Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
18-10-2010 17:25Brivion (3 punktów)Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
Witam

Oglądałem kiedys na youtube film www.youtube.com/watch?v=fE7iihzOzPQ . Pewnie ten film byl na forum juz setki razy ale nie w tym rzecz. Na pewnej stronie internetowej ktos wypowiedział sie, iz zjawisko przedstawione na tym filmie dowodzi, że świadomość to rodzaj energii, ktora jest twórcza. Chciałbym prosic o objasnienie tego co pokazane jest na filmie. Interesuje sie bardzo tym tematem i chcialbym, sie dowiedziec np. dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest "obserwowany". Jeszcze jedna osoba opowiadała o tym, ze kiedys odbyl sie eksperyment w ktorym kilka osob patrzylo sie na strumien elektronow (przedstawiony on byl graficznie na monitorze) i starało sie myślec, ze stromien ten odchyba sie np. w lewo i o dziwo odchylal sie on w lewo. Czy to są totalne bzdury? Czy cos takiego naprawde zachodzi? Zapraszam do dyskusji, będe wdzieczny za przydatne linki. Pozdrawiam, Konrad.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#1
18-10-2010 17:48
 Ocena 2 na 2
stilgar (7322 punktów)Odp: Rozwiejcie moje wątpliwości :)
>Jeszcze jedna osoba opowiadała o tym, ze kiedys odbyl sie eksperyment w ktorym kilka
>osob patrzylo sie na strumien elektronow (przedstawiony on byl graficznie na monitorze) i starało
>sie myślec, ze stromien ten odchyba sie np. w lewo i o dziwo odchylal sie on w lewo. Czy to są
>totalne bzdury?

Tylko to o myśleniu prawo-lewo to bzdury, cała reszta to fakt.

Czy cos takiego naprawde zachodzi? Zapraszam do dyskusji, będe wdzieczny za
>przydatne linki. Pozdrawiam, Konrad.

Tu masz jeden link:
pl.wikipedia.org/wiki/Kot_Schroedingera

Cała sprawa sprowadza się do tego, że mierząc coś, wpływamy na wynik. Elektron nie jest kulką i jego pozycja i prędkość są opisane tylko i wyłącznie prawdopodobieństwem, gdzie może być a gdzie nie. Dokonując pomiaru zmieniamy to prawdopodobieństwo.

Może któryś z forumowych fizyków wyjaśni to lepiej

Brivion (3 punktów)Odp: Rozwiejcie moje wątpliwości :)
W odpowiedzi stilgar
A to z tą świadomościa rozumiem ze też bajka ?

#3
18-10-2010 18:26
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)Odp: Rozwiejcie moje wątpliwości :)
W odpowiedzi Brivion
>A to z tą świadomościa rozumiem ze też bajka ?

Tak. Świadomość nie ma nic wspólnego z zaobserwanym zjawiskiem.

Marecki_ (361 punktów)Odp: Rozwiejcie moje wątpliwości :)
>dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest obserwowany

Tutaj odsyłam do wiki pod hasło "zasada nieoznaczoności Heisenberga"

Brivion (3 punktów)Odp: Rozwiejcie moje wątpliwości :)
W odpowiedzi Marecki_
Trudno to wszystko ogarnąć. Mam jeszcze pytanie z zakresu neurologii, kompletnie oddalone od tematu ale musze sie dowiedziec. Czy mozg generuje impulsy elektryczne? W jaki sposob przesylane sa dane, np. żeby się podrapac Przepraszam za offtop.

Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest "obserwow
W twojej wypowiedzi brak jest polskich znaków.
Tytuły wątków należy formułować bardziej "informatywnie" (tym razem zmieniłem).


#7
18-10-2010 19:34
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)Odp: Rozwiejcie moje wątpliwości :)
W odpowiedzi Brivion
>Trudno to wszystko ogarnąć. Mam jeszcze pytanie z zakresu neurologii, kompletnie oddalone od tematu ale musze sie dowiedziec. Czy mozg generuje impulsy elektryczne? W jaki sposob przesylane sa dane, np. żeby się podrapac Przepraszam za offtop.

Zależy co rozumiesz przez "generuje". Na powierzchni neuronów masz napięcie (wybaczie uproszczenia). Jest ono rozmieszczone w postaci odpowiednich cząsteczek, ustawionych jak kostki domina. Przewrócisz jedną, leci ci impuls wzdłuż neuronu. Gdy dochodzi do końca - do synapsy, gdzie nasz neuron jest podłączony do innego impuls powoduje wygenerowanie innych związków chemicznych, które docierając do drugiego neuronu wzbudzają w nim taką samą kaskadę jak w poprzednim. Im połączenie między neuronami lepsze, tym sygnał mocniejszy. I tak te impulsy przeskakują sobie z neuronu na neuron jak przełączniki w skomplikowanej maszynie. Gdy ustawienie przełączników jest odpowiednie, mocny impuls idzie w stronę jakiegoś mięśnia, który się napina.

I tak napinają się poszczególne mięśnie, by w efekcie spowodować uniesienie twojej ręki i podrapanie się w głowę próbując to zrozumieć.

Odsyłam do encyklopedii pod hasła "neuron", "sieć neuronowa"

#8
18-10-2010 20:26
 0 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
Oto, jak JEST:

- elektron to nie jest ani kulka, ani fala

- elektron jest opisany "falą prawdopodobieństwa". Uważny obserwator zauważy, że z funkcji tej wynika, że elektron jest WSZĘDZIE (tzn. DOSŁOWNIE wszędzie, nawet na końcu Wszechświata)

- elektron nie jest więc "rzeczą", lecz CECHĄ Wszechświata, jest raczej czymś w rodzaju PROCESU, który się dzieje, a nie kulką lub falą

- zasada nieoznaczoności nie burzy zasady deterministycznej, gdyż pomimo, że pozornie nie potrafimy "przewidzieć" zachowania elementów mikroświata, to jednak zawsze procesy dzieją się zgodnie z PRAWDOPODOBIEŃSTWEM. Jeżeli każda seria doświadczeń daje nam w efekcie dokładnie taki sam rozkład prawdopodobieństwa, to znaczy, że nie ma ŻADNEJ przypadkowości, jest PEŁNY DETERMINIZM

- elektron nie jest OBSERWOWANY, to, co nazywamy naiwnie "obserwacją", to jest INGERENCJA w proces utożsamiany przez nas z elektronem. Jeżeli do wanny z wodą wrzucimy piłkę, to spowodujemy fale na powierzchni i nie będziemy się dziwić temu, bo to nie jest "obserwacja", tylko INGERENCJA. Dokładnie taką samą INGERENCJĄ jest "obserwowanie" elektronu ...

- elektron niczego "nie wie", nie ma możliwości, żeby materia (tzn. to, co w swej naiwności nazywamy "materią") wiedział, jak się ma zachować. To jest ZŁUDZENIE POZNAWCZE. Taką samą BZDURĄ jest tzw. "teleportacja" fotonu lub "kwantowe splątanie". Wyobraźmy sobie, że mamy kij, a na jego dwóch końcach mamy żaróweczki (na złość eko-wariatom, zwanym przez Lorda Moncktona "Hitler Youth", są to żarówki tradycyjne 100-watowe). Kij ma długość 20 metrów, jest ciemno, a żarówki świecą. Poruszamy kijem swobodnie wokół 3 osi swobody. Obserwator ze ZDZIWIENIEM zakomunikuje nam, że zauważył "kwantowe splątanie", gdyż jeden punkt świetlny zachowuje się tak, jakby WIEDZIAŁ, jak zachowuje się inny, bardzo od niego odległy.

Tyle na ten temat ....

KLAR !!!???

p.s. jak by ktoś się nie domyślił, tym "kijem" jest STRUKTURA PRZESTRZENI


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#9
18-10-2010 20:56
 Ocena 2 na 2
zachaj (5239 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik

>KLAR !!!???

To jest polskie forum.

Understood ?

#10
18-10-2010 20:59
 Ocena-2 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi zachaj
słowo "klar" ma polski źródłosłów i pochodzi od słowa "klarować" ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#11
18-10-2010 21:02
 Ocena 2 na 2
zachaj (5239 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>słowo "klar" ma polski źródłosłów i pochodzi od słowa "klarować" ...

"Klarować" pochodzi od niemieckiego słowa "klar" , tak jak pucować i kartofel.

Oprócz tego znowu nie wykazałeś się w swojej wypowiedzi o elektronie.

#12
18-10-2010 21:05
 Ocena-2 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi zachaj
co KONKRETNIE w MOJEJ wypowiedzi jest dla ciebie NIEZROZUMIAŁEGO ?


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#13
18-10-2010 21:07
 Ocena 1 na 1
zachaj (5239 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>co KONKRETNIE w MOJEJ wypowiedzi jest dla ciebie NIEZROZUMIAŁEGO ?

Niemerytorycznego.

Jesteś pewien , że tego właśnie chcesz ?

#14
18-10-2010 21:08
 Ocena-2 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi zachaj
TAK !!!

... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

zachaj (5239 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik

>- elektron to nie jest ani kulka, ani fala

Co to jest kulka ? W kulki to sobie pogrywasz.

>- elektron jest opisany "falą prawdopodobieństwa". Uważny obserwator zauważy, że z funkcji tej wynika, że elektron jest WSZĘDZIE (tzn. DOSŁOWNIE wszędzie, nawet na końcu Wszechświata)

Z funkcji wcale nie wynika , że jest wszędzie. Może być kilku miejscach jednocześnie ale jeżeli jest tu to na pewno nie może być na końcu Wszechświata. Co to za bzdura ?
Zapomniałeś o teorii pól , bez których teoria nieoznaczoności jest bez sensu.

>- elektron nie jest więc "rzeczą", lecz CECHĄ Wszechświata, jest raczej czymś w rodzaju PROCESU, który się dzieje, a nie kulką lub falą

Nie jest cechą Wszechświata ani procesem. Choć , właściwości Wszechświata pozwalają na jego istnienie.

>...Jeżeli każda seria doświadczeń daje nam w efekcie dokładnie taki sam rozkład prawdopodobieństwa, to znaczy, że nie ma ŻADNEJ przypadkowości, jest PEŁNY DETERMINIZM

Kolejna bzdura lub niezrozumienie. Żadna seria doświadczeń w obliczeniach kwantowych nie daje takiego samego wyniku. Dlatego właśnie nie jest w pełni deterministyczna. Nawet jeżeli prawdopodobieństwo wydarzenia jest bliskie 100% , elektron może zachować się nietypowo.

>-... ... Dokładnie taką samą INGERENCJĄ jest "obserwowanie" elektronu ...

Tu masz trochę racji , choć jak zwykle Twoje porównanie , z wanną , mocno nietrafione.

>- Taką samą BZDURĄ jest tzw. "teleportacja" fotonu lub "kwantowe splątanie".

Bardzo niedobrze , że łączysz te dwa różne procesy. Jeżeli chodzi o teleportację to nie będę się wypowiadał , przyznam to jest za trudne jak dla mnie. Ale splątanie to jedna z integralnych zasad w mechanice kwantowej , więc proszę nie bądź takim ignorantem.

>Wyobraźmy sobie, że mamy kij, ...

Dalszy ciąg to stek bzdur nijak się mających do omawianego problemu. Nie wymyślaj takich idiotycznych porównań , które spłycają piękno mechaniki kwantowej. Nie wychodzą Ci one.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365