 |
"Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-02-2015 17:00 | Hodża (11172 punktów) | "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech
7 na 7 | Dość trudno było mi się zdecydować, w którym dziale uruchomić ten wątek - "Nauka" wydaje się równie dobrym miejscem, co "Kultura". Ale że sprawa dotyka wprawdzie spaczonego, ale jednak światopoglądu - jest tu. Niemiecki Instytut Historii Współczesnej podjął decyzję o wznowieniu w Niemczech, po raz pierwszy od 75 lat, książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf". Wydanie to będzie wzbogacone obszernym komentarzem, przypisami i licznymi odnośnikami, stanowiąc krytyczną redakcję tego tak ponuro wpisanego w historię europejskiej myśli "dzieła". Nie wypowiadając się na temat tego konkretnego wydania, o którym brak bliższych informacji, uważam, że tego rodzaju potraktowanie tematu jest niezbędne i jeśli zostanie przepracowane przez fachowych historyków, socjologów, psychologów czy filozofów, może unieszkodliwić dużą część trującego potencjału tego tekstu, który, bez komentarzy, funkcjonując w sieciowym podziemiu trochę na zasadzie "dzieła kultowego" dużą część swojego powabu zawdzięcza syndromowi "owocu zakazanego", któremu dają się skusić umysły nie wyposażone w świadomość, czym w rzeczywistości był faszyzm. Mam nadzieję, że ta krytyczna edycja stanie się ważnym i pozytywnym wkładem w edukację i pozbawienie apologetów nazizmu oręża w postaci sugerowanych przez nich spisków, które rzekomo fałszują obraz wodza III Rzeszy. Myślę też, że tego rodzaju ponurych świadectw chorób cywilizacji nie powinno się zamiatać pod dywan, gdyż teksty tego rodzaju, jeśli nie zostaną "ujarzmione", nadal będą żyć swoim własnym, groźnym życiem. History understood is history conquered.Polecam ciekawą zapowiedź (ang.): www.telegr(*)-undermine-Hitlers-poison.htmlP.S. Metauwaga co do dyskusji - chciałbym uniknąć, na ile to możliwe, skupiania się na osobie AH, a wolałbym zająć się tematem szerszym i innego rodzaju - czy i jak publikować tego rodzaju bądź co bądź niebezpieczne teksty. A więc - bardziej o wolności słowa, o świadectwach historii i współczesności, niż o konkretnej historii autora książki, o której tu mowa. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..#136 3 na 3 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > Czy o wybitnej sopranistce, święcącej tryumfy na największych scenach operowych świata powiedzielibyśmy, że ma "charyzmę"? ...Ona ma inny talent. Charyzma polityka to nie tylko warunki zewnętrzne, ale umiejętność pozyskania zaufania. Dziś charyzmatyczni przywódcy też nie są potrzebni, zresztą po obróbce medialnej wyglądają niekiedy śmiesznie (przywołany Lepper). > Czy polityk obarczony przez naturę piskliwym, słabym głosem mógłby mieć "charyzmę",A co Ziobro nie ma?  Stalin akurat w ogóle nie miał charyzmy, być może miał ją Lenin, choć filmy z tamtego okresu są kiepskiej jakości. Charyzmę miał zapewne Mussolini, prawdopodobnie de Gaulle, jednak żaden w takim stopniu, jak AH. I można oczywiście twierdzić, że to jest do wyuczenia, ale jakoś nikt takiego sukcesu nie powtórzył, przynajmniej nie w Europie (Castro? Gandhi?). > Podobno ostatnie polskie wydanie liczyło 20 000 sztuk. Ładny nakład, ale grzywna dla wydawcy (10 000) jak przypuszczam zżarła dochód.Zadziałał efekt owocu zakazanego. Też bym tego nie nabyła, gdybym nie usłyszała rano w radio, że nakład ma być wycofany. I kupiłam w drodze do pracy, już spod lady, jeden z ostatnich egzemplarzy. A grzywna dość niska, przecież jeden egzemplarz kosztował chyba ok. 30 PLN (pożyczyłam, nie sprawdzę). |
#137 6 na 6 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > To znaczy, że kraje, które nie są w UE/NATO można najeżdżać czołgami i zabijać ich mieszkańców?No cóż, Stany od lat udowadniają, że tak (zresztą od jakiegoś czasu przy naszym współudziale). Nie podważam decyzji największej demokracji świata. > Specyficzne stosunki łączą nas z Rosją od setek lat, że przypomnę tylko zabory i komunizm.No i właśnie przypomniałeś mi, że to car rosyjski zniósł niewolnictwo w Kongresówce (a władcy Prus i Austro-Węgier w swoich zaborach), a powszechny dostęp do edukacji pojawił się dopiero w PRL - pod "radzieckim butem". To niezły obciach dla Polaków, że jakikolwiek postęp dokonywał się przy użyciu obcych wojsk - takie mieliśmy elity. Teraz UE stara się, już pokojowo, żebyśmy nadrobili 200 lat zacofania. I nadal jest opór ze strony "elit". > W jaki sposób prowokowali, napadali na przygraniczne wioski i miasta rosyjskie?Szykanując mniejszości. Nasze władze mają ukraińskich Polaków w d..., ale na wschodzie mieszka liczna mniejszość, która otrzymała wsparcie ze strony rodaków z zagranicy. Taki scenariusz był do przewidzenia. > Narody, które chcą samo stanowić o sobie czyj interes realizują? ...Bronisz równie żarliwie Palestyńczyków, czy Kurdów? A czyj niby władze Ukrainy realizują "interes"? Rozpętały wojnę domową, rzucają na własnych obywateli bomby kasetowe, a handlują nadal z Rosją, nawet broń im wysłali w ubiegłym roku, bo ... zakontraktowana.  > Rosyjskie czołgi mają stanowić ...JW. - amerykańskie samoloty stanowią niejednokrotnie. Jak się milczało przez tyle lat w tamtych sprawach, to teraz też trzeba zamknąć buzie na kłódkę. > Już kiedyś rosyjskie czołgi stanowiły o Polakach ...Z przerażeniem patrzę, jak polscy mężczyźni strasznie boją się tych rosyjskich czołgów, a na dźwięk nazwiska Putin prawie mdleją. Wy macie odwagę, tylko wtedy, kiedy można zbić słabszego (dziecko/żonę) albo rzucić się kupą na jednego. A już samo wyobrażenie sobie wojny, powoduje omdlenia. |
#138 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: kreska Hitlera | . Nasze forum skierowane jest do ludzi na pewnym - trochę wyższym niż przeciętność - poziomie intelektualnym i ja swoje wypowiedzi kieruję tylko do ludzi, którzy potrafią mnie zrozumieć. Kto mógł i chciał ten zrozumiał, a do ludzi zaślepionych wiarą w jedynosłusznośc swych racji i tak nic nie dotrze o czym już napisałem: Tak, tu jest zasadnicza różnica pomiędzy nami, ja uważam, że większość naszych czytelników, to samodzielnie myśląca inteligencja nie potrzebująca żadnych instrukcji, Pan zaś uważa, że sami nie potrafią myśleć i to Pan musi im powiedzieć.
> Zresztą jak widać nie ja jeden pańskie próby nieuczciwego z oponentami postępowania zauważyłemNie, zdecydowanie nie tylko Panu ewidentnie wykazałem głupotę w wypisywanych tu tekstach, a nawet muszę przyznać, że prymu w głupocie wywodów Pan tu nie dzierży - są i lepsi i gorsi od Pana. Bardziej i mniej zaślepieni swoją wiarą w jedynosłusznoość własnych racji oraz potrafiący znaleźć mniej lub więcej argumentów. > pozytywne oceny tej wypowiedzi jednoznacznie o tym świadczą.Szanowny Panie, uważający się za racjonalistę - uważa Pan, iż o Pańskiej racji świadczą pokazane tu Pańskie plusy? No cóż, każdy ma własne poczucie żenady i śmieszności. Moim zdaniem, plusy na tym poście są tylko świadectwem tego, że mam na naszym forum oprócz przyjaciół także i wrogów - na których, tak samo jak Pańskim przypadku, całkowicie sobie zasłużyłem. Tyle tylko, że robię to, będąc racjonalistą, całkowicie świadomie, gdyż choć przyjemnie otrzymywać plusy popierające własne wywody, to ja dalibóg nie dla plusów tu pisuję, tylko dla przeciwstawieniu się wierze wszelkiej i pokazania racjonalnych opcji dla wszelkich religii/ideologii i jak na razie jestem przez znakomitą tu większość - i to pomimo odejścia z naszego forum w ostatnim roku bardzo wielu znakomitości - zrozumianym. Nie, nie martwią mnie plusy stawiane przy głupich wypowiedziach, tak samo jak nie martwią mnie i głupie wypowiedzi. Natomiast martwi mnie znaczny ubytek tu racjonalistów i zwiększanie się dominacji głupoty - na którą powinno się reagować, nawet wtedy, gdy wywołuje się nienawiść głupców, a coraz mniej jest tu komu. "Nikt nas nie skompromituje bardziej niż uczynimy to sami"> Owszem. Ale jak już pisałem Pan w kompromitowaniu się najwidoczniej znajduje upodobanie i robi to z uporem godnym lepszej sprawy.Ależ, Wielce Szanowny Pan, wcale nie musi pisać, że dla Pana jestem całkowicie skompromitowanym, to oczywiste jest nawet dla tych mało inteligentnych. Jest tu wprost cała parafia ludzi mnie nienawidzących, podzielających z Panem ten pogląd. Już niejednemu tu dobrze zaszedłem za skórę, tyle tylko, że ja wcale tego nie żałuję i mam zamiar tak czynić dopóty racjonaliści będą stanowili tu większość, czyli dopóki będzie jeszcze komu rozumieć moje racje. Dlatego ocenę mojej kompromitacji pozostawiam ogółowi, a nie moim wrogom. ______________ PS. Żałuję, że - w mojej ocenie - nawet w 20% nie jest Pan tak dobry w merytorycznych polemikach, jak w osobistych pyskówkach. Wiara - choćby i najgłębsza - we własną rację to słabiutki argument, a to, że Pan się z moimi ideowymi przeciwnikami wymieni plusami, jeszcze wcale nie świadczy, iż macie słuszność. Przynajmniej nie na naszym forum. @@@ . |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > No cóż, Stany od lat udowadniają, że tak (zresztą od jakiegoś czasu przy naszym współudziale). Nie podważam decyzji największej demokracji świata.To błąd, każdej agresji, która jest uzasadniana wątpliwymi motywami należy się przeciwstawić. > powszechny dostęp do edukacji pojawił się dopiero w PRL - pod "radzieckim butem".Tak, Pamiętamy! jak radziecki but edukował naszych patriotów... > żebyśmy nadrobili 200 lat zacofania.146 lat niewoli od pierwszego rozbioru do odzyskania niepodległości plus 50 lat od 17 września 1939 do 1989 roku plus drobniejsze najazdy wschodnich nauczycieli to rzeczywiście 200, a nawet więcej lat zacofania..., ale jak nie wjadą po raz kolejny to nadrobimy..., obecnie cała nadzieja w Ukraińcach, że powstrzymają ten Świetlisty Marsz na Europę... > Szykanując mniejszości.W jaki sposób, tak jak Łukaszenka szykanuje mniejszość polską na Białorusi? > Bronisz równie żarliwie Palestyńczyków, czy Kurdów?Oczywiście! Każdy Naród ma prawo do samo stanowienia! > A czyj niby władze Ukrainy realizują "interes"?Nie Ukraińców? > Rozpętały wojnę domowąUkraina wysłała na Krym zielone ludziki i ukraińskie czołgi wjechały z Rosji na Ukrainę i strzelają do siebie? > JW. - amerykańskie samoloty stanowią niejednokrotnie. Jak się milczało przez tyle lat w tamtych sprawach, to teraz też trzeba zamknąć buzie na kłódkę.Rozumiem, mamy zamknąć buzie na kłódkę i spokojnie patrzeć jak silniejsze państwa zabijają ludzi w słabszych... > Z przerażeniem patrzę, jak polscy mężczyźni strasznie boją się tych rosyjskich czołgów, a na dźwięk nazwiska Putin prawie mdleją. Wy macie odwagę, tylko wtedy, kiedy można zbić słabszego (dziecko/żonę) albo rzucić się kupą na jednego. A już samo wyobrażenie sobie wojny, powoduje omdlenia.Rozumiem, Ty wojny się nie boisz i czekasz z utęsknieniem na rosyjskie czołgi i Putina. Спасибо, товарищ, у меня нет больше вопросов.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#140 6 na 6 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: kreska Hitlera | > Nasze forum skierowane jest do ludzi na pewnym - trochę wyższym niż przeciętność - poziomie intelektualnym i ja swoje wypowiedzi kieruję tylko do ludzi, którzy potrafią mnie zrozumieć.Jak widać ludzie na poziomie nie mają problemu z zauważeniem pańskich nieeleganckich zagrywek. Ale nie, to pewnie sami wrogowie, nienawiścią do Pana kierowani, bo że może Pan się chwytać nieładnych zagrywek to przecież niemożliwe. > Kto mógł i chciał ten zrozumiał, a do ludzi zaślepionych wiarą w jedynosłusznośc swych racji i tak nic nie dotrze o czym już napisałemOczywiście. Z powodu tegoż zaślepienia nic do Pana nie dociera. Zabawnym jest tylko zarzucanie go innym. > Nie, zdecydowanie nie tylko Panu ewidentnie wykazałem głupotę w wypisywanych tu tekstach,Ot ciekawe. Inni pańskie manipulacje zauważyli ale dziwnym jakimś sposobem Pan mi jakąś w tekstach głupotę wynalazł. A może zarzuty trafił zbyt blisko tarczy aby był Pan w stanie nań uczciwie odpowiedzieć? Lepiej próbować chachmęcić, popisać coś o wierze, rzucić banałami o kompromitowaniu się i zarzut odparty. > a nawet muszę przyznać, że prymu w głupocie wywodów Pan tu nie dzierży - są i lepsi i gorsi od Pana. Bardziej i mniej zaślepieni swoją wiarą> w jedynosłusznoość własnych racji oraz potrafiący znaleźć mniej lub więcej argumentów.W zaślepieniu to Pan jest w czołówce, nijak mi z Panem o palmę pierwszeństwa w tej kategorii walczyć. A i jeśli głupotę miałbym koronować to daleko od podium by się Pan nie znalazł. > Szanowny Panie, uważający się za racjonalistę - uważa Pan, iż o Pańskiej racji świadczą pokazane tu Pańskie plusy?W tej jednej kwestii? Jak najbardziej. > No cóż,> każdy ma własne poczucie żenady i śmieszności.Istotnie. Nasze są zdecydowanie odmienne. To, że swojej śmieszności Pan nie zauważa nijak mnie nie dziwi. > Moim zdaniem, plusy na tym poście są tylko świadectwem tego, że mam na naszym forum oprócz przyjaciół także i wrogów - na których, tak samo jak Pańskim przypadku, całkowicie sobie zasłużyłem.Jakoś mnie takie podejście nie dziwi. Moim zdaniem zaś są one ewidentnym świadectwem tego, iż nie ja jeden pańską zagrywkę za nieelegancką uznałem. > Nie, nie martwią mnie plusy stawiane przy głupich wypowiedziach, tak samo jak nie martwią mnie i głupie wypowiedzi. Natomiast martwi mnie znaczny ubytek tu racjonalistów i zwiększanie się dominacji głupoty - na którą powinno się reagować, nawet wtedy, gdy wywołuje się nienawiść głupców, a coraz mniej jest tu komu.Skoro głupie wypowiedzi tak Pana martwią to czyż nie powinien ich Pan ograniczyć? Mniej wiary w jedynosłuszność własnej racji to dobry początek. > Ależ, Wielce Szanowny Pan, wcale nie musi pisać, że dla Pana jestem całkowicie skompromitowanym, to oczywiste jest nawet dla tych mało inteligentnych.Pańskie kompromitowanie się to powiedziałbym generalnie jest oczywiste, choć z dziwnych jakichś względów całkowicie dla Pana niewidoczne. > Już niejednemu tu dobrze zaszedłem za skórę, tyle tylko, że ja wcale tego nie żałuję i mam zamiar tak czynić dopóty racjonaliści będą stanowili tu większość, czyli dopóki będzie jeszcze komu rozumieć moje racje.Zamiast o zajściu za skórę napisałby Pan raczej o rozdrażnieniu wywoływanym u innych przez pretendowanie do posiadania jedynie słusznej racji, oraz przez próby zarzucania oponentom wiary gdy Panu argumentów brak. Byłoby to bliższe prawdy. > Dlatego ocenę mojej kompromitacji pozostawiam ogółowi, a nie moim wrogom.Z pewnością z tym, że jakakolwiek negatywna ocena to sprawka wroga, więc własnej kompromitacji Pan do wiadomości nie przyjmie. > PS. Żałuję, że - w mojej ocenie - nawet w 20% nie jest Pan tak dobry w merytorycznych polemikach, jak w osobistych pyskówkach.Ja tam z kolei nie żałuje, że u Pana merytoryczność kuleje bo i dlaczego miałbym się czyimiś niedostatkami przejmować? > Wiara - choćby i najgłębsza - we własną rację to słabiutki argument...Doceniam samokrytykę. Trafna diagnoza to pierwszy krok w kierunku wyleczenia.
The only good is knowledge and the only evil is ignorance. |
#141 1 na 1 | Hodża (11172 punktów) | Odp: kreska Hitlera | Panowie, panowie. Proszę zakończyć tę dyskusję, przynajmniej w tym wątku, będę bowiem zmuszony do dalszego usuwania wypowiedzi.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#142 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: kreska Hitlera | . Panowie, panowie. Proszę zakończyć tę dyskusję.Zdecydowanie Pan ma tu rację, tyle że nazywajmy rzeczy po imieniu osobista agresywna pyskówka żadną dyskusją nie jest. Gorzej, że podobny poziom "rozmów" teraz zdominował nasze forum i już jest tu coraz mniejsza grupa, z którą poza pyskówki wyjść można, a nawet taka, która potrafi czytać ze zrozumieniem. Prawie sami najmądrzejsi już tu prym wiodą, a więc - choć bardzo szkoda i z trudnością mi to przychodzi, ciągle z wiarą w zmiany - czas zakończyć tę dyskusję.Pozdrawiam. @@@ . |
#143 7 na 7 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > To błąd, każdej agresji, która jest uzasadniana wątpliwymi motywami należy się przeciwstawić.To ewentualnie poczytam sobie jakieś stanowcze wpisy na ten temat. Bo nigdy się nie zetknęłam z taką krytyką. > Tak, Pamiętamy! jak radziecki but edukował naszych patriotów...Ale ta pamięć nie obejmuje już faktu, że w okres powojenny wchodziliśmy z 60%-owym analfabetyzmem? Że przed wojną w wielu regionach oraz dzielnicach robotniczych nie było w ogóle szkół, a połowa szkół elementarnych była ... jednoklasowa? > 146 lat niewoli od pierwszego rozbioru do odzyskania niepodległości ...Prawie 500 lat od Reformacji, która przebudowała struktury wielu państw europejskich i ponad 500 lat od czasu, gdy 70% populacji na naszych ziemiach zostało ... niewolnikami zdanymi na łaskę i niełaskę "jaśniepaństwa". To nie najeźdźcy doprowadzili ten kraj do ruiny, lecz jego elity, realizując swoją prywatę. Zaborcy znieśli poddaństwo, umożliwiając rozwój gospodarki. Nawet władca równie zacofanego kraju - Rosji okazał się łaskawszy dla chłopów (czy raczej sprytniejszy), niż ślachta, która przeboleć nie mogła, że jej odebrano niewolników. Ukraińcy byli w takiej samej sytuacji - ich elity się spolonizowały, skolonizowano cały kraj i upodlono naród. Teraz mają "powtórkę z rozrywki", nas uchroniła UE. > W jaki sposób, tak jak Łukaszenka szykanuje mniejszość polską na Białorusi?Sięgnij po wypowiedzi ks. Isakowicza-Zalewskiego - jednego z nielicznych tu znawców tematyki ukraińskiej. Nawet on musiał przyznać, że akurat na Białorusi sytuacja Polaków, choć odległa od ideału, jest znacznie lepsza, niż choćby na Litwie, nie mówiąc już o Ukrainie, gdzie zamykane są polskie szkoły. > ... Każdy Naród ma prawo do samo stanowienia!No to - jw., chętnie kiedyś poczytam. > Nie Ukraińców?A nie swój własny - oligarchiczny? Tak się tam obywatelom poprawiło? > Ukraina wysłała na Krym zielone ludziki i ukraińskie czołgi wjechały z Rosji na Ukrainę i strzelają do siebie?Na Krymie było referendum, a wojska rosyjskie stacjonowały już wcześniej - na mocy umowy z bodajże 1993r. Natomiast nikt mi nie wmówi, że separatyści strzelają sami do siebie i do swoich rodzin, a także zrzucają na siebie bomby kasetowe. Czy Poroszenko proponował jakieś rozmowy? Pierwszy wystąpił z ofertą Łukaszenko, a banderowcy dopiero, gdy zobaczyli, że nie dają rady. > Rozumiem, mamy zamknąć buzie na kłódkę i spokojnie patrzeć jak silniejsze państwa zabijają ludzi w słabszych...A do tej pory protestowałeś? Chociażby w sprawie wysłania polskich wojsk do Iraku? > Rozumiem, Ty wojny się nie boisz ...Po prostu nie przyłączam się do czyjejś paranoi. Tego typu obsesje zostawiam osobom, które boją się zmierzyć z rzeczywistymi problemami. A na rosyjskie czołgi to sam czekasz i chyba nie w smak, że oni się tak "spieszą pomału". |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > >Tak, Pamiętamy! jak radziecki but edukował naszych patriotów...> Ale ta pamięć nie obejmuje już faktu, że w okres powojenny wchodziliśmy z 60%-owym analfabetyzmem? Że przed wojną w wielu regionach oraz dzielnicach robotniczych nie było w ogóle szkół, a połowa szkół elementarnych była ... jednoklasowa?Co to ma wspólnego z zabijaniem Polaków przez sowieckiego okupanta? > To nie najeźdźcy doprowadzili ten kraj do ruinyOczywiście, czołgami się buduje, a nie niszczy... > Zaborcy znieśli poddaństwoWywożąc Polaków na sybir... > nas uchroniła UE.Nie bądź taka pewna, jak nie zatrzymamy ruskich czołgów na Ukrainie to wjadą do Polski, UE nie pomoże, jedyna nadzieja w NATO. > Sięgnij po wypowiedzi ks. Isakowicza-Zalewskiego - jednego z nielicznych tu znawców tematyki ukraińskiej. Nawet on musiał przyznać, że akurat na Białorusi sytuacja Polaków, choć odległa od ideału, jest znacznie lepsza, niż choćby na Litwie, nie mówiąc już o Ukrainie, gdzie zamykane są polskie szkoły.Ale to ruskie czołgi wjechały na Ukrainę, nie polskie. > >Nie Ukraińców?> A nie swój własny - oligarchiczny? Tak się tam obywatelom poprawiło?Dlatego Naród Ukraiński obalił prorosyjskiego prezydenta, bo kradł i reprezentował interesy Rosji, nie Ukrainy. > >Ukraina wysłała na Krym zielone ludziki i ukraińskie czołgi wjechały z Rosji na Ukrainę i strzelają do siebie?> Na Krymie było referendumPod lufami karabinów. > a wojska rosyjskie stacjonowały już wcześniej - na mocy umowy z bodajże 1993r.W wydzielonych bazach stacjonowały na Krymie, który był integralną częścią Ukrainy, a teraz jest okupowany przez Rosję. > Natomiast nikt mi nie wmówi, że separatyści strzelają sami do siebie i do swoich rodzin, a także zrzucają na siebie bomby kasetowe.Oczywiście, że nie. Prorosyjscy separatyści strzelają wraz z żołnierzami rosyjskimi do Ukraińców i spuszczają na nich bomby kasetowe, zabili już tysiące ludzi, cywilów i żołnierzy ukraińskich broniących swój kraj. > Czy Poroszenko proponował jakieś rozmowy?Z najeźdźcą się nie rozmawia, tylko walczy. > >Rozumiem, mamy zamknąć buzie na kłódkę i spokojnie patrzeć jak silniejsze państwa zabijają ludzi w słabszych...> A do tej pory protestowałeś? Chociażby w sprawie wysłania polskich wojsk do Iraku?Zawsze protestuję, gdy niczym nieuzasadniona przemoc ma miejsce. > >Rozumiem, Ty wojny się nie boisz ...> Po prostu nie przyłączam się do czyjejś paranoi. Tego typu obsesje zostawiam osobom, które boją się zmierzyć z rzeczywistymi problemami. A na rosyjskie czołgi to sam czekasz i chyba nie w smak, że oni się tak "spieszą pomału".To co piszesz to jest właśnie paranoja, odwracanie kota ogonem. Товарищ Спасибо, до свидания.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#145 1 na 1 | szarley (54913 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > Ale ta pamięć nie obejmuje już faktu, że w okres powojenny wchodziliśmy z 60%-owym analfabetyzmem?portalwied(*)076,,,,analfabetyzm,haslo.htmlCytat:W Polsce 1921 było 33,1% analfabetów, 1931 - 23,1%. 1960, na skutek kampanii zwalczania a., przeprowadzonej 1949-1951 oraz rozwoju szkolnictwa, wskaźnik analfabetyzmu spadł do poziomu 2,7%, a 1978 wynosił 1,2%. Źródło nie jest wiarogodne, ale rozrzut do Twoich danych spory.... |
#146 3 na 3 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > Co to ma wspólnego z zabijaniem Polaków przez sowieckiego okupanta?Tylko tyle, że u nas czyjaś okupacja niekoniecznie przynosiła samo zło. > Oczywiście, czołgami się buduje, a nie niszczy...Nie wiedziałam, że w XVIII w. już były czołgi. A co do tego wywożenia na sybir - ilu Polaków dotykały takie represje? Dotyczyły jednego zaboru, zazwyczaj szlachty a i to drobnej jej części. Przecież żyje jeszcze wielu, którzy szczycą się tytułami hrabiów, które to tytuły przodkowie otrzymali z rąk carów (zresztą w innych zaborach też otwarcie kolaborowali i też zostawali baronami, czy hrabiami). Przed zaborami takich tytułów nie było. > Nie bądź taka pewna, jak nie zatrzymamy ruskich czołgów na Ukrainie ...Sytuacji na Ukrainie winni są głównie tamtejsi oligarchowie, a jak już doprowadzili kraj do ruiny, to zaczęli szukać winnych. Jak i u nas - Żydzi, masoni, cykliści, a teraz gender. > Ale to ruskie czołgi wjechały na Ukrainę, nie polskie.Co chyba lepiej świadczy o Rosjanach - o swoich się upomnieli. Nasze elity wespół w zespół z banderowcami rechoczą nad daniem mięsnym "Rzeź wołyńska". > Dlatego Naród Ukraiński obalił prorosyjskiego prezydenta, bo kradł i reprezentował interesy Rosji, nie Ukrainy.Był takim samym oligarchą, jak jego poprzednicy i obecny prezydent. Ten też reprezentuje interes "Poroszenkowy", a nie ukraiński. > >Na Krymie było referendum> Pod lufami karabinów.A w Kosowie nawet tego nie zrobiono. > W wydzielonych bazach stacjonowały na Krymie, który był integralną częścią Ukrainy, a teraz jest okupowany przez Rosję.Wiesz, tam żyje ponoć ponad 60% Rosjan, trochę Białorusinów, sporo rosyjskojęzycznych Ukraińców - nie sądzę, aby czuli się "okupowani". Przecież Krym dostał się Ukrainie (ponoć za flaszkę wódki) dopiero w latach 50-tych, czy 60-tych. > Oczywiście, że nie. Prorosyjscy separatyści strzelają wraz z żołnierzami rosyjskimi do Ukraińców i spuszczają na nich bomby kasetowe, zabili już tysiące ludzi, cywilów i żołnierzy ukraińskich broniących swój kraj.Akurat tam, gdzie są separatyści, tam żyją ich rodziny i tam giną ludzie. Nie rżnij głupa, że sami strzelają do siebie i swoich rodzin. > Z najeźdźcą się nie rozmawia, tylko walczy.??? Przecież ci separatyści to obywatele Ukrainy ... Z nimi nie chciał rozmawiać, dopiero, jak włączyła się Rosja zaczął mięknąć. Czyli jednak z chamem trzeba z pozycji siły. > Zawsze protestuję, gdy niczym nieuzasadniona przemoc ma miejsce.Czyli czytałeś raport HR ze wschodniej Ukrainy i się oburzyłeś? > To co piszesz to jest właśnie paranoja, odwracanie kota ogonem.Zacznij myśleć, zamiast cytować media głównego nurtu. |
#147 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | . > Źródło nie jest wiarogodne, ale rozrzut do Twoich danych spory....Jak zawsze i jak wszędzie słyszy się w zależności od miejsca do którego ucho się przystawi: Można tu: wlaczpolsk(*)me=true&width=1000&height=100% a można i tu: www.tygodnikprzeglad.pl/byla-inna-polska/Zaś ocena i wybór informacji zależy od inteligencji i preferencji czytelnika. Co bardziej krytyczni poszukają dodatkowych źródeł informacji, a co bardziej zacietrzewieni uprą się przy swojej racji. www.racjonalista.pl/forum.php/s,617090#w617382Kuba Wojewódzki w ostatniej "Polityce" /4.3.2015/: "Oto lista najczęściej czytanych gazet w Polsce - od początku roku. Dziennik "Fakt", później "Tele Tydzień", a na trzecim miejscu miesięcznik "Twój Styl". Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że ponad 60 proc. Polaków nie czyta nic. Jak widać pozostali też".
Umiejętność czytania, czy nawet pisania na portalach społecznościowych wcale jeszcze świadczy o rozumieniu tekstu i istnieje dosyć szeroko tzw. "wtórny analfabetyzm", ale jak niektórzy uważają teraz jest bardzo dobrze, a przed wojną to było jeszcze lepiej. @@@ . |
#148 6 na 6 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > Źródło nie jest wiarogodne, ale rozrzut do Twoich danych spory....Źródło może i jest wiarygodne, ale nie uwzględniłeś zmian demograficznych w okresie wojny: 1/ dużą część polskiej inteligencji przed wojną stanowili Żydzi i wśród tej grupy etnicznej poziom scholaryzacji był najwyższy. Na przykład w moim rodzinnym mieście już od połowy XIX w. wszystkie dzieci żydowskie - obu płci były objęte nauczaniem podstawowym w szkole kilkuletniej. Dla porównania liczba szkół wiejskich wynosiła wówczas - O. Co się stało z większością polskich Żydów w czasie wojny oraz w pierwszych latach powojennych nie muszę przypominać. 2/ wysoki poziom scholaryzacji był również wśród Niemców (głównie luteranie), których część zmuszona została do opuszczenia naszego kraju. Na ich miejsce w dawnych Prusach Wschodnich przybyli osadnicy z Kresów, grupy Ukraińców, Łemków i Bojków, przesiedlanych w ramach akcji Wisła oraz biedota z Mazowsza. 3/ niszczenie polskiej inteligencji było jednym z elementów niszczenia polskiej kultury zarówno przez Niemców, jak i ZSRR. Kadra uniwersytecka już w pierwszych dniach wojny była zabijana, wywożona do obozów lub na Syberię. Niemcy wprowadzili zakaz działania uniwersytetów oraz szkół ponadpodstawowych, za wyjątkiem szkół zawodowych, gdzie zresztą nielegalnie przerabiano szerszy materiał, ale w razie wpadki szkoła była zamykana, a nauczyciele ... 4/ część inteligencji, która z różnych względów znalazła się w czasie wojny za granicą, nie wróciła, spora część po wojnie wyemigrowała. I ostatnia rzecz - dane sprzed wojny mogły oznaczać stopień scholaryzacji, w tym owe jednooddziałowe szkoły elementarne na wsiach, przy czym nie uwzględniały tzw. wtórnego analfabetyzmu wskutek braku kontaktu ze słowem pisanym. Doceniam, że w okresie międzywojennym podejmowano inicjatywy mające na celu edukację dzieci i młodzieży, ale wyglądało to różnie. Tam gdzie działało PSL powstawały szkoły na wsiach, ale np. w dzielnicy robotniczej w moim mieście aż do wojny nie udało się utworzyć szkoły elementarnej, a napływ ludności do miast na Mazowszu od drugiej połowy XIXw był bardzo duży. |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > >Ale to ruskie czołgi wjechały na Ukrainę, nie polskie.> Co chyba lepiej świadczy o RosjanachTak, świadectw jest bardzo dużo: www.google(*)4VNmtLc2xae_ZgpgM&ved=0CB8QsAQТоварищ Спасибо, до свидания.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#150 4 na 4 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: "Mein Kampf" w przyszłym roku w Niemczech | > Товарищ Спасибо, до свидания.I to takie niby celne (i dowcipne rzecz jasna) podsumowanie, jakobym była Rosjanką ... Rzeczywiście, na poziomie rzymskiego katolika. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|