Racjonalista - Strona głównaDo treści
Religie na falach krótkich

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
04-09-2011 13:23Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
Religie na falach krótkich
Ocena 7 na 7
Jak być może wiedzą niektórzy z was jednym z moich zainteresowań jest radioamatorstwo - dziś już trochę zapomniana aktywność. Licencji na nadawanie (jeszcze) nie posiadam, więc ograniczam się do robienia nasłuchów, również za pomocą prostych, własnoręcznie złożonych konstrukcji.
Co mnie zaskakuje to niezwykła aktywność rozmaitych instytucji religijnych na falach krótkich. Poza "Radiem Watykańskim" często można trafić na audycje przygotowywane przez islamistów oraz protestantów. Przed 21 maja bardzo aktywnie działało (również po polsku!) "Family Radio" Ray'a Comforta, próbujące przygotować słuchaczy na koniec świata, który jak wiadomo nie nadszedł.

Sądząc po łatwości z jaką można czysto przypadkowo natknąć się na taką audycję (po prostu kręcąc pokrętłem strojenia odbiornika) wnioskuję, że musi im się to opłacać. Czyżby chodziło odbiorców w krajach rozwijających się, nie posiadających jeszcze odpowiednio rozwiniętej infrastruktury telekomunikacyjnej?

Tak sobie pomyślałem... Może jakaś organizacja wolnomyślicielska także powinna pomyśleć o wykorzystaniu tego środka przekazu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>bardzo aktywnie działało (również po polsku!) "Family Radio" Ray'a Comforta, próbujące przygotować słuchaczy na koniec świata

To miło wiedzieć, że Ray Comfort Ducha nie gasi, na Głębię wypływa i już nawet na Polskę swe sieci zarzuca . Marzy mi się jego konfrontacja z Natankiem na przykład .


Nie Francja jest ważna, lecz ludzkość oraz tryumf rozumu nad obłędem; nie ma zaś nic bardziej niedorzecznego, jak oddać życie za złudzenie. (Ernest Renan)
04-09-2011 23:26 
 Ocena 1 na 1
Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
Tfu! Chodziło oczywiście o Harolda Campinga.
Dwóch religijnych fundamentalistów z USA o dość specyficznych nazwiskach - można pomylić.
04-09-2011 23:46 
 Ocena 1 na 1
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Tfu! Chodziło oczywiście o Harolda Campinga.

Też piękny .


Nie Francja jest ważna, lecz ludzkość oraz tryumf rozumu nad obłędem; nie ma zaś nic bardziej niedorzecznego, jak oddać życie za złudzenie. (Ernest Renan)
sinapis (1725 punktów)
>Tak sobie pomyślałem... Może jakaś organizacja wolnomyślicielska także powinna pomyśleć o
>wykorzystaniu tego środka przekazu?

Być może ktoś taki juz tam grasuje, boż akcja wywołuje reakcję. Ale taka stację trudniej zidentyfikować niż religijną czy w ogóle ideologiczna, bo ma bardziej urozmaicona teamtykę.
Ale nawet sam fakt namnozenia się rozgłośni religijnych jest pozytywny ze względu na rozmaitość ich maści. Wyznaniowy pluralizm zapobiegnie monopolowi jednego kościoła. Bo na to, że kiedykolwiek przewagę uzyskają wolnomyśliciele, stanowczo bym nie liczył.
To zresztą też dobrze, z wyżej wymienionego powodu.
jarekland (142470 punktów)

>Tak sobie pomyślałem... Może jakaś organizacja wolnomyślicielska także powinna pomyśleć o
>wykorzystaniu tego środka przekazu?
Piszesz że Ty zajmujesz się radioamatorstwem. Moze Ty mógłbyś pomóc PSR skonkretyzowac swój pomysł? Ostateczne zdanie nalezy do Zarzadu ale luźna koncepcja ( i bez wkladu pracy) jest niewiele warta.
Pozdrawiam
Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
>Piszesz że Ty zajmujesz się radioamatorstwem. Moze Ty mógłbyś pomóc PSR skonkretyzowac swój pomysł?

Wbrew pozorom ten fakt w niczym tutaj nie pomaga. Szeroko rozumiane radioamatorstwo polega m.in. na nasłuchiwaniu rozmaitych transmisji (poza zwykłymi audycjami oraz amatorską komunikacją można niekiedy trafić na interesujące ciekawostki, w rodzaju stacji numerycznych) oraz własnoręcznym budowaniu urządzeń służących do tego celu (szczególny urok mają tutaj konstrukcje w stylu retro). Można też zrobić licencję krótkofalarską - wówczas można nadawać, przy czym nadawanie to ogranicza się jedynie do określonych pasm i służy nawiązywaniu łączności z innymi pasjonatami. Prowadzenie własnych audycji - zabronione i absolutnie wykluczone.

Wspomniane instytucje religijne raczej nie budują zresztą własnych nadajników, a po prostu dzierżawią je. Od strony "programowej" bardziej przydałby się jakiś dobry twórca podcastów. Tak swoją drogą mamy w naszym kraju jakiś dobry, regularnie wychodzący ateistyczny/racjonalistyczny podcast? Regularnie słucham kilku anglojęzycznych, chociaż miło byłoby usłyszeć coś rodzimego.
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
>Tak sobie pomyślałem... Może jakaś organizacja wolnomyślicielska także powinna pomyśleć o wykorzystaniu tego środka przekazu?

-Też przebiegło mi to kiedyś przez głowę. Stacja o zasięgu ogólnopolskim, najlepiej dostępna także na jakiejś platformie cyfrowej. "Racjonalne Radio" - Stacja dla istot rozumnych.


"Smutne to czasy gdy łatwiej rozbić atom niż pokonać przesąd" - Albert Einstein
BrzydkiBurak aka Buraczek (7572 punktów)
Sprawa jest prosta. Takie religijne bzdury trafiaja do wybitnie glupich ludzi. A jak wiadomo od glupiego wyciagnac kase jest bardzo latwo.

Jesli chcesz zrobic cos dla madrzejszych osob wymysl jakis model biznesowy ktory pozwoli na tym rownie dobrze lub lepiej zarobic. Inaczej nie wygrasz. Zycie.
schlawiner (400 punktów)
>Co mnie zaskakuje to niezwykła aktywność rozmaitych instytucji religijnych na falach krótkich. Poza
>"Radiem Watykańskim" często można trafić na audycje przygotowywane przez islamistów oraz
>protestantów.
Problem jest głębszy i szerszy: gdy ostatnio spytałem w sklepie RTV o odbiornik krótkofalowy, sprzedawca wyraził wątpliwość, czy nadaje się jeszcze na tych zakresach (chciałem to mianowicie sprawdzić). Na średnich w niektórych regionach Europy nie usłyszę zadowalająco po niemiecku nawet ww. Radia Bullshit. Nie do końca rozwiązuje sprawę również
de.online-television.ru/radio/austria/ - echo!
08-09-2011 22:08 
 Ocena 1 na 1
Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
>Problem jest głębszy i szerszy: gdy ostatnio spytałem w sklepie RTV o odbiornik krótkofalowy, sprzedawca wyraził wątpliwość, czy nadaje się jeszcze na tych zakresach

Delikatnie rzecz ujmując, sprzedawca nie ma zielonego pojęcia na ten temat. Na falach krótkich panuje prawdziwy tłok, zwłaszcza wieczorami, gdy dopisuje propagacja jonosferyczna. Można usłyszeć całe mnóstwo stacji. Zainteresowanych odsyłam na tę stronę. Poza zwykłymi audycjami można trafić na komunikację amatorską albo rozmaite transmisje cyfrowe, a gdy ma się szczęście można znaleźć coś jeszcze dziwniejszego.
Tylko oczywiście do dobrego odbioru na tych pasmach nie wystarczy wbudowana antena ferrytowa albo metrowa teleskopowa, jak w prostych przenośnych radyjkach. Ja używam prowizorycznej anteny w postaci 20m miedzianej linki rozwieszonej na zewnątrz, chociaż dobre efekty można uzyskać już na kilkumetrowej antenie typu KDWZO (kawałek drutu wyrzuconego za okno).

>(chciałem to mianowicie sprawdzić). Na średnich w niektórych regionach Europy nie usłyszę zadowalająco po niemiecku nawet ww. Radia Bullshit. Nie do końca rozwiązuje sprawę również

Sytuacja z falami średnimi wygląda tak, że (przynajmniej w Polsce) już dawno temu pozamykano lokalne nadajniki, które jeszcze w latach dziewięćdziesiątych transmitowały audycje stacji regionalnych. Dzisiaj została już tylko namiastka w postaci "Radia Gminnego" posiadającego słabiuteńkie nadajniki w niektórych miastach, słyszane właściwie tylko w ich sąsiedztwie. Wieczorem poprawia się propagacja i można na średnich usłyszeć stacje zagraniczne. Problem polega na tym, że ten zakres jest dosyć mocno zakłócany przez rozmaite sprzęty codziennego użytku ("ćwierkające" ładowarki od telefonów komórkowych, zasilacze komputerowe, elektronika świetlówek kompaktowych) - producenci niestety nie dbają o odpowiednie filtrowanie i często elektronika przez sieć energetyczną emituje śmieci w "eter".

Jeszcze tytułem ciekawostki: od jakiegoś czasu nadają na tych pasmach stacje cyfrowe, DRM (Digital Radio Mondiale - nie mylić z systemem zabezpieczeń praw autorskich) oferujące całkiem niezłą jakość jak na tak niskie zakresy. Odbiorników fabrycznych niestety mało i trudno je dostać, bawią się tym raczej pasjonaci (zwykłe radio z syntezą częstotliwości można przerobić dodając dodatkowy stopień przemiany, który zbije częstotliwość na tyle, że sygnał po podaniu na wejście karty dźwiękowej można zdekodować na komputerze). Sam jeszcze nie próbowałem.

Ogólnie "polowanie na fale" to całkiem fajna, odprężająca zabawa, w dobie Globalnej Sieci i informacji dostępnej od ręki. :0 Ma to w sobie jakiś klimat retro, zwłaszcza, gdy mówimy o lampach i własnoręcznie składanych odbiorniczkach.
schlawiner (400 punktów)
>Na falach krótkich panuje prawdziwy tłok, zwłaszcza wieczorami, gdy dopisuje propagacja jonosferyczna. Można usłyszeć całe mnóstwo stacji. Zainteresowanych odsyłam na tę stronę.
Dzięki za obszerną informację. Twój link nie podważa jednakże zasadniczej tezy mojego postu: języki "egzotyczne" są w radiu niedoreprezentowane. "Biodiversity" grozi więc pójść w maliny.
Atlantis (1733 punktów)
(zablokowany)
>Dzięki za obszerną informację. Twój link nie podważa jednakże zasadniczej tezy mojego postu: języki "egzotyczne" są w radiu niedoreprezentowane. "Biodiversity" grozi więc pójść w maliny.

Zależy co rozumiesz przez "języki egzotyczne". Wbrew pozorom upolowanie na falach krótkich stacji nadającej po angielsku jest trudniejsze niż trafienie np. na China Radio International, przynajmniej do takich wniosków prowadzą moje obserwacje. Oczywiście inną sprawą jest to, że nadajniki europejskie (kraje słowiańskie wraz z Rosją, Niemcy, Francja, Włochy, itp.) łatwiej złapać z uwagi na stosunkowo niewielki dystans (pomijając zjawisko martwych stref, w określonych warunkach ograniczające z kolei możliwość odbioru nadajników zbyt blisko ulokowanych).

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365