Witam !
Poszperawszy nieco w sieci stwierdziłem, że forumowicze Racjonalisty mogą okazać się tymi ludźmi, którzy najszybciej odpowiedzą na szereg moich wątpliwości związanych z kwestią Czarnobyla (wątek był już poruszany (
www.racjonalista.pl/forum.php/s,136544/i,6), dlatego w tytule zamieściłem oznaczenie #2).
Muszę przyznać, że temat Czarnobyla zawsze mnie fascynował, w związku z czym przejrzałem całkiem sporo dokumentów (i artykułów) dotyczących ww. zagadnienia. Wniosek: NIE MA JEDNOZNACZNEJ ODPOWIEDZI, zdania są sprzeczne, jedni wyzywają drugich od "lobbystów" i psychicznie upośledzonych. A ja po prostu chcę wiedzieć.
WIĘC, jak to WŁAŚCIWIE było ?
1. Wybuch w elektrowni -> na miejsce zdarzenia wezwano straż pożarną.
TEZA: FATALNY BŁĄD, zalali wodą podziemia AES (elektrowni atomowej, pozwólcie że będę posługiwał się tym wschodnim skrótowcem), co mogło doprowadzić do ponownego wybuchu (łagodniejsza wersja: przedostania się do atmosfery promieniotwórczych substancji z rdzenia).
PRAWDA czy FAŁSZ ?
2. Akademik Legasov przyjechał do Czarnobyla, rozejrzał się po okolicy, po czym zarządził zasypać "wyrwę" w reaktorze (rozsadzony blok) tonami piasku i dolomitu.
TEZA: Nie było to W OGÓLE potrzebne, mogło przyczynić się do ponownego "wzrywu" (wybuchu). Paliwa (prętów paliwowych) w zniszczonej elektrowni już nie było (?). SKUTEK: niepotrzebna śmierć pilotów zrzucających ładunki.
TAK czy NIE ?
3. JOD - podany potrzebnie czy niepotrzebnie ?
4. Co dziś wiemy o promieniowaniu ? Czy teren "zony" nadaje się już dziś do ponownego zamieszkania (nie mówię o sławetnym 30-metrowym pasie wokół AES) ? (Jak z dzisiejszej perspektywy ocenić należy zasadność ewakuacji ludnośći ?) Jeśli nie, to kiedy to nastąpi - za 30 lat (okres połowicznego rozpadu cezu-137), 300 lat (?) czy 100 tysięcy lat (ostatnia wartość może wydawać się śmieszna, ale gdzieś ktoś o niej wspominał) ?
5. Co tak naprawdę jest dla człowieka szkodliwe ?
Nurtuje mnie:
a) który z pierwiastków (substancji promieniotwórczych), jakie wydostały się z elektrowni, stanowi dla człowieka największe zagrożenie i dlaczego ? Jod, cez, pluton ?
b) skoro okres połowicznego rozkładu wynosi X (np. 30 lat), to czy oznacza to, że skutki działalności jakiejś substancji (pierwiastka) ujawnią się dopiero za Y lat (innymi słowy: czy np. zachorowalność na raka ma charakter nieliniowy z maksimum przewidywalnym po Z latach od okresu katastrofy) ? Czy człowiekowi zagraża tylko zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka (nie wspominając o chorobie popromiennej, oczywiście) ?
c) czy istnieją jakieś przesłanki pozwalające wskazać jednoznacznie niebezpieczny poziom promieniowania pochłanianego przez człowieka (przykładowo: w milisivertach). 25 mSv na rok ? 120 mSv na rok ?
d) promieniowanie alfa, beta, gamma. Czy dobrze rozumiem, że alfa jest szkodliwe (w zasadzie) tylko w przypadku spożywania żywności ze skażonych terenów ? Dlaczego dozymetry skupiają się na promieniowaniu gamma ?
e) pierwiastki co 4 lata (5 lat ? 10 lat ?) przenikają w głąb gleby o 5 cm. Jak głęboko muszą "wniknąć", by ich wpływ na zdrowie człowieka można było uznać za nieznaczny ?
f) "Konsumpcja żywności pochodzącej z "zabrudzonego" (taki białorutenizm) obszaru możliwa byłaby jedynie przy zachowaniu odpowiedniej diety". Czyli ? Strzeżmy się grzybów ? Które owoce i warzywa są najbardziej odporne na promieniowanie ?
g) A co z wodą ("sole zawarte w wodzie -> skażenie organizmu, promieniowanie alfa") ? Z czym się to "pije" ?
6. Świerk: co to niby za "tajemnicza" (

mapa ?
Z góry (raczej: z dołu) dziękuję za przeczytanie moich (zapewne dla nie-amatorów, cokolwiek naiwnych) pytań, a tym bardziej (co zrozumiałe) za kompetentną (także: pozbawioną wszelkich znamion ideologii) wypowiedź !...