Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytanie do wierzących.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
07-12-2011 21:01setarkos (10757 punktów)Pytanie do wierzących.
Ocena 3 na 7
Dzień Dobry

Jako że tyle na forum dyskusji okołoreligijnych i miejsce specjalne udzielone, bacząc na częstą tu obecność z wiarą obeznanych (o ile można tak powiedzieć), stawiam pytanie, na które odpowiedzi nie potrafię sobie wyobrazić:

W co (w kogo) wierzy "Bóg", jeśli jest osobą wierzącą?

Pozdrawiam.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..
#31
08-12-2011 13:35
 0 na 2
setarkos (10757 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi mbielecki

>Z wszechwiedzą nie da się pogodzić ani istnienia wątpliwości, ani wiary.
Jakże to - ci, którzy wyznają wiarę we wszechwiedzącego lub weń wątpliwość popadaliby koniecznie w sprzeczność nie do pogodzenia?

#32
08-12-2011 13:59
 0 na 2
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi sceptymucha

>Bóg chrześcijański jest niestety tworem fatalistycznym - zna swoje przeznaczenie i nie może sie od niego uwolnić.

To brzmi jak antropomorfizacja Boga.

#33
08-12-2011 14:04
 0 na 2
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi Ateusznik
>>Tak, oczywiście. I z tego nie wynika fatalizm.
>Wynika. W świecie z takim Bogiem wolna wola jest iluzją.

Zdaje się, że wchodzimy w jeden z klasycznych tematów filozoficznych: "wszechwiedza Boga a wolna wola człowieka", wiele razy wałkowany w historii filozofii.

Ateusznik (405 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi mbielecki
>Zdaje się, że wchodzimy w jeden z klasycznych tematów filozoficznych: "wszechwiedza Boga a wolna wola człowieka",
Patrz, rzeczywiście! Nie zorientowałem się.

#35
08-12-2011 14:13
 0 na 2
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi setarkos

Czuję, że nie wyraziłem się dostatecznie jasno. Powiem to inaczej: Bóg nie "wierzy" i nie ma "wątpliwości" - to wynika z jego przymiotów, w szczególności z wszechwiedzy.

#36
08-12-2011 14:15
 Ocena 2 na 4
Ateusznik (405 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi mbielecki
>To brzmi jak antropomorfizacja Boga.
A co jest w tym dziwnego, skoro krytykujemy antropomorficznego Boga?

Jacholek (5699 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi Ateusznik
>Golibroda wyjeżdża z miasteczka i goli się sam
Miasteczko nie jest w tym istotne, mozna zmienic na cala Ziemie (plus stacje orbitalna ISS), pomijajac kwestie wydajnosci golenia brody no i wykluczajac z listy islamskich brodaczy.

#38
08-12-2011 16:36
 Ocena 2 na 2
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi Ateusznik
>>Zdaje się, że wchodzimy w jeden z klasycznych tematów filozoficznych: "wszechwiedza Boga a wolna wola człowieka",
>Patrz, rzeczywiście! Nie zorientowałem się.

Sarkazm jest uzasadniony.
Ale skoro już obydwaj się zorientowaliśmy, to może zamiast odkrywać Amerykę polećmy sobie klasyczne teksty filozoficzne w tej kwestii.

#39
08-12-2011 16:42Nie na temat
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi Ateusznik
>>To brzmi jak antropomorfizacja Boga.
>A co jest w tym dziwnego, skoro krytykujemy antropomorficznego Boga?

"Ja jestem", którego istotą jest istnienie, wszechmogący i wszechwiedzący, w Trójcy Jedyny - "antropomorficzny"???

#40
08-12-2011 16:55Nie na temat
 0 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi mbielecki
.
>"Przyszłość", podobnie jak "czas", to pojęcia związane z rzeczywistością materialną. Bóg jest ponad czasem. Wiedza Boga o przyszłości nie zaprzecza zatem wolnej woli człowieka.
A co to jest "Bóg"?
Jest tu mała próba odpowiedzi:
www.racjon(*)hp/s,4873/q,Bog.bogowie.bostwa
----------------


Andrzej B. Izdebski

Bóg, bogowie, bóstwa

"Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony
Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice - Nieskończony
Wzgardzony - okryty chwałą, śmiertelny - król nad wiekami
A Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami"


[...]Wielość i zmienność idei pojmowania bogów ma długą historię i wykreśla długi łańcuch wyobrażeń religijnych i sił nadprzyrodzonych. Toteż religioznawczej refleksji nad bogami - obejmującej ich różnorodność oraz swoistości związane z określoną kulturą, ich ewolucyjne przemiany w przebiegu rozwoju cywilizacyjnego, jak i przeprowadzenie innych analiz porównawczych, w tym filozoficznych rozważań o możliwości wypracowania uniwersalistycznej teorii Boga - nie da się wyprowadzić ze znajomości, nawet bardzo dobrej, jednej religii. Dla przeprowadzenia porównań koniecznym jest poznanie różnorodnych koncepcji. Rozpoczynając rozeznanie w przedmiocie naszych zainteresowań można zajrzeć do wielu kompendiów religioznawczych. Z łatwiejszych mogę polecić Zarys dziejów religii, zbiorową pracę polskich religioznawców, kilkakrotnie wydawaną przez Iskry, Mity z pięciu stron świata T. Margula, Bogów czterech stron świata W. Tylocha czy też Religie Wschodu i Zachodu pod red. K. Banka, a z trudniejszych, klasyczną już Złotą gałąź J. G. Frazera, Fenomenologię religii G. van der Leeuwa czy Historię wierzeń i idei religijnych M. Eliadego. Choć najlepiej chyba rozpocząć od skonspektowania kilku tematycznych encyklopedii, tak aby w miarę szybko wyrobić sobie pogląd na bogactwo ludzkich przemyśleń i fantazji. Aktualnie najbardziej znaczącą encyklopedią religioznawczą - szkoda, że nie przetłumaczoną na polski - jest wydana w 1987 roku, z inicjatywy i pod redakcją Mircea Eliadego (choć jego metodologia badań "mitu i świętości" jest dosyć kontrowersyjna, to był on prawdopodobnie wśród religioznawców największym erudytą), 16 tomowa The Encyclopaedia of Religion. To wielkie dzieło zawiera wielostronicowe artykuły przeglądowe napisane przez wybitnych specjalistów z różnych krajów, poświęcone religiom świata wraz z ich różnymi aspektami. W Polsce "PWN - Wydawnictwo Naukowe" w 2003 roku zakończyło wydawanie encyklopedii Religia zawierającej 1000 haseł syntetycznych "przeglądowych" i 11300 drobnych "szczegółowych". Możemy także skorzystać z wydanych w ostatnich latach w Polsce autorskich opracowań: Popularnej encyklopedii mitów i legend Stuarta Gordona, Ilustrowanej encyklopedii mitów i legend Arthura Cotterella oraz Encyklopedii mitologii ludów indoeuropejskich Andrzeja M. Kępińskiego.

W tych oraz innych tematycznych encyklopediach znajdziemy tysiące bogów, bóstw, bóstewek i różnych sił nadprzyrodzonych, w które ludzie wierzyli, oraz sporo takich, w które wierzą nadal. W których ręce oddawali swój los i gotowi byli poświęcić w ich obronie życie własne, nie mówiąc już o cudzym. Wszak wyłącznie, jedynie prawdziwym, nasz Bóg jest, a jeżeli już godzimy się, że nie jest wyłącznym, to już na pewno jest najpotężniejszym wśród znanych. Pomimo wszelakich poświęceń, w zawierusze dziejów wraz z wyznawcami umierają ich bogowie. Gdy trwają przez pokolenia, to pomimo doniosłości tradycji i dogmatu o niezmienności, rzeczywistość wymusza permanentną aktualizację ich atrybutów.

Przechodząc do konkretnych wyobrażeń natkniemy się na różnorodność ujęć: w panteonach politeistycznych bogowie są liczni, bez mała równoprawni w strefach swego zarządzania, zaś w panteonach monoteistycznych wszystkie siły nadprzyrodzone podporządkowano bogowi naczelnemu. W panteizmie bóg występuje jako siła bezosobowa tkwiąca w przyrodzie, a niekiedy z nią utożsamiana. W deizmie występuje jako siła sprawcza. W religiach dualistycznych (np. w najstarszej wyznawanej religii świata - mazdaizmie), występuje w dwóch osobach: Oblicza Dobrego - boga światła (Ahura Mazda, Ormuzd) i Oblicza Złego - boga ciemności i zła (Angra Manju, Aryman), które pozostają z sobą w stałym konflikcie.


Bogom monoteistycznym - nawet wtedy, a może wręcz szczególnie wtedy, gdy są trynitarni (troiści - od Trinitas = Trójca św.) przypisuje się transcendencję (zewnętrzność, istnienie poza zasięgiem naszego doświadczenia i poznawalności), immanencję (wewnętrzność, pozostawanie w świecie dostępnemu naszemu poznaniu) omniprezencję (wszechobecność), immortalizm (nieśmiertelność) omnipotencję (wszechpotężność), omnisciencję (wszechwiedzę) omnibenewolencję (wszechmiłosierność). Gdy wszystkie powyższe atrybuty będziemy przypisywać jednej postaci, niektóre z nich staną się wzajemnie lub wewnętrznie sprzeczne, ale tu nie obowiązują znane nam prawa logiki i według niektórych religii Bóg może być np. jednocześnie transcendentny i immanentny, omnibenewoletny i zgadzać się na istnienie zła. Religijna wiara umożliwia umysłowe przyjęcie za oczywistość, że zarówno poszczególne cechy Boga jak również tych cech zestawienie nie muszą być (i najczęściej nie są) logicznie spójne, a wręcz czasami paradoksalność zestawień jest wprost podkreślana, jak w XIX-wiecznej kolędzie będącej mottem tego artykułu.

Pomimo tego, że wyobrażenie boga (Bóg) lub bóstw leży u podstaw większości wierzeń religijnych, to ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną religioznawczą definicję. Ponadto znajomość różnych systemów religijnych przeczy tezie, "że wiara w boga, tzn. wiara w osobowo pojmowaną 'nadprzyrodzoną' istotę, z którą człowiek nawiązuje kontakt, jest cechą charakterystyczną wszystkich religii". Istnieją takie religie, które tej idei nie znają.

Miłego dnia.

@@@
.

#41
08-12-2011 17:16
 Ocena 1 na 1
keram aktsu (1211 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi Ateusznik

>Wg. ichniej teologii (którą dla dobra dyskusji uznaję) Bóg wie dosłownie wszystko, więc i to co człowiek zrobi, powie i pomyśli.
cyt. "chcesz rozśmieszyć Boga, powiedz mu jakie masz plany na przyszłość".

#42
08-12-2011 18:39
 Ocena 1 na 1
neurosurgery (2484 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi Fizyk
>Bóg jest idealny, Bóg nie wierzy.

Gdyby zachodziła odwrotna implikacja, to można by rzec: Ateista nie wierzy, Ateista jest idealny.

Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ.

#43
08-12-2011 18:54Nie na temat
 Ocena-1 na 3
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi mbielecki
.
>Zdaje się, że wchodzimy w jeden z klasycznych tematów filozoficznych: "wszechwiedza Boga a wolna wola człowieka", wiele razy wałkowany w historii filozofii.
Nie wszyscy są absolwentami filozofii, dlatego myślę, że warto przypomnieć "z czym to je". Hasło z Wikipedii (napisane zresztą dosyć subiektywnie - z fideistyczno-teistycznym odchyłem), ale dla Pana Mbieleckiego to w sam raz.

Terminu filozofia używa się w różnych znaczeniach. Trudno o definicję tego terminu, gdyż zakres rozważań filozoficznych i ich metoda ulegały zmianom w historii, a rozumienie filozofii jest uzależnione od wielu czynników, w tym od przyjętej tradycji filozoficznej.

Filozofowie głównie zajmują się ogólnymi, podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi natury świata i człowieka. Filozofowie rozważają kwestie natury istnienia, rozumienia bytu i rzeczywistości (ontologia, metafizyka, teoria bytu), poznawalności rzeczywistości i prawdy (epistemologia czyli teoria poznania), moralności, powinności i koncepcji wartości (etyka oraz aksjologia czyli teoria wartości), także zagadnienia dotyczące człowieka antropologia filozoficzna, a także kwestie społeczne, prawne, kulturowe, teologiczne i inne.

Filozofia a religia

Filozofia w swojej historii utrzymuje związki z religią, a wielu filozofów było ludźmi głęboko wierzącymi, choć czasem znajdującymi się poza nurtem oficjalnej religii. Początków filozofii należy jednak szukać w opozycji do myślenia religijnego, w podawaniu w wątpliwość uznawanych wierzeń.

W średniowieczu filozofia była całkowicie podporządkowana teologii i miała służyć rozumowemu wyjaśnianiu prawd danych przez Objawienie. W epoce nowożytnej niektóre filozoficzne nurty miały nastawienie areligijne lub antyklerykalne (oświecenie, marksizm, scjentyzm, pozytywizm). Szczególnie krytykowane były religie w formie zinstytucjonalizowanej.

Od samych początków do XIII wieku chrześcijaństwo przyswajało starogreckie idee. Przykładem jest manicheizm - doktryna głosząca radykalny dualizm światła i ciemności (dobra i zła). Stał się niemożliwym do pominięcia składnikiem cywilizacji. Dążenie do polaryzacji stanowisk, pojęć, zestawienie haseł: dobro-zło. Chrześcijaństwo przyczyniło się do podziału Europy na wschód i zachód, ale powstało na wschodzie, a następnie zakorzeniło się na zachodzie.

Filozofia a światopogląd i ideologia

Filozofia może dostarczać światopoglądu albo być jego uporządkowaną logicznie wersją. Ideologie traktują filozofie instrumentalnie czerpiąc z niej te elementy, które uzasadniają jej założenia lub pozwalają ukrywać rzeczywiste cele ideologów (por. komunizm). Nie ma czystych nauk - nie skażonych wpływem kultury, historii i wydarzeń dnia codziennego. W związku z tym istnieje związek pomiędzy filozofią, a światopoglądem i ideologią.

Światopogląd - związek trwałych i uporządkowanych wyobrażeń o świecie jako całości i o różnych fragmentach tego świata. Na światopogląd składają się:

poglądy o ogólnych własnościach i naturze świata
poglądy o społeczeństwie, istocie i jego genezie
poglądy o miejscu człowieka jako jednostki we wszechświecie i świecie
poglądy na różne wartości i ich dobra, na kryteria ich wartościowania

Każdy te kryteria zabarwia w sposób indywidualny.
-----------

Przykłady typologii światopoglądów

Światopogląd scjentystyczny to koncepcja wsparta na indukcjonizmie (wszelkie twierdzenia, teorie nauk empirycznych mają powstawać na drodze czystego doświadczenia, empirii):

etap I - zbiera się dane w sposób maksymalnie wolny od założeń i wpływów intelektualnych
etap II - dane podlegają procesowi intelektualnego uaktualnienia

Światopogląd powstaje na drodze uogólnienia twierdzeń i teorii nauki. Dane nauki muszą być chronologiczne i logicznie wyprzedzać powstawanie światopoglądu.
--------------------------

Światopogląd transcendentalny to odniesienie bytu ludzkiego do boga. Bóg jest źródłem wartości, jest on ich strażnikiem i gwarantem. Światopogląd humanistyczny nie wykraczanie poza człowieka. Charakterystyka stosunku człowieka do człowieka. Określa bliżej relacje międzyludzkie, specyfikę. Wskazanie wartości, które leżą u podstaw stosunków międzyludzkich. Światopogląd technokratyczny opisuje relacje człowieka z rzeczami. Człowiek zostaje sprowadzony do poziomu rzeczy, gdyż ośrodek wartości jest poza podmiotem ludzkim (tak jak w światopoglądzie transcendentalnym).

Ideologia - swoista konkretyzacja światopoglądu. Jej podstawą jest określony światopogląd. Chociaż nie musi być tak, że z każdego światopoglądu wyrasta ideologia. Struktura jest analogiczna do struktury światopoglądu. Ideologia to społeczna forma samookreślenia się grupy, wyraz grupy do całości społeczeństwa. Jest to ocena i projekcja porządku społecznego. Światopogląd zaś obejmuje rzeczywistość w jej całokształcie (wyjaśnianie sensu życia, powstawania życia itp.).

Filozofia - jest to zarówno światopogląd, jak i przedstawienie modelu życia, patrzenie konkretnej grupy społecznej. Stanowi ona system poglądów na świat, społeczne myślenie. Daje, pewne uporządkowane, logicznie uzasadnione twierdzenia mające charakter praw. Staje się wyrazem rozwoju historycznego, działań pewnych grup społecznych.


Miłego dnia.

@@@
.

#44
08-12-2011 19:08
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi mbielecki
.
>To brzmi jak antropomorfizacja Boga.
Antropomorfizacja czego?
"Bóg", a co to znaczy?
Poproszę o jakąś spójną logicznie definicję.

Ja znam tylko jedną.
W uproszczeniu brzmi ona:
Bogowie - to mityczne stwory ukształtowane - i kształtowane permanentnie w procesach historycznych - przez ludzkie umysły i będące trwałym (choć nie wiecznym) elementem ludzkich kultur.

Miłego dnia.

@@@
.

#45
08-12-2011 19:16
 Ocena 2 na 2
Brzostowski (7067 punktów)Odp: Pytanie do wierzących.
W odpowiedzi gegebege
>Odpowiedź wierzącego: Bóg wie wszystko, więc w nic nie musi wierzyć.
>
Mój wszystkiego nie wie, więc wierzy w siebie jako w istotę najwyższą.

1 2 3 4 5 6 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365