Racjonalista - Strona głównaDo treści
projektant czy przypadek

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
04-05-2015 23:07Markus57 (0 punktów)projektant czy przypadek
Ocena -6 na 6
KTO STWORZYŁ TE PRAWA

Kto stworzył te prawa,
które powodują,
że Ziemia jest przyjazna
i nadaje się do zamieszkania.

Kto stworzył te prawa,
że Słońce choć ma miliony stopni
nie niszczy życia ale je podtrzymuje
- bo w odpowiedniej jest odległości.

Kto stworzył te prawa,
że masy wody w chmurach,
choć ciężkie i mokre
unoszą się niczym pióra.

Kto stworzył te prawa,
że woda w zbiornikach
paruje a potem wraca nad lądy
ożywiając wszystkie istoty.

Kto tak zmyślnie zaprojektował robaki,
że spulchniają glebę, dzięki czemu
roślinom łatwiej wypuszczać korzenie
- czy to przypadek sprawił, że tak się właśnie dzieje.

Kto zaprojektował liście drzew,
że pobierają dwutlenek i oddają tlen,
umożliwiając nam oddychanie
- czy to też przypadków zrządzenie.

Kto wprawił w obroty naszą planetę
dzięki czemu mamy dzień aktywności
i noc dającą nam wytchnienie
- czy to kolejny raz przypadków zrządzenie.

Kto tak rozmyślnie zaprojektował
stany skupienia wody,
że lód choć ciężki i gruby nie tonie
umożliwiając życie zwierzętom pływającym w wodzie.

Kto nas tak zaprojektował wspaniale,
że w przeciwieństwie do zwierząt
mamy pełną świadomość istnienia,
umiemy podejmować decyzje i wyznaczać cele.

Kto nam wszczepił zadatki uczuć
dzięki czemu możemy okazywać
miłość, dobroć, wdzięczność, wiarę
- czy na to też miało wpływ okoliczności pare.

Za dużo tu przypadków
racji w tym nie widać.
Jak uczy doświadczenie
nic samo nie powstaje.
W konkluzji więc stwierdzamy:
musiał więc być Projektant
co prawa te ustalił.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

Kosmici.

Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.
diogenes (42753 punktów)
>musiał więc być Projektant
>co prawa te ustalił.

Niestety, nie ma(sz) szans, aby tego rodzaju projekt (konstrukt) poznawczy miał uniwersalną wartość. Jeśli sprawia ci przyjemność - to wyłącznie twoja sprawa. Ale narzucanie go innym, którzy nie widzą wystarczających empirycznych przesłanek jego akceptacji - to nieetyczne (jak każda indoktrynacja). Ponadto weź pod uwagę co najmniej jeszcze jedną możliwość: ani Projektant, ani przypadek, lecz ludzki konstrukt.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
hamp (3461 punktów)
Czy wszystkie twoje wiersze będą miały formę ciągu naiwnych pytań i odpowiedzi "na chłopski rozum" na końcu?

intp
05-05-2015 09:58 
 Ocena 2 na 2
Sygnał (4252 punktów)
>Czy wszystkie twoje wiersze będą miały formę ciągu naiwnych pytań i odpowiedzi "na chłopski rozum" na końcu?

Nazwanie tego ciągu słów wierszem to nadmierna nobilitacja.
TyDraniu (6569 punktów)
>Kto stworzył te prawa

Forma wiersza jak z minionego okresu.

Aż myślałem, że na końcu będzie, że to Stalin.

05-05-2015 11:04 
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)
.
>Forma wiersza jak z minionego okresu. Aż myślałem, że na końcu będzie, że to Stalin.
Ej tam, ej tam o Stalinie i chwalebnie o tamtych czasach to i wielcy poeci pisali. Na przykład:

Gdy cel człowieka przerasta,
to go przerasta i dzieło
i światłem przez pokolenia
dzieło świeci jak gwiazda

Cel jest: komunizm i naród,
w pogodę i podczas burzy
i wielki jest każdy człowiek
co wielkiemu celowi służy.

Wielkie są siły przyrody,
lecz nie zmierzone - człowieka.
I społeczeństwo i morze
ludzkiej woli podlega.

Kto umie z siebie jak słońce
ziemi dać światłość wszystką,
ten właśnie jest bolszewikiem,
ten właśnie jest komunistą.

to są przyjazne ręce,
to odsiecz w najgorszej biedzie,
najwyższy rodzaj człowieka,
człowiek co nie zwiedzie.


Kto to napisał?

@@@
.
05-05-2015 11:11 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

Konstanty Ildefons Gałczyński.

Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.
05-05-2015 11:50
 Ocena 12 na 12
Andrzej.51 (15814 punktów)
Kto stworzył te prawa, które co najmniej pięć razy w dziejach Ziemi spowodowały - na skutek działania czynników środowiskowych - masowe wymierania, polegające na gwałtownym wyginięciu wielu gatunków istot żywych i roślin, z których największe zmiotło z powierzchni naszej planety co najmniej 95 % wszystkich żyjących istot?

Kto stworzył te prawa, które spowodowały, że w ciągu ostatnich 500 lat wyginęło ponad 80 gatunków ssaków?

Kto stworzył te prawa, które spowodowały zagładę wielu różnych gatunków hominidów, a tylko jednemu z nich zezwoliły na trwający do dzisiaj rozwój?

Kto stworzył te prawa, które spowodowały, że przez dziesiątki tysięcy lat od swych narodzin nasz gatunek krył sie w nielicznych sprzyjających przeżyciu ostojach, na porządku dziennym była śmierć z powodu bólu zęba i biegunki, a wymieralność noworodków była ogromna?

Kto stworzył te prawa, które powodują, że przeróżne pandemie i epidemie jeszcze nie tak dawno pochłaniały setki tysięcy a nawet dziesiątki milionów istnień ludzkich?

Kto stworzył te prawa, które najpierw pozwoliły się rozwinąć np. cywilizacji kreteńskiej lub cywilizacji Majów, by później zgładzić je z powierzchni ziemi w popiołach wulkanu lub długotrwałą śmiertelną suszą?

Kto stworzył te prawa, które powodują powstawanie przeróżnych katastrof przyrodniczych (trzęsienia ziemi, powodzie, tsunami, wybuchy wulkanów) pociągających za sobą śmierć dziesiątek a nawet setek tysięcy istnień ludzkich.

Kto stworzył te prawa, że w naszych czasach od około 800 do 900 milionów ludzi cierpi z głodu, z czego rocznie umiera minimum 15 milionów, w tym co najmniej 6 milionów małych dzieci.

Jaka z tego konkluzja? Ano taka, jaką sam zaproponowałeś:
Zatem, czy to wszystko przypadek sprawił?
Za dużo tych przypadków, ani racji ani porządku w tym nie widać.
Bałagan straszny!
Twierdzisz, że nic samo nie powstaje. A więc musiał być projektant, który prawa te ustalił.
Ojciec Ateusz (9201 punktów)
> Jak uczy doświadczenie nic samo nie powstaje.
> W konkluzji więc stwierdzamy: musiał więc być Projektant

A kto zaprojektował tak wspaniałego Projektanta (skoro "nic samo nie powstaje"?).
Moje gratulacje - pierwszy raz w życiu dałem minus zanim doczytałem do końca.
06-05-2015 17:31 
 Ocena 3 na 3
diogenes (42753 punktów)
>A kto zaprojektował tak wspaniałego Projektanta...

Podmiot liryczny wiersza...

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
marcin kwiek (734 punktów)
Też kiedyś napisałem wierszowaną pochwałę kreacjonizmu.
www.racjonalista.pl/forum.php/s,261176

Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Kto stworzył te prawa,
>że Słońce choć ma miliony stopni

To zależy jaka jego część, autor wiersza tego nie podaje, ale warto tu nadmienić, że fotosfera widziana gołym okiem ma temperaturę tylko około 7 do 4 tys. Kelwinów.
Oczywiście wewnątrz temperatura jest odpowiednio wyższa.

Markusie, czy wg Ciebie Bóg również stworzył nerw krtaniowy żyrafy?
Nerw ten biegnie od mózgu do serca żyrafy i później z powrotem przez całą długość szyi do krtani. Tak naprawdę nerw ma do pokonania kilka centymetrów, ale nadkłada kilka metrów swojej drogi.
www.dailym(*)strates-laryng_tech#from=embed

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
05-05-2015 14:04
 Ocena 11 na 11
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Kto stworzył te prawa,
które powodują, że haj daje trawa,
a jest nielegalna bo tak stwierdził krawat
z miasta Warszawa?

Kto stworzył te prawa,
że Słońce choć daje życie
To się marszczycie przez nie jak stara baba?

Kto stworzył te prawa,
że masy wody powodują szkody
Tsunami, powodzie, okropna sprawa
Lecz gdzie na sprawcę są dowody?

Kto tak sprytnie zaprojektował węże jadowite
Przypominające pytę,
Kto stworzył jelita zakończone odbytem?
I kupę i kleszcze, komary, głowy zryte?

Kto zaprojektował ból, choroby, pasożyty?
Kto zabrał wiedzę i kazał nam wierzyć jak w ciemię bity?
Kto stworzył te prawa, które nas zniewalają?
Kto każe pracować by przeżyć, z głowy robi jajo?

Kto stworzył milion wersji na temat tego świata?
Kto sprawił, że mózg psychopaty ma psychopata?
Kto stworzył przyjemność żeby dać jej nam niewiele?
Kto każe nam cudzej woli podporządkować cele?

Kto stworzył te prawa, w których brak sprawiedliwości?
Kto się ukrywa, dał nam intelekt bez możliwości
By pojąć coś co istnieje poza wszelką prawdą
Poza materią, przestrzenią, czasem i wyobraźnią?

Odpowiedź na te pytania nie pochodzi z logiki
To był różowy słoń, Bóg lub myszka Miki
Lecz na całe szczęście dziś wiemy, że to urojenia
Trochę nauki, trochę książek, więcej zrozumienia
Lecz najpierw trrzeba wygonić z siebie lenia
Który myśli, że wie, ot tak od niechcenia.

Kto stworzył tego stwórcę? Sprawa oczywista
By mógł istnieć Bóg, musi istnieć teista.
oportunista (1711 punktów)
Nie jestem filozofem, ale pytania jakie stawiasz dawno zostały już postawione. Na wiele z nich odpowiedziała już nauka. To jej zadaniem jest odpowiadać na - dlaczego. Mimo wszystko robi to, powoli ale systematycznie. I tak słońce nas nie pali bo jesteśmy tam gdzie trzeba, gdyby było bliżej, albo dalej zupełnie inaczej wyglądał by nasz świat. Byłeś bardzo blisko istoty, gdy zadumałeś się nad chmurami i zamiast pójść w prawa fizyki, matematyki zająłeś się liśćmi czy robakami. Bo jeśli jest moc sprawcza, czyli Bóg, to jest on matematyką i fizyką, robaki i uczucia są efektem ubocznym. Czymże by On by był gdyby jedną istotę wyróżnił uczuciami, miłością, empatią a innym tego odmówił.
setarkos (10757 punktów)
> Kto tak zmyślnie zaprojektował robaki
Nie widać dość zmyślnych, by zrobić robaczka.
To rzecz zbyt złożona, by ot-tak ją złożyć.
Za to mrowie jest takich, co zmyślają bóstwa.
Pewnie one prostsze - na poziomie wirusów?
maceox (6766 punktów)

>czy to przypadek sprawił, że tak się właśnie dzieje
>[...]
>musiał więc być Projektant

Przepraszam, chciałbym tylko uściślić, czy na pewno przypadek i Bóg się wzajemnie wykluczają?
07-05-2015 12:52 
 Ocena 3 na 3
szarley (54913 punktów)
>>czy to przypadek sprawił, że tak się właśnie dzieje
>>[...]
>>musiał więc być Projektant
>Przepraszam, chciałbym tylko uściślić, czy na pewno przypadek i Bóg się wzajemnie wykluczają?
>

Gdzieżeś to bywał przez całe miesiące!
07-05-2015 13:03 
 Ocena 4 na 4
maceox (6766 punktów)
>Gdzieżeś to bywał przez całe miesiące!
Na odwyku od forum.

Miło Cię tu widzieć ponownie.
07-05-2015 14:41 
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Miło Cię tu widzieć ponownie.

Ciebie również miło widzieć maceoxie

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
07-05-2015 17:18 
 Ocena 3 na 3
maceox (6766 punktów)
>Ciebie również miło widzieć maceoxie
i Ciebie też!

Fajnie tak jest przyjść i usłyszeć, że to miło, że mnie widzą. Zastanawiam się tu jednak nad zakresem znaczeniowym słowa "widzieć".
07-05-2015 17:25 
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Mało, że widzieć. Słychać i czuć

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
07-05-2015 17:50 
 Ocena 3 na 3
maceox (6766 punktów)
>Mało, że widzieć. Słychać i czuć
Widzę, że tu wszystko po staremu i w dalszym ciągu króluje tu empiria.
07-05-2015 12:53 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>czy na pewno przypadek i Bóg się wzajemnie wykluczają?
Przypadkiem - nie.
(Twój ruch. )


Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.
07-05-2015 13:06 
 Ocena 1 na 1
maceox (6766 punktów)
>>czy na pewno przypadek i Bóg się wzajemnie wykluczają?
>Przypadkiem - nie.
>(Twój ruch. )
Twoja odpowiedź wydaje mi się być bardzo trafna więc za bardzo nie wiem, jak się mam ruszyć.
07-05-2015 13:10 
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)
>>>czy na pewno przypadek i Bóg się wzajemnie wykluczają?
>>Przypadkiem - nie.
>>(Twój ruch. )
>Twoja odpowiedź wydaje mi się być bardzo trafna więc za bardzo nie wiem, jak się mam ruszyć.
Dzięki Bogu.

Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.
07-05-2015 14:16 
 Ocena 3 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Dzięki Bogu.

Jeżeli Boga nie ma, to dzięki Bogu. Jeśli jednak Bóg jest, to niech nas ręka boska broni..
PS "Jak Pan Bóg dopuści, to i z kija wypuści" - z wypowiedzi Grzegorza Brauna (kandydata na prezydenta RP) w debacie telewizyjnej 5.05.2015.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
maceox (6766 punktów)

>>Twoja odpowiedź wydaje mi się być bardzo trafna więc za bardzo nie wiem, jak się mam ruszyć.
> Dzięki Bogu.
Tak, też sądzę, że to przypadkowo tak wyszło (że w tym aspekcie mamy podobne zdanie).
Markus57 (0 punktów)
>>>>czy na pewno przypadek i Bóg się wzajemnie wykluczają?
>>>Przypadkiem - nie.
>>>(Twój ruch. )
>>Twoja odpowiedź wydaje mi się być bardzo trafna więc za bardzo nie wiem, jak się mam ruszyć.
>Dzięki Bogu.
>
Kiedy każdy mój argument zacznie ci się wydawać genialny, możesz rzucić we mnie zgniłym pomidorem.


Tak genaralnie to nie ale w przypadku powstania życia to tak.
08-05-2015 07:45 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Tak genaralnie to nie ale w przypadku powstania życia to tak.

Markusie, kiedy odpowiesz na moje pytania?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365