Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
18-10-2010 17:25Brivion (3 punktów)Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
Witam

Oglądałem kiedys na youtube film www.youtube.com/watch?v=fE7iihzOzPQ . Pewnie ten film byl na forum juz setki razy ale nie w tym rzecz. Na pewnej stronie internetowej ktos wypowiedział sie, iz zjawisko przedstawione na tym filmie dowodzi, że świadomość to rodzaj energii, ktora jest twórcza. Chciałbym prosic o objasnienie tego co pokazane jest na filmie. Interesuje sie bardzo tym tematem i chcialbym, sie dowiedziec np. dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest "obserwowany". Jeszcze jedna osoba opowiadała o tym, ze kiedys odbyl sie eksperyment w ktorym kilka osob patrzylo sie na strumien elektronow (przedstawiony on byl graficznie na monitorze) i starało sie myślec, ze stromien ten odchyba sie np. w lewo i o dziwo odchylal sie on w lewo. Czy to są totalne bzdury? Czy cos takiego naprawde zachodzi? Zapraszam do dyskusji, będe wdzieczny za przydatne linki. Pozdrawiam, Konrad.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#31
19-10-2010 13:01
 Ocena-1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Marian
Nie interesują MNIE "interpretacje". Mechanika kwantowa ma mniej więcej taki sens:

ktoś zadaje pytanie: jak wygląda samochód, który teraz przejeżdża tą drogą, a odpowiedź fizyka kwantowego (bardzo zresztą precyzyjna):
- tą drogą przejeżdża średnio 2000 aut na dobę

Co więcej, gdy ty zaczniesz kwestionować to, że fizyk odpowiedział na twoje pytanie, to on się oburzy i powtórzy dobitnie:

- sprawdzałem to DOKŁADNIE w laboratorium !!! Na wysokiej klasy przyrządach !!! tą drogą NAPRAWDĘ przejeżdża 2000 aut na dobę !!! W dodatku raz na miesiąc obserwujemy tzw. "kolaps samochodowy" i wynikające z niego "splątanie kwantowe" ...

Na takim obecnie etapie jest fizyka ...

ale fajnie, że wiedzą, ile auta przejeżdża na dobę ... naprawdę fajnie ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi drHaust
To tu jest jakaś młodzież ???

... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#33
19-10-2010 14:03
 Ocena-2 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Fizyk
przyjmujesz błędne założenie, że to są ODDZIELNE karty ...

i że to są w ogóle karty ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#34
19-10-2010 14:17
 Ocena 2 na 2
Kuba Śruba (3184 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
> dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest"obserwowany"
Dostałeś już dużo odpowiedzi, jednak chciałbym dać Ci pewne proste (upraszczające) wyjaśnienie:
zobaczyć elektron to znaczy wysłać foton, który się od elektronu odbije i wpadnie do "oka" czyli detektora. Skoro się odbije to prawdopodobne jest, że wpłynie na jego stan. Tyle

Bardziej naukowe odp są u poprzedników, prześledź linki to oczywiście zrozumiesz lepiej.


Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen

#35
19-10-2010 14:37
 Ocena 1 na 1
lipschitz (1674 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Bezsensowny przykład, bo w takiej sytuacji po prostu odpowiada się, że nie można ustalić pewnych rzeczy i podaje się co ustalić można. Nigdy nie słyszałem o podobnym zachowaniu jakiegokolwiek naukowca, czyli "mniej więcej" tak to nie wygląda. Natomiast rzeczywiście zdarza się, że pytanie zostaje powtórzone wielokrotnie, pomimo, że jasna odpowiedzieć już padła.

A więc zamiast dalej pytać o coś, czego nie wiadomo i na temat czego istnieją domysły lub nierealistyczne, choć czasem praktyczne w zastosowaniu hipotezy można po prostu próbować samemu znaleźć sposób i następnie odebrać nagrodę Nobla.

Fizyka zawsze jest na jakimś tam etapie, podobnie jak różne technologie, które dzięki niej powstały, na innym była w 1700 roku, innym w 1800, innym jest dzisiaj i chyba na tym to polega. Zawsze też istniał tłum krytykantów, domagający się biblijnych, ostatecznych wyjaśnień, ale tylko niektórzy z nich umieli przekuć swoje wątpliwości na użyteczne lub przynajmniej sensowne teorie.

W świecie muzyki byłbyś krytykantem Mozarta, Chopina, Davisa, samemu tworząc co najwyżej discopolowe kawałki. Proponuję odpuścić część pierwszą i skupić się bardziej na własnej twórczości, aby w przyszłości, unikać śmieszności.

#36
19-10-2010 14:59
 0 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi lipschitz
odkąd nagrodę nobla dostała autorka "profilu czwartego", to ta nagroda PRZESTAŁA MNIE interesować ...

zur Erinnerung:
"jaki rozkaz daje nam na sztandarach profil czwarty" ...

w końcu należy popularyzować naszych polskich noblistów ...

tylu ich mamy ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#37
19-10-2010 15:21
 Ocena 1 na 1
drHaust (737 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>odkąd nagrodę nobla dostała autorka "profilu czwartego", to ta nagroda PRZESTAŁA MNIE interesować ...
Szwedzka Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie bardzo zasmuciła się tą decyzją... Aczkolwiek istnieje szansa, iż ojciec Tadeusz, dy-rektor utworzy podobną... nadzieja więc w opatrzności...

Dla Ciebie jestem ateistą, dla Boga - konstruktywną opozycją

#38
19-10-2010 15:26
 Ocena-2 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi drHaust
Rozumiem ubolewanie Akademii, ale zdania nie zmienię ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#39
19-10-2010 15:27
 Ocena 1 na 1
lipschitz (1674 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
No to przynajmniej nagrodę Templetona

#40
19-10-2010 18:40
 Ocena-2 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
a tu dowód na kwantowe splątanie - a więc potwierdzenie racji MOICH przeciwników:

hokopoko.net/splatane-koty/

Czy nadal zgadzacie się z tym, że istnieje "kwantowe splątanie" ?
Czy Akademik Skubancew potwierdził wasze mniemania ?


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#41
20-10-2010 09:16
 0 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Kuba Śruba
Tak to wygląda:

pytanie tytułowe można by sparafrazować tak:

dlaczego lecąca piłka zmienia kierunek, gdy ktoś ją kopnie ?

No i powtórzę jeszcze raz:
problemy w zrozumienia mikroświata wynikają z maniakalnego interpretowanie obiektów (elektron, foton itp.) jako "rzeczy" (cząsteczki lub fale). Tymczasem te PROCESY jedynie się ZACHOWUJĄ tak, jakby nimi były. Dopiero uznanie tych "obiektów" za PROCESY pozwala przynajmniej mentalnie usunąć tzw. "paradoksy". Gdy popatrzymy się na obraz telewizyjny na kineskopie, to dopóki uznajemy obraz za "rzecz", dotąd będziemy w niektórych sytuacjach mówić o "paradoksach" (np. fotografując kineskop z bardzo krótką migawką, gdy na fotografii zobaczymy jedynie plamkę zamiast obrazu). Dopiero uznanie obrazu na kineskopie za PROCES spowoduje, że nie będziemy już widzieć żadnego "paradoksu", choć nadal nie będziemy rozumieli ISTOTY procesu.

Tak samo beznadziejne są brednie o "braku determinizmu" na podstawie zasady nieoznaczoności. Jeżeli "obiekty" uznamy za "rzeczy", to faktycznie zasada nieoznaczoności może być trudna do wyjaśnienia (czy wręcz zrozumienia). Jeżeli jednak uznamy je za PROCESY, to wówczas zasada nieoznaczoności traci swój pozorny paradoks i jest jedynie CECHĄ PROCESÓW, niczym więcej ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

drHaust (737 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>a tu dowód na kwantowe splątanie - a więc potwierdzenie racji MOICH przeciwników:
podziwiam manie prześladowczą...
w ramach jej rozwijania zaproponuje dwie stare deski z piwnicy? da sie z nich cos stworzyć, takie małe: zrób to sam
a od fanów tffoorczości:
zenforest.(*)06/19/czy-jestes-tolerancyjny/
nie zapominaj o cukrze!

Dla Ciebie jestem ateistą, dla Boga - konstruktywną opozycją

#43
20-10-2010 11:45
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>Oto, jak JEST:
>- elektron to nie jest ani kulka, ani fala

Łatwe stwierdzenia czym jest elektron nie wydają się sensowne - z tego, że spełnia równania falowe, a także może być wybijany przez foton jak piłka, faktycznie nie wynika jakoby był falą lub kulką - mowa tylko o odpowiedniości dwu opisów, a może ich być więcej..

Wyobraźmy sobie dwa rzuty prostopadłe pewnej bryły - jeden jest kołem a drugi kwadratem - jedni powiedzą, że to cień kuli drudzy, że sześcianu.. Dociekliwy stwierdzi, że to musi być walec!
Tymczasem tkwi w ich stwierdzeniach co najwyżej (nomen omen) cień prawdy. Można pokazać bryłę (i to niejedną), której trzeci rzut będzie trójkątem. A to tylko 3 wymiary i najprostsza przestrzeń..

Kuba Śruba (3184 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>Tak samo beznadziejne są brednie o "braku determinizmu" na podstawie zasady nieoznaczoności.

To co daje się obliczyć, to funkcja falowa, która ma w fizyce interpretację probablistyczną. Bóg zatem jednak gra w kości!

Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen

#45
20-10-2010 20:25
 Ocena-1 na 1
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
>Oglądałem kiedys na youtube film www.youtube.com/watch?v=fE7iihzOzPQ .

Standardowe bajki dla frajerów.

Obie szczeliny otwarte: puszczamy milion fotonów - i widać te prążki.
Zamykamy prawą i puszczamy pół miliona, potem zamykamy lewą, i drugie pół miliona.
I nie ma interferencji - nie widać prążków.

Ale zapomnieli o takim wariancie:
zamiast zamykać jedną ze szczelin, po prostu, celujemy najpierw tylko w prawą, a potem w tą drugą szczelinę.
No i jaki będzie wynik?

Pewnie zaraz ktoś powie, że nie można trafić w szczelinę... bo jakaś tajna zasada zabrania, ale niestety - gracze w kości nie mają żadnych zasad.

Chodzi o to, że otwarta szczelina zmienia warunki brzegowe - pole inne, rozkład sił inny, równowaga nie taka, itd.

Można zrobić taki eksperyment:
robimy dwa niewielkie i blisko siebie otwory w oknie - co się stanie?
Wiadomo - będzie przeciąg.

Za oknem ustawiamy tarczę, i rzucamy przez te otwory np. piłeczki pingpongowe.
Gdy zatkamy jeden otwór, wtedy obraz będzie symetryczny, kołowy z maksimum na linii środka otworu.

Natomiast obraz z jednego otworu ale generowany z dwoma otwartymi, będzie inny - podłużny, bardziej eliptyczny, bo wiaterek z drugiego otworu ma tu znaczenie.

Matematycznie będzie tu właśnie różnica typu:
(a + b)^2 = a^2 + b^2 + 2ab <> a^2 + b^2;

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365