 |
Humanistyczny rytuał odchrzczenia Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-12-2014 13:50 | krisoof (115 punktów) | Humanistyczny rytuał odchrzczenia
1 na 1 | Witajcie. Nie wiedziałem gdzie to wsadzić więc dałem tu. Otóż od pewnego czasu zastanawiam się nad jedną kwestią. Promowane na naszym portalu ceremonie humanistyczne mają być rytuałami przejścia dla tych którzy niereligijnych, którzy mają potrzebę celebracji jakiegoś ważnego momentu w ich życiu lub dla tych, których oferta KRK nie satysfakcjonuje. Przechodząc do meritum, większość z nas została poddana rytuałowi chrztu w niemowlęctwie. Nie będąc katolikiem, można to po prostu "olać" i potraktować jako nic nie znaczące pokropienie oseska wodą i nasmarowanie balsamem. Co jednak jeśli ktoś odczuwa potrzebę rytuału, który w sposób symboliczny "unieważniłby" chrzest? Można zwrócić się do jakiegoś pogańskiego kapłana ale trzeba by było być, albo chcieć zostać, poganinem. Dla całej reszty,a głównie z myślą o ateistach wiele zagranicznych stowarzyszeń np National Secular Society wymyśliło certyfikaty odchrzczenia, które paradoksalnie cieszą się sporym zainteresowaniem, a American Atheists urządzili nawet mocno nagłośniony happening z suszarką.
Jak myślicie, czy humanistyczna ceremonia (bez takich wygłupów z tą suszarką), gdzie ateista mógłby publicznie zadeklarować niewiarę z powołaniem na filozofię, naukę czy co tylko zechce, a celebrans wypowiedziałby jakąś stosowną formułkę stwierdzającą nieważność chrztu, miałaby rację bytu? Może warto o czymś takim pomyśleć i stworzyć kolejną ceremonię humanistyczną? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#16 3 na 3 | farmer (22440 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
>warto o czymś takim pomyśleć i stworzyć kolejną ceremonię humanistyczną?
Tak a następna w kolejce będzie ceremonia odpechowienia czarnego kota i wstawania lewą nogą.
Czemu z wiarą w boga jest zawsze taka heca? Rozumiem realną siłę kościoła. Ale to nie jest chyba powód by deprecjonować inne wiary?
Robiłeś coś z piątkiem 13? Czy po prostu poszedłeś dalej.
|
| starog (359 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > Ale apostazja to tylko ekskomunika na własne żądanie. Dalej Cię uważają za katolika  Nie tylko. Przede wszystkim formalne wystąpienie z danego kościoła i koniec z przetwarzaniem danych osobowych - statystki, procenty, argumenty etc. (przynajmniej teoretycznie) Osobiście uważam, że warto procedurę przeprowadzić. wystap.pl/. |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > > Nie wyobrażam sobie lepszego rytuału anulującego lanie wodą niż suszenie  > A ja sobie wyobrażam - palenie Przecież żywiołem przeciwnym do wody jest ogień.Odkryto czwarty stan wody, w określonych warunkach jest ogniem.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#19 1 na 1 | krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> Nie tylko. Przede wszystkim formalne wystąpienie z danego kościoła i koniec z przetwarzaniem danych osobowych - statystki, procenty, argumenty etc. (przynajmniej teoretycznie)No właśnie, obawiam się że tylko teoretycznie > Osobiście uważam, że warto procedurę przeprowadzić. wystap.pl/Ano widzisz, właśnie wystap.pl zaleca metodę włoską a to co proponuje apostazja.pl i apostazja.info to poddanie się prawu wewnętrznemu KRK,które właściwie już od bodajże 2008 roku takiej możliwości nie przewiduje, a nawet jak przewidywała, to skutkiem było tylko pozbawienie "praw członkowskich" bo "raz katolik, zawsze katolik". |
| starog (359 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> [...] a to co proponuje apostazja.pl i apostazja.info to poddanie się prawu wewnętrznemu KRK,Już nie - dlatego pisałem, że procedury nie są już skomplikowane. apostazja.info/index.php/procedura-60. |
#21 1 na 1 | krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | |
| starog (359 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > >Już nie - dlatego pisałem, że procedury nie są już skomplikowane.> Popraw mnie, jeśli to jest nieaktualne> www.tvn24.(*)i-bedzie-odwolanie,461391.htmlZ tego co wiem - jest aktualne. Nie wiem tylko do czego zmierzasz. . |
| krisoof (115 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> Z tego co wiem - jest aktualne. Nie wiem tylko do czego zmierzasz.No bo to (chyba) znaczy że proboszcz nie musi przyjąć takiego oświadczenia jeśli zostało złożone inaczej niż KRK sobie życzy (np listownie albo osobiście, ale bez świadków) |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | >celebrans wypowiedziałby jakąś stosowną formułkę stwierdzającą nieważność chrztu, miałaby rację bytu? Chrzest jest nieważny od chwili, gdy pierwsza kropla wody dotyka ciała chrzczonego, ale ceremonia odchrzczenia jak najbardziej ma sens, celebrans mógłby np. wypijać litr markowego czerwonego wina jako komunię krwi..., niestety jednego dnia można by tylko odchrzcić 4 ludzi, bo dorosły człowiek ma około 4 litrów krwi..., nie można za bardzo wypompowywać Chrystusa. Ceremonie odchrzczenia można by robić w wąskim gronie, 4 pijących + kierowca, albo w szerszym, z rodzicami odchrzcielnymi, którzy by pili coś innego, np. odświęconą wodę.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#25 3 na 3 | KORUND (4922 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | >Przechodząc do meritum, większość z nas została poddana rytuałowi chrztu w niemowlęctwie. Nie będąc >katolikiem, można to po prostu "olać" i potraktować jako nic nie znaczące pokropienie oseska wodą i >nasmarowanie balsamem. -Czyli potraktować tak, jak owe rytuały na to zasługują i na tym zakończyć wszelkie rozważania.
>Co jednak jeśli ktoś odczuwa potrzebę rytuału, -Zakreślić kółko na czole?
|
| starog (359 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > >Z tego co wiem - jest aktualne. Nie wiem tylko do czego zmierzasz.> No bo to (chyba) znaczy że proboszcz nie musi przyjąć takiego oświadczenia jeśli zostało złożone inaczej niż KRK sobie życzy (np listownie albo osobiście, ale bez świadków)Rozmawialiśmy o różnicach w sposobie występowania z "kościoła" (związku wyznaniowego). Do niedawna serwis apostazja.info proponował-sugerował dostosowanie się do wymogów narzuconych przez episkopat (KEP)... czyli osobiście, z dowodem os. i dwóch świadków. Serwis wystap.pl zachęcał do składania oświadczeń woli w oparciu o przepisy prawa cywilnego RP. (ale to już wiesz, sądząc po wklejonym wcześniej linku) Jeden i drugi wydaje się skuteczny, co do skutków samego oświadczenia woli wystąpienia z "kościoła". Pierwszy daje 100 % pewności ... ale wiąże się z koniecznością uznania "prawa" ustanowionego przez organizację, do której "wypisujący się" nigdy się nie zapisywał. (co w przyszłości może zostać zakwestionowane) Natomiast drugi sposób (wystap.pl) był do niedawna znacznie trudniejszy, bo w przypadku odmowy lub braku odpowiedzi ze strony szamana, "wypisujący się" musiał wnosić skargi samodzielnie - do GIODO, które wnoszone skargi umarzało. Obecnie, dzięki staraniom ludzi z wystap.pl, GIODO (Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych), a więc strukturalny reprezentant Rzeczpospolitej Polskiej jest stroną sporu z episkopatem (KEP). Czy proboszcz (lub inny szaman) musi przyjąć "takie" oświadczenie woli? Czy pedofil (ten czy inny) musi stosować się do "takich" przepisów prawa? Czy nie można wybrać alternatywy ... w postaci długoletniej odsiadki?, o ile zostanie się złapanym. . |
#27 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > >Co jednak jeśli ktoś odczuwa potrzebę rytuału,> -Zakreślić kółko na czole?Założyć szalik na szyję, kupić zgrzewkę piwa, zrobić popcorn i włączyć telewizor.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia |
> >Co jednak jeśli ktoś odczuwa potrzebę rytuału,> -Zakreślić kółko na czole?  Skoro nie krzyżyk to jasne, że kółko, jako antykrzyżyk kółko jest genialne! Wtedy rytuał odchrzczenia będzie rodzajem gry z chrześcijanami.  . |
#29 1 na 1 | Episode_2 (3284 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | Ma to sens dla ludzi, którzy lubią manifestować swoje przekonania. Coś jak ubranie koszulki z nadrukiem. Jeśli ktoś jest dumny z tego, że uwolnił się spod wpływu KK, może chcieć to uczcić w jakiś sposób, zrobić z tego święto. Wydaje mi się też, że znajomi prędzej zaakceptują czyjś ateizm, jeśli zgodzą się na imprezę. Może dzięki temu uznają, że to coś pozytywnego. Może przestaną go nawracać, bo pomyślą, że klamka zapadła, skoro się odchrzcił?  Bez sensu byłoby traktować to zbyt poważnie, ale jednak rytuały mają wpływ na ludzi. Dodam jeszcze, że niektórzy ludzie, mimo niewiary, mogą odczuwać nadal jakąś emocjonalną więź z Kościołem. Taki rytuał może im trochę pomóc. Poza tym, wystarczy zajrzeć na jakiś portal społecznościowy - ludzie lubią afiszować się ze wszystkim. Więc co się dziwić? Nie, nie musicie pisać, że Wam to jest niepotrzebne. Wiadomo, ludzie są różni, jedni mają tak, inni inaczej. (Ludzie nie są równi - wersja dla osób, które nie odróżniają równości od identyczności  ) Mnie taki rytuał nie jest potrzebny, ale pomysł z suszarką bardzo mi się podoba. Gdyby ktoś z moich znajomych zdecydował się na coś takiego, na pewno bym przyszedł. Mógłbym nawet zostać antychrzestnym.  Trudno powiedzieć, czy to się przyjmie w Polsce. |
#30 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Humanistyczny rytuał odchrzczenia | > Odkryto czwarty stan wody, w określonych warunkach jest ogniem. Ogieńpowstaje w wyniku gwałtownego procesu utleniania łatwopalnych gazów pochodzących z materiału palnego. Proces ten rozpoczyna się w momencie dostarczenia materiałowi palnemu wstępnego impulsu w postaci porcji energii (pochodzącej np. zapałki, zapalniczki iskry) i jest następnie podtrzymywany przez samoczynne uwalnianie się energii cieplnej. Płomień jest mieszaniną świecących gazów i cząstek ciał stałych (np. sadza). Energia powstająca w procesie spalania, oprócz energii cieplnej rozprasza się w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w tym energii świetlnej, na którą składają się: - promieniowanie ciała doskonale czarnego, emitowane przez rozgrzane cząstki sadzy,- fotony emitowane w wyniku przejść cząsteczek i atomów ze stanów wzbudzonych do stanów podstawowych. Większa część powstającego promieniowania to promieniowanie widzialne i podczerwone.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|