Racjonalista - Strona głównaDo treści
Egzorcyzm-opętanie a naukowe wyjaśnienia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
13-10-2015 14:00valby (17 punktów)Egzorcyzm-opętanie a naukowe wyjaśnienia
Ocena 1 na 1
cześć!

Mam pytanie. Jak wszystkim wiadomo istnieją do dzisiaj księża egzorcyści, którzy wypędzają "złe duchy" z niewinnych dusz. Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie i wymaga pomocy lekarza psychiatry. Przecież są choroby psychiczne, które powodują, że słyszy się jakieś głosy, zwidy itp.Zastanawiam się, czy egzorcyzm to nie jest przypadkiem znowu jakaś próba zastraszenia ludzi i wmawiania im, że istnieją złe moce i że można wpaść w sidła zła, jeżeli nie będzie się przestrzegać zasad wiary?

valby
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Brzostowski (7067 punktów)
>cześć!
hej
>Mam pytanie. Jak wszystkim wiadomo istnieją do dzisiaj księża egzorcyści, którzy wypędzają "złe
>duchy" z niewinnych dusz.
Nie tylko z niewinnych.
>Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie i wymaga pomocy lekarza psychiatry. Przecież są choroby psychiczne, które powodują, że słyszy się jakieś głosy, zwidy itp.
Czasem trudno

Zastanawiam się, czy egzorcyzm to nie jest przypadkiem znowu jakaś próba zastraszenia ludzi i wmawiania im, że istnieją złe moce i że można wpaść w sidła zła, jeżeli nie będzie się przestrzegać zasad wiary?

Egzorcyzm to uwolnienie a nie straszenie.

pl.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel

Ignoruję ideologicznych antyklerykałów. Są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam antyklerykalnych idiotyzmów.
valby (17 punktów)
mam w takim razie pytanie, czy odprawianie egzorcyzmów jest zgodne z prawem, czy nie?
Zauważyłam, że jak komuś coś się stanie podczas tych"obrzędów", to wszyscy się z tego wycofują, zaprzeczają - tak jak w przypadku Anneliese, gdzie sam biskup wydał (niezgodny z nauczaniem Kościoła Katolickiego) dokument stwierdzający, że szatan nie istnieje, a Anneliese nie była opętana? Oczywiście ratował samego siebie, żeby tylko nie ponieść za to konsekwencji.

Valby
14-10-2015 17:38 
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)
.
>Egzorcyzm to uwolnienie a nie straszenie.
Uwolnienie, a od czego? W uwolnieni od choroby to lepszy psychiatra, a dorosłego człowieka od głupoty to już nic nie uwolni. Młodych - mądre książki i dobre aideologiczne wychowanie.

@@@
.
szarley (54913 punktów)
> Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę
>opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie

Po długości penisa
13-10-2015 15:58 
 Ocena-1 na 3
Brzostowski (7067 punktów)
>> Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę
>>opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie
>Po długości penisa
Gdy długość penisa pozwala na opętanie go sobie wokół pasa... to już zaczyna być choroba...
a poza tym dobrym wskaźnikiem jest stosunek objętości główki do głowy: od 4% do 6% opętanie, powyżej 6% choroba psychiczna.

Ignoruję ideologicznych antyklerykałów. Są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam antyklerykalnych idiotyzmów.
13-10-2015 16:16 
 Ocena 1 na 3
valby (17 punktów)
to na pewno nie jest odpowiedź na poziomie. Przykre.
13-10-2015 17:51 
 0 na 4
Brzostowski (7067 punktów)
>to na pewno nie jest odpowiedź na poziomie. Przykre.

Poziom jest... taki sam jak poziom pytania.

Ignoruję ideologicznych antyklerykałów. Są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam antyklerykalnych idiotyzmów.
13-10-2015 20:31 
 Ocena 3 na 3
Christos (2696 punktów)

>Poziom jest... taki sam jak poziom pytania.

Ale to jeszcze nie powód, aby nową forumowiczkę "na dzień dobry" obrażać.

No gods, no masters...I am who I am.
Brzostowski (7067 punktów)
>>Poziom jest... taki sam jak poziom pytania.
>Ale to jeszcze nie powód, aby nową forumowiczkę "na dzień dobry" obrażać.
Ocena poziomu czyjegoś pytania, nie jest oceną osoby, tylko pytania które ta osoba zadała.


Ignoruję ideologicznych antyklerykałów w przeciwieństwie do normalnych antyklerykałów i ateistów. Ideologiczni są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam ideologicznych idiotyzmów.
13-10-2015 22:09 
 Ocena 1 na 1
Christos (2696 punktów)

>Ocena poziomu czyjegoś pytania, nie jest oceną osoby, tylko pytania które ta osoba zadała.

Zgoda, co jednak nie oznacza, że należy to robić z subtelnością Armii Czerwonej.


No gods, no masters...I am who I am.
Brzostowski (7067 punktów)
>>Ocena poziomu czyjegoś pytania, nie jest oceną osoby, tylko pytania które ta osoba zadała.
>Zgoda, co jednak nie oznacza, że należy to robić z subtelnością Armii Czerwonej.
Dobra, rozumiem, poprawie się.


Ignoruję ideologicznych antyklerykałów w przeciwieństwie do normalnych antyklerykałów i ateistów. Ideologiczni są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam ideologicznych idiotyzmów.
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)
.
>Poziom jest... taki sam jak poziom pytania.
Według Pana proste pytania są na poziomie niegodnym merytorycznych odpowiedzi?
Co za demon w Szanownym Panu siedzi?

>Zachęcam do merytorycznej dyskusji.
A o tym czy dyskusja jest merytoryczna decyduje teflonowy Pan Brzostowski.

>Ignoruję ideologicznych antyklerykałów.
Znowu czyste ple-ple zacietrzewionego klerykała. Antyklerykalizm jest ideologią, a więc wszyscy antyklerykałowie,
dokładnie tak samo jak klerykałowie są ideologiczni.

> Są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu.
Szkodliwą nie tylko dla racjonalizmu i ateizmu, ale dla całej ludzkości, jest głupota i warto aby Pan przestał tu trollować
i rozpowszechniać klerykalne oraz fideistyczne idiotyzmy.

@@@
.
13-10-2015 21:39 
 Ocena 3 na 3
Quetzalcoatl (2779 punktów)
(zablokowany)
>> Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie
>Po długości penisa
To u panów. A u pań?
13-10-2015 21:56 
 Ocena 3 na 3
Brzostowski (7067 punktów)
>>> Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie
>>Po długości penisa
>To u panów. A u pań?
Chodzi o penisy egzorcystów.

Ignoruję ideologicznych antyklerykałów w przeciwieństwie do normalnych antyklerykałów i ateistów. Ideologiczni są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam ideologicznych idiotyzmów.
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)
>cześć! Mam pytanie. Jak wszystkim wiadomo istnieją do dzisiaj księża egzorcyści...

Nie ma naukowego wyjaśnienia opętania, bo w nauce obowiązuje ateizm a to znaczy że według nauki duszy nie ma, więc nie ma i opętań. W rzeczywistości jest ich co raz więcej, przybywa egzorcystów bo takie jest zapotrzebowanie.

>... którzy wypędzają "złe duchy" z niewinnych dusz.

To nie jest tak ... złe duchy lokują się w ciele ofiary przejmując władzę nad ciałem. Niewinna dusza nie potrafi z tym poradzić sobie, jest obezwładniona podobnie jak przy hipnozie.

>Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie i wymaga pomocy lekarza psychiatry.

Kiedy pacjent zaczyna lewitować lub gadać po aramejsku wówczas nie ma już wątpliwości. Gadać nieznanymi sobie językami można również po przebyciu ciężkiej operacji głowy.

>... czy egzorcyzm to nie jest przypadkiem znowu jakaś próba zastraszenia ludzi ...

Egzorcyzm prowadzi do przywrócenia stanu sprzed opętania, tego raczej nie ma co się bać.

Pozdrawiam
(13październik2015-ZbyszekzWarszawy)
14-10-2015 15:26 
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> według nauki duszy nie ma

Czyżby?
pl.wikipedia.org/wiki/Dusza (filozofia)

Wygląda na to, że wiedzę o duszy i terminologii z nią związanej masz podobną, jak w przypadku egipskich zabytków.

> Kiedy pacjent zaczyna lewitować lub gadać po
> aramejsku wówczas nie ma już wątpliwości

A Ty oczywiście byłeś tego świadkiem

> Gadać nieznanymi sobie językami można również
> po przebyciu ciężkiej operacji głowy.

Podejrzewam, że owe "języki" są nieznane wszystkim ludziom na Ziemi, w tym przeszłym. Zwykły bełkot też niektórzy nazywają "językiem".

>Egzorcyzm prowadzi do przywrócenia stanu sprzed
> opętania, tego raczej nie ma co się bać.

Zbyszku, dysponujesz może jakimiś badaniami skuteczności owych przywróceń?
W psychoterapii i psychiatrii takie badania prowadzi się nagminnie od kilkudziesięcu lat. Jeśli chcesz poczytać - chętnie podeślę próbkę.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
14-10-2015 17:26 
 Ocena-1 na 1
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)

... według nauki duszy nie ma ...

>Czyżby? ... pl.wikipedia.org/wiki/Dusza (filozofia)

Jacku, to tylko takie próby dochodzenia do prawdy zakończone porażką. Nauka nie potrafi udowodnić istnienia takiego bytu ... aby wiadomo było czego szukali, w sposób "naukowy" przydzielili zjawisku katalogową nazwę dusza.

...Egzorcyzm prowadzi do przywrócenia stanu sprzed opętania ...
>Zbyszku, dysponujesz może jakimiś badaniami skuteczności owych przywróceń?

Taki jest w założeniu cel egzorcyzmu, duchowni prowadzą badania i mają wypracowane sposoby "walki ze złym duchem". Duchowni również mają swoje uczelnie teologii, zdobywają tytuły naukowe. Podobnie jak w świecie lekarzy, są lepsi i mniej skuteczni egzorcyści ... zależy to od osobowości.

>W psychoterapii i psychiatrii takie badania prowadzi się nagminnie od kilkudziesięcu lat. Jeśli chcesz poczytać - chętnie podeślę próbkę.

Choroby psychiatryczne to choroby duszy, aby to leczyć należy rozumieć zjawisko ... chemią tego nie wyleczysz. Skuteczna może być umiejętna rozmowa psychologa. Właśnie coś takiego praktykują egzorcyści o ile lekarze nie potrafią pomóc, oni podejmują próbę uzdrowienia słowem poprzez wypracowany rytuał zwany egzorcyzmem.

Bez wcześniejszych badań i prób lekarskich, egzorcyści nie podejmują się zadania uzdrowienia aby nie wchodzić w kompetencje lekarzy.

Pozdrawiam
(14październik2015-ZbyszekzWarszawy)
15-10-2015 07:49 
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Jacku, to tylko takie próby dochodzenia do prawdy
> zakończone porażką. Nauka nie potrafi udowodnić istnienia
> takiego bytu ... aby wiadomo było czego szukali, w sposób
> "naukowy" przydzielili zjawisku katalogową nazwę dusza.

Widzę, że nie bardzo znasz teorię i postulaty psychologii na temat duszy, nie licząc piśmiennictwa.
Osobiście uważam, że jest odwrotnie: niejasna religijna dusza w ostatnich 150 latach została sprowadzona bardziej na ziemię. Poznano, co to charakter, czym różnią się skłonności człowieka nabyte od wyuczonych, co to podświadomość itp.
Niestety religia - jak na innych polach - i tu ponosi porażkę, stojąc w tym samym miejscu w kwestii duszy co jeszcze 1-5 tysięcy lat temu. Np. z pewnością nie jest jej znany mimowolny mechanizm pokutowania, jako reakcja na niektóre zdarzenia w życiu. Duchowni wiedzą tylko, jak się pokuta odbywa, ale nie wiedzą, co w niej uzdrawia i dlaczego człowiek ją podejmuje, ewentualnie kiedy pokuta przynosi więcej szkody, niż pożytku.

> Taki jest w założeniu cel egzorcyzmu, duchowni prowadzą
> badania i mają wypracowane sposoby "walki ze złym duchem". Duchowni
> również mają swoje uczelnie teologii, zdobywają tytuły naukowe.

Nie pytałem, czy duchowni prowadzą badania i czy mają "wypracowane" sposoby walki ze złym duchem - to wiadomo nie od dziś. Pytanie które podło brzmi: czy owe sposoby są skuteczne?
Nie pytałem również, czy duchowni mają swoje katedry teologii, czy zdobywają tytuły - to też inteligentnemu racjonaliście wiadomo i nie musisz tego przypominać
Pytałem czy w swoim archiwum dysponujesz statystycznymi opracowaniami skuteczności przywróceń w egzorcyzmach?
W psychoterapii i psychiatrii takie badania prowadzi się nagminnie od kilkudziesięciu lat. Jeśli chcesz poczytać - chętnie podeślę próbkę.

> Choroby psychiatryczne to choroby duszy, aby to leczyć należy
> rozumieć zjawisko ... chemią tego nie wyleczysz

I często nie chemią się to leczy.

> Skuteczna może być umiejętna rozmowa psychologa. Właśnie
> coś takiego praktykują egzorcyści

Z tego, co wiem niekoniecznie. Uzupełnię Twoje informacje: to również modlitwa, wypędzanie złego rytuałem (z rozmową wiele to wspólnego nie ma) itd.

> Bez wcześniejszych badań i prób lekarskich, egzorcyści
> nie podejmują się zadania uzdrowienia aby nie wchodzić w
> kompetencje lekarzy.

Napisz proszę, czy w swoim archiwum dysponujesz statystycznymi opracowaniami skuteczności przywróceń do zdrowia po egzorcyzmach. Na wzór opracowań lekarskich.

PS warto również rzucić okiem na to, co o duszy napisał p. Andrzej Bogusławski
www.racjonalista.pl/forum.php/s,680603#w680919
15-10-2015 16:08 
 Ocena-1 na 1
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)

>Widzę, że nie bardzo znasz teorię i postulaty psychologii na temat duszy, nie licząc piśmiennictwa. Osobiście uważam, że ... niejasna religijna dusza w ostatnich 150 latach została sprowadzona bardziej na ziemię ...

Rola duszy w religii jest trudna do wyjaśnienia w sposób naukowy, tego jak na razie nie wiem. Dużo łatwiejszą sytuację mam jeśli chodzi o duszę rozumianą jako niezależny organ zmysłu człowieka. Nie mam żadnych wątpliwości że człowiek taki organ decyzyjny zmysłu posiada, jestem w stanie to udowodnić.

>> Skuteczna może być umiejętna rozmowa psychologa. Właśnie coś takiego praktykują egzorcyści ...
>Z tego, co wiem niekoniecznie. Uzupełnię Twoje informacje: to również modlitwa, wypędzanie złego rytuałem (z rozmową wiele to wspólnego nie ma) itd.

Trzeba jeszcze wiedzieć "z kim i jak" rozmawiać kiedy ofiara pozbawiona jest własnej świadomości bo ktoś przejął kontrolę nad jej ciałem, tak jak ma to miejsce podczas hipnozy. Trzeba też wiedzieć dlaczego uzasadnionym jest pokropić delikwenta kropidłem oraz odpalić kadzielnicę.

>Napisz proszę, czy w swoim archiwum dysponujesz statystycznymi opracowaniami skuteczności przywróceń do zdrowia po egzorcyzmach. Na wzór opracowań lekarskich.

Aż tak dalece nie interesowałem się egzorcyzmami, aby szukać statystyk skuteczności. Zagadnienie interesowało mnie bardziej od strony przebiegu rytuału i na czym on polega. Zastanawiałem się jakie czynności mogą wpłynąć na zmianę sytuacji "chorego" i dlaczego.

O ile trudno natrafić na statystyki egzorcyzmów to dużo łatwiej natrafić na statystyki błędów lekarskich powodujących zgon pacjentów :

"W USA co roku z powodu pomyłek lekarskich umiera 100 tys. osób, to piąta przyczyna zgonów. Kolejne 200 tys. zostaje kalekami (raport Harvard School of Public Health). Porównując amerykańskie wyniki do kraju wielkości Polski, można obliczyć, że co roku z powodu (?!) leczenia może u nas umierać 15 tys. osób, a 30 tys. doznawać uszkodzeń ciała."
www.aferyprawa.eu/Zycie/Bledy-medyczne-Co-roku-ponad-45-tys-osob-pada-ofiara-pomylek-lekarskich-informacje-do-wiadomosci-ministra-zdrowia-Zbigniewa-Religi-880

>PS warto również rzucić okiem na to, co o duszy napisał p. Andrzej Bogusławski
>www.racjonalista.pl/forum.php/s,680603#w680919

Chętnie zapoznam się z każdym poglądem.

Pozdrawiam
(15październik2015-ZbyszekzWarszawy)
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Chętnie zapoznam się z każdym poglądem.

A czy poradzisz się z nami podzielić wrażeniami po zapoznaniu się?
Jak dotąd nigdy tego nie robiłeś, przynajmniej tutaj.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
16-10-2015 18:35 
 Ocena-1 na 1
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)
>>Chętnie zapoznam się z każdym poglądem.

>A czy poradzisz się z nami podzielić wrażeniami po zapoznaniu się? Jak dotąd nigdy tego nie robiłeś, przynajmniej tutaj.

Cały czas to robię, w postaci wniosków. Jeśli chodzi tobie o konkretny pogląd to go przedstaw lub zacytuj najciekawszy fragment, bo we wskazanym przez ciebie linku takiego nie znalazłem.

(16październik2015-ZbyszekzWarszawy)
17-10-2015 12:25 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Cały czas to robię, w postaci wniosków

Wg mojej percepcji mylą Ci się Twoje wnioski wyczytane z publikacji Ericha von Dänikena, Zecharia Sitchina lub innych Twoich autorów z tym, co podsyłają Ci do przeczytania forumowicze.
Np. podesłałem Ci 2 tygodnie temu do przeczytania książkę "Zaginiony świat Sumerów" Mariana Bieleckiego. Nigdzie jednak nie przeczytałem Twoich wniosków z owej lektury.

> Jeśli chodzi tobie o konkretny pogląd to go przedstaw lub zacytuj
> najciekawszy fragment, bo we wskazanym przez ciebie linku takiego
> nie znalazłem.

Chętnie zobaczyłbym takie wnioski w Twojej rozmowie z Lily Amina, wynikające również z jej źródeł traktujących o historii egipskiej.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)

>Widzę, że nie bardzo znasz teorię i postulaty psychologii na temat duszy, nie licząc piśmiennictwa.
Panie Jacku, ostatnio z poważną obroną istnienia duszy zetknąłem się w monografii jej poświęconej - w "Anatomii duszy" Dariusza Czaji. Z tej obrony jednoznacznie wynika, iż pan profesor albo sporo nie doczytał, albo dokonuje manipulacji faktami dla obrony swojego stanowiska, ale przejrzeć oraz to i owo stamtąd przeczytać zdecydowanie warto.

Pozdrawiam.

@@@
.
14-10-2015 18:36 
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)
.
według nauki duszy nie ma
>Czyżby? pl.wikipedia.org/wiki/Dusza (filozofia)
Czy dusza istnieje? To zależy od definicji duszy. Przez wieki pojawiały się różne koncepcje.
www.fizyka(*)ons/kmk/06-Mozg-Dusza-Duch.pdf
teologia.d(*)y-ludzkiej-i-nauki-kognitywne/
Oczywiście istnieje współcześnie wiele naukowych pojęć pochodzących od źródłosłowu "dusza", ale nie mają one już sensownego związku z religijnymi koncepcjami duszy.

Pozdrawiam.

@@@
.
sebg (208 punktów)
>cześć!
>Mam pytanie. Jak wszystkim wiadomo istnieją do dzisiaj księża egzorcyści, którzy wypędzają "złe
>duchy" z niewinnych dusz. Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę
>opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie i wymaga pomocy lekarza psychiatry. Przecież są
>choroby psychiczne, które powodują, że słyszy się jakieś głosy, zwidy itp.Zastanawiam się, czy
>egzorcyzm to nie jest przypadkiem znowu jakaś próba zastraszenia ludzi i wmawiania im, że istnieją
>złe moce i że można wpaść w sidła zła, jeżeli nie będzie się przestrzegać zasad wiary?
>valby

Witam.

Nie wykazano istnienia, żadnych złych, nadprzyrodzonych mocy, demonów oraz bogów, toteż, opętanie nie może być tym spowodowane, kiedyś, gdy wiedza o psychologii i neurologii, czyli o chorobach psychicznych była znikoma, takie wyjaśnienie zachowania niektórych ludzi wydawało się dość logiczne. Opętanie jest wtedy, kiedy ksiądz egzorcysta sobie tak postanowi, niestety dla rzekomo opętanych nie wróży to nic dobrego, ja bym osobiście zakazał egzorcyzmów prawnie.

Pozdrawiam.

Proszę się przyzwyczaić, do komentarzy niektórych osobników na tym forum, są tu tacy co by chcieli nam za wszelką cenę, udowodnić prawdziwość ich racji co do istnienia boga. Radzę z nimi nie dyskutować za bardzo, bo i tak wszelka dyskusja zazwyczaj jest bezowocna.
13-10-2015 22:23 
 Ocena 3 na 3
valby (17 punktów)
Hej,

dziękuję za odpowiedź, a już się bałam, że nie uzyskam normalnej odpowiedzi jak zobaczyłam pierwsze komentarze. ja również jestem zdania,że egzorcyzmy powinny być zakazane. zastanawiam się tylko nad tym jak można kłamać przez 2 tysiące lat i mamić ludzi takimi wymysłami?Przecież kościół doskonale wie, że to co głoszą jest kłamstwem i naprawdę wystarczy trochę poczytać dobrej literatury żeby dowiedzieć się, że to wszystko to po prostu polityka i walka o wpływy.

pozdrawiam
valby
14-10-2015 01:29 
 Ocena-2 na 2
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)Odp: Egzorcyzm-opętanie a przestrogi

>dziękuję za odpowiedź, a już się bałam ... ja również jestem zdania,że egzorcyzmy powinny być zakazane ...

Uświadom sobie, że nie ma takiego nakazu aby wzywać egzorcystę do domu lub szpitala ... a więc nie trzeba niczego zakazywać prawnie, do dentysty również nie musisz chodzić. Obowiązkiem twoim jest udzielenie pomocy osobie poszkodowanej, np. takiej co na ulicy straci przytomność, choćby i poprzez wezwanie pomocy fachowej.

Egzorcystę lub księdza, w zależności od przypadku, wzywają ludzie wierzący do beznadziejnych sytuacji ... kiedy lekarze bezradnie rozkładają ręce - jest to ostatnia przysługa jaką można wykonać. Nie musisz wierzyć w opętania, nie powinnaś jednak lekceważyć przestróg a w szczególności odnośnie tego co nie rozumiesz jak działa.

Wszyscy odważni i ci co mieli rację leżą teraz na cmentarzu.

Pozdrawiam
(14październik2015-ZbyszekzWarszawy)
4poryroku (951 punktów)Odp: Egzorcyzm-opętanie a naukowe wyjaśnienia
>Przecież są choroby psychiczne, które powodują, że słyszy się jakieś głosy, zwidy >itp.Zastanawiam się, czy egzorcyzm to nie jest przypadkiem znowu jakaś próba zastraszenia ludzi >i wmawiania im, że istnieją złe moce i że można wpaść w sidła zła, jeżeli nie będzie się >przestrzegać zasad wiary?

Może jesteś trochę olewana bo temat był juz wałkowany kilka razy.

www.racjonalista.pl/kk.php/s,8618
www.racjonalista.pl/kk.php/s,1946
www.racjonalista.pl/forum.php/s,390815
sebg (208 punktów)
>cześć!
>Mam pytanie. Jak wszystkim wiadomo istnieją do dzisiaj księża egzorcyści, którzy wypędzają "złe
>duchy" z niewinnych dusz. Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę
>opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie i wymaga pomocy lekarza psychiatry. Przecież są
>choroby psychiczne, które powodują, że słyszy się jakieś głosy, zwidy itp.Zastanawiam się, czy
>egzorcyzm to nie jest przypadkiem znowu jakaś próba zastraszenia ludzi i wmawiania im, że istnieją
>złe moce i że można wpaść w sidła zła, jeżeli nie będzie się przestrzegać zasad wiary?
>valby

Witam.

Nie wykazano istnienia, żadnych złych, nadprzyrodzonych mocy, demonów oraz bogów, toteż, opętanie nie może być tym spowodowane, kiedyś, gdy wiedza o psychologii i neurologii, czyli o chorobach psychicznych była znikoma, takie wyjaśnienie zachowania niektórych ludzi wydawało się dość logiczne. Opętanie jest wtedy, kiedy ksiądz egzorcysta sobie tak postanowi, niestety dla rzekomo opętanych nie wróży to nic dobrego, ja bym osobiście zakazał egzorcyzmów prawnie.

Pozdrawiam.

Proszę się przyzwyczaić, do komentarzy niektórych osobników na tym forum, są tu tacy co by chcieli nam za wszelką cenę, udowodnić prawdziwość ich racji co do istnienia boga. Radzę z nimi nie dyskutować za bardzo, bo i tak wszelka dyskusja zazwyczaj jest bezowocna.
tom36 (229 punktów)
(zablokowany)
>Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest

> naprawdę opętany

bardzo latwo - taki 'zwierz' poprostu nie istnieje

A zeby nie miec takich 'dylematow' wystarczy wykonac proste cwieczenie myslowe.
Prosze na chwile zalozyc ze wszystkie te (powymyslane przez dowolna religie) zjawy, demony, szatany, panybuki, etc. rzeczywiscie istnieja i posiadaja taka 'moc opetania'

a teraz prosze sie zastanowic kogo takie 'istoty' by 'opetywaly' i jak taka osoba 'opetana' by wygladala/sie zachowywala...
... i po 2-5min bajka trafi tam gdzie jej miejsce - na regal z bajkami
piotr35 (1843 punktów)
>Egzorcyzm to uwolnienie a nie straszenie.
>pl.wikipedia.org/wiki/Anneliese_Michel
Założę się, ze innego zdania o tym "uwolnieniu" jest Anneliese Michel, która po katolickich praktykach egzorcystycznych zmarła. Ona mogła żyć, gdyby do jej leczenia rodzice i księża egzorcyści dopuścili lekarza. Zostali oni (katoliccy rodzice i katoliccy księża egzorcyści) uznanymi winnymi spowodowania jej śmierci i sądownie skazani na kary więzienia.
diogenes (42753 punktów)
>w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie ...

Kiedyś próbowałem wkręcić się z aparatem fotograficznym na sesję egzorcyzmów...Po rozmowie na temat opętań (mówienie wieloma językami, rzucanie kościelnymi ławami, itp...) obietnica pewnego księdza rozpłynęła się ... Jeśli masz trochę aktorskiego talentu spróbuj dostać się na taki show jako pacjent, a rozwiejesz wiele swoich wątpliwości ...

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)
.
>Mam pytanie.
Od tego cała mądrość się zaczyna.

> Jak wszystkim wiadomo istnieją do dzisiaj księża egzorcyści, którzy wypędzają "złe duchy" z niewinnych dusz.
No może nie wszystkim, ale większość forumowiczów coś o tym słyszała.

> Ciekawi mnie w jaki sposób są oni w stanie odróżnić kto jest naprawdę opętany, a kto jest po prostu chory psychicznie i wymaga pomocy lekarza psychiatry.
Nie tylko Panią to ciekawi, ale warto sięgnąć do źródeł i zobaczyć co oni sami na ten temat sądzą.

>Przecież są choroby psychiczne, które powodują, że słyszy się jakieś głosy, zwidy itp.
Tak, są przeróżne choroby psychiczne i przeróżne mają objawy.

>Zastanawiam się, czy egzorcyzm to nie jest przypadkiem znowu jakaś próba zastraszenia ludzi i wmawiania im, że istnieją złe moce i że można wpaść w sidła zła, jeżeli nie będzie się przestrzegać zasad wiary?
Prawdopodobnie wśród wielu motywacji oraz uzasadnień i tą należy brać pod uwagę, ale jest to złożone zjawisko i niektórzy są pewni swoją wiarą, że demony istnieją i ludzie czasem im ulegają.

@@@
.
piotr35 (1843 punktów)
>czy egzorcyzm to nie jest przypadkiem znowu jakaś próba zastraszenia ludzi i wmawiania im, że istnieją
>złe moce i że można wpaść w sidła zła?
Wmawianie ludziom z problemami psychicznymi, że są opętani przez diabła, to działanie, które powinno być piętnowane i karane.

Według mnie, te tzw. opętania to specyficzna mieszanka choroby psychicznej, religii, wyobraźni i wierzeń ludowych, a egzorcyzmy są mroczną i niebezpieczną bajką dla dorosłych, którzy oprócz miłosiernego boga, potrzebują jeszcze trochę adrenaliny w swoim zbyt nudnym życiu.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365