Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wolna wola

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
11-01-2015 13:24janson.peer (69 punktów)Wolna wola
Ocena 3 na 3
Bóg dał człowiekowi wolną wolę, dlaczego jego chrześcijańscy wyznawcy, jego kościół, nie szanują tej decyzji i nie pozwalają niewiernym stanowić o sobie?

Dlaczego gdy człowiek robi coś złego, zabija czy gwałci, na pytanie dlaczego bóg na to pozwala mówi się, że dał nam wolną wolę?

Dlaczego gdy niewierny nie chce żyć w hipokryzji wiary, Ci sami ludzie nie potrafią tego uszanować?

Proszę katolików i księży na tym forum o odpowiedź.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
Brzostowski (7067 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Precyzyjny
>>5. Bóg może też być wszechwiedzacy w sensie takim jaki Ty proponujesz (wie, co było, co jest i co będzie, rozumie też wszystko dookoła - dalczego dzieje się tak a nie inaczej). Może jednak wyłączyć czasowo swoje postrzeganie przyszlości. I wtedy też Twojego paradoksu nie ma. A co nie może wyłączyć? A dalczego? W końcu Bóg nie?
>Mącenie!
>>6. I wreszcie Bóg może niczego nie wyłączać, może być w aspekcie wszechwiedzy dokałdnie taki, jak go sobie wyobrażasz. Wówczas jednak jako byt wszechwiedzacy jest dla Ciebie niepojęty, i musisz to uznać. A zatem nie możesz wyciągać z tego że Go nie pojmujesz, wniosku, że Boga nie ma. JEst to wówczas jedno z rozwiązań Twojego paradoksu (rzekomego).
>To już czysta deklaracja bzdury. To co napisałeś oznacza, że bóg jest bez sensu w oczywisty dla istoty rozumnej sposób kóra to istota potrafi normalnie myśleć i np wie że w dziedzinie liczb naturalnych 2+2=4 i tak samo rozumnie i trafnie odrzuca ze wszech miar bezsensownego boga.
>zakładasz zatem że bóg jest bez sensu ale jest bo tak i basta!

Z Wami jednak jest dom wariatów...

Opisuje tutaj Precyzyjny jak to wykluczył istnienie boga, ponieważ znalazł sprzeczności.

Wykazałem mu bezspornie, że istnieje co najmniej kilka wyjaśnień tych rzekomych sprzeczności.

A On mi na to, że to ja zakładam ze bóg jest bez sensu...

Nie rozumie biedaczyna, że to co chciał wykazać - WYKLUCZENIE istnienia boga tak łatwo podważyć, bo wystarczy znaleźć JEDNO wyjaśnienie.

>Zdradzę ci jaka jest prawda. Pewien sprytny człowiek - Mojżesz wymyślił boga, żeby subordynować swoich ludzi. Raz w życiu przemyśl to założenie tak naprawdę ale to naprawdę uczciwie!! Dojdziesz wtedy do prawdy o postaci Jahwe!

Ja Ci zdradzę kawałek antyklerykalnej "prawdy" o bogu, do Twoich arguemntów dorzucę jeszcze równie "światłe" dwa kolejne:

- boga nie ma bo nie ma jego definicji,
- boga nie ma bo: nie może on wykonać pierdnięcia, którego nie mógłby wciągnąć nosem.

Nic już nie mogę dla Ciebie więcej zrobić kolego "Precyzyjny". Cześć.

Ignoruję Bogusławskiego i rafała73

#17
13-01-2015 21:53
 Ocena 2 na 2
Precyzyjny (179 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Brzostowski
Napisał Pan Panie Brzostowski, w poprzednim poście, że jeśli poprawne rozumowanie wiedzie do wniosku, że bóg ma związane ręce i nie istniej wolna wola ludzi to znaczy, że jest coś czego nie możemy zrozumieć i musimy przyjąć na wiarę, że jednak jakoś ten bóg jest możliwy i sensowny (i ta wola).

To ja to nazwałem Pana ślepą wiarą w bezsensownego boga.

Czyli:
Pan kazał nam zamykać oczy i rozum w swoim poprzednim poście. Chodzi o Pana punkt nr 6
Ja tylko to uwydatniłem.


#18
13-01-2015 22:16
 Ocena 3 na 3
maciejo (3492 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Brzostowski
>>...Jestem skłonny wierzyć w Boga, być może nawet w niego wierzę, ale w kościół wierzę nie bardzo, choć wiem, że jest tam wielu dobrych ludzi w tym tłumie.
>A co to jest wg Ciebie Kościół? Przecież Jezus nawet nie musiał go tworzyć, Kościół już był wcześniej, mocnym symbolem jest lud (tłum) na Górze Synaj. Kościół to gromada ludzi którzy bogu się podobają, tłum należący do Pana.

Niewolnicy znaczy się

>W sam tylko Kościół jako zgromadzenie ludzi "należących do Pana" nie trzeba wierzyć, ale warto do niego należeć.

A to dlaczego niby warto? Do niedawna, to pedofile mieli powód, że istotnie - warto. Ale obecnie? Jaki powód może mieć osoba niewierząca by należeć do kościoła? O wierzących nie mówimy, bo to oczywiste, że przynależność do instytucji jest niezbędna dla prawidłowego wyznawania wiary;] - co jest w sumie urocze.

#19
14-01-2015 00:35
 Ocena 2 na 2
wsx666 (1067 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Brzostowski

>B. Dlaczego ograniczasz boga swoim rozumem?

Odp. punkt B. -----> Dlaczego ograniczasz mój rozum Bogiem ???

Bóg to największa zakała, twór wymyślony, pielęgnowany i przekazywany "mem" dokładnie i jedynie właśnie po to aby ograniczać rozumy.

dawid2001 (1053 punktów)Odp: Wolna wola
>Bóg dał człowiekowi wolną wolę,

Nie wiem skąd taki pomysł .
Bóg człowiekowi wolnej woli nie dał ( pewnie dlatego , że nie istnieje ) a nawet stanowczo przykazał sumiennie wykonywać polecenia pod groźbą niewyobrażalnych kar .
Ja jestem Pan - Bóg twój a ty jesteś narzędziem w mym ręku i służyć mi będziesz do osiągnięcia tego co sobie zamierzyłem - Jak widzisz nie ma tu nawet cienia szansy na zaistnienie nawet czegoś zaledwie wolnościopodobnego .
pozdrawiam
e-duch

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Wolna wola
>Bóg dał człowiekowi wolną wolę, dlaczego jego chrześcijańscy wyznawcy, jego kościół, nie szanują tej decyzji i nie pozwalają niewiernym stanowić o sobie?
Bo to nie są Chrześcijanie i to nie jest Kościół Boga.
>Dlaczego gdy człowiek robi coś złego, zabija czy gwałci, na pytanie dlaczego bóg na to pozwala mówi się, że dał nam wolną wolę?
Bo to nie Bóg zabija, tylko człowiek, a więc robi to, bo ma wolną wolę.
>Dlaczego gdy niewierny nie chce żyć w hipokryzji wiary, Ci sami ludzie nie potrafią tego uszanować?
Ja szanuję i nie żyję w hipokryzji wiary, lecz w wierze.
>Proszę katolików i księży na tym forum o odpowiedź.
Nie jestem katolikiem, ani księdzem, więc moją odpowiedź potraktuj jak chcesz.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#22
14-01-2015 06:45
 Ocena 1 na 1
dawid2001 (1053 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Duch Prawdy

>
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.


Taka jak lwa do antylopy
Wilka do sarny
Taka jak trzęsienie ziemii , erupcja wulkanu
Taka jak choroby przez które cierpią miliony , epidemie
To wszystko jest albo bezinteresowną miłością albo kłamstwem ... według ciebie
Chyba powinieneś się z tego wytłumaczyć
e-duch


szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi dawid2001
>>
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

>Taka jak lwa do antylopy Wilka do sarny
>Taka jak trzęsienie ziemii , erupcja wulkanu
>Taka jak choroby przez które cierpią miliony , epidemie
>To wszystko jest albo bezinteresowną miłością albo kłamstwem ... według ciebie
>Chyba powinieneś się z tego wytłumaczyć
Bardzo chętnie.
Człowiek to nie zwierzę, a katastrofy naturalne i choroby to nie zło.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#24
14-01-2015 10:04
 Ocena 1 na 1
dawid2001 (1053 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Duch Prawdy

>Człowiek to nie zwierzę, a katastrofy naturalne i choroby to nie zło.

Nie przekonałeś mnie
Człowiek jest jak najbardziej zwierzęciem - szokuje mnie , że można twierdzić inaczej
Katastrofy i choroby są jak najbardziej złem w znaczeniu : są złe dla ofiar
e-duch


szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

#25
14-01-2015 10:21
 Ocena-1 na 1
Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi dawid2001
>Nie przekonałeś mnie
>Człowiek jest jak najbardziej zwierzęciem - szokuje mnie , że można twierdzić inaczej
Człowiek odróżnia dobro od zła, zwierzę w ludzkiej skórze nie odróżnia.
>Katastrofy i choroby są jak najbardziej złem w znaczeniu : są złe dla ofiar
Zło to coś innego niż wypadki, choroby...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#26
14-01-2015 10:40
 Ocena 1 na 1
dawid2001 (1053 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Duch Prawdy
Zwierzęta a szczególnie ssaki również odróżniają to co jest dls nich dobre i przyjemne od tego co nie jest dobre i przyjemne
Poza tym - to nie jest kryterium
Wyewoluowaliśmy tak jak nasi bracia i siostry z pierwotnej pramaterii , mamy wspólne dna , jesteśmy zwierzętami

Wypadki , choroby , epidemie , katastrofy , kataklizme są złe w skutkach dla milionów ludzi

Zło demoniczne , absolutne , spersonifikowane nie istnieje
Podobnie bóg - bóg istnieje jako mit , legenda , narracja a nie jako rzeczywiście istniejące coś

e-duch

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

#27
14-01-2015 10:46
 Ocena 3 na 3
Fizyk (17637 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Brzostowski
> Bóg może być wszechwiedzący w tym sensie, że wie wszystko o świecie, zna przeszłość i teraźniejszość, ale nie zna przyszłości. Można tak rozumieć wszechwiedzę?

Nie, nie można i to z następujących powodów:

1. Wiedza musi być umieszczona w jakiejś pamięci. Wszechwiedza o danym obiekcie wymaga dużo większej pamięci niż ten obiekt. Wszechwiedza o Wszechświecie wymaga dużo większej pamięci niż cały Wszechświat. Gdzie jest niby ta pamięć?

2. Nawet jak uda Ci się znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie, to pozostaje problem uzyskania wszechwiedzy. Nie jest możliwe dokładne zmierzenie wszystkich parametrów układu (zasada nieoznaczoności Heisenberga). Wobec tego wszelka wiedza nie może być pełna. Jak uzupełnić tę niepełność wszechwiedzy?

3. Nawet jak uda Ci się znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie, to pozostaje problem jak uzyskać tę wiedzę (wszech- czy nie wszech-) bez pozostawiania śladów. Wiemy, że pomiar zaburza obiekt badany. Szczegółowe pomiary wszystkich cząstek powinny zostawić mnóstwo śladów, a takich nigdzie nie znaleziono. Gdzie są te ślady?

Bez odpowiedzi na powyższe pytania hipoteza Boga jaką wysunąłeś nie jest nawet hipotezą, a jedynie chciejstwem latającym na skrzydłach ignorancji.

#28
14-01-2015 11:02
 Ocena-2 na 2
Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi dawid2001
>Wyewoluowaliśmy tak jak nasi bracia i siostry z pierwotnej pramaterii , mamy wspólne dna , jesteśmy zwierzętami
Może Ty jesteś człowiekiem, ja jestem Człowiekiem.
>Wypadki , choroby , epidemie , katastrofy , kataklizme są złe w skutkach dla milionów ludzi
Masz braki w rozumieniu podstawowych pojęć:
pl.wikipedia.org/wiki/Zło


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#29
14-01-2015 11:14
 Ocena 1 na 1
dawid2001 (1053 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi Duch Prawdy
Jestem wprawdzie tylko człowiekiem a nie tak jak TY Człowiekiem ( choć ja wolałbym aby tak o mnie mówili inni a nie ja sam o sobie - to nie wystawia ci dobrego świadectwa - no ale może TY świadectwa od ludzi nie potrzebujesz bo je dostajest od tego ducha w którego istnienie wierzysz - co w sumie jest właściwie dość aroganckie wobec ludzi / Ludzi )
Moje braki to przede wszystkim brak ślepej wiary w coś - to jeden z moich największych braków
Ty masz tego w nadmiarze jak zdążyłem zauważyć - a więc znakomicie się uzupełniamy
pozdrawiam i życzę miłego dnia
e-duch

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

Duch Prawdy (14790 punktów)Odp: Wolna wola
W odpowiedzi dawid2001
>Jestem wprawdzie tylko człowiekiem a nie tak jak TY Człowiekiem ( choć ja wolałbym aby tak o mnie mówili inni a nie ja sam o sobie - to nie wystawia ci dobrego świadectwa - no ale może TY świadectwa od ludzi nie potrzebujesz bo je dostajest od tego ducha w którego istnienie wierzysz - co w sumie jest właściwie dość aroganckie wobec ludzi / Ludzi )
TY jesteś arogancki, a ja jestem grzeczny, tłumaczę czym zwierzę w ludzkiej skórze różni się od Człowieka, ale cynicznie szydzisz i chcesz nieuczciwie wygrać dialog. Otóż oświadczam CI, że dla mnie morderca to człowiek, a altruista to Człowiek.
>Moje braki to przede wszystkim brak ślepej wiary w coś - to jeden z moich największych braków
Brak ślepej wiary to akurat zaleta.
>Ty masz tego w nadmiarze jak zdążyłem zauważyć - a więc znakomicie się uzupełniamy
Nic jeszcze nie zdążyłeś zauważyć oprócz tego co myślisz, a więc zauważasz tylko własne myśli, bo TY WIESZ I BASTA, tego co mówię nie słyszysz, albo słyszysz na opak.
>pozdrawiam i życzę miłego dnia
>e-duch
Wzajemnie miłego dnia.
Duch Prawdy.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365