 |
Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-04-2015 09:31 | Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Tylko proszę nie kasować wątku bo to dla mnie ważnebo zaraz zwariuję. Wolna wola to coś takiego że nie mogę pomyśleć o sprawach rzeczach których nie mam w pamięci nie przeżyłem i coś podobnego tak ? Czyli wolna wola to jakaś koszmarna bzdura,ale piszę ten tekst i z potrzeby i z wyboru Ja go piszę,zdecydowałem się to jeszcze raz poruszyć bo nie daje mi spokoju fakt tego że nie posiadam wolnej woli. W moim rozumieniu wolna wola to moje wybory decyzje których nie wykonuję pod przymusem to życie w taki sposób jak je sobie chcę przeżyć,to stosunek do innych taki jaki mi pasuje to cała rzeczywistość która mnie otacza ale postrzegana według "mojego widzimi się ".Codziennie robię to co muszę i to co chcę w czasie wolnym od przymusu pracy czy obowiazków. To nazywam wolną wolą i teraz gdy stwierdzę że nie mam wolnej woli to można zwariować. Czy mózg za mnie podejmuje decyzje? Czy Ja Marco istnieję ? Czy Ja chcę to wam opisać ?
Czy tylko mi się wydaje że Ja to wszystko piszę bo nie ma mnie nie jestem świadomy tego co chcę wam napisać i w ogóle to nie Ja dokonałem wyboru aby to napisać . Tak rozumiem to co czytam na racjonaliście odnośnie wolnej woli jak parę zdań powyżej . To jakiś kolosalny absurd.
Pomóżcie. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#16 2 na 2 | sztejkat (4743 punktów) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Może potraktuj mózg jak komputer a świadomość (a za tym wolę) jako oprogramowanie? Uszkodzenie sprzętu zmienia świadomość. To prawda, że osoby z uszkodzonym mózgiem zmieniają się czasem w takim stopniu, że stają się kimś zupełnie obcym.
Tomasz Sztejka |
#17 2 na 2 | sztejkat (4743 punktów) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | >(...) >Czy Ja Marco istnieję ? >(...)
W zasadzie, z mojego punktu widzenia - nie. Ale całkiem miły z ciebie talk-bot.
Pozdrawiam,
Tomasz Sztejka |
Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Cytat:>>Jednak wolność i wolność wyboru dalej jest faktem,mogłem tego nie napisać ale chciałem. >Dla zewnętrznego obserwatora, który dysponowałby narzędziem pomiarowym. Mogło by się okazać, że ta nasza wolność jest czystą iluzją. Jest raczej sumą naszych przeżyć/doświadczeń. Przyznam , że jest to dosyć skomplikowany problem.
Nie jest kiedy zrozumiesz że mózg obserwuje i komentuje swoje stany,ty obserwujesz ,ty jesteś obserwatorem gdyby nie było tego obserwatora nie było by ciebie. Jedynie ludzki mózg ma taką zdolność.Niektórzy nazywają to sprzężeniem zwrotnym czyli zapętleniem,ale to istnieje bo w przeciwnym wypadku był byś robotem automatem progtramem a tak nie jest. Najlepiej to zaobserwować u dziecka od narodzin do np 3 lat. Nie ma nic ,nagle wyłania się ktoś,to dzieje się w takim tempie że rozum wysiada,mówi ja nie wiem nie nadążam, dziecko w pewnym momencie ok 11 mcy obserwuje siebie i świat ,poprawia błędy,uczy się z kreski namalować koło którego nigdy nie namalował i patrząc na koło rysuje je. To bardzo skomplikowane by od ta tłumaczyć sobie jak to działa.Nauka na razie wie baaardzo mało a wnioski i tezy takie mocne jakby już wiedzieli i znalo tak skomplikowaną istotę. Skoro wiedzą czemu nie ma sztucznego umysłu? |
| farmer (22440 punktów) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli |
> >Uważasz że ta pogoda za oknem nie ma wpływu na nastrój?[/cytat]> Nastrój nie wybiera.Wiem co to depresja i wiem jak z niej się wychodz.Nastrój może jedynie towarzyszyć ,ale jak jesteś silny to masz gdzieś nastrój ,robisz co chcesz.Ale to jest zaledwie jeden parametr informacja. Ty jesteś na końcu tego łańcucha i swobodnie nazywasz to wolną wolą. Ale praktycznie nie masz szans na bycie na początku. Bądź silny zawsze. W takim razie. > Twoje rozumowanie to usprawiedliwianie słabości.Wcale nie musisz leżeć w łóżku,wystarczy że nastawisz się pozytywnie i będziesz działał.> Wpływ pogody nie ma wpływu u silnej osobowości na decyzje.J.w. > Żołnierz idzie do ataku czując paraliżujący lęk. czując paraliżujący lękJesteś bombardowany informacjami. Nie wydestylujesz się od nich. |
Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Cytat: >biologiczno/chemicznych. Ale np. osoby po okaleczeniu/uszkodzeniu(lobotomia) mózgu zachowują się jak przewidywalne automaty.
Chorzy na paranoidalną też tak się zachowują,ktoś sobie tak to nazwał ale nie ma to związku z automatem. Coś nie działa,przerwana pętla obserwacji zachowania,wydaje się że tak to jest mózg przestał obserwować siebie. |
Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Cytat:>>>Uważasz że ta pogoda za oknem nie ma wpływu na nastrój? > >Nastrój nie wybiera.Wiem co to depresja i wiem jak z niej się wychodz.Nastrój może jedynie towarzyszyć ,ale jak jesteś silny to masz gdzieś nastrój ,robisz co chcesz.> Ale to jest zaledwie jeden parametr informacja. Ty jesteś na końcu tego łańcucha i swobodnie nazywasz to wolną wolą. Ale praktycznie nie masz szans na bycie na początku.> Bądź silny zawsze. W takim razie.> >Twoje rozumowanie to usprawiedliwianie słabości.Wcale nie musisz leżeć w łóżku,wystarczy że nastawisz się pozytywnie i będziesz działał.> >Wpływ pogody nie ma wpływu u silnej osobowości na decyzje.> J.w.> >Żołnierz idzie do ataku czując paraliżujący lęk.> czując paraliżujący lęk> Jesteś bombardowany informacjami. Nie wydestylujesz się od nich.> [/cytat]Ja nie stwierdzam że coś dzieje się bez przyczyny,jednak zbyt to wszystko redukujesz.To są ograniczenia wpływu na decyzję a nie decyzję samą w sobie. Nie pójdziesz do pracy bo chce ci się spać czy masz przez pogodę zły nastrój. To nie jest żaden dowód na to że ma to jakiś wpływ na decyzje. Ma wpływ na nastrój ale nie na tzw. silną wolę czyli wolną wolę postępowania wbrew sobie wbrew temu co mi się chce czyli leżeniu w łóżku. |
Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Cytat:>Może potraktuj mózg jak komputer a świadomość (a za tym wolę) jako oprogramowanie? Uszkodzenie sprzętu zmienia świadomość. To prawda, że osoby z uszkodzonym mózgiem zmieniają się czasem w takim stopniu, że stają się kimś zupełnie obcym. > Tomasz Sztejka
to fakt! ale te osoby nawet zmienione dalej decydują o swoim życiu o ile nie uszkodziły się neurony za to odpowiedzialne. Uważam że tymi neuronami są neurony lustrzane. |
Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Cytat:>Może potraktuj mózg jak komputer a świadomość (a za tym wolę) jako oprogramowanie? To bardzo duży błąd ponieważ mózg nie jest komputerem a umysł programem,nie należy stosować takich pojęć bo to absurd. Może zakończmy tą dyskusję tak. Na dzień dzisiejszy pewne jest że "my=aktywny mózg",reszta to spekulacje. |
#24 3 na 3 | oportunista (1711 punktów) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Po prostu się tematem nie spinaj. Bo jest tak, wolną wolę posiadasz ale w wyznaczonych granicach. Zobrazuje to Tobie w nieco prymitywny sposób. Widzisz możesz pójść po fajki czy piwo, albo co tam sobie chcesz, do Biedronki albo do Lidla, ale za cholerę nie możesz jako pies obsikać przydrożnego drzewa. Pewne rzeczy zostały nam w procesie ewolucji zakodowane i nic z tym zrobić nie możemy. Jest jednak jakiś skrawek przestrzeni w jakiej możemy dokonywać wyboru, korzystając z naszej wolnej, niczym nie przymuszonej woli. Nie mieszaj sobie tego skrawka z interpretacją religijną owej woli. Ta oparta jest na założeniu, że ją posiadasz ale dla własnego dobra z niej nie korzystasz. Po prostu sam jesteś za głupi i powinieneś słuchać rad mądrzejszych. Kto jest w tym układzie mądrzejszy to wiadomo. Nad zagospodarowaniem tej jakże wąskiej przestrzeni naszej wolnej woli pracują nie tylko przedstawiciele religii, jest to przestrzeń atrakcyjna dla wszystkich chcących w nas widzieć narzędzie do realizacji swoich celów. Mamy więc speców od tego abyś lepiej poszedł do Biedronki niż do Lidla itp. Jak się nad tym lepiej zastanowić, to o wiele wygodniej ową wolę złożyć w cudze ręce, bo gdy sami nią rozporządzamy, to wynikają z tego tylko problemy, no i oczywiście nie ma na kogo zwalić winy za nietrafione wybory, a tego większość z nas nie jest w stanie udźwignąć.
|
| błazen (30 punktów) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | > Nie jest kiedy zrozumiesz że mózg obserwuje i komentuje swoje stany,ty obserwujesz ,ty jesteś obserwatorem gdyby nie było tego obserwatora nie było by ciebie.W twojej głowie pojawił się nadprogram(drugie ja) ? Przyznam , że sam doświadczałem takich przeżyć. Zejście do źródła(bios)... Ale związane to było, z jakimś rodzajem pobudzenia.( Czujesz się jak "bóg" który włada... nawet siłami natury  Na szczęście ustąpiło samoistnie.  > Jedynie ludzki mózg ma taką zdolność.Niektórzy nazywają to sprzężeniem zwrotnym czyli zapętleniem,ale to istnieje bo w przeciwnym wypadku był byś robotem automatem progtramem a tak nie jest.Zgoda. Ale co z tego ? > Najlepiej to zaobserwować u dziecka od narodzin do np 3 lat.> Nie ma nic ,nagle wyłania się ktoś,to dzieje się w takim tempie że rozum wysiada,mówi ja nie wiem nie nadążam, dziecko w pewnym momencie ok 11 mcy obserwuje siebie i świat ,poprawia błędy,uczy się z kreski namalować koło którego nigdy nie namalował i patrząc na koło rysuje je.> To bardzo skomplikowane by od ta tłumaczyć sobie jak to działa.Nauka na razie wie baaardzo mało a wnioski i tezy takie mocne jakby już wiedzieli i znalo tak skomplikowaną istotę.Nie jestem pewien... dziecko raczej odtwarza sobie obrazki(zabawek),twarzy osób bliskich etc. > Skoro wiedzą czemu nie ma sztucznego umysłu?Nie ma na razie tak tęgich głów, by zagadkę procesów (biologiczno/chemiczno/elektrycznych) zabrać w kupę. |
| farmer (22440 punktów) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli |
> [/cytat]Ja nie stwierdzam że coś dzieje się bez przyczyny,jednak zbyt to wszystko redukujesz.To są ograniczenia wpływu na decyzję a nie decyzję samą w sobie.> Nie pójdziesz do pracy bo chce ci się spać czy masz przez pogodę zły nastrój.> To nie jest żaden dowód na to że ma to jakiś wpływ na decyzje.> Ma wpływ na nastrój ale nie na tzw. silną wolę czyli wolną wolę postępowania wbrew sobie wbrew temu co mi się chce czyli leżeniu w łóżku.No ale Ty patrzysz globalnie. A tu nie ma globalnie. |
Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Cytat: >Nie jestem pewien... dziecko raczej odtwarza sobie obrazki(zabawek),twarzy osób bliskich etc.
Redukcja,dalej myślisz jak robot. Wytłumaczenie proste zjawiska które przerasta możliwości zrozumienia. Nie nie jest tak jak myślisz chociaż dzieci często porównują np To jest tego nie ma itp.To dalej nic nie tłumaczy skąd wiedzą że coś jest lub nie ma ,nikt ich tego przecież nie uczył |
Marco Rolle (419 punktów) (zablokowany) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | Cytat:>Po prostu się tematem nie spinaj. Bo jest tak, wolną wolę posiadasz ale w wyznaczonych granicach. Zobrazuje to Tobie w nieco prymitywny sposób. Widzisz możesz pójść po fajki czy piwo, albo co tam sobie chcesz, do Biedronki albo do Lidla, ale za cholerę nie możesz jako pies obsikać przydrożnego drzewa. Pewne rzeczy zostały nam w procesie ewolucji zakodowane i nic z tym zrobić nie możemy. Jest jednak jakiś skrawek przestrzeni w jakiej możemy dokonywać wyboru, korzystając z naszej wolnej, niczym nie przymuszonej woli. Nie mieszaj sobie tego skrawka z interpretacją religijną owej woli. Ta oparta jest na założeniu, że ją posiadasz ale dla własnego dobra z niej nie korzystasz. Po prostu sam jesteś za głupi i powinieneś słuchać rad mądrzejszych. Kto jest w tym układzie mądrzejszy to wiadomo. Nad zagospodarowaniem tej jakże wąskiej przestrzeni naszej wolnej woli pracują nie tylko przedstawiciele religii, jest to przestrzeń atrakcyjna dla wszystkich chcących w nas widzieć narzędzie do realizacji swoich celów. Mamy więc speców od tego abyś lepiej poszedł do Biedronki niż do Lidla itp. Jak się nad tym lepiej zastanowić, to o wiele wygodniej ową wolę złożyć w cudze ręce, bo gdy sami nią rozporządzamy, to wynikają z tego tylko problemy, no i oczywiście nie ma na kogo zwalić winy za nietrafione wybory, a tego większość z nas nie jest w stanie udźwignąć. > Mam identyczne zdanie. |
| błazen (30 punktów) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli |
> Redukcja,dalej myślisz jak robot.Może myślę w prosty sposób... zgoda. > Wytłumaczenie proste zjawiska które przerasta możliwości zrozumienia.> Nie nie jest tak jak myślisz chociaż dzieci często porównują np To jest tego nie ma itp.To dalej nic nie tłumaczy skąd wiedzą że coś jest lub nie ma ,nikt ich tego przecież nie uczyłAntylopy na sawannie , też nikt nie uczy szybko wstać... etc. Pewne mechanizmy zostały nam(zakodowane) w procesie ewolucji. |
| błazen (30 punktów) | Odp: Weźcie mi coś wyjaśnijcie odnośnie tej wolnej woli | > Cytat:>Po prostu się tematem nie spinaj. Bo jest tak, wolną wolę posiadasz ale w wyznaczonych granicach. Zobrazuje to Tobie w nieco prymitywny sposób. Widzisz możesz pójść po fajki czy piwo, albo co tam sobie chcesz, do Biedronki albo do Lidla, ale za cholerę nie możesz jako pies obsikać przydrożnego drzewa. Pewne rzeczy zostały nam w procesie ewolucji zakodowane i nic z tym zrobić nie możemy. Jest jednak jakiś skrawek przestrzeni w jakiej możemy dokonywać wyboru, korzystając z naszej wolnej, niczym nie przymuszonej woli. Nie mieszaj sobie tego skrawka z interpretacją religijną owej woli. Ta oparta jest na założeniu, że ją posiadasz ale dla własnego dobra z niej nie korzystasz. Po prostu sam jesteś za głupi i powinieneś słuchać rad mądrzejszych. Kto jest w tym układzie mądrzejszy to wiadomo. Nad zagospodarowaniem tej jakże wąskiej przestrzeni naszej wolnej woli pracują nie tylko przedstawiciele religii, jest to przestrzeń atrakcyjna dla wszystkich chcących w nas widzieć narzędzie do realizacji swoich celów. Mamy więc speców od tego abyś lepiej poszedł do Biedronki niż do Lidla itp. Jak się nad tym lepiej zastanowić, to o wiele wygodniej ową wolę złożyć w cudze ręce, bo gdy sami nią rozporządzamy, to wynikają z tego tylko problemy, no i oczywiście nie ma na kogo zwalić winy za nietrafione wybory, a tego większość z nas nie jest w stanie udźwignąć. > >> Mam identyczne zdanie.Zgoda. A ten cały proces wynika ze złożoności oddziaływań (fizyki.... itd.) Na razie nie ma osób, które by to opisały(zrozumiały) i przekazały w prosty sposób reszcie  Koniec. |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|