 |
Racjonaliści podatni na manipulację? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-12-2009 23:44 | Lupuslupohomo (31 punktów) | Racjonaliści podatni na manipulację? | Żywot racjonalisty jest stosunkowo ciężki. Racjonalista nie wierzy popularnym teoriom „na słowo”, nie wierzy żadnej teorii na słowo – stara się zrozumieć świat samemu dochodząc do wniosków. Piszę o racjonaliście jako o osobie, która nie ma „dogmatów” i jest otwarta na nowe teorie. Hipoteza: racjonaliści są podatni na manipulację, ponieważ nie są w stanie zaprzeczyć logicznie niektórym teoriom, dążąc do znalezienia kontrargumentów starają się zapoznać z tematem i w ten sposób osiągają zamiary twórców teorii. Dlaczego przeciętny człowiek nie jest na to podatny? Ponieważ zwisa mu prawda, bo jest leniwy i chce żyć wygodnie, filtrując tematy wg skali przydatności w życiu. Racjonaliści też tak robią, nie sposób zapoznać się ze wszystkim, ale jednak główne zachowanie różni się. Istnieją w tym świecie ludzie, którzy na rozgłosie zarabiają. Ludzie porwani przez UFO, prorocy, nosiciele stygmatów, alternatywne instytucje religijne. Niektórzy zaznajamiając się z głoszonymi teoriami czytają tematyczne książki, do czego to prowadzi? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | -jad- (18783 punktów) | Czyżby do założenia tego wątku natchnęła Cię moja wypowiedź? 
Myśl i rzeczywistość są jak gdyby dwoma odpowiadającymi sobie brzmieniami, o których żaden człowiek nie może powiedzieć z pewnością, które z nich jest głosem, a które echem. Coleridge
|
|
9 na 9 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | > Piszę o racjonaliście jako o osobie, która nie ma "dogmatów" i jest otwarta na nowe teorie.
Racjonalista jest dużo bardziej otwarty na te "nowe teorie", które poparte są jakimiś dowodami.
> Hipoteza: racjonaliści są podatni na manipulację, ponieważ nie są w stanie zaprzeczyć logicznie niektórym teoriom, dążąc do znalezienia kontrargumentów starają się zapoznać z tematem i w ten sposób osiągają zamiary twórców teorii.
Zawsze mi się zdawało, że ciężar dowodu spoczywa na stawiającym tezę. Nie czuję się zobowiązany do szukania kontrargumentów na każdą bzdurę.
|
|
1 na 1 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Dziwna wypowiedź... Moim zdaniem ludzie przyjmujący na wiarę każdą irracjonalną bzdurę nie należą do samych siebie, są niewolnikami idei, najczęściej religijnych. W imię owych idei wychowują swoje dzieci, zabijają, spędzają wolny czas. Jakoś im nie zazdroszczę...
A jeśli ktoś o niczym nie myśli, tylko je, śpi i się mnoży, cóż - niektórym to może wydać się nudne. Ale jeśli ktoś się dobrze w ten sposób bawi, to proszę bardzo. Byleby mi o tym nie opowiadał. Mimo wszystko seriale brazylijskie są lepiej zrobione od takich opowieści...
|
|
| sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Jestem sceptyczny. Nie podoba mi się Twoja teoria, więc ją udowodnij. Pozdrawiam
|
|
1 na 1 dokowski (7933 punktów) (zablokowany) | >Istnieją w tym świecie ludzie, którzy na rozgłosie zarabiają. Ludzie porwani przez UFO, prorocy, >nosiciele stygmatów, alternatywne instytucje religijne. Niektórzy zaznajamiając się z głoszonymi >teoriami czytają tematyczne książki, do czego to prowadzi?
Sam więc sobie udowodniłeś, że racjonaliści są odporni na manipulację. Hipoteza upadła.
doku
|
|
| belfer09 (290 punktów) | >Żywot racjonalisty jest stosunkowo ciężki. Racjonalista nie wierzy popularnym teoriom na słowo
Słowo harcerza: nie rozumiem o czym piszesz,ale dodam Tobie, iż faktycznie ciąży mi ten "żywot", nawet nie wyobrażasz sobie, jakie "męki" przeżywam... . Mam już chyba skrzywienie kręgosłupa od dźwigania tego żywota racjonalisty.
> nie wierzy żadnej teorii na słowo ,stara się zrozumieć świat samemu dochodząc do wniosków.
to przecież sedno sprawy - rozum mi "mówi", co jest prawdziwe a co nie, co słuszne a co niewiarygodne, itp. Poza wiedzą "szkolną", samokształceniowe formy zdobywania wiedzy pozwalają tylko lepiej zrozumieć "nasze ziemskie" życie i jego problemy. Przeczysz tu sam sobie, zwłaszcza w połączeniu z pierwszym akapitem.
>Hipoteza: racjonaliści są podatni na manipulację, ponieważ nie są w stanie zaprzeczyć logicznie niektórym teoriom.
hipotezy - jak widać - mogą być różne. Ale wolę - piszę to bardzo szczerze, a czy uwierzysz, to już nie mój problem - "swoje" szukanie prawdy, argumentowanie jej, itp. od "prawdy" mi narzucanej, "objawionej", pisanej 2000 lat temu, DO UWIERZENIA, a nie weryfikowania.I tak będzie ona zawsze bardziej logiczna, empirycznie weryfikowalna niż przyjęta nie z pozycji racjonalisty. A to, że - według Ciebie - racjonalista nie jest w stanie zaprzeczyć logicznie niektórym teoriom - cóż, nie ma ludzi idealnych, nigdzie też nie było mówione/pisane, iż racjonalista to geniusz w każdym calu - od kołyski. Bardziej jednak -według mnie- można "gdybać", czy np. "cud" w Sokółce będzie lepiej(tu:bez nacisków i właśnie manipulacji sutannowych) weryfikowalny racjonaliście czy wierzącemu. Według mnie - odpowiedź jest jednoznaczna...
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|