 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-02-2013 12:49 | meercat (934 punktów) | Geny czy środowisko? 0 na 4 | www.racjonalista.pl/forum.php/p,2/s,52445Nie będę mówić o dzieciach wychowywanych przez wilki, bo nie mam wiedzy na ten temat. Chodzi mi o inną sprawę. Jestem zwolenniczką karkołomnej teorii, ze każdy człowiek jest z gruntu dobry i chce czynić dobro, lecz wszystko stoi mu na przeszkodzie. Myślę, że wpływ środowiska jest jedna z tych rzeczy. Wspaniałe efekty przynosi - bardzo jeszcze raczkująca u nas - resocjalizacja poprzez kontakt ze zwierzętami. W Stanach są takie programy, że więźniowie - kryminaliści - dostają pieski do wyszkolenia ich na przewodników. I wtedy widać, że prawdziwą naturą człowieka jest dobro, miłość, empatia. Że człowiek ze swej natury nie chce ani zabijać ani krzywdzić nikogo. Krzywdzi, bo nie ma wyboru. Np. pochodząc z dysfunkcyjnej rodziny. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
8 na 8 | dror (592 punktów) | Cytat:Że człowiek ze swej natury nie chce ani zabijać ani krzywdzić nikogo. Krzywdzi, bo nie ma wyboru. Np. pochodząc z dysfunkcyjnej rodziny. Jak nie ma wyboru? Może nie krzywdzić. Nie każdy z dysfunkcyjnej rodziny to od razu morderca.
|
|
5 na 5 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | >Chodzi mi o inną sprawę. Jestem zwolenniczką karkołomnej teorii, ze każdy człowiek jest z gruntu >dobry i chce czynić dobro, lecz wszystko stoi mu na przeszkodzie. Myślę, że wpływ środowiska jest >jedna z tych rzeczy.
Czym jest "dobro" o którym piszesz? Z punktu widzenia tego człowieka? Robić dobrze sobie? Z punktu widzenia innych ludzi, albo innych gatunków? O której wersji dobra piszesz?
Albo to samo inaczej. Każdy człowiek jest dobry. Złodziej czyni sobie dobrze kradnąc. Morderca czyni dobrze zwierzętom, bo zabity człowiek ich nie zje.
Zdefiniuj dobro, a potem poszukamy środków do tego, żeby je osiągnąć.
|
|
3 na 3 Maddy (12885 punktów) (zablokowany) | > www.racjonalista.pl/forum.php/p,2/s,52445> Nie będę mówić o dzieciach wychowywanych przez wilki, bo nie mam wiedzy na ten temat.Nikt nie ma. Wszystkie opisane w historii przypadki były oszustwami.
"Religion is the opiate of the masses - - and we all know you should never give drugs to kids"
|
|
1 na 1 krokuska (-6 punktów) (zablokowany) | > www.racjonalista.pl/forum.php/p,2/s,52445> Nie będę mówić o dzieciach wychowywanych przez wilki, bo nie mam wiedzy na ten temat. > Chodzi mi o inną sprawę. Jestem zwolenniczką karkołomnej teorii, ze każdy człowiek jest z gruntu> dobry i chce czynić dobro, lecz wszystko stoi mu na przeszkodzie.A co powiesz o psychopatach? Urodzili się bez sumienia, są niewrażliwi na krzywdę innych. To też dobrzy ludzie? Nie każdy człowiek jest z gruntu dobry...
|
|
| Sławomir Budziak (402 punktów) | Nie wdając się w inne poruszane kwestię, zwrócę tylko uwagę na pytanie zawarte w nagłówku "Geny czy środowisko?" - tego rodzaju dychotomia istnieje w znacznie większym stopniu w debacie popularnej niż w nauce, a w każdym razie nauce anno 2013. Należy to potraktować jak inne popularne - i mylne - wyobrażenia typu "gen raka".
|
|
| faith (61 punktów) | Pewnie jest racja z tymi psami,ale nigdy nie wiadomo co siedzi w mózgu takiego "kryminalisty". Umysł takiego człowieka może posiadać bardzo chwiejna konstrukcje,zmienne nastroje. Ja myslę,że człowiek jest zły i dobry jednocześnie.Wpływ na to ma brak wykształcenia w sobie pewnych wartości.Geny czy środowisko może też ,ale bardziej na wpływowe jednostki.Syn nie zawsze musi iść w ślady ojca,a środowisko dla jednostki może być brane pod uwagę,ale jednostka nie musi się z tym środowiskiem utożsamiać.Jeżeli dziecko nie miało wzorca w rodzinie ,czy wogóle zły przykład,albo znęcano sie na nim,wówczas ono może również robić to samo.Dla mnie kryminalista też człowiek,zabił może kogoś ,bo mu kogoś zabito.Dla mnie sposób z psami jest bardzo dobry,uczy cierpliwosci,oraz rozumienia bez mówienia. Próbować można,wkońcu każdy człowiek też jast wrażliwcem...
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|