 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-01-2015 13:08 | Hodża (11172 punktów) | Szwajcarski szok
3 na 3 | Dziś rano Bank Centralny Szwajcarii podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka, który był sztucznie utrzymywany na zaniżonym poziomie. Okazało się to być ogromnym zaskoczeniem dla większości ekonomistów i rynków i wywołało największą panikę na parze CHF/PLN od wielu lat. Kurs franka w pewnym momencie przekroczył 5 zł, teraz spadł do ok. 4,20 ale z tego, co widać na wykresach, rośnie.
Wg różnych szacunków ok. 550 000 rodzin w Polsce znalazło się w tarapatach. Rząd przypuszczalnie znajdzie się pod silną presją, aby ratować frankowiczów a podatnik, chcąc nie chcąc (nie chcąc) będzie musiał bulić za trującą mieszankę interwencjonizmu i wolnego rynku, która wprowadza kompletną nieprzewidywalność ekonomicznych rachub. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 Dalej..| Hodża (11172 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > 1. Powinno pomagać UPRZEDZAJĄC o możliwych skutkach działania (edukacja, ogłoszenia na papierosach, plany zagospodarowania wykluczające budowę na terenach zalewowych, aprobaty techniczne dla urządzeń, wymagania/normy dla budowanych domów, informacja o ryzyku kursów walutowych). O wiele TANIEJ jest np zakazać budowy domów na polderze i urządzić tam park, niż pozwolić budować tam domy i ratować powodzian.> 2. Ubezpieczenia. W wielu krajach obowiązkowym jest ubezpieczenie domu, ale państwo pilnuje uczciwości rynku ubezpieczeniowego. Komu huragan zwieje nie ubezpieczony dach - jego problem (W Polsce ubezpieczenie domu od kaprysów pogody jest na tyle tanie, że powinno się wyłącznie ludzi informować ; rację miał premier Cimoszewicz mówiąc "trzeba sie było ubezpieczyć")> No i cały wątek ma też mocno politycznie zabarwiony kontekst, bo Węgrzy teraz powinni nosić prezydenta Orbana na rękach. Wyrósł na takiego bohatera narodowego, jak Miklos Toldi.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#32 2 na 2 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > Krytycy HFT zarzucają im preparowanie giełdowych krachów. Oprócz wspomnianego "nagłego krachu" (ang. flash crash) automaty mają na swoim koncie kilka innych spektakularnych wpadek. 1 sierpnia 2012 roku błąd programu komputerowego wygenerował 440 mln USD strat w firmie Knight Capital. Doprowadziło to na skraj upadku jednego z największych brokerów w USA. 5 sierpnia 2011 roku fala automatycznych zleceń zalała systemy transakcyjne giełd, odcinając od rynku niektórych inwestorów tuż przed obniżką ratingu Stanów Zjednoczonych. 7 sierpnia błąd komputera zawiesił system transakcyjny giełdy w Tokio, prowadząc do 90-minutowej przerwy w notowaniach akcji i kontraktów na indeksy.Ćwiczyłem trochę na Forexie na platformie wirtualnej. Do realu nie przeszedłem, bo dokładnie przeczytałem disclaimer.  Myślącemu mówi wszystko, podobnie jak to nachalne naganianie trwające dobre kilka lat.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#33 4 na 4 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > >Mnie też namawiali, abym palił w domu węglem... ale się nie dałem i nie muszę dopłacać do górnictwa. (tak mi się wydaje prznajmniej )) )> Z ciekawości, czym opalasz dom? ile Cię to kosztuje?Prądem  A dokłaniej pompa ciepła. Koszt roczny ogrzewania ok. 800 zł |
#34 -1 na 1 Chacarron Macaron (937 punktów) (zablokowany) | Odp: Szwajcarski szok | To co jest dla Ciebie oczywiste, nie jest już oczywiste dla mnie. Poza tym przymus przymusowi nierówny, przymus odosobnienia gwałcicieli nie jest niczym dziwnym, w przeciwieństwie do przymusu oddania waginy. I nie ma znaczenia to, że to drugie nazywa się inaczej tzn.gwałtem. |
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: Szwajcarski szok |
Ale brednie! Wielu żebraków i bezdomnych to ludzie głęboko oświeceni i święci, którzy poznali prawdziwą wartość życia, i nie zamierzają go rozmieniać na drobne - złote, euro, franki czy inny papier toaletowy. www.huffin(*)omeless-man-100_n_6378022.htmlwww.thegua(*)less-man-who-offered-her-money
"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski |
#36 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Szwajcarski szok |
> Polska język, trudna język, tu mogą być prawicowe związki zawodowe (oxymoron), tu związkowcy wynoszą liberałów do władzy i ani w związkowym, ani liberalnym słowniku nie znajduję słowa "odpowiedzialność"Bo to słowo nie istnieje w pojęciu polityków  Tzn. jest b. często używane, a jakże... ale bez znajomości jego znaczenia (a przynajmniej jeszcze nie widziałem polityka i urzędnika, którzy ponieśliby za coś odpowiedzialność). Chyba, że odpowiedzialnością jest odchodzenie ze stanowiska ze sporymi gratyfikacjami... w zamian za spieprzenie swojego zadania. |
#37 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > To co jest dla Ciebie oczywiste, nie jest już oczywiste dla mnie.A to zrozumiałe  Tak najczęściej się dzieje i stąd mamy tyle przymusów... Poza tym przymus przymusowi nierówny, przymus odosobnienia gwałcicieli nie jest niczym dziwnym, w przeciwieństwie do przymusu oddania waginy. I nie ma znaczenia to, że to drugie nazywa się inaczej tzn.gwałtem. Faktycznie wszystko rozumiemy inaczej... łącznie z tematem tego wątku. Ale dlaczego niektórym wszystko kojarzy się z waginą?  |
Chacarron Macaron (937 punktów) (zablokowany) | Odp: Szwajcarski szok | > Faktycznie wszystko rozumiemy inaczej... łącznie z tematem tego wątku.Ja zrozumiałem, że przymus jest bezwzględnie zły i dlatego należy zlikwidować społeczną pomoc, bo jest przymusowa. Co Ty sobie roisz, to ja nie mam pojęcia. |
| Appenzeller (3118 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > Prądem A dokłaniej pompa ciepła. Koszt roczny ogrzewania ok. 800 złCzynię dokładnie tak samo i jestem zadowolony. Niestety, przydymiają mnie nieco niekiedy sąsiedzi rolnicy, którzy nie przeskoczyli kosztu inwestycyjnego pompy. Ale kilka pomp we wsi za naszym przykładem jest 
Są bakterie, które zabija się światłem (Boy) |
#40 3 na 3 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > >Transport jest konieczny, a wypadki komunikacyjne chyba są mniej prawdopodobne, niż zmiana kursu walut.> A właśnie. Użyłeś słowa "prawdopodobne". Otóż ryzyko wypadku lotniczego można oszacować na podstawie częstości takich zdarzeń. A jak oszacować "ryzyko zmiany kursu walut"?Na chłopski rozum: Ryzyko zmiany kursu walut nie musi być ono obliczone jako konkretna liczba. Jeśli konkretna waluta podlegała w przeszłości wahaniom kursu mniejszym niż inne, to ryzyko gwałtownej zmiany kursu jest SZACOWANE jako niewielkie i kredytodawca oferuje niższe oprocentowanie kredytu. Kredytobiorca zyskuje z oprocentowaniu w zamian za pewne ryzyko, że kurs wzrośnie - bank ma zwykle lepsze informacje i większą pewność, że na kredycie zarobi, więc chętnie się godzi na taki "zakład" z klientem... Uważam, że pomaganie w takiej sytuacji kredytobiorcom (z publicznej kasy) jest równie "moralne" jak pomaganie hazardzistom, którym się nie powiodło. Ale ponieważ dotyczy to dużej części społeczeństwa, to decyzja robi się wyłącznie polityczna, a nie logiczna.
Religie powstały i istnieją, by sprawnie rządzić durniami i czerpać zyski z ich głupoty. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#41 1 na 1 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > Ćwiczyłem trochę na Forexie na platformie wirtualnej. Do realu nie przeszedłem, bo dokładnie przeczytałem disclaimer.  Napisz proszę parę słów więcej o tym. Przyda mi się dodatkowy argument w dyskusji z jednym biednym znajomym marzącym o cudownym wzbogaceniu się na Forexie...
Religie powstały i istnieją, by sprawnie rządzić durniami i czerpać zyski z ich głupoty. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. |
#42 2 na 2 | Celecrin (6386 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > Myślę, że nie zawsze miało to cokolwiek wspólnego z cwaniactwem czy pazernością, ba, sądzę, że przeważnie nie.Zdania w Twojej wypowiedzi wzajemnie się wykluczają (?) 1.Ludzie w naturalny sposób, w zgodzie z poczuciem odpowiedzialności za swój los i rodzinę dokonywali najlepszego w swoim mniemaniu wyboru 2. Myślę, że nie zawsze miało to cokolwiek wspólnego z cwaniactwem czy pazernością, ba, sądzę, że przeważnie nie. 3. którzy brali kredyty, zapewne często robili to za namową osoby, Mamy owoce "odpowiedzialności za swój los i swojej rodziny". Najbardziej śmieszy mnie to, że problemy z frankiem zaczęły sie już naprawdę kilka lat temu i było mnóstwo czasu by kredyt przewalutować. PS Post jest w zasadze nieważny. (przeczytałem Twoją dalszą dyskusję) |
#43 2 na 2 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > >Prądem A dokłaniej pompa ciepła. Koszt roczny ogrzewania ok. 800 zł> Czynię dokładnie tak samo i jestem zadowolony. Niestety, przydymiają mnie nieco niekiedy sąsiedzi rolnicy, którzy nie przeskoczyli kosztu inwestycyjnego pompy. Ale kilka pomp we wsi za naszym przykładem jest  Jestem goracym zwolennikiem pomp ciepła. Ale nie za pieniądze, które sobie życzą producenci w Polsce (i pewnie innych krajach UE). Bo to wychodzi praktycznie nieopłacalnie. Swoją sprowadziłem kilka lat temu prosto z Chin i jest OK. Ludzie się boją pomp ciepła z dwóch przyczyn: ceny zakupu i nieznajomości zasad pracy - są podejrzane  Trzymam kciuki za całą wieś z pompami ciepła. Fajnie by można taką wieś całą ogrzewać. No, ale to nie ten temat wątku, zdaje się  |
#44 2 na 2 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > problemy z frankiem zaczęły sie już naprawdę kilka lat temu i było mnóstwo czasu by kredyt przewalutować.Racja. Cóż z tego, skoro ludźmi częściej kieruje lenistwo lub chęć bycia cwańszym od innych, a nie rzetelna analiza sytuacji i logika.
"Wierzących prowadzi przez życie Kościół i Spowiedź. Ateistom musi zaś wystarczyć rozum i sumienie". (Pan Jaweł II) |
| farmer (22440 punktów) | Odp: Szwajcarski szok | > >Ćwiczyłem trochę na Forexie na platformie wirtualnej. Do realu nie przeszedłem, bo dokładnie przeczytałem disclaimer.  > Napisz proszę parę słów więcej o tym. Przyda mi się dodatkowy argument w dyskusji z jednym biednym znajomym marzącym o cudownym wzbogaceniu się na Forexie...W Forexie pieniędzy nie dostarcza Pan Bóg, ale inny gracz, który inaczej obstawił. A to oznacza, że NIGDY nie będzie tak, że wszyscy będą zyskiwali na tym rynku. Nie pomogą cuda w postaci szkoleń czy cudowne metody - 2/3 będzie dostawało po d.. , żeby 1/3 zyskała. |
1 2 3 4 5 6 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|