 |
Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-08-2013 15:30 | makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
4 na 4 | hej, Stefan Bratkowski w swoim krytycznym wobec kościoła polskiego tekście przywołuje stare dobre czasy kiedy kościół wspólnie z ateistami , liberałami , socjalistami walczył z totalitarnym systemem . To fakt lecz --- mnie wydaje się , że kościół ( oprócz wyjątkowych postaci ) nigdy nie walczył o państwo świeckie , o liberalne swobody i prawa , o pluralizm ... bardziej chodziło o wyeliminowanie "komunistów" i zajęcie ich miejsca ... Wspólny wróg pozwala na różne sojusze , strategie ...
Pan Bratkowski pisze też , że wiara chrześcijańska jest dla niego najpiękniejszą religią ... a za fundament owej religii uważa zdanie : To co zrobiliście najmniejszemu z was mnie zrobiliście ... To rzeczywiście piękne zdanie ! Podobnym pięknem lśni taka oto sentencja : W swoim oku belki nie widzisz a źdźbło w oku bliźniego dostrzegasz ... Mnie wydaje się jednak , że głównym przesłaniem chrześcijaństwa jest przyjęcie Chrystusa jako pana i wybawiciela . Ten kto we mnie uwierzy zbawiony zostanie a ten , który mnie odrzuci odrzucony zostanie przez ojca mego --- a tutaj już ja żadnego piękna dostrzec nie potrafię ... Taka natomiast historia Prometeusza o ile wiem o żadnych zbawieniach ani potępieniach nic nie mówi , co ja osobiście uważam za szalenie istotną wartość .
Chciałbym na konie zauważyć , że bardzo łatwo jest "uczepić się" jednego aspektu i sobie przy nim trwać . Jest to jednak postępowanie nierzetelne i mocno zwodnicze . Oczywiście pan Bratkowski nie jest tutaj dobrym przykładem ponieważ jest to człowiek uczciwy , wrażliwy ... Lecz po przeczytaniu jego tekstu takie mnie naszły ... refleksje ...
pozdrawiam makuś | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 Dalej..| worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Być może powinieneś powiedzieć , że mówienie o "pełni objawienia" jest zwykłym nadużyciem jeśli nie ohydnym kłamstwem ?A w która religia Twoim zdaniem ma lepszy dostęp do boskiego Objawienia?
bembergiem w berg |
#32 8 na 8 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Tak z ciekawości - jakie teologiczne książki w swoim życiu zaliczyłeś?Nie zaliczyłem żadnej. Natomiast przeczytałem (ze zrozumieniem) oprócz Pisma Świętego i Katechizmu KK sporo (jak na świeckiego) literatury teologicznej i popularnej. Nie tylko książki, ale również prasę, artykuły w mediach elektronicznych plus swego czasu różne rekolekcje akademickie itd. Czytałem zarówno jako bardzo gorliwy katolik, jak i później jako ateista. Żona ma w domu osobną półkę z literaturą katolicką, a ja osobną z literaturą racjonalistyczną  tylko ona nie przeczytała nic z mojej półki, a ja z jej i owszem, tak. Literatura teologiczna obarczona jest "grzechem pierworodnym", który niweczy jakąkolwiek jej wartość - przyjmuje za pewnik i punkt odniesienia fałszywe założenia. Przez to wszelkie książki teologiczne z dowolnej religii są warte dokładnie tyle samo - ot, fikcja literacka stylizowana na dokument oparty na faktach. Uprzedzając: czy trzeba przeczytać Koran w oryginale wraz z hadisami, by dopiero wtedy móc powiedzieć, że islam to fałszywa ideologia? Czy trzeba przeczytać komplet dzieł Lenina, by móc się wypowiedzieć, że komunizm nie jest ustrojem sprawiedliwości społecznej? I podobnie dla chrześcijaństwa.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#33 3 na 3 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > A w która religia Twoim zdaniem ma lepszy dostęp do boskiego Objawienia?Wszystkie mają równy dostęp - przecież Bóg kocha jednakowo WSZYSTKICH LUDZI. To elementarne, Watsonie.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#34 2 na 2 MajkelSS (2075 punktów) (zablokowany) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >Chrześcijanie czynią dobre uczynki,ponieważ może to im zagwarantować wejście do nieba.Ateiści czynią dobre uczynki, bezinteresownie.> Dodatkowo, katolikom wystarcza do zbawienia, jeśli co pewien czas przeproszą na spowiedzi za czynienie złych uczynków zamiast dobrych i obiecają poprawę...Jest niby jeszcze zadośćuczynienie, ale kto by tam o tym pamiętał ...
Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie. |
#35 3 na 3 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Jest niby jeszcze zadośćuczynienie, ale kto by tam o tym pamiętał ...Niedawna rozmowa z moim superkatolickim teściem: - załatw mi z internetu lewe kody do tv satelitarnej - nie mogę, tato; przecież to kradzież! Nie dostanie tata rozgrzeszenia dopóki będzie używał kradzionych kodów, to jest "grzech ciągły" - nie przejmuj się moją spowiedzią, umiem to sobie załatwić!
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#36 -1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >A w która religia Twoim zdaniem ma lepszy dostęp do boskiego Objawienia?> Wszystkie mają równy dostęp - przecież Bóg kocha jednakowo WSZYSTKICH LUDZI. To elementarne, Watsonie.W pierwszej części zdania mówisz o wszystkich religiach, a po myślniku o wszystkich ludziach - niezrozumiałe przejście. Z punktu widzenia KK wszyscy ludzie mają dostęp do Biblii, czyli Objawienia, ale nie wszystkie religie to akceptują.
bembergiem w berg |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > fałszywe założenia.Czyli zabierając się za książkę z góry zakładasz, że autor prawi głupoty? To się dopiero nazywa nieuprzedzone podejście do sprawy! Założę się, że zupełnie nie zakłóca wrażeń z lektury.
bembergiem w berg |
#38 3 na 3 makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) |
> Tak z ciekawości - jakie teologiczne książki w swoim życiu zaliczyłeś?hej, Ja przeczytałem stary i nowy testament ( nowy kilka razy ) czytałem augustyna i tomasza i innych ojców kościoła czytałem jana pawła 2 i ratzingera czytałem tischnera , obirka i bartosia oj ... wiele tego było i jest ... przez kilka lat zajmowałem się prawie wyłącznie tą tematyką ... Tutaj na naszym forum zamieściłem kilka swoich osobistych refleksji ... łatwo je odszukać ... Co z całym szacunkiem polecam ! pozdrawiam makuś |
#39 7 na 7 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > W pierwszej części zdania mówisz o wszystkich religiach, a po myślniku o wszystkich ludziach - niezrozumiałe przejście.To ludzie tworzą religie. Nawet kapłani są ludźmi (pewnie to Cię mogło zmylić).
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#40 3 na 3 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >.. co pewien czas przeproszą na spowiedzi za czynienie złych uczynków zamiast dobrych i obiecają poprawę...> Jest niby jeszcze zadośćuczynienie, ale kto by tam o tym pamiętał ...Zadośćuczynienie byłoby ryzykowne, bo nie wiadomo czy poszkodowany (grzesznik przecie) nie zasłużył akurat na pokutę, a to tylko kapłan ocenić może. W szczególności nie należy naprawiać szkód wyrządzonych ateistom, bo ci na pewno skazani na potępienie. |
#41 7 na 7 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > Czyli zabierając się za książkę z góry zakładasz, że autor prawi głupoty? To się dopiero nazywa nieuprzedzone podejście do sprawy! Założę się, że zupełnie nie zakłóca wrażeń z lektury.Nie zakładam, tylko wiem... Oglądając Gwiezdne Wojny też przecież nie rozważam przy każdej kolejnej części od nowa, czy to prawda czy fikcja. Raz się zorientujesz i wiesz  A czytam literaturę religijną chociażby po to, by na bieżąco orientować się w sposobie myślenia i argumentowania przedstawicieli Ciemnej Strony Mocy.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#42 5 na 5 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >Można przypuszczać, że te osoby zapragnęłyby wyraźnie chrztu, gdyby wiedziały o jego konieczności...A więc jednak chrzest jest k_o_n_i_e_c_z_n_y. A swoja drogą- o jaką tu konieczność chodzi? Konieczność, o której można nie wiedzieć, to jakaś taka ... mizerna konieczność...
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#43 2 na 2 makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >fałszywe założenia.> Czyli zabierając się za książkę z góry zakładasz, że autor prawi głupoty? To się dopiero nazywa nieuprzedzone podejście do sprawy! Założę się, że zupełnie nie zakłóca wrażeń z lektury.hej, Jest rok 1979 . Wrocław . Ulica Dworcowa . Pojawia się informacja , że Matka Boska uczyniła cud i ... na ścianie budynku można zobaczyć jej wizerunek ... Można oczywiście założyć , że jest to najprawdziwsza prawda ... Można też mieć wątpliwości ... Którą opcje wybierasz ? ps. Jestem z Wrocławia , byłem wychowywany przez moją kochaną babcie dewotkę . Spędziłem sporą część dzieciństwa na cmentarzach i w kościołach ( do dzisiaj uwielbiam małe , prowincjonalne kościółki ! ) a zamiast bajek i legend babcia czytała mi żywoty świętych ... makuś |
#44 -1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) | > >W pierwszej części zdania mówisz o wszystkich religiach, a po myślniku o wszystkich ludziach - niezrozumiałe przejście.> To ludzie tworzą religie.Ale religie nie są ludźmi, dżizas...
bembergiem w berg |
#45 4 na 4 makuś (5578 punktów) (zablokowany) | Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30) |
> A w która religia Twoim zdaniem ma lepszy dostęp do boskiego Objawienia?hej, Po owocach poznacie ! Jak na razie WSZYSTKIE religie wydają zatrute owoce ! Są pełne nienawiści , agresji , dyskryminacji .. Są przyczyną wielu wojen , gwałtów i mordów ... Zadam takie pytanie : Gdzie i kiedy ... religia była fundamentem pokoju , kompromisu i tolerancji ? Jak mnie się wydaje ... Pokój , tolerancja i kompromis możliwe były wyłącznie wtedy kiedy religie się wycofywały ... To samo dotyczy również świeckich systemów totalitarnych !!! Wszystko co totalitarne .. fundamentalistyczne ... owocuje złem .. złem agresji , dyskryminacji i arogancji ... makuś |
1 2 3 4 5 6 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|