 |
"Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-02-2015 17:00 | Hodża (11172 punktów) | "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech
7 na 7 | Dość trudno było mi się zdecydować, w którym dziale uruchomić ten wątek - "Nauka" wydaje się równie dobrym miejscem, co "Kultura". Ale że sprawa dotyka wprawdzie spaczonego, ale jednak światopoglądu - jest tu. Niemiecki Instytut Historii Współczesnej podjął decyzję o wznowieniu w Niemczech, po raz pierwszy od 75 lat, książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf". Wydanie to będzie wzbogacone obszernym komentarzem, przypisami i licznymi odnośnikami, stanowiąc krytyczną redakcję tego tak ponuro wpisanego w historię europejskiej myśli "dzieła". Nie wypowiadając się na temat tego konkretnego wydania, o którym brak bliższych informacji, uważam, że tego rodzaju potraktowanie tematu jest niezbędne i jeśli zostanie przepracowane przez fachowych historyków, socjologów, psychologów czy filozofów, może unieszkodliwić dużą część trującego potencjału tego tekstu, który, bez komentarzy, funkcjonując w sieciowym podziemiu trochę na zasadzie "dzieła kultowego" dużą część swojego powabu zawdzięcza syndromowi "owocu zakazanego", któremu dają się skusić umysły nie wyposażone w świadomość, czym w rzeczywistości był faszyzm. Mam nadzieję, że ta krytyczna edycja stanie się ważnym i pozytywnym wkładem w edukację i pozbawienie apologetów nazizmu oręża w postaci sugerowanych przez nich spisków, które rzekomo fałszują obraz wodza III Rzeszy. Myślę też, że tego rodzaju ponurych świadectw chorób cywilizacji nie powinno się zamiatać pod dywan, gdyż teksty tego rodzaju, jeśli nie zostaną "ujarzmione", nadal będą żyć swoim własnym, groźnym życiem. History understood is history conquered.Polecam ciekawą zapowiedź (ang.): www.telegr(*)-undermine-Hitlers-poison.htmlP.S. Metauwaga co do dyskusji - chciałbym uniknąć, na ile to możliwe, skupiania się na osobie AH, a wolałbym zająć się tematem szerszym i innego rodzaju - czy i jak publikować tego rodzaju bądź co bądź niebezpieczne teksty. A więc - bardziej o wolności słowa, o świadectwach historii i współczesności, niż o konkretnej historii autora książki, o której tu mowa. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..#151 6 na 6 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | Zapomniałam o jeszcze jednym, bardzo ważnym czynniku. 5/ po wojnach zmienia się struktura demograficzna wieku. Największe "ubytki" dotyczą grupy 16-40 lat. To są ci, którzy biorą bezpośredni udział w walkach - wojsko, partyzantka, różne formy pracy konspiracyjnej, wywózki na roboty. W przypadku młodzieży wiejskiej było to w dużej mierze pierwsze pokolenie, które miało dostęp do edukacji, bo aczkolwiek PSL tworzyło szkoły wiejskie od końca XIX w., to wskutek działań krk, niechętnemu oświacie, szerszy dostęp miał miejsce już po I w.św. No i przytaczane statystyki mogą nie być wiarygodne w odniesieniu do terenów Galicji, gdzie szkoły pewnie były, ale z uwagi na obrzydliwą politykę polskich władz wobec mniejszości (szkoły pewnie były polskie) ludność miejscowa mogła nie chcieć posyłać tam dzieci. To już moje spekulacje, ale nie ulega wątpliwości, że Galicja była najbardziej zacofanym pod każdym względem regionem II RP. Najbardziej rozwinięte gospodarczo i edukacyjnie były tereny dawnego zaboru pruskiego. Czyli ... taka to krzywda była te zabory? A jeśli już to dla kogo? Sorry Hanek, że ja się nie zadymam na nutę typowego polskiego patriotyzmu, ale wydaje mi się, że najlepiej to własne błędy samemu dostrzegać (zanim inni nas wyprzedzą), a nie szukać winnego - sąsiada. Dlatego i na Ukrainę patrzę inaczej - my jesteśmy bardzo do siebie podobni. |
#152 -1 na 1 | Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > I to takie niby celne (i dowcipne rzecz jasna) podsumowanie, jakobym była Rosjanką ...W kontekście Twoich słów bardzo celne: > Z przerażeniem patrzę, jak polscy mężczyźni strasznie boją się tych rosyjskich czołgów, a na dźwięk nazwiska Putin prawie mdleją. Wy macie odwagę, tylko wtedy, kiedy można zbić słabszego (dziecko/żonę) albo rzucić się kupą na jednego. A już samo wyobrażenie sobie wojny, powoduje omdlenia.... Twoja pogarda dla nas Polaków świadczy, że zupełnie nas nie znasz, potrafimy pokonać każdego wroga, choćby jego siły przewyższały nasze kilkukrotnie, o czym możesz poczytać na wielu kartach historii, że przypomnę rozgromienie bolszewików w 1920, Monte Casino 1944, albo słowa Napoleona: "po wydaniu przez Napoleona rozkazu zdobycia Somosierry gen. Montbrun zameldował Cesarzowi, że szarża wprost na armaty nie jest możliwa. Wtedy Napoleon wypowiedział słowa: Zostawcie to Polakom!" > Rzeczywiście, na poziomie rzymskiego katolika.Nie wiem jaki jest poziom rzymskiego katolika, ale Twój jest żenujący.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
| niestadny (2492 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | |
#154 1 na 1 | wsx666 (1067 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech |
>P.S. Metauwaga co do dyskusji - chciałbym uniknąć, na ile to możliwe, skupiania się na osobie AH, a >wolałbym zająć się tematem szerszym i innego rodzaju - czy i jak publikować tego rodzaju bądź co >bądź niebezpieczne teksty. A więc - bardziej o wolności słowa, o świadectwach historii i >współczesności, niż o konkretnej historii autora książki, o której tu mowa.
Bzdura, jakie niebezpieczne teksty? Czytałeś to w ogóle? Ja przeczytałem dwa razy w życiu, w całości i ze zrozumieniem. Tekst nie jest niebezpieczny, niebezpieczni, są lub raczej mogą być ludzie którzy "coś" tam przeczytają bez zrozumienia. Wzorują się potem jako bojówkarze bez powodu krzycząc Hitler to, Hitler tamto. Ta książka traktuje między innymi o spostrzeżeniach człowieka tamtych czasów i jest moim zdaniem ciekawym opisem sytuacji polityczno-społeczno-ekonomicznej Europy tamtych lat. Polecam.
|
#155 4 na 4 | szarley (54913 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > Twoja pogarda dla nas Polaków świadczy, że zupełnie nas nie znasz, potrafimy pokonać każdego wroga, choćby jego siły przewyższały nasze kilkukrotnie, o czym możesz poczytać na wielu kartach historii, że przypomnę rozgromienie bolszewików w 1920, Monte Casino 1944, albo słowa Napoleona: "po wydaniu przez Napoleona rozkazu zdobycia Somosierry gen. Montbrun zameldował Cesarzowi, że szarża wprost na armaty nie jest możliwa. Wtedy Napoleon wypowiedział słowa: Zostawcie to Polakom!"Lista sukcesów polskiego narodu jest bardzo długa, sam bym kilka stron drobnym druczkiem zapełnił, ale czytając Twoje argumenta, żałość bierze. Sukcesy militarne o niczym nie przesądzają a Somosierra , o której piszesz niczego Polakom nie przyniosła. Patriotyzm nie polega na bezmyślnym uwielbieniu dla swojego narodu. Wolę podejście Anny, która lepiej swojemu narodowi się przysługuje, krytykując go. |
#156 -1 na 1 | Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > Sukcesy militarne o niczym nie przesądzają a Somosierra , o której piszesz niczego Polakom nie przyniosła.Mylisz się, dzięki walce o wolność innych Narodów jesteśmy dzisiaj wolni.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#157 7 na 7 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > ... Twoja pogarda dla nas Polaków ...Po tym komentarzu proponuję skończyć. Jest pewien poziom, poniżej którego nie zejdę. Gdybym chciała, mogłabym dodać - wracaj do siebie, bo p. P. robi nabór do wojska, a większość dezerteruje. Jedno tylko "Polaku" - przestańże molestować ludzi tą swoją urojoną wojenką, gdy w tle rozgrywają się sprawy naprawdę istotne dla Polaków (ale "nas Polaków") - protest opiekunów osób niepełnosprawnych, dyskusja nad TTIP, finalizacja CETO. Za racjami związanymi z rzekomym zagrożeniem militarnym przemawiają jedynie miliardy, jakie Polska ma do wydania na zbrojenia i kolejka chętnych do ich wyłudzenia. |
| Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > I jeszcze to odwoływanie się do Kavkaz Center...Tego nawet nie wyłapałam ... |
| Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | |
#160 2 na 2 | szarley (54913 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > >Sukcesy militarne o niczym nie przesądzają a Somosierra , o której piszesz niczego Polakom nie przyniosła.> Mylisz się, dzięki walce o wolność innych Narodów jesteśmy dzisiaj wolni.Pipcys jak Inuit po samogonie O czyją wolność walczyli Twoi przodkowie pod Somosierrą? Hiszpanów? |
#161 -2 na 2 | Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > O czyją wolność walczyli Twoi przodkowie pod Somosierrą?Polska była pod zaborami i Polacy walczyli w wielu krajach o Wolność i Demokrację i dzięki Puławskiemu, Kościuszce, Bemowi i wielu innym... po I wojnie światowej świat się o nas upomniał i Polska odzyskała niepodległość, gdyby nie nasza walka w wielu wojnach i na różnych frontach dzisiaj żylibyśmy w faszystowsko-stalinowskich krajach, a świat nie wiedziałby co to Wolność i Demokracja. Jak Ci się tak podoba ruska demokracja i ruska wolność to jedź, nikt Cię na siłę w Polsce nie trzyma, nie masz pojęcia co znaczą słowa: "Polska Mesjaszem Narodów", to dzięki naszym bohaterom na różnych frontach walki z barbarzyństwem świat jest dzisiaj częściowo Wolny i Demokratyczny, ale walka jeszcze nie skończona, co widać na wschodzie Ukrainy, teraz tam jest front walki Wolnego Świata z barbarzyństwem i oby się tam zakończył. Rosja to imperium zła, pijani Rosjanie biją żony i dzieci, zabijają opozycję polityczną, wtrącają do łagrów na podstawie fałszywych oskarżeń itd..., nas też rozpijali w PRL-u, może stąd oskarżenie Anny, że Polacy to tchórze i damscy bokserzy, może Panią Salman pijany ojciec bił..., w moim domu wódki nie było nigdy, a ojciec był prześladowany przez komunistyczne władze, mam inne spojrzenie kto jest Prawdziwym Polakiem, a kto sowiecką pijaną wydmuszką, która myśli, że jest Polakiem, a jest bezmózgim pijanym ślepcem... Walka o Wolność i Prawdę trwa na wielu frontach, nie tylko z ruskim barbarzyństwem, ale z watykańską ciemnotą również..., ja jestem już stary, więc na front nie pojadę, ale w internecie też można i trzeba walczyć, bo sowieckie trolle tutaj robią ludziom wodę z mózgu... i nie spocznę, aż do zwycięstwa, tak mi dopomóż Bóg.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#162 4 na 4 | szarley (54913 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > >O czyją wolność walczyli Twoi przodkowie pod Somosierrą?> Polska była pod zaboramiNa własną prośbę. To też doliczasz do listy polskich sukcesów? > i Polacy walczyli w wielu krajach o Wolność i DemokracjęToż pytam czy tam walczyli o wolność Hiszpanii? > i dzięki Puławskiemu, Kościuszce, Bemowi i wielu innym... po I wojnie światowej świat się o nas upomniał i Polska odzyskała niepodległość,Jasne... > Jak Ci się tak podoba ruska demokracja i ruska wolnośćudowodnij, że mi się podoba. Cytat z mojej wypowiedzi proszę > to jedź,Pojadę. Nie pierwszy raz. Za rosyjskie ruble można ładnie chleb masłem posmarować > nikt Cię na siłę w Polsce nie trzymaA ja nasłuchałem się legend o polskiej gościnności > nie masz pojęcia co znaczą słowa: "Polska Mesjaszem Narodów",Mam pojęcie: to po prostu propagandowa brednia > to dzięki naszym bohaterom na różnych frontach walki z barbarzyństwem świat jest dzisiaj częściowo Wolny i Demokratyczny,np Somosierra? > Rosja to imperium zła, pijani Rosjanie biją żony i dzieci,Pacz pan, a w Polsce biją tylko po trzeźwemu > w moim domu wódki nie było nigdy,A w moim jest zawsze > a ojciec był prześladowany przez komunistyczne władze,za bicie żony? > mam inne spojrzenie kto jest Prawdziwym Polakiempodaj mi nazwiska tych "Prawdziwych Polaków". Chcę wiedzieć kogo się bać Zamiast argumentów, zniewagi i potwarze. Jeśli to jest metoda działania prawdziwych Polaków, to cieszę się, że Polakiem nie jestemZawnioskowałem o ban dla Ciebie |
#163 -3 na 3 | Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > >Jak Ci się tak podoba ruska demokracja i ruska wolność> udowodnij, że mi się podoba. Cytat z mojej wypowiedzi proszęPoparłeś Panią Salman, a ona napisała, że my Polacy mamy odwagę, tylko wtedy, kiedy można zbić słabszego (dziecko/żonę) albo rzucić się kupą na jednego..., to mi wystarczy po czyjej stronie stoisz..., trzeba jeszcze dodać, że za swoją wypowiedź dostała 5 plusów..., zaczynam się zastanawiać, czy na Racjonaliście nie zakotwiczyła się ruska tuba propagandowa Putina...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#164 3 na 3 | mayolina (2278 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > >udowodnij, że mi się podoba. Cytat z mojej wypowiedzi proszę> Poparłeś Panią Salman, a ona napisała, że my Polacy mamy odwagę, tylko wtedy, kiedy można zbić słabszego (dziecko/żonę) albo rzucić się kupą na jednego..., to mi wystarczy po czyjej stronie stoisz..., trzeba jeszcze dodać, że za swoją wypowiedź dostała 5 plusów..., zaczynam się zastanawiać, czy na Racjonaliście nie zakotwiczyła się ruska tuba propagandowa Putina...niezgoda z twoją definicją patriotyzmu znaczy, że ktoś jest tubą propagandową Putina? Gratuluję komiksowego postrzegania rzeczywistości. |
| Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > niezgoda z twoją definicją patriotyzmu znaczy, że ktoś jest tubą propagandową Putina? Gratuluję komiksowego postrzegania rzeczywistości.Przeczytaj całą rozmowę od początku, jak chwali się Putina i jego agresję na Ukrainie, a krytykuje Polaków i wtedy się wypowiadaj...
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|