 |
Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 26-07-2011 21:39 | Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów) (zablokowany) | Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | Tworzymy modele matematyczne, lepsze czy gorsze, wszystkich zjawisk jakie znamy. Najlepsze opierają się na mechanice kwantowej i OTW, choć znamy efekty niewyjaśnione, wymagające prawdopodobnie ich połączenia - hipotetycznej teorii kwantowej grawitacji (doskonałej teorii wszystkiego ?). Niektóre procesy złożone obliczeniowo, jak choćby turbulentny/laminarny przepływ wody, do dziś nie doczekały się 'dobrego' teoretycznego modelu. A jeśli takie modele nie istnieją ? Tak jak w matematyce hipoteza continuum może być przyjęta jako prawdziwa lub fałszywa i nie prowadzi to do sprzeczności z żadną naturalną aksjomatyką (Cohen - metoda forsingu), tak w fizyce rzeczywistości mogłyby istnieć procesy których z definicji nie da się objąć w skończone ramy - niewytłumaczalne - kolejne ekstrapolacje wniosków z matematycznych tw. Goedla. Wolna wola, emocje, ale o co chodzi ?  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 damian1301 (937 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | > >A tak dokładnie to gdzie się pogubił w szczegółach?> Np. w temacie splątań kwantowych.> Cały rozdział w The Road to reality - "The entangled quantum world".> Niedawno rozpracowano problem tych splątań kompletnie.> Okazuje się, że to jest tylko takie złudzenie, które wynika z symetrii:Widzę że jestem kompletnie w tyle w tym ciekawym zagadnieniu. Nie mógł byś mi podesłać jakichś linków do artykułów na ten temat?
Przyznaje czasami się mylę dlatego więc wiem że zawsze mam racje. |
#17 1 na 1 kombi (1112 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | > Widzę że jestem kompletnie w tyle w tym ciekawym zagadnieniu. Nie mógł byś mi podesłać jakichś linków do artykułów na ten temat?Tu wszyscy są w tych sprawach z 40 lat do tyłu. Jest seria mocnych prac na ten temat, ale to dość ciężki materiał - można znacznie prościej to wyjaśnić (za pomocą statystyki kierunków w 3D). Tu są przykładowo prace Joya Christiana: arxiv.org/(*)/au:+Christian_J/0/1/0/all/0/1On używa algebry Clifforda. |
damian1301 (937 punktów) (zablokowany) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | Dzięki za link.
Przyznaje czasami się mylę dlatego więc wiem że zawsze mam racje. |
#19 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52300 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | . > Jeśli proces istnieje w rzeczywistości, to znaczy, że ta rzeczywistość go opisuje. Rzeczywistość jest modelem pierwotnym. My próbujemy opisać to matematycznie. Matematyka jest w stanie opisać dowolną rzeczywistość (niesprzeczną).Tak, matematyka jest narzędziem opisu rzeczywistości prawie doskonałym, ale Christoph Drosser na pytanie: Czy nasz Wszechświat jest matematyczny?Odpowiada: Nie podzielam tego poglądu. Matematyka jest produktem naszego mózgu, a mózg - produktem ewolucji. Matematyka jest tak skuteczna w zdobywaniu odpowiedzi na pytania, bo właśnie takie narzędzie było nam niezbędne, byśmy mogli się rozwijać i zdobywać coraz więcej coraz dokładniejszych informacji o rzeczywistości. To nie Wszechświat jest matematyczny, ale my postrzegamy matematycznie Wszechświat i otrzymujemy odpowiedzi adekwatne do narzędzi jakie stosujemy, zadając pytania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie można było opisywać pewnych fragmentów rzeczywistości, posługując się fraktalami. Musiały wystarczać figury geometryczne i odpowiedzi, jakie można było uzyskać, używając takiego właśnie narzędzia. Dziś mamy fraktale i możemy opisywać te same obiekty innym językiem, rzeczywistość udziela nam innych odpowiedzi, a my odkrywamy nowe pytania. Matematyczny jest nasz umysł, nie wszechświat. ["Wiedza i Życie", lipiec 2011] Nie on jedyny tak sądzi, ale akurat wywiad z nim miałem pod ręką. Serdecznie pozdrawiam. @@@ . |
#20 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | Wydaje mi się, że nie potrafię przekazać tego, o co mi chodzi. Próbując podejść trochę z innej strony brzmiało by to tak: każdy niesprzeczny język jest matematyką. I nie chodzi mi tu koniecznie o taką matematykę, jaką spotyka się w szkołach czy uczelniach. Dla mnie istnienie kontaktuje się ze sobą siłami natury (grawitacją, elektrycznością [czyli de facto światłem], +- eterem Diracka) - jest to naturalny niesprzeczny język. Pozdrawiam
Miłość bez wzajemności? Wystarczy spojrzeć na pokolenia Polaków i ich afekt do piłki nożnej! |
#21 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52300 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | . > Wydaje mi się, że nie potrafię przekazać tego, o co mi chodzi. Próbując podejść trochę z innej strony brzmiało by to tak: każdy niesprzeczny język jest matematyką.> I nie chodzi mi tu koniecznie o taką matematykę, jaką spotyka się w szkołach czy uczelniach.> Dla mnie istnienie kontaktuje się ze sobą siłami natury (grawitacją, elektrycznością [czyli de facto światłem], +- eterem Diracka) - jest to naturalny niesprzeczny język.Nie zadałem tu pytania - co jest, a co nie jest matematyką? Wydaje mi się, że Pańskie powyższe stwierdzenia są prawdziwe. Moja wiedza matematyczno-fizyczna jest zbyt mała abym chciał wdawać się w dyskusję z zakresu tych nauk. Natomiast kontynuując tu wątkowe pytanie - Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna? chcę uzupełnić je pytaniem bardziej ogólnym (filozoficznym) - Do czego (po co) bezmyślnemu światu matematyka? Ludziom jest bardzo przydatną i zgodną z ich ewolucyjnymi struktuami mózgu: www.racjon(*)gowa.podstawa.dla.zmyslu.liczbWrócę do Drossera: W codziennej praktyce matematyk hołduje filozofii Platona. Wierzy, że odkrywa rzeczy, które istnieją poza jego umysłem. /.../ Natomiast jeśli chodzi o filozofię, na własny użytek formułuję to pytanie nieco inaczej: jeśli na jakiejś innej, odległej planecie, jakaś inna cywilizacja uprawia matematykę, to czy ona jest taka sama jak nasza? Moim zdaniem, jest ona całkiem inna.Filozoficzne pytanie o matematyczność świata jest ważnym pytaniem światopoglądowym. Jak piszę ks. prof. Michał Heller: Bóg jest subtelny, gdyż użył subtelnej matematyki do zaprojektowania naszego wszechświata, ale nie jest złośliwy, ponieważ dał nam świat, którego subtelności możemy skutecznie rozwikływać.A więc myślę, że warto zastanowić się nad tym - jak to jest w rzeczywistości? Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
#22 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | > .> >Wydaje mi się, że nie potrafię przekazać tego, o co mi chodzi. Próbując podejść trochę z innej strony brzmiało by to tak: każdy niesprzeczny język jest matematyką.> >I nie chodzi mi tu koniecznie o taką matematykę, jaką spotyka się w szkołach czy uczelniach.> >Dla mnie istnienie kontaktuje się ze sobą siłami natury (grawitacją, elektrycznością [czyli de facto światłem], +- eterem Diracka) - jest to naturalny niesprzeczny język.> Nie zadałem tu pytania - co jest, a co nie jest matematyką? Wydaje mi się, że Pańskie powyższe stwierdzenia są prawdziwe. Moja wiedza matematyczno-fizyczna jest zbyt mała abym chciał wdawać się w dyskusję z zakresu tych nauk.> Natomiast kontynuując tu wątkowe pytanie - Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna? chcę uzupełnić je pytaniem bardziej ogólnym (filozoficznym) - Do czego (po co) bezmyślnemu światu matematyka?Jeśli matematyka, czy jakiś jej wariant, jest światem, pytanie staje się źle postawione. > Ludziom jest bardzo przydatną i zgodną z ich ewolucyjnymi struktuami mózgu: www.racjon(*)gowa.podstawa.dla.zmyslu.liczbArtykuł bardzo fajny. Pytanie, czy my, jako produkt reguł rządzących wszechświatem, możemy poza nie wyjść? Odpowiedź zależy od tego, jakie te reguły są. Jeśli zwarte, niesprzeczne matematycznie i dobrze do siebie pasujące, to nie da się wyjść poza ramy dane na samym początku. > Wrócę do Drossera: W codziennej praktyce matematyk hołduje filozofii Platona. Wierzy, że odkrywa rzeczy, które istnieją poza jego umysłem. /.../ Natomiast jeśli chodzi o filozofię, na własny użytek formułuję to pytanie nieco inaczej: jeśli na jakiejś innej, odległej planecie, jakaś inna cywilizacja uprawia matematykę, to czy ona jest taka sama jak nasza? Moim zdaniem, jest ona całkiem inna.Moim zdaniem mieści się w tym, co wiemy o matematyce, choc nie musi być dokładnie taka, jak jej uczą w szkole podstawowej i średnich. > Filozoficzne pytanie o matematyczność świata jest ważnym pytaniem światopoglądowym. Jak piszę ks. prof. Michał Heller: Bóg jest subtelny, gdyż użył subtelnej matematyki do zaprojektowania naszego wszechświata, ale nie jest złośliwy, ponieważ dał nam świat, którego subtelności możemy skutecznie rozwikływać.Zdanie tak ogólne, że nie potrafię się odnieść. Szczególnie część "subtelności możemy skutecznie rozwikłać", jest dla mnie podejrzana. Nie jestem pewien, co w niej znaczy "skutecznie". > A więc myślę, że warto zastanowić się nad tym - jak to jest w rzeczywistości?Osobiście uważam, że istenieniem wszechświata rządzą jedna, dwie proste zasady. Powtarzane rekurencyjnie tworzą całą różnorodność. Innymi słowy, wszechświat jest fraktalem komplikującym się z czasem (być może w końcu też nastąpi proces odkomplikowywania się). Pozdrawiam
Miłość bez wzajemności? Wystarczy spojrzeć na pokolenia Polaków i ich afekt do piłki nożnej! |
#23 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52300 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | > >>>A więc myślę, że warto zastanowić się nad tym - jak to jest w rzeczywistości?> Osobiście uważam, że istnieniem wszechświata rządzą jedna, dwie proste zasady. Powtarzane rekurencyjnie tworzą całą różnorodność. Innymi słowy, wszechświat jest fraktalem komplikującym się z czasem (być może w końcu też nastąpi proces odkomplikowywania się).Tak jak wyżej napisałem: Moja wiedza matematyczno-fizyczna jest zbyt mała abym chciał wdawać się w dyskusję z zakresu tych nauk. Czytam wypowiedzi mądrych ludzi - specjalistów w swoich dziedzinach - i w mojej głowie rodzą się różne pytania, które sobie i tu (licząc na więcej wiedzących i mądrzejszych) zadaję. Jeżeli dla Pana, w tym zakresie, jest wszystko jasne - to ja nie mam już więcej pytań. Choć zupełnie nie mogę powiedzieć, że czuję się tymi Pańskimi odpowiedziami usatyfacjonowany, ale już wiem, że odpowiedzi na moje wątpliwości będę musiał dalej szukać sam. Pozdrawiam. @@@ . |
#24 1 na 1 | sceptymucha (moderator, 11470 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | Nie potrafię pomóc. Widzę w określony sposób i trudno mi ten sposób patrzenia przekazać. Nie wiem zresztą, czy jest sens przekazywania - może inne spojrzenia od mojego są nawet bardziej wartościowe, bo generują poszukiwania w temacie. Pozdrawiam
Miłość bez wzajemności? Wystarczy spojrzeć na pokolenia Polaków i ich afekt do piłki nożnej! |
#25 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52300 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | . Dzięki i za starania. Pozdrawiam. @@@ . |
#26 1 na 1 | confessus (324 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | > "Matematyka jest produktem naszego mózgu, a mózg - produktem ewolucji"Matematyka jest produktem nie mózgu ale szeroko rozumianej kultury. Produktem mózgu jest najwyżej arytmetyka kupiecka. Jakoś trudno mi ją uznać za matematykę. Taka arytmetyka nadaje się do policzenia stogów siana na polu, do policzenia własnych żon (albo mężów). Taką arytmetyką posługują się nawet ptaki do policzenia jaj w swoich gniazdach. Jednak nie nadaje się ona do stawiania światu trudnych pytań. > "Matematyczny jest nasz umysł, nie wszechświat"Nasz umysł bywa matematyczny. Trudno bowiem zauważyć matematyczność naszego umysłu analizując kosmogonię zawartą w Starym Testamencie, albo kosmogonię ludów Oceanii. Eksperyment z zastosowaniem matematyki jako klucza do świata zawdzięczany chyba dopiero Galileuszowi. Wtedy ruszyła lawina, gdy okazało się, że Pismo Św. nie musi być jedynym wytrychem. Można to ująć jeszcze inaczej - matematyczny bywa język nie umysł. To język ma moc kreowania bytów ("co nie nazwane nie istnieje", gdzieś to czytałem, ale nie pamiętam gdzie). Czyli umysł bywa matematyczny o ile posługuje się matematycznym językiem. |
| confessus (324 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | > Okazuje się, że po zwiększeniu precyzji obliczeń, do 60 cyfr, ten szum się istotnie zmniejsza - pojawia się znacznie później. A dla 160 cyfr już zupełnie znika.> Po prostu ten niby chaos to zwyczajna kumulacja błędów w obliczeniach.Weźmy kule bilardowe, z których jedna jest ruchoma a pozostałe K 1, K 2, K 3,...przymocowane są na stałe. - Jeśli tę ruchomą uderzę w kierunku kuli K1 i zderzenie będzie sprężyste, to dla narzucenia kąta toczenia kuli po odbiciu od K1 muszę uderzyć z precyzją p1/360o, gdzie p1 jest kątem pod jakim widać kulę K1.
- Jeśli ruchoma kula po odbiciu od kuli K1 ma dodatkowo uderzyć w kulę K2, to dla narzucenia kąta toczenia kuli po odbiciu od kuli K2 muszę uderzyć z precyzją (p1/360o)*(p2/360o), gdzie p2 jest kątem pod jakim widać kulę K2.
- Jeśli ruchoma kula po odbiciu od kuli K2 ma dodatkowo uderzyć w kulę K3, to dla narzucenia kąta toczenia kuli po odbiciu od kuli K3 muszę uderzyć z precyzją (p1/360o)*(p2/360o)*(p3/360o), gdzie p3 jest kątem pod jakim widać kulę K3.
- Jeśli ruchoma kula po odbiciu od kuli K3 ma dodatkowo uderzyć w kulę K4....
Gdyby to było zadanie z geometrii, to możesz wyliczyć kąt wyjściowego uderzenia ruchomej kuli z dowolną dokładnością. Nawet gdyby kul było 1000. Jeżeli to są fizyczne kule, to przykładowo przy 40 kulach pojawi się problem ziarnistości materii a przy 240 kulach pojawi się problem ziarnistości czasoprzestrzeni. I nic Ci nie pomoże zwiększanie precyzji obliczeń - nie będziesz w stanie przewidzieć, pod jakim kątem odbije się ruchoma kula od kuli K 240. O ile w ogóle w nią trafi. Chaos nie jest więc kumulacją błędów. Jest on "wpisany" w materię. To tak jakby Wszechświat liczył bez Ciebie i Twojej pomocy na bieżąco, ONLINE tor lotu ruchomej kuli. A wynik zobaczysz dopiero wtedy, kiedy już będzie gotowy. |
| Andrzej Bogusławski (52300 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | . > >>> "Matematyka jest produktem naszego mózgu, a mózg - produktem ewolucji"> Matematyka jest produktem nie mózgu ale szeroko rozumianej kultury. Produktem mózgu jest najwyżej arytmetyka kupiecka. Jakoś trudno mi ją uznać za matematykę. Taka arytmetyka nadaje się do policzenia stogów siana na polu, do policzenia własnych żon (albo mężów). Taką arytmetyką posługują się nawet ptaki do policzenia jaj w swoich gniazdach. Jednak nie nadaje się ona do stawiania światu trudnych pytań.O jejciu! Jejciu! Ale Pan mądry, a ta wypowiedź jak wielce przemyślana - zupełnie nie jestem w stanie podjąć polemiki z Panem. PS. Może jednak warto coś tam poczytać z zakresu filozofii umysłu, kognitywistyki, neuronauki, tak aby upewnić się jeszcze bardziej zdecydowanie w swoich stwierdzeniach. Miłego dnia. @@@ . |
| confessus (324 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | Jestem ogromnie i do głębi wzruszony pańską delikatnością i wyrozumiałością. Ma Pan klasę. Chapeau bas! Zastanawiam się jedynie, czym sobie na takie wyróżnienie zasłużyłem. Czy tym, że poddałem w wątpliwość cytowane przez Pana zdanie Christopha Drossera "Matematyka jest produktem naszego mózgu, a mózg - produktem ewolucji"? Jeśli tak, to z przykrością potwierdzam - pierwsza część tego zdania jest wg bardzo miałka. Miłej nocy |
#30 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52300 punktów) | Odp: Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ? | . Pan Sceptymucha: Rzeczywistość jest modelem pierwotnym. My próbujemy opisać to matematycznie. Matematyka jest w stanie opisać dowolną rzeczywistość (niesprzeczną).Pan Drosser: To nie Wszechświat jest matematyczny, ale my postrzegamy matematycznie Wszechświat i otrzymujemy odpowiedzi adekwatne do narzędzi jakie stosujemy, zadając pytania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie można było opisywać pewnych fragmentów rzeczywistości, posługując się fraktalami. Musiały wystarczać figury geometryczne i odpowiedzi, jakie można było uzyskać, używając takiego właśnie narzędzia.Pan Dehaene*: Wielu matematyków jest platonistami. Myślą, że wszechświat składa się z matematycznych struktur i zadaniem matematyka jest jedynie odkrycie ich. Gorąco sprzeciwiam się temu poglądowi. Nie znaczy to jednak, że jestem "społecznym konstruktywistą" jak to Martin Gardner chciałby mnie widzieć. Zgadzam się z Gardnerem i na przekór wielu społecznym konstruktywistom, że matematyczne wytwory wykraczają poza określone kultury ludzkie. Jednakże moim zdaniem dzieje się tak, ponieważ wszystkie ludzkie kultury mają tę samą architekturę mózgu, która 'rezonuje' z tą samą matematyczną melodią. Dzięki Bogu, wartość liczby pi, nie zmienia się zależnie od kultury! (przypadek afery Sokala). Co więcej, nie neguję w żaden sposób tego, że świat zewnętrzny dostarcza wielu struktur,które zostają włączone do matematyki. Sprzeciwiam się jedynie nazywaniu wszechświata 'matematycznym'. Rozwinęliśmy matematyczne modele świata, ale są to tylko modele, nie są nigdy całkowicie adekwatne. Planety nie poruszają się po elipsach - eliptyczne trajektorie są dobre, ale dalekie od perfekcyjnego przybliżenia. Materia nie jest zbudowana z atomów, elektronów lub kwarków - wszystko to są dobre modele (rzeczywiście, bardzo dobre), ale będę one potrzebowały korekty pewnego dnia. Sporo trudności konceptualnych mogłoby być wyjaśnionych jeśli matematycy i fizycy teoretyczni zwracaliby więcej uwagi na podstawowe dystynkcje pomiędzy modelem a rzeczywistością, koncept dobrze znany biologom.________________________________________________________________ . > Jestem ogromnie i do głębi wzruszony pańską delikatnością i wyrozumiałością. Ma Pan klasę. Chapeau bas! Zastanawiam się jedynie, czym sobie na takie wyróżnienie zasłużyłem. Czy tym, że poddałem w wątpliwość cytowane przez Pana zdanie Christopha Drossera "Matematyka jest produktem naszego mózgu, a mózg - produktem ewolucji"? Jeśli tak, to z przykrością potwierdzam - pierwsza część tego zdania jest wg bardzo miałka.Każdy ma swoją klasę. Oto Pańska: Produktem mózgu jest najwyżej arytmetyka kupiecka. Jakoś trudno mi ją uznać za matematykę. Taka arytmetyka nadaje się do policzenia stogów siana na polu, do policzenia własnych żon (albo mężów). Taką arytmetyką posługują się nawet ptaki do policzenia jaj w swoich gniazdach.Przy tej klasie i tym poziomie wiedzy o funkcjonowaniu mózgu, krytyka koncepcji Drossera i Dehaene jest bardzo głęboka i merytoryczna. Świadczy również o takim poziomie kultury, do którego ja nie dostaję. Dlatego wyraziłem pełen podziw dla Pańskiej mądrości i gdy teraz potęgą swej wiedzy stwierdza, że pierwsza część tego zdania jest wg bardzo miałka. To cóż ja biedny mogę - tylko powtórzyć swoje stwierdzenie z poprzedniego postu. O jejciu! Jejciu! Ale Pan mądry, a ta wypowiedź jak wielce przemyślana - zupełnie nie jestem w stanie podjąć polemiki z Panem.PS. Produktem mózgu jest umysł, którego wytworem jest nie tylko cała nasza kultura w ogólności i matematyka w szczególe, ale nawet te głupoty, które zechciał Pan w zacytowanym i w wytłuszczonym przeze mnie zdaniu napisać. Jest bogata literatura na ten temat może warto sobie trochę poczytać, zanim zacznie się Pan swoimi mądrościami na ten temat dalej się tu popisywać: Można to ująć jeszcze inaczej - matematyczny bywa język nie umysł. To język ma moc kreowania bytów ("co nie nazwane nie istnieje", gdzieś to czytałem, ale nie pamiętam gdzie). Czyli umysł bywa matematyczny o ile posługuje się matematycznym językiem.Istnieje dziwna prawidłowość - im ktoś mniej ma do powiedzenia na jakiś temat, tym wyraża się z większą pewnością siebie. Coś tam, gdzieś tam czytałem, ale wiem to na pewno.Miłego poranka z rozkoszowaniem się nad miałkością przedstawionego przeze mnie tu zagadnienia i próby odpowiedzi. ____________________________ *Stanislas Dehaene Ur. 1965. Matematyk oraz kognitywny neuropsycholog a także profesor College de France. Jest badaczem w Institut National de la Santé.
Nie podaję tu kwalifikacji Pana profesora, dlatego abym uważał, iż jego stwierdzenia nie podlegają one krytyce, ale dlatego, iż uważam, że wymagają poważnego odniesienia.Pozdrawiam @@@ . |
1 2 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|