Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dekadencki Hugo Wolf

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
26-01-2019 21:49Arminius (25555 punktów)Dekadencki Hugo Wolf
Ocena 1 na 1
Wśród 19 - wiecznych kompozytorów niemieckich lieder - bezwzgledny prym wiodą trzej "królowie": Schubert, Schumann i Hugo Wolf. Dwaj pierwsi z tej trójcy są powszechnie znani. Tego samego niestety nie można powiedzieć o trzecim z nich. Hugo Wolf urodził się w rodzinie słoweńskiej (jego rodzice używali nazwiska Vouk: wilk) na pograniczu słoweńsko austriackim w w Slovenj Gradcu (Windischgraz) - w obecnej Słowenji. Fakt, iż nie cieszy się sławą powównywalną do Schuberta i Schumanna przypisać - być może - należy temu, iż nie odniósł większych sukcesów w tworzeniu dużych form muzycznych typu opery czy poeamty symfoniczne. Jednakże w dziedzinie lieder - był asem absolutnym. Jego pieśni - to proste w formie i jakże bogate w treści - majstersztyki. Takie muzyczne haiku. Wolf specjalizował się w komponowaniu muzyki do poezji. Jego ulubionym poetą był Edward Morike. Wolf znany był także ze swej "oryginalnej" osobowości. Jej cechą charakterystyczną była skrajność doświadczanych nastrojów i trapiący go ciągle niepokój ducha (weltschmerz). Od stanów głębokiej depręsji potrafił przechodzić szybko do ekstatycznego optymizu. Długoletnie bytowanie w forumule jak wyżej doprowadziło ostatecznie do zapaści nerwowej, pogłebionej degrengoladą umysłową będącą skutkiem syfilizmu. Wolf nie mogąc znieść bólu istnienia tarfnąl się - nieudanie - na swoje życie - po czym został umieszczony w szpitalu dla psychicznie chorych we Wiedniu. Tam zmarł w 1903 r. - ajego smierć w jakiejs mierze przypomina smutny koniec polskiego geniusza, takż ez epoki dekadentyzmu - Stanisława Wyspiańskiego.
Kiedyś, w środku zimy, proponowałem katartyczny eksperyment w postaci "schubertiady" (www.racjonalista.pl/forum.php/s,693268) w warunkach zimowogórskich. Dzisiaj czas chyba nastał na..."wolfiadę". Warunki pozostają te same.
Pogłębionych wrażeń życzę!

www.youtube.com/watch?v=DsSIsJBlbDs
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365