Racjonalista - Strona głównaDo treści
"Bogacze"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
06-04-2011 18:48konserwatysta2 (954 punktów)"Bogacze"
Ocena 6 na 8
Na tym forum zauważyłem bardzo dużo osób, które nie lubi "bogaczy", dorobkiewiczów i innych taki podejrzanych typków, co chcą być bogaci albo stoją za różnymi liberalnymi pomysłami.
Chcą raczej, żeby wszyscy byli bardziej równi, czyli równo biedni, bo chyba tak najprościej.

Ja oczywiście lubię i cenię "bogaczy", dorobkiewiczów, przedsiębiorców, prywaciarzy itp. Oczywiście tylko tych uczciwych, których wg mnie jest więcej.

Bez nich, reszta społeczeństwa żywiła by się chyba tylko trawą i liśćmi z drzew. Chyba, że w końcu sama wzięła by się do pracy i "dorabiania się", np. uprawiając jakieś pole, czy hodując krowy.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..
#1
06-04-2011 18:51
 Ocena 4 na 4
Matix (5786 punktów)Odp: "Bogacze"
>Bez nich, reszta społeczeństwa żywiła by się chyba tylko trawą i liśćmi z drzew.

Zdaje się pomyliłeś bogaczy z naukowcami i wynalazcami.

#2
06-04-2011 19:16
 Ocena 2 na 4
konserwatysta2 (954 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi Matix
>Zdaje się pomyliłeś bogaczy z naukowcami i wynalazcami.
Miałem na myśli wszystkich, którzy pracują, tworzą coś wartościowego i robią to lepiej niż większość. Naukowcy i wynalazcy jak najbardziej, pod warunkiem, że to co odkryją, czy stworzą, rzeczywiście jest wartościowe, co mogą tak naprawdę określić tylko konsumenci poprzez dobrowolną zapłatę.

Bogactwo jest oczywiście względną sprawą, dlatego jako "bogacza" rozumiem tu bardziej osobę, która w tym bogactwie wyrasta ponad innych.
Chciałem w tym wątku poruszyć problem tego, że wielu ludzi bardzo krzywym okiem patrzy na takich bogaczy.

Nawet jeżeli kogoś interesuje kasa, kasa i tylko kasa, to może źle, że nie ma innych zainteresowań, ale taki człowiek jest w sumie pożyteczny dla innych. Jeżeli główkuje i pracuje uczciwie to jest ok.

#3
06-04-2011 19:58
 Ocena 3 na 3
simo.hayha. (433 punktów)Odp: "Bogacze"
Mógłbyś podlinkować jakieś wątki z tego typu wypowiedziami dla udowodnienia swoich tez? Chętnie poczytam.

"Być może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze."
Jean Paul Sartre

#4
06-04-2011 20:53
 Ocena 3 na 3
KarolG (2892 punktów)Odp: "Bogacze"
>Na tym forum zauważyłem bardzo dużo osób, które nie lubi "bogaczy", dorobkiewiczów i innych taki
>podejrzanych typków, co chcą być bogaci albo stoją za różnymi liberalnymi pomysłami.
To chyba generalnie przywara dużej części polskiego społeczeństwa. Przypomnij sobie obiegową opinię, że pierwszy milion trzeba ukraść.
Nawet ludziom, którzy dorobili się uczciwie przykleja się różne łatki, byle tylko ci, którzy nie mają tyle poczuli się lepiej.

Thank God, I'm an atheist

#5
06-04-2011 20:58
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi simo.hayha.
Podpinam się.

Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch

#6
06-04-2011 21:01
 Ocena 4 na 4
-jad- (18783 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi KarolG
Generalnie, biedniejsi nie przepadają za bogatszymi, głupsi za mądrzejszymi, brzydsi za piękniejszymi. Tego rodzaju "nie lubienie" to zazdrość po prostu.


Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch

#7
06-04-2011 21:19
 Ocena-1 na 1
konserwatysta2 (954 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi simo.hayha.
Podlinkować raczej trudno. Zacznij od lektury od Adama Smitha, a potem coś ze szkoły austriackiej.

W tym wątku zastanawiam się jednak bardziej nad etyczną oceną potrzeby bogacenia się.

#8
06-04-2011 21:24
 Ocena 3 na 3
Matix (5786 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi konserwatysta2
Ale nam chodzi o wypowiedzi użytkowników tego forum. O tym napisałeś w temacie.

#9
06-04-2011 21:27
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi KarolG
>Przypomnij sobie obiegową opinię, że pierwszy milion trzeba ukraść.

Jest i inne powiedzonko, bardziej indukcyjne: bogaty to złodziej, albo dziedziczy po złodzieju.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#10
06-04-2011 21:28
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi konserwatysta2
>Podlinkować raczej trudno. Zacznij od lektury od Adama Smitha, a potem coś ze .....

simo.hayha. prosił Cię o wskazanie konkretnych wypowiedzi konkretnych użytkowników forum, które uzasadniają Twoją wypowiedź :

Cytat:
Na tym forum zauważyłem bardzo dużo osób, które nie lubi "bogaczy"


Co tu jest trudnego do podlinkowania?

Zamiast tego odsyłasz go do Adama Smitha czy Wiki. Z pytaniem nie ma to nic wspólnego.


Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch

konserwatysta2 (954 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi -jad-
Aaa, ok. może tak będzie najprościej:
bogacze na racjonalista.pl (google search)

Uuu! Sporo tego!
Niektóre wypowiedzi nawet zabawne.

#12
06-04-2011 22:03
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)Odp: "Bogacze"
>Na tym forum zauważyłem bardzo dużo osób, które nie lubi "bogaczy"
Może nie są lubiani ci, którzy wartościują ludzi tylko przez portfel..
>Chcą raczej, żeby wszyscy byli bardziej równi, czyli równo biedni
Średnie bogactwo na głowę spada także przy 'przepaściach' dochodowych.
>Ja oczywiście lubię i cenię "bogaczy"
Chyba wystarczy, że niektórzy lubią "bogaczy" - nie chodzi im/wam/nam zapewne o bycie cenionymi pospolicie.
>Bez nich, reszta społeczeństwa żywiła by się chyba tylko trawą i liśćmi z drzew.
Nie namawiaj proszę "bogaczy" do strajku, bo sobie biedniejsza większość nie poradzi, gdy przestaną jej serwować wyszukane specjały.

[Oczywiście mas rację, że chodzi o "branie się do roboty" czyli o konstruktywne działania. Dotyczy to takoż rzeczonych bogaczy, bo chyba nie o samą konsumpcję czy poganianie biednych (co zdajesz się sugerować) im/wam/nam idzie..]

#13
06-04-2011 22:09
 Ocena 3 na 3
KarolG (2892 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi -jad-
Według mnie zazdrość motywuje do pozytywnego działania. W tym wypadku to zawiść.


Thank God, I'm an atheist

#14
06-04-2011 22:19
 Ocena 3 na 3
-jad- (18783 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi konserwatysta2
I co to niby ma być? Bo nie nadążam. Jakie niektóre wypowiedzi zabawne? Sprawdzałeś w ogóle, co to google znalazło?


Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch

#15
06-04-2011 22:23
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)Odp: "Bogacze"
W odpowiedzi KarolG
Nie będę się upierał.


Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365