijnej indoktrynacji przez katechetów? Oczywiście, przekonywanie do swojej wiary, dla osób chętnych, wierzący powinni prowadzić we własnym zakresie. Świeckość instytucji naszego państwa to coraz większa fikcja. A indoktrynacja dzieci w wieku przedszkolnym to wyjątkowo obrzydliwy proceder.
|
|
5 na 5 | Kamil1838 (521 punktów) |
>Czy nauczyciel w przedszkolu może uczyć o ewolucji? Nie widzę powodów dla, których nie można by uczyć przedszkolaków ewolucji. Katecheci jakoś nie zastanawiają się, czy dzieci te nie są zbyt młode, żeby wmawiać im kłamstwa. To tylko wykorzystywanie łatwowierności małych dzieci. Natomiast ewolucja jest prawdą, więc sądzę, że nawet powinno się o niej wspominać w przedszkolach, bo inaczej rośnie prawdopodobieństwo, że wyrosną z nich fanatycy religijni.
|
|
4 na 4 | diogenes (42753 punktów) | >zacząłem się zastanawiać, czy przedszkolaki można już zapoznawać z Darwinem i ewolucją.
Oczywiście. Z teorią ewolucji należy zaczynać od ZOO.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
10 na 10 | Meretseger (61860 punktów) |
> Czy nauczyciel w przedszkolu może uczyć o ewolucji?Sądzę, że może. Nie w formie "nauczania", ale opowiadania o świecie, o przyrodzie. Można pokazać jakiś filmik, książkę z obrazkami, rysunki, zabrać dzieci do Muzeum Ewolucji (mają program edukacyjny dla dzieci w różnym wieku www.muzewol.pan.pl/edukacja.html , już czterolatkom można tam zorganizować urodziny www.muzewol.pan.pl/zabawa.html). Dzieci lubią dinozaury. Nie spotkałam takiego pięciolatka, który nie stanąłby przed tyranozaurem z otwartą buzią i wytrzeszczonymi oczami. Może zatem to? www.ing.uni.wroc.pl/~rnied/dinoparki.htmKorzystając z dinozaurów jako "bazy" można dzieciom opowiedzieć, co było przed nimi i po nich. Filmik zachęcający do odwiedzenia Parku Jurajskiego w Krasiejowie k. Opola: www.juraparkkrasiejow.pl/
|
|
 | 2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | >>Czy nauczyciel w przedszkolu może uczyć o ewolucji? >Sądzę, że może. Nie w formie "nauczania", ale opowiadania o świecie, o przyrodzie. Można pokazać jakiś filmik, książkę z obrazkami, rysunki,...
Myślę, że pedagogika w ogóle, w tym i przedszkolna, powinna na nowo przemyśleć samą siebie, przy czym teoria ewolucji stanowiłaby jej fundament. Jeśli już jesteśmy przy przedszkolu: jak wyglądałaby np. teoria i praktyka zabawek opartych na jednym z podstawowych pojęć teorii ewolucji jakim jest przypadek?
Czym byłaby przypadkowa lalka? Albo przypadkowy dinozaur?
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|