Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy patriotyzm jest racjonalny?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
28-09-2011 17:30Marek Matejewski (3695 punktów)Czy patriotyzm jest racjonalny?
Ocena 12 na 12
Komentarze dotyczące patriotyzmu w wielu kręgach osnute są podobnym tabu co dyskusja na temat religii. Pytam się czy przypadkiem nie są to kręgi znacznie szersze niż w przypadku religii? Osoby przejawiające krytyczny stosunek wobec patriotyzmu spotykają się zazwyczaj z dzikimi atakami ze strony tych, którzy uważają się za patriotów.

Richard Dawkins ma do patriotyzmu wyraźnie ambiwalentny stosunek co można zauważyć czytając choćby "Boga urojonego" i co pokrywa się też od dawna z moim własnym punktem widzenia. Na YouTube łatwo odszukać wykład Dawkinsa, gdy pewien gorliwy chrześcijanin spytał co profesor ma do powiedzenia komuś, kto wierzy w Boga od 50 lat? Dawkins odpowiedział, że gdyby urodził się w Indiach, to wierzyłby w Krisznę, gdyby urodził się w Afganistanie, to wierzyłby w Allaha itd...
To samo pytanie mógłby zadać ktoś inny i spytać co ma pan do powiedzenia komuś, kto od 50 lat wierzy w Polskę? Odpowiedź brzmiałaby pewnie: Gdyby urodził się Pan w Afganistanie to wierzyłby pan w Afganistan...

Patriotyzm w wikipedii: postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar...

Czy patriotyzm nie jest skażony identycznym wirusem co religia? Tak samo skutkuje milionami zmarnowanych żyć. Tak samo wprowadza podziały między ludźmi i sieje antagonizmy. To takie samo krwawe żniwo. Jaki jest sens oddawania życia dla jakiejkolwiek idei? Dla idei Boga? Dla idei ojczyzny? czy chociażby dla idei liberalizmu? Trudno znaleźć w tym choćby ślady racjonalizmu.

Prowadząc rozmowę z Cleverbotem spytałem: What is Your nationality? Odpowiedział po kartezjańsku: I am the citizen of the world.
Czy jesteśmy świadkami chwili, w której maszyna przerosła rozumem człowieka?
Selanos założył dzień wcześniej wątek pt. "Hermaszewski: dlaczego warto latać w kosmos". Nasz słynny astronauta mówi: "(...) na Marsa to już nie polecą Rosjanie, Amerykanie, czy inne narody, tylko polecą Ziemianie (...)"

Czy wszechobecna nobilitacja patriotyzmu nie jest właśnie jednym z największych problemów współczesnego świata? Czy polski żołnierz, który zabił żołnierza Wehrmachtu wysłanego na front przez tyrana jest godnym szacunku patriotą? Nie widzę w tym nic szlachetnego a jedynie brutalną konieczność związaną z ewolucyjną walką o przetrwanie.

Czy nie nadszedł czas rezygnacji z upartego podkreślania partykularyzmów i doszukiwania się w nich wyjątkowych wartości? Podejrzewam, że pomyślna przyszłość ludzkości będzie możliwa tylko wtedy, gdy zaczniemy myśleć kategoriami Kartezjusza, Cleverbota i Hermaszewskiego.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3
#31
30-09-2011 17:26
 Ocena 4 na 4
Alicja Duda (25557 punktów)Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
W odpowiedzi big_zyd
Big-zyd miejże litość nad moderatorami, zażyj waleriany albo melisy policz do 100 i nie denerwuj się człowieku. Mamy ci ostrzeżenia wlepiać za to, że mądrze prawisz.

Zmień politykę, głosuj na kobiety.

#32
30-09-2011 17:39
 Ocena 1 na 1
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
W odpowiedzi Alicja Duda
>zażyj waleriany albo melisy policz do 100 i nie denerwuj się człowieku.

Wszak się nie denerwuję wcale... Przeciwnie zgoła - dopiero Takie Typy mi się Prawdziwie Zrelaksować pozwalają...

>Mamy ci ostrzeżenia wlepiać za to

Czyżbym gdziekolwiek poza odpowiedniego dawanie rzeczy słowa wykroczył? Nie może to być...


Ubald Ś. Biskup. Dwóch ślepych oświecił, trzeciemu wyperswadował, aby ciemnym był dla uniknienia obrazy Bożej przez oczy. Przeciw czartom potężny Patron (xiądz Benedykt Chmielowski, dziekan rohatyński, firlejowski, podkamieniecki pasterz)

Jarek B. (426 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
W odpowiedzi big_zyd
>BUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAA!!!!!!!!!!

Wyluzuj facet bo ci pompa siądzie. Nie będę czytał to co ty uważasz za odkrycie bowiem "Pitagorejskie" odkrycie możliwości zapisu nutowego, metronomu czy istnienia skali muzycznej dla mnie są banałem, a ty się na tym rozwodzisz i rumienisz jak komunista na myśl o Karolu Marksie. Wyjaśnisz za pomocą liczb dlaczego Pan X lubi ciężkie granie, a Pan Y muzykę klasyczną bardziej czy też nie ? I nie opowiadaj o budowie anatomicznej stworzeń jakie powołała do życia natura bo to też jest banał, a ja w ani jednym momencie nie stwierdziłem jakoby biologia nie była czymś racjonalnym. Zwyczajnie strzeliłeś bobla twierdząc, że Pitagoras zainicjował jakąś epokę muzyczną, a wykazałeś jedynie, że zauważył istnienie metronomu czy harmonii dźwięku - kowal z opowieści wiedział o harmonii dźwięków wychodzących spod jego własnych narzędzi z pewnością nie mniej od Pitagorasa, ale napisać nic o tym nie mógł bo wszakże zajmował się czym innym. Kowal metronom miał już od dawna w uchu, a Pitagoras na dźwięk kuźni zakrzyknął eureka ! Zjawisko dzisiaj banalne, ale ty od razu z niego musiałeś zrobić całą bazę z której rzekomo miał się zrodzić Bach.
>>epoka romantyzmu miała bardzo wiele wspólnego z kultywowaniem nauk ścisłych
>pl.wikiped(*)_Wikipedii/Wynalazki_wieku_XIX
>>w tym i muzyki.

No tym bardziej, że jak powszechnie wiadomo tych wszystkich odkryć dokonali romantycy, którzy nie tylko mieli wiele wspólnego z kapitalizmem, ale tak wielbili ten system, że poświęcili całe życie artystyczne by stworzyć obrazy zupełnie przeciwne do mentalności typowej dla kapitalizmu. William Blake, Samuel Taylor Coleridge, Adam Mickiewicz czy Shelley stanowili o intelektualnym zapleczu dla tego systemu. Epoka romantyzmu tak wiele miała wspólnego z nauką ścisłą jak wielce na muzykę wpłynął Pitagoras. Weź chłopie daj sobie spokój z czytaniem bo tylko krzywdę sobie robisz.

#34
01-10-2011 13:02
 Ocena 1 na 1
Meretseger (61860 punktów)Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
W odpowiedzi big_zyd

>Wydaje Ci się, że tym skowytem
>Trudne Słowa pozostaw mądrzejszym
>Jamblich, Jamblich ma Tole .
>Co ja tu zresztą będę o bezkręgowcach, za wysokie to progi na Twój iloraz...
>Przecie nawet stworzenia o podobnym Twemu poziomie inteligencji, jak drzewa, paprocie czy kalafiory
>>Potrzebowałeś aż przeczytać książkę
>Zazdrość zżera, co?
>Nawet u Ciebie, w ośrodku opiekuńczym

NIE RÓB TEGO WIĘCEJ, BARDZO PROSZĘ.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#35
01-10-2011 13:48
 Ocena 1 na 1
Meretseger (61860 punktów)Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
W odpowiedzi Jarek B.
Ciebie też proszę, żebyś się opamiętał i podarował sobie uwagi ad personam.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#36
01-10-2011 16:49
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
W odpowiedzi Jarek B.
>>BUHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAA!!!!!!!!!!
>Wyluzuj facet bo ci pompa siądzie.

Śmiech to zdrowie jest . Ale co Ty o zdrowiu możesz wiedzieć?...

>Nie będę czytał

Wiem. Oczywiste, że czytają i piszą za Ciebie inni pacjenci. Ciekawe, jak im się za to odpłacasz?

>Wyjaśnisz za pomocą liczb dlaczego Pan X lubi ciężkie granie, a Pan Y muzykę klasyczną bardziej czy też nie ?

Niczego wyjaśniać nie potrzebuję, rzecz bowiem wyjaśniał - w ramach najbardziej racjonalistycznego paradygmatu swej epoki - Pitagoras, jego poglądy zaś przyjmowano za trafne przez całe tysiąclecia. Tematem "dyskusji" jest zaś aspekt historyczny relacji między racjonalizmem a sztuką.

>Zwyczajnie strzeliłeś bobla twierdząc, że Pitagoras zainicjował jakąś epokę muzyczną,

Wiedzę tę uczniowie kiedyś nabywali - o ile dobrze pamiętam - w V klasie szkoły podstawowej. Ale co Ty możesz wiedzieć o V klasie szkoły podstawowej?...

>[Pitagoras] zauważył istnienie metronomu

Interesujące, że istnienie gramofonu - wynalezionego ledwie kilkadziesiąt lat po metronomie - jakoś Pitagorasowi umknęło... .
I pomyśleć, że uprzedzałem... . Naprawdę z Głębi Miłosiernego Serca uprzedzałem, byś NIE używał Trudnego Słowa metronom. Pewne rzeczy po prostu Cię przerastają. Prawie wszystkie zresztą...

>Pitagoras (...) zakrzyknął eureka !

Taaaaak, chłopcze, Pitagoras . Z tragarzami .

>No tym bardziej, że jak powszechnie wiadomo tych wszystkich odkryć dokonali romantycy, którzy nie tylko mieli wiele wspólnego z kapitalizmem, ale tak wielbili ten system, że poświęcili całe życie artystyczne by stworzyć obrazy zupełnie przeciwne do mentalności typowej dla kapitalizmu. William Blake, Samuel Taylor Coleridge, Adam Mickiewicz czy Shelley stanowili o intelektualnym zapleczu dla tego systemu.

Widzę, że Twe pojęcie o romantyzmie co najmniej dorównuje Twemu pojęciu o muzyce...

>Epoka romantyzmu tak wiele miała wspólnego z nauką ścisłą jak wielce na muzykę wpłynął Pitagoras.

Najzupełniej niechcący udało Ci się pierwszy raz w życiu cokolwiek do rzeczy powiedzieć...

Poproś kogoś z opiekunów, żeby Ci przetłumaczył, niebogo:
en.wikipedia.org/wiki/Romanticism_in_science


Ubald Ś. Biskup. Dwóch ślepych oświecił, trzeciemu wyperswadował, aby ciemnym był dla uniknienia obrazy Bożej przez oczy. Przeciw czartom potężny Patron (xiądz Benedykt Chmielowski, dziekan rohatyński, firlejowski, podkamieniecki pasterz)

#37
01-10-2011 17:51
 Ocena 1 na 1
Marek Matejewski (3695 punktów)Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
W odpowiedzi Meretseger
To co Panowie wyczyniają to taki przykład specjacji. Wątek główny zrodził wątek boczny. Właściwie trudno już ustalić czy wątek jako całość dotyczy patriotyzmu czy pitagorejskich kalafiorów? Właśnie tak wątki główne przegrywają swoją ewolucyjną walkę o dalszy byt

#38
01-10-2011 20:37
 Ocena 5 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
>Osoby przejawiające krytyczny stosunek wobec patriotyzmu spotykają się zazwyczaj z dzikimi atakami ze
>strony tych, którzy uważają się za patriotów.

Przynajmniej w Polsce (choć pewnikiem nie tylko) najbardziej rzucającym się w oczy objawem patriotyzmu jest zwalczanie odpowiednio napiętnowanych współobywateli właśnie .

>Czy patriotyzm nie jest skażony identycznym wirusem co religia?

Patriotyzm (tak, jak zwykle dziś rozumie się to słowo) jest religią i tylko z powodu mocnego utrwalenia pewnych przyzwyczajeń myślowych zwykle nie jest jako religia kwalifikowany. Ale od religii w zasadzie nic go nie odróżnia - wymaga czci i poświęcenia dla czegoś, czego nikt nigdy nie tylko nie widział, ale i sensownie nie zdefiniował, wykształca własne święte symbole, hierarchie, obrzędy, rytuały etc. Wreszcie służy utrwalaniu określonego porządku społecznego i politycznego.

>Jaki jest sens oddawania życia dla jakiejkolwiek idei? Dla idei Boga? Dla idei
>ojczyzny? czy chociażby dla idei liberalizmu? Trudno znaleźć w tym choćby ślady racjonalizmu.

Krótka muzyczna interluda, we francuskim oryginale i w polskim tłumaczeniu.

>Prowadząc rozmowę z Cleverbotem spytałem: What is Your nationality?

Niezauważenie skleiły Ci się "Ojczyzna" i "Naród" - trudno mieć pretensje, bo jest to bardzo typowe. Ale też bardzo symptomatyczne i odnotowania warte.

>Odpowiedział po kartezjańsku: I am the citizen of the world.Czy jesteśmy świadkami chwili, w której maszyna przerosła rozumem człowieka?

Bynajmniej . Że tak klasykiem polecę:

Major Strasser: What is your nationality?
Rick: I'm a drunkard.
Captain Renault: That makes Rick a citizen of the world.


>Czy polski żołnierz, który zabił żołnierza Wehrmachtu wysłanego na front przez tyrana jest godnym szacunku patriotą?

Akurat w wypadku II WŚ- gdybym tylko miał możliwość, zabiłbym żołnierza Wehrmachtu bez patriotyzmu obywając się śpiewająco.

>Nie widzę w tym nic szlachetnego a jedynie brutalną konieczność

Ja też.

>związaną z ewolucyjną walką o przetrwanie.

Jest - jak sądzę - mocno dyskusyjne, czy trafne jest rozważanie tego w kategoriach ewolucyjnych.

>Czy nie nadszedł czas rezygnacji z upartego podkreślania partykularyzmów i doszukiwania się w nich
>wyjątkowych wartości? Podejrzewam, że pomyślna przyszłość ludzkości będzie możliwa tylko wtedy, gdy
>zaczniemy myśleć kategoriami Kartezjusza, Cleverbota i Hermaszewskiego.

Partykularyzmy narodowo-ojczyźniane kiedyś (i to - jak mi się zdaje - względnie szybko) szczęśliwie zanikną, ale na ich miejsce przyjdą jakieś inne. Rady na to nie ma chyba żadnej, ale negatywne skutki minimalizować się dają.

Ubald Ś. Biskup. Dwóch ślepych oświecił, trzeciemu wyperswadował, aby ciemnym był dla uniknienia obrazy Bożej przez oczy. Przeciw czartom potężny Patron. (xiądz Benedykt Chmielowski, dziekan rohatyński, firlejowski, podkamieniecki pasterz)

Marcuch (664 punktów)Odp: Czy patriotyzm jest racjonalny?
W odpowiedzi big_zyd
Tak a propos patriotyzmu: w teorii muzyki przez całą historię przeplatały się dwa wątki: matematyczno-idealistyczny i praktyczno-wykonawczy. Były szkoły "pitagorejskie", które kompozycję zaczynały od obliczeń i były szkoły "gorgiaszowe", które zaczynały od improwizacji na instrumencie. Żadna z tych szkół nie utrwaliła swojej dominacji na zbyt długo, a właściwie obie zawsze współistniały równolegle, bo też żadne z tych podejść nie gwarantuje piękna.

Problem jest w uproszczeniu taki, że po głuchych teoretykach epok apollińskich zachowało się więcej pism, niż po wirtuozach epok dionizyjskich i można odnieść wrażenie jakoby gust tych pierwszych, przechowany na papierze przez pokolenia, był "lepszy". Pewna współczesna pani muzykolog powiedziała jednak, że "muzykologia jest tak potrzebna muzyce jak ornitologia ptakom", a praktyka wykonawcza wymusiła zrezygnowanie w XVIII wieku z Pitagorejskich interwałów i ideałów na rzecz systemu równomiernie temperowanego, którego postać matematyczna na pewno zgorszyłaby samego Pitagorasa.
W zasadzie Pitagoras narzucił antycznej kulturze muzycznej własny kult Liczby - i było to coś sztucznego, chociaż w sumie z duchem epoki i z duchem tamtej cywilizacji. Podobnie wierzono, że człowiek jest piękny gdy proporcje części ciała wyrażają się prostymi ułamkami - czy to racjonalne? Prymitywna estetyka, ale jakże łatwa do wyartykułowania gęsim piórem w porównaniu z na pewno irracjonalnym: "bo ludziom się to po prostu podoba, więc tak gram".

Jedyny związek muzyki z racjonalnością jest chyba przez symetrie, ale jest to związek pośredni i niekonieczny: symetrie znajdują się w tym co racjonalne i często wystepują w tym, co muzyczne - co jednak nie znaczy, że racjonalność znajduje się w muzyce. A czysto teoretycznie rzecz biorąc, rozum i gust muzyczny to dwie zupełnie różne sprawy. Warstwa dźwiękowa disco-polo, polskiego hip-hopu i techno jest ultra-symetryczna, regularna, prosta - i wstrętna.

Patriotyzm jest ważny u szpiegów.

1 2 3

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365