Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sędzia uraziła uczucia religijne europosła

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
22-05-2009 23:50Ela Grabarczyk-Ponimasz (5614 punktów)Sędzia uraziła uczucia religijne europosła
Ocena 7 na 7
Przyczynek do dyskusji o obrazie tzw. uczuć religijnych (oraz paru innych tematów, ale ten wątek akurat zwrócił moją uwagę), a w gruncie rzeczy skandal:

www.rp.pl/artykul/2,309311.html

Cytat:
(...) Po raz kolejny nie pojawił się sądzie w Ostrowie Wlkp. europoseł Witold Tomczak, oskarżony o znieważenie policjantów. Sąd postanowił odroczyć jego rozprawę do 15 czerwca. (...) Do tej pory odbyło się ponad 30 rozpraw w sprawie znieważenia policjantów. Sprawa może się przedawnić w końcu czerwca.
(...) Dwa dni temu Tomczak przesłał sądowi wniosek o wyłączenie sędzi Zimorskiej-Abdullaev z prowadzenia jego procesu. Stwierdził, że sędzia ma do niego lekceważący stosunek, zwłaszcza do jego poglądów religijnych. Uzasadnił to, że podczas jednej z rozpraw sędzia zwróciła się do obecnego na sali księdza per pan.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ojciec Ateusz (9201 punktów)
Żyjemy w tak ciekawym kraju, że nie zdziwi mnie, jeżeli sędzia wytłumaczy iż zwracała się do czarnego luda per Pan.
Satyr (4285 punktów)
>Przyczynek do dyskusji o obrazie tzw. uczuć religijnych

Bo ja wiem czy to dobry przyczynek..?

Nie sądzę. Nie ma przecież w tym wypadku orzeczenia obrazy uczuć religijnych. Jeśli będzie zmiana sędziego, to prawdopodobnie po to, żeby wykluczyć dalsze ewentualne fanaberie Tomczaka, który ewidentnie gra na podkreślenie swoich poglądów przed zbliżającymi się wyborami lub o odroczenie wyroku na okres po wyborach.

W ogóle to nie bardzo widzę powody do jakiejś dyskusji. Obraza uczuć religijnych raczej nie powinna znajdować się w systemie prawa. Jak ktoś notorycznie wyraża się w sposób wulgarny czy ubliżający o religii, to po prostu uznaję go za niekulturalnego i nie wchodzę w nim w żaden kontakt. Sam sobie wystawia świadectwo z kultury. Natomiast nie sądzę, żeby to był powód do ciągania ludzi po sądach. W setkach sytuacji przeróżne uczucia mogą być zranione - jakbyśmy wszystko chcieli objąć systemem prawnym, to by się w ogóle żadnego publicznego dyskursu nie dało prowadzić.

Pozdrawiam.
23-05-2009 09:25 
 Ocena 1 na 1
xarion (917 punktów)

>Bo ja wiem czy to dobry przyczynek..?
>Obraza uczuć religijnych raczej nie powinna znajdować się w systemie prawa.
   Uczucia religijne (jeśli już coś takiego jest...) winny być chyba prywatną (wręcz intymną, można by rzec) sprawą każdego człowieka...

   Może natomiast być (ten przypadek) doskonałym przyczynkiem do dyskusji nt. kondycji sądownictwa...czy nawet systemu prawnego, jako takiego...
Można bowiem wyobrazić sobie, że na sali sądowej spotkają się przedstawiciele trzech wielkich "monotei" (plus np. wyznawca "cultu cargo")...i w wyniku umiejętnego stosowania tego typu wybiegów rozpatrzenie meritum odjedzie "w siną dal"...


"jeśli oddasz swoje prawa w ręce sędziów..." G.B.Shaw
23-05-2009 11:13 
 Ocena 1 na 1
Gosia (9452 punktów)

>Nie sądzę. Nie ma przecież w tym wypadku orzeczenia obrazy uczuć religijnych. Jeśli będzie zmiana sędziego, to prawdopodobnie po to, żeby wykluczyć dalsze ewentualne fanaberie Tomczaka, który ewidentnie gra na podkreślenie swoich poglądów przed zbliżającymi się wyborami lub o odroczenie wyroku na okres po wyborach.

Raczej to ostatnie. Ponieważ Sejm wprowadził do konstytucji zapis, zakazujący kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, gdyby wyrok zapadł przed wyborami 7 czerwca, reelekcja Tomczaka byłaby niemożliwa (kandyduje z ramienia Prawicy Rzeczypospolitej).
23-05-2009 11:46 
 Ocena 1 na 1
Zyga (1539 punktów)
>Raczej to ostatnie. Ponieważ Sejm wprowadził do konstytucji zapis, zakazujący kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, gdyby wyrok zapadł przed wyborami 7 czerwca, reelekcja Tomczaka byłaby niemożliwa (kandyduje z ramienia Prawicy Rzeczypospolitej).
>

To plus jeszcze jedno. Za kilka miesięcy sprawa ulegnie przedawnieniu.
Celtyk (3337 punktów)
>To plus jeszcze jedno. Za kilka miesięcy sprawa ulegnie przedawnieniu.
O ile dobrze pamiętam immunitet zawiesza bieg sprawy, więc raczej za kilka miesięcy nie minie 10lat, ale mogę się mylić.

Władza doprowadza do obłędu w stopniu większym, niż demoralizuje, uciszając głos sumienia i wyostrzając chęć działania.- WILL I ARIEL DURANT -
23-05-2009 12:44 
 Ocena 1 na 1
Zyga (1539 punktów)
>O ile dobrze pamiętam immunitet zawiesza bieg sprawy, więc raczej za kilka miesięcy nie minie 10lat, ale mogę się mylić.

Jak podają portale internetowe "Sprawa Witolda Tomczaka może ulec przedawnieniu pod koniec czerwca."
24-05-2009 12:29 
 Ocena 7 na 7
placownik (17853 punktów)

>Przyczynek do dyskusji o obrazie tzw. uczuć religijnych
>Bo ja wiem czy to dobry przyczynek..?
>Nie sądzę. Nie ma przecież w tym wypadku orzeczenia obrazy uczuć religijnych.

   Jeszcze nie ma. Jednak to, że do europoselskiego łba wpadła myśl, że zwrócenie się do księdza per pan, obraża jego, europoselskie uczucia religijne, powinno chyba zachęcić do refleksji. Bo jeśli myśli takie wpadają do głów wybrańców narodu, a ci uznają, że można je upublicznić, bez obawy narażenia się na śmieszność, to za chwilę możemy zostać zmuszeni do ściągania czapek z łbów własnych, przy przechodzeniu w pobliżu kościoła, a księża pomykający z wiatykiem zyskają prawo do montowania kogutów na dachach swoich matizów.

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
24-05-2009 13:22 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>za chwilę możemy zostać zmuszeni do ściągania czapek z łbów własnych
A czemuż to mus ściągania czapki przed budynkiem szkodzi, a mus ściągania gaci przed doktorkiem - nie?
.
Adamiak (36436 punktów)
>Przyczynek do dyskusji o obrazie tzw. uczuć religijnych (oraz paru innych tematów...

   Mnie zainteresował inny aspekt tej sprawy, otóż info, że "Tomczak,(to) z zawodu lekarz medycyny..." sugeruje ścisłe związki lekarsko-watykańskie... tylko w jakim celu?
   Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to...

   Osnowo wstawaj, mamy temat!!!
24-05-2009 13:18 
 Ocena 1 na 1
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>   Osnowo wstawaj, mamy temat!!!
He he - konszachty Watykan - lekarze to jeszcze nie moje spostrzeżenie.

Tu zwraca jednak uwagę poczytanie za obrazę użycie nieproceduralnego tytułu. By uczuć niczyich nie obrazić trzeba by więc procedury wszystkich wyznań uczynić znanymi i nakazać ich przestrzegania. Zatem religioznawstwo zamiast religii! A warto też odnotować, że tytuł "Pan" przysługuje będącemu przedmiotem kultu samemu bóstwu - w absurd idzie więc owa obraza... Zresztą - jak każda.
.
Adamiak (36436 punktów)
>>   Osnowo wstawaj, mamy temat!!!
>He he - konszachty Watykan - lekarze to jeszcze nie moje spostrzeżenie.

   Dobrze powiedziane, he he.
lotrek (14275 punktów)
>Przyczynek do dyskusji o obrazie tzw. uczuć religijnych.
Skoro sprawa toczy się od 1999r. i było już 30 rozpraw, to oczywistym jest, że narodowy katolik Tomczak szuka nowego pretekstu, by się sprawiedliwości "wywinąć". I każdy pretekst jest dobry, nawet nazwanie księdza "panem". Nie bardzo wierzę, by można było podciągnąć ten zwrot, pod artykuł 196 Kodeksu Karnego, gdyż jest to zwyczajowa forma zwracania się do innych. Od lat do księży, czy zakonnic zwracam się per "pan, pani" i nikt nie robi z tego problemu, co najwyżej myślą sobie, że "spadłem z księżyca", ale też jakieś inne nieszczęście mnie spotkało, np. zostałem ateistą.
Na szczęście pojęcie "nieszczęścia" należny do tych względnych.
O polskim wymiarze sprawiedliwości nie wypowiadam się - "koń jest, jak każdy widzi".

Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
Adamiak (36436 punktów)
>.."koń jest, jak każdy widzi".

   Można też - "każdy widzi, jak jest koń", albo: "każdy koń widzi jak koń".

pl.wikiquo(*)84_jaki_jest,_każdy_widzi
Celtyk (3337 punktów)
>Przyczynek do dyskusji o obrazie tzw. uczuć religijnych (oraz paru innych tematów, ale ten wątek
Cytat:
Tuż przed rozpoczęciem rozprawy do sądu dotarło zaświadczenie o pobycie Tomczaka w szpitalu. Prowadząca proces sędzia Małgorzata Zimorska-Abdullaev postanowiła zbadać wiarygodność zaświadczenia lekarskiego.
(pogrubienie moje)
Nie widzę problemu w jego sytuacji "zawodowej" z zaświadczeniem lekarskim... Jak to mówią - "ręka rękę myje...."
Poza tym śmiem postawić taką tezę: Została urażona Duma Pana Tomczaka! Jak to Pani Sędzina śmie sprawdzać wiarygodność złożonego przez niego zaświadczenia lekarskiego! Tylko, że na nie mógł tego zaskarżyć więc ... jako ktoś chce "pasu uderzyć to kija znajdzie" ....
   Sąd jak są ale parlament UE działa szybko: Europoseł Tomczak znów bez immunitetu
   A wcześniej: Europarlament nie chce chronić Tomczaka
Parlament UE potrzebował od zajścia zdarzenia ponad 8 lat (daty artykułów) na weryfikację, czy istnieją podstawy odebrania immunitetu i dziwo ale odebrał, ale (nasz parlament za obrazę policja nie wierzę, żeby odebrał immunitet).
Tak się zastanawiam co działa szybciej nasze sądownictwo, czy parlament UE i nie wiem co myśleć....

Władza doprowadza do obłędu w stopniu większym, niż demoralizuje, uciszając głos sumienia i wyostrzając chęć działania.- WILL I ARIEL DURANT -
23-05-2009 11:34 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>Tak się zastanawiam co działa szybciej nasze sądownictwo, czy parlament UE i nie wiem co myśleć....

   Pomyśl, jak zrobić szybko grilla przed deszczem.
23-05-2009 11:51 
 Ocena 1 na 1
Celtyk (3337 punktów)
>Pomyśl, jak zrobić szybko grilla przed deszczem.

Jak dobrze wiedzieć, że są ludzie zachowujący trzeźwość umysłu.

Władza doprowadza do obłędu w stopniu większym, niż demoralizuje, uciszając głos sumienia i wyostrzając chęć działania.- WILL I ARIEL DURANT -
23-05-2009 12:25 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>>Pomyśl, jak zrobić szybko grilla przed deszczem.
>
>Jak dobrze wiedzieć, że są ludzie zachowujący trzeźwość umysłu.

   A co mi tam! Zawsze taki jestem... na trzeźwo.
dynktrente (13 punktów)
A jak się poczuje człek zdołowany na rozprawie? Brak pracy, osobistego rozwoju popełniający niekoniecznie olbrzymie wykroczenie społeczne i zostanie nazwany przez sędziego/sędzinę "leniem lub nierobem"? W całej swej genetycznej złożoności człek do aktywności jest stworzony, a taki tekścik z ust wykształconego człeka-humanisty rani samoocenkę i ma destrukcyjniejszy wpływ na społeczeństwo niż dany czyn.
Można szkolić się w jednej dziedzinie i osiągnąć mistrzostwo, które przesłoni całą resztę.
24-05-2009 11:07 
 Ocena 3 na 3
Adamiak (36436 punktów)
>A jak się poczuje człek zdołowany na rozprawie?
>Można szkolić się w jednej dziedzinie i osiągnąć mistrzostwo, które przesłoni całą resztę.

   Czy mógłbyś sprecyzować swoją odpowiedź w kontekście wątku?
   Na razie zrozumiałem, że stajesz w obronie posła molestowanego/dyskredytowanego przez prawo w osobie sędziego... ?
27-05-2009 21:45 
 Ocena 1 na 1
SloniSko (1109 punktów)
>   A co mi tam! Zawsze taki jestem... na trzeźwo.
Nie widzę plusów do wypowiedzi, czyżby nikt nie odważył się potwierdzić deklaracji trzeźwości Może obawa przed potwierdzeniem nieprawdy


"Never assume anything" - A. Milne
27-05-2009 22:56 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>>   A co mi tam! Zawsze taki jestem... na trzeźwo.
>Nie widzę plusów do wypowiedzi, czyżby nikt nie odważył się potwierdzić deklaracji trzeźwości Może obawa przed potwierdzeniem nieprawdy

   Minusów też nie zanotowałem. Stawiam na ostrożność - sporo pisałem w wątku o broni palnej.
Adam Wojtkiewicz (3958 punktów)
>Przyczynek do dyskusji o obrazie tzw. uczuć religijnych (oraz paru innych tematów, ale ten wątek
>akurat zwrócił moją uwagę), a w gruncie rzeczy skandal:
>www.rp.pl/artykul/2,309311.html
> Cytat:
(...) Po raz kolejny nie pojawił się sądzie w Ostrowie Wlkp. europoseł Witold Tomczak,
>oskarżony o znieważenie policjantów. Sąd postanowił odroczyć jego rozprawę do 15 czerwca. (...) Do
>tej pory odbyło się ponad 30 rozpraw w sprawie znieważenia policjantów. Sprawa może się przedawnić w
>końcu czerwca.
>(...) Dwa dni temu Tomczak przesłał sądowi wniosek o wyłączenie sędzi Zimorskiej-Abdullaev z
>prowadzenia jego procesu. Stwierdził, że sędzia ma do niego lekceważący stosunek,
>zwłaszcza do jego poglądów religijnych. Uzasadnił to, że podczas jednej z rozpraw sędzia
>zwróciła się do obecnego na sali księdza per pan.


Takie sprawy już były, np o obrazę uczuć religijnych kiedy chyba Palikot nazwał Rydzyka "Belzebubem" czy coś takiego, pozwy są zawsze oddalane, bo księża nie są przedmiotem kultu religijnego. Nie można obrazić uczuć religijnych nikogo, znieważając księży, a mówienie "Pan" to już w ogóle nie jest przecież znieważenie.

Adam

Rzeczy nie są takie, jakimi wydają się być. Nie są też inne.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365