Według Łukasza 2:8-11 w noc narodzin Jezusa pasterze przebywali na polach. Warto ustalić, jaka pogoda panowała o tej porze roku w Betlejem, czyli w miejscu narodzin Jezusa. Żydowski miesiąc Kislew(obejmujący część naszego listopada i grudnia) był zimny i deszczowy. Kolejny Tebet (grudzień/styczen)- przynosiłl najniższe temperatury w roku. Pisarz biblijny Ezdrasz potwierdza, że w miesiącu Kislew było zimno i mokro (Ezdrasza 10:9, 13) Więc jak wczesniej wspomniało, że tej nocy, której Jezus przyszedł na świat, pasterze pozostawiali z owcami na dworze. Nie chodzi o to, ze WYPROWADZALi owce w dzien na pastwisko, ale wraz z nimi OBOZOWALI po GOŁYM niebem i to równiez NOCĄ. Opis ten nie pasuje do warunków pogodowych panujących w Betlejem w grudniu. Jak widac, wydarzenia towarzyszące narodzinom Jezusa dowodzą, ze nie mogło się to stac w grudniu. Data narodzin Chrystusa jest nieznana. W Ewangeliach nie podano, ani daty, ani miesiąca. Według niektórych hipotez uznawanych obecnie przez większość uczonych, narodziny Chrystusa przesunięto na dzień zimowego przesilenia dnia z nocą (25 grudnia według kalendarza juliańskiego, 6 stycznia według egipskiego), poniewaz w dniu, w którym słońce rozpoczyna swój poowrót na północ, pogańscy czciciele Mitry obchodzili narodziny Słońca Niezwyciężonego. Boże Narodzenie pojawiło się w czasie, gdy kult słońa był w Rzymie szczególnie rozpowszechniony. |