Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
18-10-2010 17:25Brivion (3 punktów)Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
Witam

Oglądałem kiedys na youtube film www.youtube.com/watch?v=fE7iihzOzPQ . Pewnie ten film byl na forum juz setki razy ale nie w tym rzecz. Na pewnej stronie internetowej ktos wypowiedział sie, iz zjawisko przedstawione na tym filmie dowodzi, że świadomość to rodzaj energii, ktora jest twórcza. Chciałbym prosic o objasnienie tego co pokazane jest na filmie. Interesuje sie bardzo tym tematem i chcialbym, sie dowiedziec np. dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest "obserwowany". Jeszcze jedna osoba opowiadała o tym, ze kiedys odbyl sie eksperyment w ktorym kilka osob patrzylo sie na strumien elektronow (przedstawiony on byl graficznie na monitorze) i starało sie myślec, ze stromien ten odchyba sie np. w lewo i o dziwo odchylal sie on w lewo. Czy to są totalne bzdury? Czy cos takiego naprawde zachodzi? Zapraszam do dyskusji, będe wdzieczny za przydatne linki. Pozdrawiam, Konrad.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#46
21-10-2010 09:15
 Ocena-1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Kuba Śruba
grałby w kości, gdyby nie było żadnego sensu w rozkładzie prawdopodobieństwa.

Wyobraź sobie, że stoisz przed murem, rzucasz nad nim piłką i piłka wraca po chwili z powrotem na twoją stronę. Mur jest wysoki, nie wiesz więc, co tam jest. Ale zauważasz PRAWIDŁOWOŚĆ. Jak rzucisz w określone miejsca, to piłka spada z określoną prędkością, kierunkiem, a czasami nie wraca itp.

Są dwa warianty:
Wariant A: tak naprawdę do muru dochodzi skośny dach, o nierównej powierzchni i różnym skosie, i w dachu w jednym miejscu jest dziura. Gdy piłka spada do dziury, to nie wraca, a gdy spada w inne miejsca, to skosy i nierówności decydują o jej zachowaniu.
Osoba rzucająca piłkę będzie w stanie zidentyfikować te ZASADY, opisać funkcję falową itp.

Wariant B: za murem jest ogródek, nie ma żadnego dachu, a na trawniku bawią się radośnie "racjonaliści". Czasami obserwują spadające z nieba piłki, ale tym się nie przejmują, bo przecież "Boga nie ma". Jak im się chce zabawić, to czasami odrzucają piłkę na drugą stronę, ale za każdym razem robi to ktoś inny i nie ma w tym odrzucaniu piłki przez "racjonalistów" żadnego sensu.
Osoba rzucająca piłkę, obserwując powracające z za muru piłki, zauważy więc kompletny chaos i brak sensu, nie zidentyfiukuje ŻADNYCH ZASAD ... nie ustali ŻADNEGO PRAWA, nie obliczy ŻADNEJ FUNKCJI FALOWEJ, bo to wszystko będzie BEZ SENSU ...

A przez kogo ? Ano przez "radosnych racjonalistów" !!!

*************************
Podsumowanie:
W wariancie A mamy PEŁNY DETERMINIZM, choć świat jest opisany funkcją falową
W wariancie B "Bóg (a raczej "racjonaliści") gra z nami w kości" ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

Kuba Śruba (3184 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>grałby w kości, gdyby nie było żadnego sensu w rozkładzie prawdopodobieństwa.
"sensu w rozkładzie prawdopodobieństwa."
gra w kości też ma rozkład prawdopodobieństwa, który ma sens.
Istotne jest to, że rozkład jest losowy - gdy wystrzelimy elektron w kierunku dwóch szczelin to jego zachowanie będzie przypadkowe.

Co do Twojej metafory z murem: w wariancie A osoba musi znać zasady. Problem polega na tym, że ukrytych parametrów, "zasad", nie ma -> patrz nier. Bella,o których pisał Ci już Fizyk.
Weź też pod rozwagę efekt tunelowy - jest on świetnie potwierdzony doświadczalnie, działają w oparciu o niego diody

Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi kombi
Skąd się bierze "wiatr" (na poziomie doświadczenia z elektronem)?

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

#49
21-10-2010 12:41
 Ocena-1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Kuba Śruba
1. Zachowanie elektronu NIE BĘDZIE PRZYPADKOWE. Jeżeli do tunelu wjeżdżają auta wjazdem A, a tunel ma rozwidlenie i dwa wyjazdy B i C, to auta mogą wyjechać wyjazdem B lub C. I z punktu widzenia obserwatora z lotu ptaka będą to wyjazdy LOSOWE. ale DE FACTO żadnej losowości tam "NI MA" ...

2. Efekt tunelowy. To znowu ten sam problem ! Z naszego punktu widzenia jakaś cząstka "nagle" ii "losowo może "pokonać" barierę potencjału. Tymczasem przyczyna jest dokładnie taka sama, jak opisałem na przykładzie tuneli.

3. Twierdzenie Bella nie może odpowiadać za przyczyny leżące w kolejnej, niższej warstwie praw natury. To jest oczywiste. Tak więc twierdzenie Bella ma mniej więcej taki sens:

- fizyk A: budynku nie da się przeskoczyć, trzeba go obejść !
- na to fizyk B bierze helikopter i "przeskakuje" budynek
- fizyk A: ale na bazie środków, które miałem do dyspozycji, to było niemożliwe !
- fizyk B: tak, więc miałeś rację. W SWOIM ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI. Ale po poszerzeniu tych możliwości okazało się, że jednak da się "przeskoczyć" ...

(zwłaszcza, że na co dzień obserwujemy ludzi, którzy przeskakują budynki ...)


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi sceptymucha
to proste: cząsteczek/fal nie można rozpatrywać jak ODDZIELNYCH RZECZY !!!

Podawałem kiedyś, MÓJ już dziś legendarny przykład o kiju, na którego dwóch końcach zamocowane są żarówki (koniecznie tradycyjne 100-watowe na pohybel eko-terorystom zwanym przez Lorda Moncktona "Hitler Youth" !!!). Mamy ciemność, widzimy jedynie te dwa punkty świetlne. Następnie obracamy kijem wokół wszystkich osi. Widzimy, że punkty świetlne są ze sobą jakoś SKORELOWANE. A to nie jest żadna "korelacja" !!! te punkty to JEDNO I TO SAMO !

I podobnie jest w tym przypadku ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#51
21-10-2010 13:02
 Ocena 2 na 2
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Teraz już rozumiem, że ja i Słońce, to to samo, bo jesteśmy falą, ale jakoś nie jest to odpowiedź na moje pytanie.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

#52
21-10-2010 13:23
 Ocena-1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi sceptymucha
Tak, już o tym kiedyś przecież pisałem !

Jeżeli z wzoru na elektron wynika, że może on być "wszędzie", to od razu widać, że elektron to nie jest żadna "rzecz", tylko PROCES, który się "dzieje". I to dzieje się w całym Wszechświecie !!! Każdy elektron DZIEJE SIĘ W CAŁYM WSZECHŚWIECIE !!!

A to oznacza, że CAŁY WSZECHŚWIAT to jedno !!!

Wszechświat NIE SKŁADA SIĘ z miriadów "cząstek" !!!

Wszechświat jest JEDNĄ CZĄSTKĄ !!!


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

setarkos (10757 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>Wszechświat jest JEDNĄ CZĄSTKĄ !!!
Dlaczego JEDNĄ? Czy do rozumienia "wszechświata" wystarczy też JEDNA szara komórka?

#54
21-10-2010 13:51
 Ocena-1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi setarkos
jeżeli MOJA, to tak ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#55
21-10-2010 13:56
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>jeżeli MOJA, to tak ...
Oj tam - przesadna skromność przez Cię przemawia - naprawdę tylko jedna?

#56
21-10-2010 14:17
 Ocena 2 na 2
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Niewątpliwie, niewątpliwie...
Ale w żaden sposób nie uzasadnia to konkretnych zjawisk fizycznych.

Co więcej kłóci się z mocno popartą silnymi poszlakami o wartości prawie że dowodów tezą, że wszechświat ma kształt czterowymiarowej marchewki.
Chętnie bym zobaczył Twoje wysiłki mające na celu zbicie powyższej tezy, ale uważam, że dobity przejrzystością, logicznością i matematycznym pięknem powyższej pokajasz się i zrezygnujesz.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

#57
21-10-2010 14:53
 Ocena-1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi sceptymucha
wymyślanie bzdur w rodzaju indeterminizmu jakoby wynikającego z zasady nieoznaczoności z z losowego charakteru funkcji Schroedingera to jest tworzenie bytów ponad potrzebę. Tak samo jest z twoją marchewką i wieloma wymiarami teorii strun.

Natomiast to, co JA twierdzę, to jedynie logiczne wykazanie, że wcale tych bytów tworzyć nie trzeba i że wszechświat może być LOGICZNY a nie losowy ... (prawdziwej losowości we Wszechświecie nie ma, oprócz efektu Wolnej Woli człowieka, ale to nie do końca to samo ...)


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Jaka by nie była ostateczna prawda, to co Ty podajesz jest niepraktyczne do bólu. Co mi z najpiękniejszych idei, skoro nic na ich podstawie nie mogę policzyć.
Jeśli nie przełkniesz powyższego rozmowy z Tobą będą błazenadą.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

#59
21-10-2010 15:16
 Ocena-1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi sceptymucha
BZDURA !!!

JA nie podaję metody na "obliczanie", tylko obalam głupie INTERPRETACJE !!!

Nie twierdzę, ze obecne teorie źle liczą !!! Liczą DOBRZE to, co mogą policzyć !!!

Ale problem zaczął się, gdy przypadkowi odkrywcy tych praw porwali się na INTERPRETACJĘ !!!

Tak więc liczymy TAK SAMO, ale NIE INTERPRETUJEMY tak, jak to robią niektórzy, którym śpieszno do indeterminizmu przy pomocy "loso-izmu" ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#60
21-10-2010 16:00
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Ble ble ble...MOJA... ble ble ble...JA... ble ble ble... cała reszta to głupi motłoch.

Tak wygląda często Twój przekaz - zdaje się nie tylko w moich oczach.
Obejrzyj se "Forresta Gumpa" jako odtrutkę na samego siebie.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365