Racjonalista - Strona głównaDo treści
Holendrzy patrzą z góry

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
26-07-2016 12:57Arminius (25555 punktów)Holendrzy patrzą z góry
Ocena 1 na 1
Z przeprowadzonych badań dotyczących wzrostu poszczególnych nacji oraz uwzględniających w tym zakresie trendy począwszy od roku 1914 wynika, iż najwyżsi są obecni męzczyźni Holendrzy oraz Łotyszki - kobiety, przy czym Holenderki są zaraz za Łotyszkami na drugim miejscu.
Z kolei najniżsi mężczyźni żyją obecnie na Timorze Wschodnim, najniższe kobiety w Gwatemali. Przeciętny Holender ma 183 cm wzrostu, przeciętna Łotyszka 170 cm. Przeciętny Timoryjczyk ma 160 cm, przeciętna Gwatemalka blisko 150 - jednakże w przypadku tej ostatniej i tak wystąpił ogromny "przyrost", bo w 1914 r. jej przeciętny wzrost wynosił ok. 140 cm.
Największy "przyrost" wzrostu przeciętnego nastąpił w Azji Wschodniej (Chiny, Japonia, Południowa Korea). Stosunkowo najmniejszy - o 1-6 cm - w Azji Płd - Wschodniej (Indie, Pakistan, Bangladesz) oraz subsaharyjskiej Afryce, gdzie wystąpiły przypadki spadku przeciętnego wzrostu (Uganda).
Generalnie rzecz ujmując na przestrzeni ostatniego wieku wystąpiła ogromna tendencja "wzrostowa" i ludzi "wydłużyło" o kilka, kilkanaście centymetrów przeciętnie - co było/jest w dużym stopniu - prócz uwarunkowań genetycznych - skutkiem lepszego odżywiania się, lepszych warunków życia oraz polepszających się standardów higieny.


"Some of the variation in height across the globe can be explained by genetics, but the study's authors say our DNA cannot be the dominant factor. Lead scientist Majid Ezzati, also from Imperial, told BBC News: "About a third of the explanation could be genes, but that doesn't explain the change over time. Genes don't change that fast and they don't vary that much across the world. So changes over time and variations across the world are largely environmental. That's at the whole population level versus for any individual whose genes clearly matter a lot."
Good standards of healthcare, sanitation, and nutrition were the key drivers, he said. Also important is the mother's health and nutrition during pregnancy".

Całość na:
www.bbc.com/news/science-environment-36888541
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Curtiss Helldiver (966 punktów)
(zablokowany)
No i co z tego?
26-07-2016 21:45 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)Z tego
"No i co z tego"?

A to, ze jeżeli przeczytał Pan tekst , a zwłaszcza podlinkowany artykuł - to ma Pan porcję wiedzy na temat tendencji "wzrostowych" w skali globalnej. A jeżeli w takiej sytuacji nadal Pan pyta jak w zacytowanym passusie - to ja się zapytam: "i co z tego, że samochód autonomiczny Tesla wjechał na naczepę ciężarówki" - o czym Pna pisze w jednym ze swoich ostatnich wątków.
Jezeli zaś Pan nie czytał podłączonego tekstu i materiału i strzelił jak wyżej z głupia frant - to sie Pan klasycznie wygłupiasz, bo aby komentować tekst naprzód trzeba go przeczytać.
darzec (676 punktów)
(zablokowany)
Odp: Holendrzy patrzą z góry

Czy w Holandii są jakieś góry ?? Oni chyba są w depresji
26-07-2016 21:51 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)Depresja
"Czy w Holandii są jakieś góry ?? Oni chyba są w depresji "

W depresję to może wpędzić pańska maniera. Uwaga jak w komentarzu poprzednim. Aby komentować tekst, naprzód trzeba go przeczytać. W przeciwnym wypadku rżniemy głupa i się kompromitujemy.
31-07-2016 22:26 
 Ocena 2 na 2
polepszacz (672 punktów)
(zablokowany)
Odp: Depresja
> W przeciwnym wypadku rżniemy głupa i się kompromitujemy.


Ty, Panie Arminius, czynisz to ustawicznie.
darzec (676 punktów)
(zablokowany)
>"Czy w Holandii są jakieś góry ?? Oni chyba są w depresji "
>W depresję to może wpędzić pańska maniera. Uwaga jak w komentarzu poprzednim. Aby komentować tekst, naprzód trzeba go przeczytać. W przeciwnym wypadku rżniemy głupa i się kompromitujemy.
>
Zero poczucia humoru. Gburowatość i chamstwo. Chyba nie ma obowiązku mieć takich samych poglądów jak wasza chamskość.
>naprzód trzeba go przeczytać.

nie naprzód bo to prostackie.
Samo przeczytnie nic nie daje, trzeba zrozumieć przede wszystkim.
Roman Czarnota-Bojarski (831 punktów)Odp: Holendrzy patrzą z góry
Według pastafarian przyczyną większego wzrostu ludzi jest to, że Latającemu Potworowi Spagetti nie starcza macek, zeby ich przyciskać do ziemi, bo ludzi jest coraz więcej.


Wielu ludzi szybciej umrze, niż pomyśli. I wielu tak umiera. Bertrand Russell
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów)
(zablokowany)
Co pan pleciesz! Wszak nie od dziś wiadomo, że najniżsi są pigmeje a najwyżsi Masajowie.
www.polski(*)kul/174016,Dlaczego-nie-urosli
A Holendrzy są wysocy bo od dawna piją mleko.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,682457

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365