Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wolny wybór, wolna wola i inne bajki

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
05-10-2013 13:19Matix (5786 punktów)Wolny wybór, wolna wola i inne bajki
Ocena 5 na 13
Krótko, uważam, że tzw. wolny wybór oraz powiązana z nim wolna wola to mit, a co za tym idzie tzw. świadomy wybór to również mit. Co to właściwie znaczy, że ktoś dokonuje samodzielnego świadomego wyboru? Co to znaczy w teorii i w praktyce?

Otóż do założenia tematu skłoniły mnie wypowiedzi naszych forumowych liberałów, że jakoby człowiek powinien nie być do niczego zmuszany i być wolnym, samodzielnym i powinien sam o sobie decydować. Moim zdaniem to utopia.

Nie ma czegoś takiego jak w 100% samodzielny świadomy wybór. Jesteśmy częścią społeczeństwa, w którym każdy z nas jako jednostka podlega potężnym wpływom od strony całości. Najbardziej zbliżonym do w pełni świadomego myślenia i samodzielnych wyborów może być człowiek, który urodził się i mieszka na totalnym odludziu. Lecz nawet on nie podejmuje w 100% świadomych i samodzielnych wyborów. Czy to jego samodzielny i wolny wybór, że musi uciekać przed niedźwiedziem? Nawet on ulega wpływom otoczenia.

Do czego dążę? Pamiętam jak raz pisałem na forum, że to nieprawda, że w TV puszczają ogłupiające seriale i programy, bo ludzie tego chcą. Chodziło mi o to, że tak, chcą tego, ale to nie jest ich w pełni świadomy, samodzielny i wolny wybór! Takich wyborów nie ma! Więc gdyby ci ludzie od dziecka wychowywali się w otoczeniu, które ogląda w TV ambitne programy (takich obecnie nie ma dla jasności) to tak samo jak dziś chcą "M jak miłość" tak chcieliby "Sondę". Wystarczy zmanipulować społeczeństwo, ale w dobrym kierunku. Oczywiście można się kłócić teraz kto ma decydować o tym co jest tym dobrym kierunkiem. Niech to będzie choćby dyktator Matix. I co? Nie zgodzicie z moją decyzją o wywaleniu "M jak miłość", a zleceniu na to miejsce emisji programu na poziomie "Sondy"?

Umówmy się, ludzie nie zasługują na wolność. (Powinni zasługiwać, ale obecnie nie zasługują) Powiem więcej. Nie zasługują na to by być oszukiwanym, że mają wolność - to właśnie dzieje się obecnie. Ludzie są po prostu ogłupiani, ludziom się wydaje że mają wolność. Niech mi ktoś powie czy mogę obecnie zrobić zakupy tak, żeby z moich pieniędzy nie były finansowane jakieś drogie reklamy, albo jakiś zupełnie niezwiązany z danym produktem biznes, który np. ja mogę uznać za niemoralny?

Przecież tak na oko 99% ludzi idzie do sklepu i nawet nie zastanawia się nad tym co kupują. Kogo finansują, co się dzieje z tymi pieniędzy, gdzie są potem inwestowane, czy ten inwestor podejmuje moralne decyzje itd. itd. Ponieważ wiem, że zaraz się Selanosy odezwą, że to nie moja sprawa i itp. idiotyzmy to od razu odpowiadam: chyba się wam w głowach do reszty poprzewracało od tego liberalizmu jeśli uważacie, że zakup nie jest sprawą moralności. Jeśli obywatele nie chcą dokonywać choć trochę świadomych wyborów na półkach sklepowych (nie mówię że całkowitych, bo to niemożliwe) to dobrze, ale żeby chcieli to patrz wyżej: trzeba ich zmanipulować, tyle że w drugą stronę, w dobrą stronę. Inaczej dalej będziemy mieli miliony ludzi, którzy otumanieni kolorowymi reklamami znanych firm będą myśleć o nich pozytywnie nie mając zielonego pojęcia jak niesamowitym ścierwem mogą być te firmy

www.bottledlifefilm.com/index.php/home-en.html

Tak więc uważam, że zakup jest kwestią moralną i to nie byle jaką, ale o gigantycznym znaczeniu. Mamy więc rzekomo wolne społeczeństwo i mamy tego skutki - kompletny brak świadomości ludzi nad swoimi wyborami.

Ja postuluję więc odejście od tej hipokryzji. Zrzucenie kajdanków okłamywania siebie i przyjęcie do wiadomości, że nie ma czegoś takiego jak wolność. Następne pytanie brzmi: czy społeczeństwo ma być dalej manipulowane w złym kierunku, czy może czas na jego zmianę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Wolny wybór, wolna wola i inne bajki
W odpowiedzi Barbiel
>A czym jest ten właściwy kierunek? Możesz sprecyzować?

Mogę. Niestety kultura nakazuje odpowiedzieć pierwszemu na wcześniej przeczytane pytanie.

> Może też się trochę poczepiam szczegółów.

Śmiało

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#77
24-11-2013 23:24
 Ocena 1 na 1
fiiś (1053 punktów)Odp: Wolny wybór, wolna wola i inne bajki
Witam,
Potwierdzam, wolna wola to mit lub raczej złudzenie - takie odczucie sprawczości post factum.
Człowiek i każda inna istota, każdy byt jest poddany uwarunkowaniom zewnętrznym i wewnętrznym, a w przypadku bytów mających zdolność przetwarzania informacji, do których zlicza się też człowiek (a także zwierzęta i niektóre maszyny) jego uwarunkowaniem jest także różnego rodzaju wysterowanie (edukacja, kultura, nawyki itp). Efektem tych wszystkich oddziaływań jest ludzkie działanie czy zachowanie. Poczucie "ja" rozumianego jako podmiotu wolnych (choćby w najmniejszym stopniu) działań jest totalnym złudzeniem powstałym dlatego, że człowiek ma nie tylko zdolność obserwowania swoich zachowań (jak też n.p. niektóre małpy) ale także zdolność tworzenia symbolicznej narracji na swój temat, co daje mu złudzenie, że to on decyduje o swoim zachowaniu.
Tak, jesteśmy tylko biologicznymi maszynami, którym wydaje się, że same o czymś decydują.
To,że teraz piszę jest czystą konsekwencją szeregu zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań i tylko tego.
Ty też, jeśli to przeczytasz, zrobisz, n.p. napiszesz tylko to co możesz napisać, choć to co właśnie przeczytałeś już jakoś zmieniło twoje uwarunkowanie - dołożyło swoją cegiełkę do niezliczonych innych. Czy to coś zmieni? To się okaże, może zaistnieć efekt motyla.

To co napisałem to nie żart. Serio, takie jest moje głębokie przekonanie.
pozdr.

1 2 3 4 5 6

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365