 |
Meteor a prawdopodobieństwo Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-02-2013 23:17 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Meteor a prawdopodobieństwo
-6 na 12 | Cytat:Prawdopodobieństwo spadnięcia meteoru na człowieka czy nawet budynek jest tak małe, że aż śmieszne. [...] tłumaczy TOK FM prof. Włodzimierz Bednarek, astrofizyk z Uniwersytetu Łódzkiego W przypadku pewnej fabryki na Uralu to prawdopodobieństwo wyniosło 100%:

Określanie prawdopodobieństwa nie jest tak banalnie proste jak to twierdzi pan profesor. Dopóki w ziemską atmosferę nie wpadnie żaden kamyk (p-stwo>=0%) jakie jest p-stwo, że walnie w człowieka? - 0%. A gdy wpadnie? A to już zależy dla kogo. Kamyk w kogoś uderzy (p-stwo=100%), ale nie uderzy w kogokolwiek innego (pstwo=100%).
Prawdopodobieństwo, że trafię 6 w totka jest jak 1:14 mln. Dla mnie wynosi ono 1:2 - trafię albo nie. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 #46 1 na 1 | Iggipop (24 punktów) | Odp: Meteor a prawdopodobieństwo | Dobra, dobra. To z wypowiedzi jednego astronoma, który brzmiał rozsądnie mówiąc w ciekawej audycji o tym i o tamtym. Nie uważam się za amerykanina, nie używam na co dzień mil i funtów. Nie wypowiadałem się z domysłem - 'ja wiem jak jest i wam zaraz powiem'. Więc nie uważam też, żebym miał się w jakikolwiek sposób ośmieszać. Po co taka napinka? W sumie jest mi doskonale obojętne kto i jak nazywa te ciała niebieskie. Przy ewentualnym impakcie nie będę sobie tym łamał głowy, czy uderzyła w Ziemię asteroida, czy może jednak planetoida  Pozdrawiam. |
| Luxuria (526 punktów) | Odp: Meteor a prawdopodobieństwo | No dobra, ale prawdopodobieństwo może być "śmiesznie" niskie, a zdarzenie i tak zajdzie. Nieprawdopodobne rzeczy zdarzają się cały czas (kto to powiedział? Tyson? nie pamiętam). Nie wiem dokładnie jaki był zamysł posta, ale przecież profesor może mieć jak najbardziej rację (i zapewne ma, chociaż powinien zapewne użyć słowa "meteoryt").
|
| maciejo (3492 punktów) | Odp: Meteor a prawdopodobieństwo | > No dobra, ale prawdopodobieństwo może być "śmiesznie" niskie, a zdarzenie i tak zajdzie.Oczywiście, że zdarzenie może zajść. Jak prawdopodobieństwo jest większe od 0, to znaczy że sytuacja może zaistnieć. > Nieprawdopodobne rzeczy zdarzają się cały czas (kto to powiedział? Tyson? nie pamiętam).To zależy co mamy na myśli. Wygranie w lotka jest bardzo mało prawdopodobna (większa szansa, że się zginie w drodze do kolektury) ale jeśli gra setki tysięcy osób, wysyłane są miliony zakładów, to w końcu ktoś tą właściwą kombinacje skreśli. Podobnie z drzewem spadającym na samochód. Niby prawdopodobieństwo, że na tej konkretnej drodze, na pewien konkretny samochód spadnie drzewo jest praktycznie żadne ale takie rozumowanie to błąd wynikający ze słabości aparatu matematycznego argumentującego. Na problem należy spojrzeć tak, iż skoro przy drodze rośnie co kilkadziesiąt metrów drzewo, a samochody jadą z częstotliwością kilku na minutę, to szansa na kolizję gdy jedno z drzew zacznie się przewracać jest całkiem spora. > Nie wiem dokładnie jaki był zamysł posta, ale przecież profesor może mieć jak najbardziej rację (i zapewne ma, chociaż powinien zapewne użyć słowa "meteoryt").> Profesor ma racje tylko ludzie nie rozumieją statystyki. Zupełnie błędnie ja pojmują. |
| Luxuria (526 punktów) | Odp: Meteor a prawdopodobieństwo | Yup, o to też mi chodziło - przy dużej liczbie osób grających, albo dużej liczbie ciał niebieskich w układzie słonecznym i dodatkowo biorąc pod uwagę długi czas, nie jest dziwnym że bardzo nieprawdopodobne zdarzenie w końcu zajdzie. > To zależy co mamy na myśli.Tu akurat chodziło mi o to, że gdzieś, komuś nawet w tej chwili przytrafia się zapewne coś supernieprawdopodobnego. Na kogoś spada drzewo, kogoś innego może uderza piorun a ktoś inny wygrywa w totka etc... |
1 2 3 4 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|