Tom Keating (1917 - 1984) był angielskim malarzem. Próby zmonetyzowania jego niewątpliwego talentu zakończyły się fiaskiem. Rozgoryczony brakiem finansowego sukcesu Keating przeobraził się w anarcho - socjalistę oraz uznał,iż za jego porażkę odpowiedzialna jest pseudoartystyczna awangarda( dotykamy tutaj problemu beztalencia w sztuce będącego przedmiotem wątku: "Czy przywrócą sztuce talent i piękno?", www.racjonalista.pl/forum.php/s,747282 ) oraz symbiotycznie z nią związani krytycy i marszandzi sztuki. Wypwiedział im wojnę. Wykorzystując swój wielki talent - zaczął na potęgę produkować falsyfikaty. Pierwotnie ograniczał się do swojego ulubionego malarza, angielskiego romantyka Samuela Palmera. Później jego ambicje stały się nienasycone - sfalsyfikował ponad 2000 dzieł, autorstwa około 100 najwybitniejszych malarzy. Swoje produkcje opatrywał charakterystycznymi "znakami firmowymi" - w postaci swych podpisów lub napisów o wulgarnej treści, widocznymi po prześwietleniu obrazu promieniami Rentgena. "Fejki" Keatinga nie zostały wykryte. W 1970 r. sam fałszerz ujawnił proceder oraz jego skalę. Keating zyskał sławę swoistego celebryty - a jego "falsy" z biegiem lat zaczęły być traktowane jako dzieła sztuki w swojej własnej klasie, osiagając na aukcjach wysokie ceny. Przypuszcza się, iż spora część Kolekcji Porczyńskich to podróbki będące dziełem Keatinga. Nie został on nigdy - ze względu na stan swego zdrowia - skazany na karę za fałszerstwa których się dopuścił. W 1976 r. zaczął prowadzić w BBC swój własny program ukazujący techniki malarskie stosowane przez poszczególnych artystów, których skopiował. Program ów - w opinii - znawców przedmiotu - uchodzi za najlepszy program edukacyjny tego typu, jaki kiedykowliek powstał. Polecam więc gorąco zapoznanie się z nim - jest dostępny w wielu odcinkach na Youtube. Zacznijmy może od Turnera: www.youtube.com/watch?v=MDmiOmYnwKk |