Racjonalista - Strona głównaDo treści
Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
14-11-2014 14:43olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
Podczas sporu na temat istnienia stwórcy tego świata przeważnie padają argumenty ze strony wierzących, że nie da się udowodnić istnienia Boga ani jego nieistnienia. Faktycznie tak jest ale można udowodnić nieistnienie dobrego i sprawiedliwego Boga, który nas kocha. Taki nie istnieje ze 100% pewnością i do tego prowadzi obserwacja świata w połączeniu z argumentami moralnymi. Nie tylko Bóg katolicki jest niemoralnym tyranem. Obserwując świat można zobaczyć same niesprawiedliwości, zostaliśmy stworzeni bez pytania i bez możliwości nieistnienia po śmierci jeśli istnieje tam inna forma życia lub reinkarnacja dalej na Ziemi. Każdy Bóg jakiego postawilibyśmy w miejsce pierwotnej przyczyny ma masę negatywnych skutków, których jest w przyrodzie dużo więcej niż tych dobrych. To człowiek tworzy dobro kiedy ma warunki do rozwinięcia się sumienia i uczuć. Wszystko co złe wynika nie z naszej natury a z natury całego świata, którego stwórcą miałby być bóg. Wiara w coś takiego musi spowodować, że człowiek moralny nie uznaje takiego Boga tylko odwraca się od niego. Ale wtedy jesteśmy skazani na piekło lub złą karmę. Jeśli wybieramy egoizm i ze strachu lub z powodu uniknięcia dysonansu poznawczego decydujemy się wierzyć w boga i być po jego stronie to mamy u tego bytu zapewnione niebo lub dobrą karmę. Robimy wtedy dobre rzeczy nie dlatego, że chcemy tylko ze strachu i egoizmu. Za to ten niby dobry Bóg wynagradza. Jeśli ktoś używa argumentu, że i tak jest dobrym człowiekiem i właśnie dlatego wierzy a nie odwrotnie to można zadać mu pytanie: do czego służy mu w takim razie wiara?

W pewnym sensie jesteśmy jaźnią zamkniętą w ludzkim ciele czyli wszyscy jako odrębne świadomości jesteśmy niewolnikami biorobotów, którymi są nasze ciała. Na to jacy jesteśmy wpływ mają geny i środowisko. Ludzie wierzący chcą uniknąć dysonansu poznawczego i wymyślają religie, w których zawsze jest dogmat o wolnej woli ale też o przymusie postępowania w określony sposób, który podoba się bogu lub tworzy dobrą karmę. To zamiast pomóc tworzy dodatkowe podziały między ludźmi. Różne grupy są dyskryminowane i obrażane lub czują się gorsze od innych przez co sprawiają problemy sobie lub społeczeństwu (jeśli sobie to i społeczeństwu). Religia powoduje też takie społeczne przekonania jak to, że być bogatym to wstyd a bieda jest szlachetna. Zupełnie jak przekonania powstałe przez komunizm. Bo religia to taki komunizm tylko, że duchowy. Zamiast partii jest bóg. Też są srogie zakazy i nakazy a za ich złamanie czeka kara (bóg/MO tylko czeka na twój zły uczynek i nie przeoczy żadnego).
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#46
16-11-2014 21:47
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Heremis
>> Nie chodzi o wyzbycie się pragnień jak jakiś automat, chodzi o to aby nie utożsamiać się z tym wszystkim i nie przywiązywać, bowiem wszystko co cielesne przemija.

No i to jest właśnie depersonalizacja. Z niektórych rzeczy można dużo wyciągnąć ale jeśli potraktuje się to jako pojedyncze idee i wybieramy sobie te rzeczy, które nam pasują po to żeby tu lepiej żyć. Ale jeśli mówimy o czymś takim jak mówi Tolle żeby wyzbyć się pragnień i szczęściem jest siedzenie w jednym miejscu bo jest mu dobrze samemu ze sobą to wg mnie to jest coś strasznego (strasznie trudno coś takiego osiągnąć, może to być niemożliwe dla większości ludzi nawet gdyby chcieli i co oni teraz mają myśleć?) a w dodatku to egoizm, odłączenie się od społeczeństwa, brak ciekawego życia.

#47
17-11-2014 11:16
 Ocena 2 na 2
Heremis (587 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi olson

>No i to jest właśnie depersonalizacja. Z niektórych rzeczy można dużo wyciągnąć ale jeśli potraktuje się to jako pojedyncze idee i wybieramy sobie te rzeczy, które nam pasują po to żeby tu lepiej żyć. Ale jeśli mówimy o czymś takim jak mówi Tolle żeby wyzbyć się pragnień i szczęściem jest siedzenie w jednym miejscu bo jest mu dobrze samemu ze sobą to wg mnie to jest coś strasznego (strasznie trudno coś takiego osiągnąć, może to być niemożliwe dla większości ludzi nawet gdyby chcieli i co oni teraz mają myśleć?) a w dodatku to egoizm, odłączenie się od społeczeństwa, brak ciekawego życia.
Nie mówię, żeby ich wszystkich uważać za wyrocznie (są ludźmi tak jak my), wszytko czego uczą można sprawdzić w praktyce,tutaj cenna jest rada Buddy, aby sprawdzać w oparciu o własne doświadczenie nauki mistrza.
Mam jedną książkę Tolle, Potęga teraźniejszości i nie natknąłem się na słowa o wyzbyciu pragnień, może coś pominąłem. Między wyzbyciem się pragnień/stłumieniem a przyjrzeniu się im na spokojnie i obserwacji jest spora różnica,tak rodzi się samopoznanie i na tym skupiała się gnoza. Głębsza medytacja przynajmniej dla mnie jest czymś cudownym, ale to moje odczucie, bardzo cenię ten stan. Aby go osiągnąć trzeba jednak praktyki i wiele cierpliwości do samego siebie. Błogi spokój jest dla mnie czymś nieocenionym. Nie oznacza to ucieczki od ludzi, nie popadajmy w skrajności. Egoizm jest wszechobecny, choćby chrześcijaństwo w teorii bardzo altruistyczne, w praktyce egoistyczne. Przy czym egoizm ma różne stopnie, utarło się, że to coś negatywnego, tymczasem wcale tak być nie musi, świetnie przedstawia to Anthony de Mello.
Cała ludzkość jest bardzo egoistyczna, także cały postęp wynika z niego, mamy dobre i złe strony.
"Brak ciekawego życia" to już osobiste odczucie, dla mnie droga medytacji i mistycyzmu jest niezwykle ciekawa, co kto lubi.
Pozdrawiam

"Com napisał, napisałem" J 19, 22

#48
17-11-2014 15:47
 Ocena 1 na 1
Episode_2 (3284 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Heremis
OK. rozumiem.

>Bardzo wiele religii ma bardzo pretensjonalne podejście do Bóstwa, ma ono pomagać, robić coś za nas, sam oddaliłem się bardzo od takiego podejścia, wszystko leży w nas.
Popieram.
Jakie są korzyści z takiego Bóstwa?

>Tutaj pojawia się mistycyzm z tzw. filozofią wieczystą. Daruję sobie już to
Sprawdziłem, co to. Znam tę filozofię, tylko nie wiedziałem, że to się tak nazywa.

A właśnie. Znalazłem mini wykład.
A tam - jaka muzyka! Ze względu na muzykę warto włączyć.
www.youtube.com/watch?v=TROBL8_ltTw
Pozdrawiam.

#49
17-11-2014 21:07
 Ocena 1 na 1
Heremis (587 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Episode_2

>Jakie są korzyści z takiego Bóstwa?
A czy muszą być jakieś korzyści? Chyba jedyna korzyść to życie, szansa rozwoju.

>A właśnie. Znalazłem mini wykład.
>A tam - jaka muzyka! Ze względu na muzykę warto włączyć.
>www.youtube.com/watch?v=TROBL8_ltTw
Akurat ten filmik z muzyką osobiście zmontowałem Ken Wilber + Virgin Black Muzyka nie każdemu przypadnie do gustu, ja zaś kocham ten zespół. Zespół porusza też wątki religijne, 2 czołowe postaci zespołu są chrześcijanami, ale dystansują się do Kościoła.

"Com napisał, napisałem" J 19, 22

#50
18-11-2014 19:41
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Heremis
Znam takich, którzy interpretują to całkiem dosłownie i wierzą w oświecenie jako wyzwolenie ludzkości, działanie niezgodne z ideą oświecenia za złe (przez co w zasadzie wszystko co ziemskie jest złe) a przyczyną zła tego świata musi być wtedy ciemna siła (szatan, byty astralne, demony, obca zła cywilizacja, Illuminati). Ja traktuję to jako idee, które ktoś wymyślił i jeśli coś mi się podoba i się z tym zgadzam to przyjmuję jakieś ich elementy i dopasowuję do wcześniej mi znanych sposobów myślenia tak żeby zmodyfikować te, które uważam za złe i nauczyć się czegoś nowego. Wieczna błogość jako stan umysłu niezależny od sytuacji to dokładnie to samo co obietnica raju tylko, że to ludzie mogą zacząć praktykować tu i teraz co przynosi więcej pożytku i mniej szkód społeczeństwu. A za swoje przekonanie powiedzmy nadrzędne uważam swoją decyzyjność, spełnianie pragnień, które ode mnie nie zależą tylko mam je "wgrane" z natury, poznawanie nowych poglądów ale uznawanie tylko tych, które są pewne lub przydatne. Za jakiś czas myślę, że wraz z rozwojem religię wyprze coaching, NLP i racjonalizm, chociaż nadal tworzy się archetypowy podział na ludzi wybierających postęp i tych, którzy potrzebują strefy komfortu w postaci wierzeń w nadprzyrodzone byty i wytłumaczenie sobie w głowie wszystkich spraw na świecie wg jednej wspólnej dla wszystkich dogmatycznej idei (kult słońca -> politeizm -> monoteizm -> new age). Myślę, ze w ewolucji idea Boga miała służyć zbudowaniu ludziom strefy komfortu psychicznego i myślowego - w zamian stworzyło się zniewolenie bo ludzie jeszcze nie wiedzą, że to oni tworzą idee po to żeby im służyły a teraz myślą, że idee są ponad ludźmi i trzeba się do nich dostosować.

#51
18-11-2014 21:37
 Ocena 2 na 2
Heremis (587 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi olson
>Znam takich, którzy interpretują to całkiem dosłownie i wierzą w oświecenie jako wyzwolenie ludzkości, działanie niezgodne z ideą oświecenia za złe (przez co w zasadzie wszystko co ziemskie jest złe) a przyczyną zła tego świata musi być wtedy ciemna siła (szatan, byty astralne, demony, obca zła cywilizacja, Illuminati).
Przy każdym światopoglądzie, idei znajdą się tacy zapaleni gorliwcy. Wspominani gnostycy nie mieli zapędów, aby zbawić cały świat, uważali, tylko dojrzali do gnozy mogli podążać jej ścieżką, różnie można to oceniać, podobnie tacy jak Osho, Jager czy de Mello.
Co do wieczności, wspomniani zwracają uwagę, że jej sekret tkwi w "tu i teraz", nie w nieskończonym czasie. Żaden z nich też nie jest zwolennikiem nieśmiertelności duszy, ego, cały konstrukt psychiczny przemija jeśli nie w chwili śmierci to w innych wymiarach bądź w zjednoczeniu z Bóstwem kimkolwiek ono jest. Również opowiadam się za takim poglądem, nie łaknę nieśmiertelności jaką oferują liczne religie.
Ogólnie masz wiele racji, zwłaszcza co do idei, a tak podsumowując niech każdy idzie własną drogą z pożytkiem dla siebie i bez szkodzenia innym.
Pozdrawiam

"Com napisał, napisałem" J 19, 22

#52
19-11-2014 00:19
 Ocena 1 na 1
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Heremis
Zgadzam się z tym co napisałeś. Tylko nadal nie wiem po co tutaj wiara w bóstwo i zjednoczenie się z nim - to samo można zrobić bez tego a przynajmniej mamy wtedy pewność, że mówimy o faktach. Boga, o którym mówi de Mello traktuję raczej jako metaforę niż realnego stwórcę.
Pozdrawiam również

#53
20-11-2014 05:43
 Ocena 1 na 1
Heremis (587 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi olson
>Zgadzam się z tym co napisałeś. Tylko nadal nie wiem po co tutaj wiara w bóstwo i zjednoczenie się z nim - to samo można zrobić bez tego a przynajmniej mamy wtedy pewność, że mówimy o faktach.
Mi to rozjaśnia i porządkuje sprawy, Bóstwo jest dla mnie ostatecznym celem, to transcendencja, zawsze mnie to pociągało.

"Com napisał, napisałem" J 19, 22

#54
21-11-2014 16:47
 Ocena 1 na 1
Episode_2 (3284 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Heremis
>>Jakie są korzyści z takiego Bóstwa?
>A czy muszą być jakieś korzyści?
Nie muszą.
Wiem, że to trochę materialistycznie zabrzmiało, ale pytałem z czystej ciekawości.
Ale już nie pytam, bo Twoją rozmowa z olsonem wyjaśniła mi to.

>Akurat ten filmik z muzyką osobiście zmontowałem Ken Wilber + Virgin Black Muzyka nie każdemu przypadnie do gustu, ja zaś kocham ten zespół.
I tym trochę dziwnym sposobem poznałem fajny zespół
Lubię taką muzykę.

#55
21-11-2014 17:18
 Ocena 2 na 2
Heremis (587 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Episode_2

>Wiem, że to trochę materialistycznie zabrzmiało, ale pytałem z czystej ciekawości.
W porządku, rozumiem ciekawość.

>Ale już nie pytam, bo Twoją rozmowa z olsonem wyjaśniła mi to.
>I tym trochę dziwnym sposobem poznałem fajny zespół
>Lubię taką muzykę.
Przypadkiem można odkryć/poznać wiele rzeczy i to jest piękne

Wręcz kocham taką muzykę, ma duszę, wielu wydaje się smutna i posępna, ale dla mnie ma swój czar.
Pozdrawiam i miłego słuchania Virgin Black

"Com napisał, napisałem" J 19, 22

Episode_2 (3284 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Heremis
>Przypadkiem można odkryć/poznać wiele rzeczy i to jest piękne
Zgadza się. To bardzo piękne, że czasem zdarzają się niespodzianki, które odrywają nas od codziennej rutyny.

>Wręcz kocham taką muzykę, ma duszę, wielu wydaje się smutna i posępna, ale dla mnie ma swój czar.
Słuchałem już bardziej posępnej, wręcz mrocznej muzyki.

>Pozdrawiam i miłego słuchania Virgin Black
Dziękuję. Na razie skupiam się na tym jednym utworze, ale potem sięgnę po następne.
Pozdrawiam również.

#57
26-11-2014 10:50
 Ocena-2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
>można udowodnić nieistnienie dobrego i sprawiedliwego Boga, który nas kocha. Taki nie istnieje ze
>100% pewnością i do tego prowadzi obserwacja świata w połączeniu z argumentami moralnymi. Nie tylko
Mnie obserwacja świata i istniejąca w nim moralność doprowadziły do Wiary, więc 100% pewność jest pychą.
>Bóg katolicki jest niemoralnym tyranem. Obserwując świat można zobaczyć same niesprawiedliwości,
Wymyśleni bogowie nie istnieją, a obserwując świat nie tylko widać w nim same niesprawiedliwości, sprawiedliwość też czasem można zobaczyć.
>zostaliśmy stworzeni bez pytania i bez możliwości nieistnienia po śmierci jeśli istnieje tam inna
Nie zostaliśmy stworzeni, jesteśmy nieustannie stwarzani, to jest proces rozłożony w czasie życia jednostki i w łańcuchu pokoleń.
>forma życia lub reinkarnacja dalej na Ziemi. Każdy Bóg jakiego postawilibyśmy w miejsce pierwotnej
>przyczyny ma masę negatywnych skutków, których jest w przyrodzie dużo więcej niż tych dobrych. To
Gdyby w przyrodzie było więcej negatywnych skutków niż dobrych już dawno by się unicestwiła, a jednak prawa natury działają, równowagę niszczy człowiek, ale niech nie będzie taki pewny siebie, całej przyrody nie zabije, prędzej sam wyginie, a przyroda odrodzi się.
>człowiek tworzy dobro kiedy ma warunki do rozwinięcia się sumienia i uczuć. Wszystko co złe wynika
>nie z naszej natury a z natury całego świata, którego stwórcą miałby być bóg. Wiara w coś takiego
Zło czyni człowiek, który stawia siebie ponad naturę, w naturze są prawa natury.
>musi spowodować, że człowiek moralny nie uznaje takiego Boga tylko odwraca się od niego. Ale wtedy
>jesteśmy skazani na piekło lub złą karmę. Jeśli wybieramy egoizm i ze strachu lub z powodu
>uniknięcia dysonansu poznawczego decydujemy się wierzyć w boga i być po jego stronie to mamy u tego
>bytu zapewnione niebo lub dobrą karmę. Robimy wtedy dobre rzeczy nie dlatego, że chcemy tylko ze
>strachu i egoizmu. Za to ten niby dobry Bóg wynagradza. Jeśli ktoś używa argumentu, że i tak jest
>dobrym człowiekiem i właśnie dlatego wierzy a nie odwrotnie to można zadać mu pytanie: do czego
>służy mu w takim razie wiara?
Wiara służy do rozsiewania Miłości, nie mylić z fałszywą wiarą, która służy egoizmowi.
>W pewnym sensie jesteśmy jaźnią zamkniętą w ludzkim ciele czyli wszyscy jako odrębne świadomości
>jesteśmy niewolnikami biorobotów, którymi są nasze ciała. Na to jacy jesteśmy wpływ mają geny i
>środowisko. Ludzie wierzący chcą uniknąć dysonansu poznawczego i wymyślają religie, w których zawsze
>jest dogmat o wolnej woli ale też o przymusie postępowania w określony sposób, który podoba się bogu
>lub tworzy dobrą karmę. To zamiast pomóc tworzy dodatkowe podziały między ludźmi. Różne grupy są
>dyskryminowane i obrażane lub czują się gorsze od innych przez co sprawiają problemy sobie lub
Fałszywe religie tworzą podziały między ludźmi, Religia Prawdy nie dzieli lecz łączy.
>społeczeństwu (jeśli sobie to i społeczeństwu). Religia powoduje też takie społeczne przekonania jak
>to, że być bogatym to wstyd a bieda jest szlachetna. Zupełnie jak przekonania powstałe przez
>komunizm. Bo religia to taki komunizm tylko, że duchowy. Zamiast partii jest bóg. Też są srogie
To zależy co się rozumie przez bogactwo, nie jest wstydem być bogatym duchowo, natomiast materialnie mieć 100 razy więcej, podczas, gdy inni umierają z głodu to wstyd i hańba.
>zakazy i nakazy a za ich złamanie czeka kara (bóg/MO tylko czeka na twój zły uczynek i nie przeoczy
>żadnego).
Jeśli dla Ciebie zakaz zabijania i nakaz Miłości są zbyt srogie to nie jesteś Człowiekiem, tylko egoistycznym zwierzęciem w ludzkiej skórze (przepraszam zwierzęta, bo nie jadły z drzewa poznania dobra i zła).

#58
26-11-2014 13:29
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Duch Prawdy
>Fałszywe religie tworzą podziały między ludźmi, Religia Prawdy nie dzieli lecz łączy.
A co wtedy, gdy ktoś uznaje inne prawdy niż "Prawdę Religii" - czy może wówczas zachować niezależność, czy w ramach "Miłości" zostanie przyłączony bez pytania o zgodę?
>

#59
26-11-2014 15:58
 Ocena-2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi setarkos
>>Fałszywe religie tworzą podziały między ludźmi, Religia Prawdy nie dzieli lecz łączy.
>A co wtedy, gdy ktoś uznaje inne prawdy niż "Prawdę Religii" - czy może wówczas zachować niezależność, czy w ramach "Miłości" zostanie przyłączony bez pytania o zgodę?
>>
>
Prawda jest jedna, nie ma innych prawd.

#60
26-11-2014 17:18
 Ocena 3 na 3
setarkos (10757 punktów)Odp: Każdy Bóg jest niesprawiedliwy, zły i egoistyczny
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Prawda jest jedna, nie ma innych prawd.
Czyżby? A czy wg tej Prawdy np. brukselka jest smaczna czy niesmaczna (jeśli wziąć pod uwagę fakt różnej percepcji smaku fenylotiomocznika), albo czy właściwa jest organizacja ruchu drogowego lewo- czy prawostronna?
>

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365