 |
Humanistyczny rytuał odchrzczenia Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-12-2014 13:50 | krisoof (115 punktów) | Humanistyczny rytuał odchrzczenia
1 na 1 | Witajcie. Nie wiedziałem gdzie to wsadzić więc dałem tu. Otóż od pewnego czasu zastanawiam się nad jedną kwestią. Promowane na naszym portalu ceremonie humanistyczne mają być rytuałami przejścia dla tych którzy niereligijnych, którzy mają potrzebę celebracji jakiegoś ważnego momentu w ich życiu lub dla tych, których oferta KRK nie satysfakcjonuje. Przechodząc do meritum, większość z nas została poddana rytuałowi chrztu w niemowlęctwie. Nie będąc katolikiem, można to po prostu "olać" i potraktować jako nic nie znaczące pokropienie oseska wodą i nasmarowanie balsamem. Co jednak jeśli ktoś odczuwa potrzebę rytuału, który w sposób symboliczny "unieważniłby" chrzest? Można zwrócić się do jakiegoś pogańskiego kapłana ale trzeba by było być, albo chcieć zostać, poganinem. Dla całej reszty,a głównie z myślą o ateistach wiele zagranicznych stowarzyszeń np National Secular Society wymyśliło certyfikaty odchrzczenia, które paradoksalnie cieszą się sporym zainteresowaniem, a American Atheists urządzili nawet mocno nagłośniony happening z suszarką.
Jak myślicie, czy humanistyczna ceremonia (bez takich wygłupów z tą suszarką), gdzie ateista mógłby publicznie zadeklarować niewiarę z powołaniem na filozofię, naukę czy co tylko zechce, a celebrans wypowiedziałby jakąś stosowną formułkę stwierdzającą nieważność chrztu, miałaby rację bytu? Może warto o czymś takim pomyśleć i stworzyć kolejną ceremonię humanistyczną? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#1 5 na 5 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> warto o czymś takim pomyśleć i stworzyć kolejną ceremonię humanistyczną?Oczywiscie. A po tej ceremonii nastepna ceremonia: - deklaracja, ze nie zbieram znaczkow - deklaracja, ze nie pije kawy - deklaracja, ze nie gole klatki piersiowej - deklaracja, ze nie jestem fanem Legii Warszawy - deklaracja, ze ..... i tak do usranej smierci  Czlowiek, ktory nie wierzy w boga a wszystkie czary mary sa dla niego smieszne chce uniewaznic jedne z tych czarow marow - slodkie  |
#2 4 na 4 | Sygnał (4252 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > Czlowiek, ktory nie wierzy w boga a wszystkie czary mary sa dla niego smieszne chce uniewaznic jedne z tych czarow marow - slodkie  Poniekąd się zgadzam, ale usunięcie moich danych osobowych z archiwum KK to już obiektywny powód unieważnienia czarów-marów. A rytuałów bym od razu nie przekreślał, bo nadają danej rzeczy pewną wyjątkowość i działają na człowieka nie koniecznie świadomie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w celu wzięcia ślubu po prostu iść do urzędu po pracy, a mimo to ludzie łączą to zazwyczaj z niemałą imprezą weselną. |
#3 1 na 1 | krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> Czlowiek, ktory nie wierzy w boga a wszystkie czary mary sa dla niego smieszne chce uniewaznic jedne z tych czarow marow - slodkie  Poczekaj, poczekaj. Rozumiem Twoje racje, ale dokładnie to samo możnaby powiedzieć o wszystkich ceremoniach humanistycznych organizowanych przez PSR, a jednak ludzie się im poddają. Jaki jest sens ceremonii dedykacji albo tej ceremonii "zamiast I Komunii" ( niestety nie pamiętam jak się to nazywa)? Symboliczy. Co w tym złego że ktoś chciałby symbolicznie zamknąc za sobą pewien etap życia?  |
#4 3 na 3 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > >Czlowiek, ktory nie wierzy w boga a wszystkie czary mary sa dla niego smieszne chce uniewaznic jedne z tych czarow marow - slodkie  > Poczekaj, poczekaj. Rozumiem Twoje racje, ale dokładnie to samo możnaby powiedzieć o wszystkich ceremoniach humanistycznych organizowanych przez PSR, a jednak ludzie się im poddają. Jaki jest sens ceremonii dedykacji albo tej ceremonii "zamiast I Komunii" ( niestety nie pamiętam jak się to nazywa)? Symboliczy. Co w tym złego że ktoś chciałby symbolicznie zamknąc za sobą pewien etap życia?  Czym innym jest ceremonia z okazji osiagniecia lub zakonczenia pewnego etapu zycia ( w Niemczech do dzis ludzie areligijni wyprawiaja tzw. Jugendweihe) a czym innym ceremonia majaca na celu "uniewaznic" czary mary jakiejs popierdolonej religii  Co chcesz uniewaznic? p*****lenie o szopenie? Bajke o plonacycm krzewie i gadajacym wezu? Majaczenia ludowej tradycji? |
#5 4 na 4 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | >ceremonie humanistyczne mają być rytuałami przejścia dla tych którzy niereligijnych, którzy mają potrzebę celebracji jakiegoś ważnego momentu w ich życiu...
Nie widzę powodow, aby celebrować odrzucenie magii. Takie dwie (i inne) ceremonie można wrzucić do jednego wora z napisem NONSENS.
>większość z nas została poddana rytuałowi chrztu w niemowlęctwie.
"Urodziłem się 29 czerwca 1930 roku. Nie pamietam, jak to się stało, i muszę tylko w to wierzyć. Zapytany przed sądem, czy urodziłem się rzeczywiście, nie mógłbym przysiąc, bo osobiście niczego sobie nie przypominam. Jeżeli istnieje jakieś inne życie po śmierci, prawdopodobnie tak samo nie będę pamiętał mojego umierania. Trochę to smutne, bo to znaczy, że ani tego, że jesteśmy, ani tego, że nas nie ma, nie możemy być pewni." Sławomir (oczywiście) Mrożek.
>Co jednak jeśli ktoś odczuwa potrzebę rytuału, który w sposób symboliczny "unieważniłby" chrzest?
Takie zachowania są pod względem sensu tożsame: tak jak nonsensem jest kropienie wodą i wypowiadanie jakichś formułek, tak - ciąg dalszy tej ceremoni - jakiś kolejny hokus-pokus - znaczy tyle samo - magię, czyli nic.
>Jak myślicie, czy humanistyczna ceremonia (bez takich wygłupów z tą suszarką)...
Dlaczego wygłupów? Ja bym dorzucił pralkę "franię", prysznic i Mobil 1.
>... a celebrans....
Czyli kto? Jakaś ateistyczna transsubstancjacja klechy?
>stosowną formułkę stwierdzającą nieważność chrztu...
Robienie celebry wokół celebry chrztu ma taki sam status jak chrzest. Ponadto: obawiam się, że za jakiś czas trzeba będzie zmajstrować celebrę, która odwoła tę celebrę, bo - nóż widelec - ktoś będzie chciał wrócić do katolickich korzeni.
Ateizm jest zwykle niekonsekwentny. Odrzuca wprawdzie religijną metafizykę, by bez wazeliny wciskać się w religijną obrzędowość. To sposób życia praktykujących ale niewierzących. To forma egzystencjalnego dryfu. Bóg zmarł stosunkowo niedawno. Nic dziwnego, że religijne atawizmy dają wciąż o sobie znać.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#6 3 na 3 | hamp (3461 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > Jak myślicie, czy humanistyczna ceremonia (bez takich wygłupów z tą suszarką)Hej, według mnie ta suszarka była bardzo adekwatna!  Gdybym decydował się na taką ceremonię, to chciałbym aby miała ona swoją część rytualną (w sensie, że nie tylko mówiona jest formułka, ale coś się robi). Nie wyobrażam sobie lepszego rytuału anulującego lanie wodą niż suszenie 
"When I feed the hungry, they call me a saint. When I ask why people are hungry, they call me a Communist." Hélder Câmara |
| krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> Co chcesz uniewaznic? p*****lenie o szopenie? Bajke o plonacycm krzewie i gadajacym wezu? Majaczenia ludowej tradycji?Chrzest. Rozumiany jako rytuał wprowadzający mnie do KRK. Oczywiście najlepiej by było gdyby można było z niego wystąpić "po włosku" (najpierw nie można było, potem sąd stwierdził że można, a teraz znowu nie można), ale jeśli się nie da i nie ma na razie sposobu żeby formalnie przestać być katolikiem, to ja np chętnie zrobiłbym to chociaż symbolicznie  |
| krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> >... a celebrans....> Czyli kto? Jakaś ateistyczna transsubstancjacja klechy?Nie, osoba prowadząca ceremonię. Każdą ceremonię humanistyczną ( i nie tylko) ktoś prowadzi  |
#9 4 na 4 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > Nie wyobrażam sobie lepszego rytuału anulującego lanie wodą niż suszenieOtóż to. Słowem - jeśli już, to nie celebra, ale - zabawa. W ten sposób ocalimy i historię, w tym "świętą" (jako inspirację, a nie dogmat, zniewalający przymus) i poczucie zdrowego rozsądku. No i poczucie - humoru.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#10 2 na 2 | krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> Nie wyobrażam sobie lepszego rytuału anulującego lanie wodą niż suszenie  A ja sobie wyobrażam - palenie  Przecież żywiołem przeciwnym do wody jest ogień. |
#11 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > Każdą ceremonię humanistyczną ( i nie tylko) ktoś prowadziJasne. Ale czym innym jest prowadzenie np. dyskusji czy debaty parlamentarnej, a czym innym celebrowanie "odchrzczenia" czy innych nawiazujących do religijnych obrzędów ceremonii. Dawnno się okazało, że ślub wcale nie musi być kościelny, a nawet że można całą sprawę załatwić nie wysiadając z samochodu. kobieta.wp(*)5,wiadomosc.html?ticaid=11400a
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#12 1 na 1 | hamp (3461 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > A ja sobie wyobrażam - palenie Przecież żywiołem przeciwnym do wody jest ogień.No tak, ale to pozostawiałoby po sobie produkty spalania - popiół czy inne cosie, a tu chodzi o to, żeby nic nie było! Usuwamy wcześniejsze, ale nie dajemy nic w zamian ^^
"When I feed the hungry, they call me a saint. When I ask why people are hungry, they call me a Communist." Hélder Câmara |
#13 1 na 1 | starog (359 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > > Nie wyobrażam sobie lepszego rytuału anulującego lanie wodą niż suszenie  > A ja sobie wyobrażam - palenie Przecież żywiołem przeciwnym do wody jest ogień.Naprawdę chcesz sobie opalić głowę na łyso z powodu ... grupki szamanów?  Suszarka chyba jednak lepsza. Pytanie tylko czy 1 sztuka wystarczy do wysuszenia tego "grzyba" na Amen. A tak na marginesie procedura apostazji po ostatnich zmianach nie jest już tak bardzo skomplikowana: www.apostazja.info/. |
| krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> A tak na marginesie procedura apostazji po ostatnich zmianach nie jest już tak bardzo skomplikowana: www.apostazja.info/Ale apostazja to tylko ekskomunika na własne żądanie. Dalej Cię uważają za katolika  |
#15 2 na 2 | krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|