 |
BAO - na peryferiach kosmosu Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 08-02-2016 15:47 | Max Golonko (1811 punktów) | BAO - na peryferiach kosmosu
8 na 8 | W kosmologi, barionowe oscylacje akustyczne (BAO) są to regularne fluktuacje gęstości widzialnej barionowej materii wszechświata (w praktyce dotyczy to całych zbiorów bardzo odległych galaktyk). Jest to swego rodzaju kosmologiczna analogia "standardowej świecy (supernowowej)". Zanim kosmos wystygł na tyle aby mogły powstać atomy przebiegały go fale akustyczne, takie jakby kręgi na wodzie, do której wrzucano kamyczki. Sytuacja uległa "zamrożeniu" (fale akustyczne przestały przebiegać pierwotną plazmę) gdy nasz etap istnienia wszechświata miał około 379000 lat i powstały atomy. Fale te poskutkowały (zapewne inicjowały zapadanie się materii?) statystyczną nadwyżką galaktyk na tych zamrożonych w owym momencie okręgach/sferach czoła fal. Skutkiem tego obecnie dookoła każdej galaktyki w sferze o promieniu 480 milionów lat świetlnych można spodziewać się większej liczby galaktyk niż w sferze o innym promieniu. Zatem jeśli sfotografujemy spory obszar odległego nieba z wielką ilością odległych galaktyk i dookoła jednej z nich będziemy analizować coraz to mniejsze okręgi i dla jakiegoś promienia zliczymy więcej galaktyk na rozpatrywanym okręgu to wiemy, że ten okrąg ma promień 480 milionów lat świetlnych, a w jego środku jest rozpatrywana galaktyka. Średnica kątowa tego okręgu na niebie mówi nam jak daleko jest ten okrąg i ta galaktyka. Co nieco o tym także z racji OTW tam: en.wikipedia.org/wiki/Baryon_acoustic_oscillations | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
-12 na 14 Andżelina Bogusławiec (-13 punktów) (zablokowany) | Nie rozumiem jakim smutnym nudziarzem trzeba być żeby interesować się takimi rzeczami.
|
|
 | 8 na 8 | morizt (1059 punktów) | >Nie rozumiem jakim smutnym nudziarzem trzeba być żeby interesować się takimi rzeczami.
To nie jest forum o gotowaniu ani o Tancu z gwiazdami. Kosmologia moze byc trudna do zrozumienia , wiec tym bardziej trzeba chwalic proby jej popularyzowania. Moim zdaniem jest to jeden z najbardziej pasjonujacych kierunkow w nauce obok fizyki kwantowej. Ubolewam, ze nie mam wystarczajacego wyksztalcenia ,by sledzic na bierzaco dokonania w ww.temacie.
|
|
 | 1 na 1 | Max Golonko (1811 punktów) | > Nie rozumiem jakim smutnym nudziarzem trzeba być żeby interesować się takimi rzeczami.Wielki wybuch jest niewygodnym faktem dla religiantów wierzących w Jezusa (i Jahwe) wykreowanego na polecenie cesarza Konstantyna w ewangeliach (II w n e Rzym) gdyż Jahwe zapomniał wspomnieć Mojżeszowi o tym fakcie i stary testament jest przez to ewidentnym fałszerstwem Mojżesza (prawdziwy bóg by wspomniał o wielkim wybuchu i o dinozaurach) Nauka podkopuje żydowską wiarę zaadaptowaną prymitywnie przez Rzymian. Miłego dnia p.s. Niby Polak (pan/Pani B.) a w prymitywne żydowsko-włoskie kłamstwa uwierzył, ten pan/Pani chyba nigdy nie zastanowił się nad swoją wiarą (czy jest prawdziwy ten bóg żydowsko-włoski)
|
|
|  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | Dla kogo niewygodny? | "Wielki wybuch jest niewygodnym faktem dla religiantów wierzących w Jezusa....
Małe uzupełnienie. Wielki wybuch - przynajmniej swego czasu - był odczytywany jako argument proteistyczny - oczywiście na poziomie wielce generalnym. Bo wynika jednak z niego, iż jakiś początek był (w formule teistycznej: stworzenia świata przez boga), w przeciwieństwie do teorii zakładającej wieczność materii i wszechświata - która lepiej wpisywała się w formułę ateistyczną.
|
|
| |  | 1 na 1 | Max Golonko (1811 punktów) | Odp: Dla kogo niewygodny? | Tak ale Big Bang też WPROST przeczy biblii - bo bóg pstryknął palcami, a nie żeby ziemia powstawała z brudów co się zapadły tutaj z pyłów i gazów i resztek po jakiejś supernowej. Wielki Wybuch nie przesądza czy wcześniej coś nie było - wzory fizyki dziś nie obejmują wydarzeń przy ekstremalnych gęstościach. Może nastąpiło coś w poprzednim okresie (cykliczny wszechświat lub jedno wielkie odbicie)
Miłego dnia.
|
|
 | 5 na 7 | Drobner (19539 punktów) | Odp: BAO - na peryferiach kosmosu | |
|
 | 3 na 3 | Matix (5786 punktów) | >Nie rozumiem jakim smutnym nudziarzem trzeba być żeby interesować się takimi rzeczami.
Może takim jak Newton, Galileusz, Kopernik, Kepler, Einstein, Euler, Bernoulli, Lagrange, Brache, Laplace, Gauss, Hubble, Hawking, Fraunhofer, Herschel i wielu innych? Chociaż jedno nazwisko kojarzysz? Nie zdziwiłbym się, gdyby nie...
Leeeci gigantyczny, wręcz astronomiczny minus...
"Głupi jak Niemiec"
|
|
|  | | Drobner (19539 punktów) | > >Nie rozumiem jakim smutnym nudziarzem trzeba być żeby interesować się takimi rzeczami.> Może takim jak Newton, Galileusz, Kopernik, Kepler, Einstein, Euler, Bernoulli, Lagrange, Brache, Laplace, Gauss, Hubble, Hawking, Fraunhofer, Herschel i wielu innych? Chociaż jedno nazwisko kojarzysz? Nie zdziwiłbym się, gdyby nie...No co Ty? Jak ona ma kojarzyć? Nie dość, że żaden to polak ale i wszystkie niepolskie nazwiska nie przetłumaczone: (Bo Kopernik to polaczka przecie była, taka racjonalistyczka.) Drobner, (niepolskie) do Matixa (niepolskie).
|
|
|  | 1 na 1 | eipi (774 punktów) | >Nie zdziwiłbym się, gdyby nie...
Nie zdziwiłbym się gdyby "Andżelina" była głupawym trollem, którego tylko tu niepotrzebnie karmimy.
|
|
| |  | 1 na 1 lawn mower (111 punktów) (zablokowany) | > Nie zdziwiłbym się gdyby "Andżelina" była głupawym trollem, którego tylko tu niepotrzebnie karmimy.Rzecz jasna, że jest trollem, dlatego założyłem wątek: www.racjonalista.pl/forum.php/s,696808
|
|
 | 2 na 4 |
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|