Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dobro i zło

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
15-04-2009 10:07lodowy (1486 punktów)Dobro i zło
Czy istnieje dobro i zło? Co sądzicie o tych pojęciach?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

lotrek (14275 punktów)
>Czy istnieje dobro i zło? Co sądzicie o tych pojęciach?
Nie wiesz co sądzimy? To poczytaj:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,198900

www.racjonalista.pl/forum.php/s,58789


Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
lodowy (1486 punktów)
Moja znajoma została dawcą szpiku, oczywiście anonimowo. Czy można powiedzieć, że zrobiła coś dobrego?
Jeśli nie, to czy to co zrobiła ma sens?
15-04-2009 15:53 
 Ocena 8 na 8
liliac (147340 punktów)
>Moja znajoma została dawcą szpiku, oczywiście anonimowo. Czy można powiedzieć, że zrobiła coś dobrego?
>Jeśli nie, to czy to co zrobiła ma sens?
>
Może poprawiła jej samopoczucie świadomość, że komuś pomogła
Dlaczego uzależniasz sens jej decyzji od naszej na ten temat opinii? Każdy postępek ma jakiś indywidualny sens i motywację.
lodowy (1486 punktów)
>>>Może poprawiła jej samopoczucie świadomość, że komuś pomogła
>Dlaczego uzależniasz sens jej decyzji od naszej na ten temat opinii? Każdy postępek ma jakiś indywidualny sens i motywację.

Oddała szpik, bo chciała zrobić coś dobrego. Czy zdecydowała by się na to tylko dla "poprawienia samopoczucia"? Wątpię.
Czy można postawić znak równosci dobro = lepsze samopoczucie ? Chyba zbytnie uproszczenie.
checkmate (1197 punktów)
>Czy można postawić znak równosci dobro = lepsze samopoczucie ? Chyba zbytnie uproszczenie.

Z pewnością. Kwestia motywacji zachowań jest o tyle skomplikowana, że najczęściej nie jesteśmy świadomi naszych wszystkich motywów.
Dla głęboko wierzących, takim ukrytym i najczęściej wypieranym ze świadomości motywem jest nagroda wieczna za dobre uczynki.
Do motywu "pieniądze" jesteśmy skłonni przyznać się dużo łatwiej.

A co do głównego pytania...no, cóż...chyba istnieją, np gdy Kali ukraść krowę to mamy dobro, a jak Kalemu ktoś ukraść krowę to mamy zło.
liliac (147340 punktów)
>>>>Może poprawiła jej samopoczucie świadomość, że komuś pomogła
>>Dlaczego uzależniasz sens jej decyzji od naszej na ten temat opinii? Każdy postępek ma jakiś indywidualny sens i motywację.
>Oddała szpik, bo chciała zrobić coś dobrego. Czy zdecydowała by się na to tylko dla "poprawienia samopoczucia"? Wątpię.

To jej się powinieneś był spytać w takim razie, co miała na myśli mówiąc "coś dobrego"

Zazwyczaj ludzie- niekoniecznie świadomie, oczywiście- czynią rzeczy określone w ich indywidualnym systemie wartości jako dobre właśnie dlatego, że dzięki temu czują się potem lepiej.
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
>Czy istnieje dobro i zło?
Istnieje, tak jak inne pojęcia abstrakcyjne.
> Co sądzicie o tych pojęciach?
Są nieostre, trudno je jednoznacznie zdefiniować. tak samo trudno zdefiniować pojecie 'skomplikowanie', 'ideał' itp.
Pozdrawiam
Canon (433 punktów)
>Czy istnieje dobro i zło? Co sądzicie o tych pojęciach?
Jak wyżej napisał Sceptymucha są to czysto abstrakcyjne pojęcia. Ja od siebie dodam, że nabierają treści pozytywnej bądź negatywnej jedynie w zależności od punktu odniesienia. Robisz coś dobrego z Twojego punktu widzenia, a ktoś kto stoi obok może Twoje działania oceniać negatywnie.
Tak na przykładzie człowieka i ochrony przyrody- dla jednego gatunku chcesz dobrze i zaczynasz go chronić na różne sposoby, ale jednocześnie 40 innym stwarzasz problemy
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>Czy istnieje dobro i zło?
Nie.
>Co sądzicie o tych pojęciach?
Nie sądzimy z braku istnienia wspomnianych.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365