Racjonalista - Strona głównaDo treści
Geny czy środowisko?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
13-02-2013 12:49meercat (934 punktów)Geny czy środowisko?
0 na 4
www.racjonalista.pl/forum.php/p,2/s,52445


Nie będę mówić o dzieciach wychowywanych przez wilki, bo nie mam wiedzy na ten temat.
Chodzi mi o inną sprawę. Jestem zwolenniczką karkołomnej teorii, ze każdy człowiek jest z gruntu dobry i chce czynić dobro, lecz wszystko stoi mu na przeszkodzie. Myślę, że wpływ środowiska jest jedna z tych rzeczy.
Wspaniałe efekty przynosi - bardzo jeszcze raczkująca u nas - resocjalizacja poprzez kontakt ze zwierzętami. W Stanach są takie programy, że więźniowie - kryminaliści - dostają pieski do wyszkolenia ich na przewodników. I wtedy widać, że prawdziwą naturą człowieka jest dobro, miłość, empatia. Że człowiek ze swej natury nie chce ani zabijać ani krzywdzić nikogo. Krzywdzi, bo nie ma wyboru. Np. pochodząc z dysfunkcyjnej rodziny.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

dror (592 punktów)
Cytat:
Że człowiek ze swej natury nie chce ani zabijać ani krzywdzić nikogo. Krzywdzi, bo nie ma wyboru. Np. pochodząc z dysfunkcyjnej rodziny.

Jak nie ma wyboru? Może nie krzywdzić.
Nie każdy z dysfunkcyjnej rodziny to od razu morderca.
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Chodzi mi o inną sprawę. Jestem zwolenniczką karkołomnej teorii, ze każdy człowiek jest z gruntu
>dobry i chce czynić dobro, lecz wszystko stoi mu na przeszkodzie. Myślę, że wpływ środowiska jest
>jedna z tych rzeczy.

Czym jest "dobro" o którym piszesz? Z punktu widzenia tego człowieka? Robić dobrze sobie? Z punktu widzenia innych ludzi, albo innych gatunków? O której wersji dobra piszesz?

Albo to samo inaczej. Każdy człowiek jest dobry. Złodziej czyni sobie dobrze kradnąc. Morderca czyni dobrze zwierzętom, bo zabity człowiek ich nie zje.

Zdefiniuj dobro, a potem poszukamy środków do tego, żeby je osiągnąć.
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>www.racjonalista.pl/forum.php/p,2/s,52445
>Nie będę mówić o dzieciach wychowywanych przez wilki, bo nie mam wiedzy na ten temat.

Nikt nie ma.
Wszystkie opisane w historii przypadki były oszustwami.

"Religion is the opiate of the masses -
- and we all know you should never give drugs to kids"
krokuska (-6 punktów)
(zablokowany)
>www.racjonalista.pl/forum.php/p,2/s,52445
>Nie będę mówić o dzieciach wychowywanych przez wilki, bo nie mam wiedzy na ten temat.
>Chodzi mi o inną sprawę. Jestem zwolenniczką karkołomnej teorii, ze każdy człowiek jest z gruntu
>dobry i chce czynić dobro, lecz wszystko stoi mu na przeszkodzie.

A co powiesz o psychopatach? Urodzili się bez sumienia, są niewrażliwi na krzywdę innych.
To też dobrzy ludzie? Nie każdy człowiek jest z gruntu dobry...
Sławomir Budziak (402 punktów)
Nie wdając się w inne poruszane kwestię, zwrócę tylko uwagę na pytanie zawarte w nagłówku "Geny czy środowisko?" - tego rodzaju dychotomia istnieje w znacznie większym stopniu w debacie popularnej niż w nauce, a w każdym razie nauce anno 2013. Należy to potraktować jak inne popularne - i mylne - wyobrażenia typu "gen raka".
faith (61 punktów)
Pewnie jest racja z tymi psami,ale nigdy nie wiadomo co siedzi w mózgu takiego "kryminalisty".
Umysł takiego człowieka może posiadać bardzo chwiejna konstrukcje,zmienne nastroje.
Ja myslę,że człowiek jest zły i dobry jednocześnie.Wpływ na to ma brak wykształcenia w sobie pewnych wartości.Geny czy środowisko może też ,ale bardziej na wpływowe jednostki.Syn nie zawsze musi iść w ślady ojca,a środowisko dla jednostki może być brane pod uwagę,ale jednostka nie musi się z tym środowiskiem utożsamiać.Jeżeli dziecko nie miało wzorca w rodzinie ,czy wogóle zły przykład,albo znęcano sie na nim,wówczas ono może również robić to samo.Dla mnie kryminalista też człowiek,zabił może kogoś ,bo mu kogoś zabito.Dla mnie sposób z psami jest bardzo dobry,uczy cierpliwosci,oraz rozumienia bez mówienia. Próbować można,wkońcu każdy człowiek też jast wrażliwcem...

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365