 |
religia znowu górą nad humanitaryzmem Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-10-2012 21:52 | noob (107 punktów) | religia znowu górą nad humanitaryzmem
13 na 13 | Jak można przeczytać na stronie internetowej wyborczej (linku nie podaje, gdyż jeszcze nie mogę- to mój pierwszy wpis) ubój rytualny, polegający na przecinaniu przełyka i arteri, bez pozbawienia wcześniej świadomości, czy ogłuszenia( nawet 2 minuty, albo dłużej zwierzę zachowuje przytomność), wkrótce będzie już zgodny z prawem, natomiast ,,zakaz uboju rytualnego byłby sprzeczny z konstytucją, która gwarantuje wolność wyznania". Z tymże ja naprawdę nie rozumiem, dlaczego można pozwalać na coś takiego tylko i to wyłącznie z powodu jakiejś wiary. Ciekawe czy gdyby założyć jakąś religię i wystąpić o pozwolenie o składanie ofiar całopalnych za zwierząt( albo może od razu z ludzi) to też by na to pozwolono z powodu ,,wolności wyznania". | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 #61 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52272 punktów) | Odp: religia znowu górą nad humanitaryzmem | . > >>>Nie, Panie Sylwku nie jestem przeciwnikiem wegetarianizmu, jestem przeciwnikiem nachalnego narzucania (nie propagowania - co uważam za naturalne) swoich jedynie słusznych ideologii.> Pozwolę sobie dodać też coś do tej dyskusji.Tu jest taki zwyczaj, że wtrącamy się w rozmowy innych, to publiczne forum. > Moje pytania wynikają właśnie z tego, że czasami mam wrażenie że to ja jestem nachalnie bombardowana treściami jedynej słusznej ideologiiProszę Szanownej Pani, gdy mnie się tak wydawało, to zawsze starałem się jak najlepiej poznać tą "słuszną ideologię" i poszukać racjonalnych kontrargumentów. Zwolennicy "słusznej ideologii" nigdy tego za Panią nie zrobią. > którą można streścić jako " jedzenie mięsa jest nieodzowne i wszyscy którzy mówią inaczej to oszołomy".Ja tego nigdy i nigdzie nie powiedziałem, ale może warto zastanowić się dlaczego tak twierdzą? Czy zupełnie nie mają racji? Czy ci, którzy są zwolennikami jedzenia mięsa to oszołomy? > Nie mówię tutaj o wypowiedziach z tego forum, ale ogólnie o tym z czym się spotykam na co dzień.To Pani problem psychologiczny, czy dietetyczny? Osobiście jestem zwolennikiem samodzielnego racjonalnego i kieruję się wskazaniami nauki. > Dlatego jeżeli akurat dyskusja tutaj zahacza o ten temat i pojawiają się twierdzenia, że ludzie pozytywnie wypowiadający się o diecie roślinnej są co najmniej niekompetentni to chcę wiedzieć czy jest to przejaw wspomnianej ideologii czy faktycznej wiedzy na ten temat.Jeżeli mnie jakiś temat interesuje i jeżeli potrafię tylko go pojąć intelektualnie, to bardzo szybko zdobywam potrzebne mi informacje, a racjonalne i mocno sceptyczne - szczególnie w stosunku do ideologii - stanowisko pozwala mi na krytyczną analizę poglądów. > Ponieważ temat mnie interesuje to pytam o źródła po to żeby się dokształcićA nie łatwiej wrzucić parę pytań w wyszukiwarkę i coś tam już wiedzieć zanim rozpocznie się rozmowę? > no i tu akurat żadnych ciekawych źródeł nie znalazłam, trudno.No, bo nie jest to forum, które głównie "mięsem", by się interesowało. Warto trochę poznać środowisko, do którego się wchodzi zanim zabierze się głos: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1www.racjonalista.pl/kk.php/d,67Miłego dnia. PS. Według mnie "wszystkożerność" wynika z ewolucji, a odrzucanie mięsa z kultury i emocji. Zgadzam się jak wyżej już napisałem ze poglądem pani Meretseger: Dieta wegetariańska nie szkodzi dorosłym ludziom, nawet niektórym dzieciom nie szkodzi - pod warunkiem, że jest stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza i uzupełniana tzw. suplementami (głównie żelazo, niektóre witaminy z grupy B i in.). Mnie w tym temacie ten poziom wiedzy, jak na razie, satysfakcjonuje, ale naprawdę w przeciągu, krótkiego czasu, to nawet bardziej tępy może zostać tu ekspertem. Fachowej literatury na ten temat jest na kopy. A racjonaliści już tak mają, że znacznie więcej czytają niż piszą. @@@ . |
#62 1 na 1 | tomoyo (480 punktów) | Odp: religia znowu górą nad humanitaryzmem | > Dieta wegetariańska nie szkodzi dorosłym ludziom, nawet niektórym dzieciom nie szkodzi - pod warunkiem, że jest stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza i uzupełniana tzw. suplementami (głównie żelazo, niektóre witaminy z grupy B i in.).Z tym się właśnie zgadzam, ale twoją poprzednią wypowiedź zrozumiałam inaczej. > Niestety, człowiek tak już jest skonstruowany, że jest wszystkożerny i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje białka zwierzęcego. Żadna soja nie zastąpi kotleta, nad czym można ubolewać, ale należy się z tym pogodzić.> Każdy szanujący się dietetyk i pediatra to powie. Tylko oszołomy twierdzą, że to nieprawda i kilkulatek może z równym powodzeniem jeść trawNie uważam żeby dieta roślinna była dobra i zdrowa dla każdego, chodzi mi bardziej o to żeby nie osądzać z góry ludzi którzy odżywiają tak siebie i dzieci, ponieważ to niekoniecznie jest coś złego. Ja na przykład należę do osób które źle się czują po jedzeniu mięsa i, co odkryłam później, po nabiale i jajkach też. Dlatego oprócz aspektów etycznych, które też mnie dotyczą, nie jem produktów odzwierzęcych ze względów zdrowotnych (chociaż np sery i słodycze uwielbiam). Jednak reakcje ludzi czasami są wręcz agresywne, w szczególności jak to jeszcze zestawić z tym że jestem ateistką i popieram prawo do aborcji, eutanazji, in vitro i małżeństw homoseksualnych  |
| Nala (12 punktów) | Odp: religia znowu górą nad humanitaryzmem | Jest to bardzo przykre, ale wiele wskazuje na to, że UE się kończy. Oczywiście nie wynika stąd, że powszechnie zakaże się tych barbarzyńskich praktyk, ale może nieco to uelastyczni prawodawstwo. |
| tomoyo (480 punktów) | Odp: religia znowu górą nad humanitaryzmem | > Proszę Szanownej Pani, gdy mnie się tak wydawało, to zawsze starałem się jak najlepiej poznać tą "słuszną ideologię" i poszukać racjonalnych kontrargumentów.> Zwolennicy "słusznej ideologii" nigdy tego za Panią nie zrobią.Moje kontrargumenty już przedstawiłam tu . > Ja tego nigdy i nigdzie nie powiedziałem, ale może warto zastanowić się dlaczego tak twierdzą? Czy zupełnie nie mają racji? Czy ci, którzy są zwolennikami jedzenia mięsa to oszołomy?Tak też czynię. Ale nie chodzi o zwolenników jedzenia mięsa tylko ludzi którzy uważają że dieta roślinna musi być szkodliwa dla zdrowia. > >Nie mówię tutaj o wypowiedziach z tego forum, ale ogólnie o tym z czym się spotykam na co dzień.> To Pani problem psychologiczny, czy dietetyczny?to znaczy co? > Osobiście jestem zwolennikiem samodzielnego racjonalnego i kieruję się wskazaniami nauki.To zupełnie tak jak ja, jednak uważam że osoby bardziej kompetentne w temacie mogą podsunąć mi lepsze źródła informacji. Internet jest pełen chłamu. > Jeżeli mnie jakiś temat interesuje i jeżeli potrafię tylko go pojąć intelektualnie, to bardzo szybko zdobywam potrzebne mi informacje, a racjonalne i mocno sceptyczne - szczególnie w stosunku do ideologii - stanowisko pozwala mi na krytyczną analizę poglądów.Gratuluję. > >Ponieważ temat mnie interesuje to pytam o źródła po to żeby się dokształcić> A nie łatwiej wrzucić parę pytań w wyszukiwarkę i coś tam już wiedzieć zanim rozpocznie się rozmowę?Jako że temat mnie interesuje wiem już całkiem sporo, jednak zawsze staram się poznać opinie innych osób, ponieważ w ten sposób można się wiele nauczyć. > >no i tu akurat żadnych ciekawych źródeł nie znalazłam, trudno.> No, bo nie jest to forum, które głównie "mięsem", by się interesowało.Jak pisałam wcześniej > >Dlatego jeżeli akurat dyskusja tutaj zahacza o ten temat i pojawiają się twierdzenia, że ludzie pozytywnie wypowiadający się o diecie roślinnej są co najmniej niekompetentni to chcę wiedzieć czy jest to przejaw wspomnianej ideologii czy faktycznej wiedzy na ten temat.Nie ja zaczełam ten temat, pytam przy okazji. > Warto trochę poznać środowisko, do którego się wchodzi zanim zabierze się głos:> www.racjonalista.pl/kk.php/s,1> www.racjonalista.pl/kk.php/d,67No już czytuję tą stronę od paru dobrych lat, więc zdaję sobie z tego sprawę. Jednak wydawało mi się że przy okazji można zapytać. Ostrzegam, że jak mnie jakiś temat zainteresuje to będę pytać bo już tak mam. Zawsze można ignorować moje wypowiedzi ;p > PS. Według mnie "wszystkożerność" wynika z ewolucji, a odrzucanie mięsa z kultury i emocji. Zgadzam się jak wyżej już napisałem ze poglądem pani Meretseger: Dieta wegetariańska nie szkodzi dorosłym ludziom, nawet niektórym dzieciom nie szkodzi - pod warunkiem, że jest stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza i uzupełniana tzw. suplementami (głównie żelazo, niektóre witaminy z grupy B i in.).To tu się zgadzamy. > Mnie w tym temacie ten poziom wiedzy, jak na razie, satysfakcjonuje, ale naprawdę w przeciągu, krótkiego czasu, to nawet bardziej tępy może zostać tu ekspertem. Fachowej literatury na ten temat jest na kopy.To widocznie jestem jeszcze bardziej tępa bo nazwałabym się ekspertem dopiero jak byłabym w stanie pisać artykuły w danej dziedzinie i wydaje mi się że nie osiągnęłabym tego poziomu wiedzy w krótkim czasie. Z resztą nawet nie aspiruję do bycia ekspertem, po prostu samolubnie zaspokajam moją ciekawość. |
#65 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52272 punktów) | Odp: religia znowu górą nad humanitaryzmem | . > po prostu samolubnie zaspokajam moją ciekawość.Zdecydowanie pochwalam takie stanowisko, ale proponuję mniej "samolubnie", a bardziej "samodzielnie". Nawet gdy wiedza łatwo do głowy wchodzi, to trochę samodzielnego wysiłku warto w to włożyć. Natomiast uważam, że zabawa w strzyżono-golono jest mało ciekawa i dlatego serdecznie Panią pozdrawiam. @@@ . |
| Irracja (4721 punktów) | Odp: religia znowu górą nad humanitaryzmem | ... oficjalnie ze względu na "wolność wyznania". Nieoficjalnie ze względu na ekonomię. O ile pamiętam to i Izrael, i kraje arabskie importują dużą część mięsa które łatwiej przewozić w stanie częściowo przerobionym (tzw. półtusze po uboju). A najchętniej kupują mięso "koszerne", jak się to określa w Izraelu. Zresztą Żydzi i Muzułmanie również w Europie (i nie tylko) żyją, a rolnictwo polskie na nadmiar gotówki z eksportu nie narzeka...
|
1 2 3 4 5 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|