Racjonalista - Strona głównaDo treści
Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
06-08-2013 15:30makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
Ocena 4 na 4
hej,
Stefan Bratkowski w swoim krytycznym wobec kościoła polskiego tekście przywołuje stare dobre czasy kiedy kościół wspólnie z ateistami , liberałami , socjalistami walczył z totalitarnym systemem .
To fakt lecz --- mnie wydaje się , że kościół ( oprócz wyjątkowych postaci ) nigdy nie walczył o państwo świeckie , o liberalne swobody i prawa , o pluralizm ... bardziej chodziło o wyeliminowanie "komunistów" i zajęcie ich miejsca ...
Wspólny wróg pozwala na różne sojusze , strategie ...

Pan Bratkowski pisze też , że wiara chrześcijańska jest dla niego najpiękniejszą religią ... a za fundament owej religii uważa zdanie : To co zrobiliście najmniejszemu z was mnie zrobiliście ...
To rzeczywiście piękne zdanie !
Podobnym pięknem lśni taka oto sentencja : W swoim oku belki nie widzisz a źdźbło w oku bliźniego dostrzegasz ...
Mnie wydaje się jednak , że głównym przesłaniem chrześcijaństwa jest przyjęcie Chrystusa jako pana i wybawiciela .
Ten kto we mnie uwierzy zbawiony zostanie a ten , który mnie odrzuci odrzucony zostanie przez ojca mego --- a tutaj już ja żadnego piękna dostrzec nie potrafię ...
Taka natomiast historia Prometeusza o ile wiem o żadnych zbawieniach ani potępieniach nic nie mówi , co ja osobiście uważam za szalenie istotną wartość .

Chciałbym na konie zauważyć , że bardzo łatwo jest "uczepić się" jednego aspektu i sobie przy nim trwać .
Jest to jednak postępowanie nierzetelne i mocno zwodnicze .
Oczywiście pan Bratkowski nie jest tutaj dobrym przykładem ponieważ jest to człowiek uczciwy , wrażliwy ...
Lecz po przeczytaniu jego tekstu takie mnie naszły ... refleksje ...

pozdrawiam
makuś
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..
worek kości (2937 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi makuś
>Być może powinieneś powiedzieć , że mówienie o "pełni objawienia" jest zwykłym nadużyciem jeśli nie ohydnym kłamstwem ?

A w która religia Twoim zdaniem ma lepszy dostęp do boskiego Objawienia?

bembergiem w berg

#32
07-08-2013 14:38
 Ocena 8 na 8
Ojciec Lesiotr (6102 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi worek kości
>Tak z ciekawości - jakie teologiczne książki w swoim życiu zaliczyłeś?

Nie zaliczyłem żadnej.
Natomiast przeczytałem (ze zrozumieniem) oprócz Pisma Świętego i Katechizmu KK sporo (jak na świeckiego) literatury teologicznej i popularnej. Nie tylko książki, ale również prasę, artykuły w mediach elektronicznych plus swego czasu różne rekolekcje akademickie itd. Czytałem zarówno jako bardzo gorliwy katolik, jak i później jako ateista.
Żona ma w domu osobną półkę z literaturą katolicką, a ja osobną z literaturą racjonalistyczną tylko ona nie przeczytała nic z mojej półki, a ja z jej i owszem, tak.

Literatura teologiczna obarczona jest "grzechem pierworodnym", który niweczy jakąkolwiek jej wartość - przyjmuje za pewnik i punkt odniesienia fałszywe założenia. Przez to wszelkie książki teologiczne z dowolnej religii są warte dokładnie tyle samo - ot, fikcja literacka stylizowana na dokument oparty na faktach.

Uprzedzając: czy trzeba przeczytać Koran w oryginale wraz z hadisami, by dopiero wtedy móc powiedzieć, że islam to fałszywa ideologia? Czy trzeba przeczytać komplet dzieł Lenina, by móc się wypowiedzieć, że komunizm nie jest ustrojem sprawiedliwości społecznej? I podobnie dla chrześcijaństwa.

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

#33
07-08-2013 14:41
 Ocena 3 na 3
Ojciec Lesiotr (6102 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi worek kości
>A w która religia Twoim zdaniem ma lepszy dostęp do boskiego Objawienia?

Wszystkie mają równy dostęp - przecież Bóg kocha jednakowo WSZYSTKICH LUDZI. To elementarne, Watsonie.


W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

#34
07-08-2013 14:41
 Ocena 2 na 2
MajkelSS (2075 punktów)
(zablokowany)
Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi Ojciec Lesiotr
>>Chrześcijanie czynią dobre uczynki,ponieważ może to im zagwarantować wejście do nieba.Ateiści czynią dobre uczynki, bezinteresownie.
>Dodatkowo, katolikom wystarcza do zbawienia, jeśli co pewien czas przeproszą na spowiedzi za czynienie złych uczynków zamiast dobrych i obiecają poprawę...

Jest niby jeszcze zadośćuczynienie, ale kto by tam o tym pamiętał ...


Jeśli ludzie myślą, że matematyka nie jest prosta, to tylko dlatego, że nie zdają sobie sprawy, jak skomplikowane jest życie.

#35
07-08-2013 14:55
 Ocena 3 na 3
Ojciec Lesiotr (6102 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi MajkelSS
>Jest niby jeszcze zadośćuczynienie, ale kto by tam o tym pamiętał ...

Niedawna rozmowa z moim superkatolickim teściem:
- załatw mi z internetu lewe kody do tv satelitarnej
- nie mogę, tato; przecież to kradzież! Nie dostanie tata rozgrzeszenia dopóki będzie używał kradzionych kodów, to jest "grzech ciągły"
- nie przejmuj się moją spowiedzią, umiem to sobie załatwić!


W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

#36
07-08-2013 14:57
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi Ojciec Lesiotr
>>A w która religia Twoim zdaniem ma lepszy dostęp do boskiego Objawienia?
>Wszystkie mają równy dostęp - przecież Bóg kocha jednakowo WSZYSTKICH LUDZI. To elementarne, Watsonie.

W pierwszej części zdania mówisz o wszystkich religiach, a po myślniku o wszystkich ludziach - niezrozumiałe przejście. Z punktu widzenia KK wszyscy ludzie mają dostęp do Biblii, czyli Objawienia, ale nie wszystkie religie to akceptują.

bembergiem w berg

#37
07-08-2013 14:59
 0 na 2
worek kości (2937 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi Ojciec Lesiotr
>fałszywe założenia.

Czyli zabierając się za książkę z góry zakładasz, że autor prawi głupoty? To się dopiero nazywa nieuprzedzone podejście do sprawy! Założę się, że zupełnie nie zakłóca wrażeń z lektury.

bembergiem w berg

#38
07-08-2013 15:05
 Ocena 3 na 3
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi worek kości

>Tak z ciekawości - jakie teologiczne książki w swoim życiu zaliczyłeś?
hej,
Ja przeczytałem stary i nowy testament ( nowy kilka razy )
czytałem augustyna i tomasza i innych ojców kościoła
czytałem jana pawła 2 i ratzingera
czytałem tischnera , obirka i bartosia
oj ... wiele tego było i jest ...
przez kilka lat zajmowałem się prawie wyłącznie tą tematyką ...
Tutaj na naszym forum zamieściłem kilka swoich osobistych refleksji ... łatwo je odszukać ...
Co z całym szacunkiem polecam !
pozdrawiam
makuś

#39
07-08-2013 15:12
 Ocena 7 na 7
Ojciec Lesiotr (6102 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi worek kości
>W pierwszej części zdania mówisz o wszystkich religiach, a po myślniku o wszystkich ludziach - niezrozumiałe przejście.

To ludzie tworzą religie. Nawet kapłani są ludźmi (pewnie to Cię mogło zmylić).


W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

#40
07-08-2013 15:16
 Ocena 3 na 3
setarkos (10757 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi MajkelSS
>>.. co pewien czas przeproszą na spowiedzi za czynienie złych uczynków zamiast dobrych i obiecają poprawę...
>Jest niby jeszcze zadośćuczynienie, ale kto by tam o tym pamiętał ...
Zadośćuczynienie byłoby ryzykowne, bo nie wiadomo czy poszkodowany (grzesznik przecie) nie zasłużył akurat na pokutę, a to tylko kapłan ocenić może.
W szczególności nie należy naprawiać szkód wyrządzonych ateistom, bo ci na pewno skazani na potępienie.

#41
07-08-2013 15:18
 Ocena 7 na 7
Ojciec Lesiotr (6102 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi worek kości
>Czyli zabierając się za książkę z góry zakładasz, że autor prawi głupoty? To się dopiero nazywa nieuprzedzone podejście do sprawy! Założę się, że zupełnie nie zakłóca wrażeń z lektury.

Nie zakładam, tylko wiem... Oglądając Gwiezdne Wojny też przecież nie rozważam przy każdej kolejnej części od nowa, czy to prawda czy fikcja. Raz się zorientujesz i wiesz

A czytam literaturę religijną chociażby po to, by na bieżąco orientować się w sposobie myślenia i argumentowania przedstawicieli Ciemnej Strony Mocy.


W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

#42
07-08-2013 15:21
 Ocena 5 na 5
diogenes (42753 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi worek kości
>>Można przypuszczać, że te osoby zapragnęłyby wyraźnie chrztu, gdyby wiedziały o jego konieczności...

A więc jednak chrzest jest k_o_n_i_e_c_z_n_y.
A swoja drogą- o jaką tu konieczność chodzi? Konieczność, o której można nie wiedzieć, to jakaś taka ... mizerna konieczność...

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#43
07-08-2013 15:22
 Ocena 2 na 2
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi worek kości
>>fałszywe założenia.
>Czyli zabierając się za książkę z góry zakładasz, że autor prawi głupoty? To się dopiero nazywa nieuprzedzone podejście do sprawy! Założę się, że zupełnie nie zakłóca wrażeń z lektury.

hej,
Jest rok 1979 . Wrocław . Ulica Dworcowa .
Pojawia się informacja , że Matka Boska uczyniła cud i ... na ścianie budynku można zobaczyć jej wizerunek ...
Można oczywiście założyć , że jest to najprawdziwsza prawda ...
Można też mieć wątpliwości ...
Którą opcje wybierasz ?

ps.
Jestem z Wrocławia , byłem wychowywany przez moją kochaną babcie dewotkę .
Spędziłem sporą część dzieciństwa na cmentarzach i w kościołach ( do dzisiaj uwielbiam małe , prowincjonalne kościółki ! ) a zamiast bajek i legend babcia czytała mi żywoty świętych ...
makuś

#44
07-08-2013 15:35
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi Ojciec Lesiotr
>>W pierwszej części zdania mówisz o wszystkich religiach, a po myślniku o wszystkich ludziach - niezrozumiałe przejście.
>To ludzie tworzą religie.

Ale religie nie są ludźmi, dżizas...


bembergiem w berg

#45
07-08-2013 15:36
 Ocena 4 na 4
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Odp: Stefan Bratkowski (Polityka nr. 30)
W odpowiedzi worek kości

>A w która religia Twoim zdaniem ma lepszy dostęp do boskiego Objawienia?

hej,
Po owocach poznacie !
Jak na razie WSZYSTKIE religie wydają zatrute owoce !
Są pełne nienawiści , agresji , dyskryminacji ..
Są przyczyną wielu wojen , gwałtów i mordów ...
Zadam takie pytanie :
Gdzie i kiedy ... religia była fundamentem pokoju , kompromisu i tolerancji ?
Jak mnie się wydaje ...
Pokój , tolerancja i kompromis możliwe były wyłącznie wtedy kiedy religie się wycofywały ...
To samo dotyczy również świeckich systemów totalitarnych !!!

Wszystko co totalitarne .. fundamentalistyczne ...
owocuje złem ..
złem agresji , dyskryminacji i arogancji ...
makuś

1 2 3 4 5 6 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365