 |
Cytatów czar - XIV. Czyli o Żydówkach jodłujących Sowietom Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-02-2017 11:14 | Arminius (25555 punktów) | Cytatów czar - XIV. Czyli o Żydówkach jodłujących Sowietom | Przemyśl w latach II wojny znalazł się w dosyć szczególnej sytuacji. Otóż w 1939 r. został zajęty przez wojska niemieckie - po czem, z końcem września, zgodnie z postanowieniami Paktu Ribbentrop - Mołotow, jego większa częsć - starówka, zostala przekazana Sowietom, pozostała cześć, Zasanie ostało sie na terenie okupacji niemieckiej. Granica biegła na Sanie przepoławiającym miasto. Zachowały się relacje świadków z owych krytycznych dni, kiedy to Przemyśl przekazywany był przez Niemców wkraczającym oddziałom Armii Czerwonej oraz sowieckiej administracji. Na szczególną uwagę zasługują ich obserwacje dot. zachowania się ludności żydowskiej i jej stosunku do sowieckiego okupanta. Stanowią one cenny wkład w bazę materiałów źródłowych na temat oraz są - co szczególnie intrygujace - dobitnym potwierdzeniem tez zawartych w osławionym "Raporcie Karskiego". ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,645088). W raporcie owym Karski pisze - między innymi tak: "Istotnie, w większości miast bolszewików witali żydzi bukietami czerwonych róż, przemówieniami, uległymi oświadczeniami itd., itd......." W relacji świadków jak niżej nawet ów florystyczny wątek się pojawia w postaci opisów fenetycznych Żydówek wchodzacych do ogródków Polaków i rwących kwiaty - o których napisał Karski jak wyżej. Fakt to wielce korespondujący z tezą Karskiego jak również wielce wymowny w swej jednoznacznej symbolice. Innym intrygującym wątkiem jest "wyśpiewywanie jodlerów", czym parały się rozentuzjazmowane Żydówki pod budynkami zajętymi przez władze sowieckie. Oto wspomnienia kronikarza klasztoru OO. Reformatów w Przemyślu, Rafał Woźniaka: "28 września - czwartek. W tym dniu, a był to czwartek, już wczesnym rankiem zaczęli się gromadzić ludzie na placu przed naszym kościołem. O g. 6-tej rano zobaczyłem, jak dekorowano domy flagami koloru czerwonego. Na ulicy Franciszkańskiej na poprzek drogi zawieszono transparenty. Pierwszy z napisem ruskim: "Chaj żywe czerwona armia". Drugi napis był polski: "Niech żyje Związek Radziecki". Trzeci żydowski: "Sal lejben die rothe Bund". [...] po prymarii usłyszałem zgrzyt autobusów, potem krzyki "wiwat", później jakieś śpiewy. Nuciły Żydóweczki. [...] wyszedłem przed kościół (OO. Reformatów na Placu Na Bramie) i zobaczyłem jak niemiecka kawaleria opuszczała Przemyśl ulicą Jagiellońską i równocześnie zobaczyłem dwa samochody z wojskiem rosyjskim. [...] Żołnierze rosyjscy z bagnetami na karabinach jechali z ulicy Jagiellońskiej na ulicę Słowackiego, na powitanie kiwali rękami. W ten sposób został Przemyśl zajęty przez wojska rosyjskie". A to opinia Jana Smołki: "Na ulicy stała grupa Żydówek, które domagały się by je wpuścił do ogródka. Leśniak nie wiedząc o co chodzi, otworzył bramkę, przez którą wpadły Żydówki i zaczęły wyrywać kwiaty, niszcząc krzewy i klomby. Na uwagę p. Anieli Leśniakowej, która tymczasem nadeszła , żeby nie niszczyły krzewów, odpowiedziały, że nie mają czasu się bawić, ponieważ idą witać krasną armię". [...] Wieczorem, gdy się już ściemniało, wyszedłem na miasto i skierowałem się w stronę Placu na Bramie. Panował tam nieopisany zgiełk i ścisk, jakiego Przemyśl chyba nie przeżywał. Masy żydostwa przewalały się na wszystkie strony i nie można było się przez te tłumy przecisnąć. A wszystko to było rozradowane, butne i aroganckie. [...] wystawy sklepowe oświetlone i udekorowane portretami, nawiasem mówiąc marnymi, Lenina, Stalina, Mołotowa, Woroszyłowa i innych dygnitarzy bolszewickich. W następne dni widziało się ten sam obraz. Żydzi się cieszyli. Po sklepach wykrzykiwali pod adresem polskiej publiczności nieparlamentarne wyrazy na Polskę, nawet młode Żydóweczki dawały upust swojej radości. Ach nie masz pojęcia jak ja się cieszę, że Sowiety przyszli - mówiła jedna Żydóweczka do drugiej na ulicy Franciszkańskiej. Inne znowu wieczorem codziennie przychodziły przed gmach Kasy Skarbowej i wyśpiewywały bolszewikom jodlery". Kolaboracja Żydów z Sowietami nie kończyla się na wręczaniu im kwiatów i jodłowaniu. Znający doskonale miejscowe stosunki okazali się być bardzo cennymi współpracownikami Sowietów w dziele trzebienia polskiego i ukraińskiego elementu narodowego. Spośród setek tysięcy tych, którzy zostali zlikwidowani przez NKWD lub pojechali na Sybir, bardzo wysoki odsetek stanowili tacy, których aresztowano na podstawie info posiadanego przez sowiecki aparat represji - dzięki kolaborantom jak wyżej. Później latem 1941 roku - po ataku Niemców na Sowiety - nastąpił odwet, często ślepy, jak to odwet - czyli mamy casus Jedwabne razy kilkadziesiąt, kilkaset - o czym także w postaci ostrzeżenia o potencjalnym odwecie, jest w raporcie jak wyżej. Jednakże zawsze należy mieć na względzie kolejność zdarzeń - kolejność ogniw w naprzemiennym łańcuchu owych konfliktów i konfrontacji. O. Rafał Woźniak - "Przemyśl w latach II wojny światowej w relacji kronikarza klasztoru Franciszkanów-Reformatów" Południowo-Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu 1998r. Jan Smołka - "Przemyśl pod sowiecką okupacją. Wspomnienia z lat 1939 - 1941" TPN w Przemyślu 1999r. wojnawp.republika.pl/sowieci/ss1.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Eliath (1441 punktów) | No i ?
Niestety racjonalista nie ceni tradycji Lakonii i nie zezwala mi na opublikowanie tylko powyższego pytania.
Rzeczywistość jest kłamstwem
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | Lakonia czy bawarski barok? | "No i ?
Niestety racjonalista nie ceni tradycji Lakonii i nie zezwala mi na opublikowanie tylko powyższego pytania."
Jak to nie? Przecież widzę Pana pytanie i niniejszym piszę ten post.
Jeżeli pana pytanie oznacza: "co wynika z treści zawartych w wątku mojego autorstwa" - już odpowiadam. Wynika z niego, ( i z wielu innych które już zamieściłem - należy je odczytywnać jako rodzaj zbioru), iż antyżydowskie wystąpienia i postawy Polaków w czasie II wojny światowej były stymulowane wyjątkowo paskudną postawą wielu Żydów na terenach okupacji sowieckiej w latach 1939 - 1941. Odpowiedź jak wyżej jest w tradycji Lakonii. Jeżlei chciałby Pan poszerzyć sobie wiedzę na temat w formule bawarskiego baroku - polecam lekturę moich "żydowskich wątków".
|
|
|  | 4 na 4 | Eliath (1441 punktów) | Odp: Lakonia czy bawarski barok? | > Jak to nie? Przecież widzę Pana pytanie i niniejszym piszę ten post.Sparafrazuję w imię klarowności: Niestety racjonalista nie ceni tradycji Lakonii i nie zezwala mi na opublikowanie tylko powyższego pytania. Dodatkowo pytanko + komentarz bardziej do Attyki pasują  > iż antyżydowskie wystąpienia i postawy Polaków w czasie II wojny światowej były stymulowane wyjątkowo paskudną postawą wielu Żydów na terenach okupacji sowieckiej w latach 1939 - 1941.Aha... paskudną to istotnie postawa! Radość, czy tam nadzieja, że nie jest się już pod panowaniem reżimu który chce cię zamordować - toż to doprawdy odrażające. Zapewne antyżydowskie wystąpienia i postawy Polaków przed II ww były stymulowane antycypacją owej postawy? > Odpowiedź jak wyżej jest w tradycji Lakonii.Zapewne też prawdziwa!
Rzeczywistość jest kłamstwem
|
|
| |  | | Arminius (25555 punktów) | wyjątkowo odrażające |
"Aha... paskudną to istotnie postawa! Radość, czy tam nadzieja, że nie jest się już pod panowaniem reżimu który chce cię zamordować - toż to doprawdy odrażające."
Wyjątkowo odrażające. Szczególnie te postawy i czyny wymierzone w osoby narodowości polskiej. Specyficznie bardzo radowali się z tego, że nie trafili pod reżim o którym Pan mówi.
"Zapewne antyżydowskie wystąpienia i postawy Polaków przed II ww były stymulowane antycypacją owej postawy?"
Były stymulowane antypolskimi wystąpieniami i postawami Żydów przed II wojna światową. A kolaboracja Żydów z Sowietami, o której mowa w wątku, była logiczną kontynuacją/dopełnieniem tychże postaw i wystąpień.
|
|
3 na 3 | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: Cytatów czar - XIV. Czyli o Żydówkach jodłujących Sowietom | Pokazuje Pan niewielki historycznie fragment tego długiego łańcucha faktów. Z pewnością zainspirowała Pana jako historyka idea poszukania istotnych przyczyn antysemityzmu i antypolskości w Polsce ? To naprawdę ciekawe zadanie. Z jednej strony wyjaśnienie podaje GW: "Pogromy ludności żydowskiej miały miejsce w Polsce od średniowiecza do lat czterdziestych XX wieku. Ich przyczyną był antysemityzm o podłożu religijnym (postrzeganie Żydów jako innowierców, "zabójców Chrystusa", oskarżenia o mord rytualny), ekonomicznym (poczucie zagrożenia ze strony Żydów jako rzekomej konkurencji) lub ideologicznym (propaganda antysemicka). Pogromy stanowiły reakcję na poczucie społecznego zagrożenia, stąd ich częstotliwość wzrastała podczas wojen, klęsk żywiołowych czy epidemii." wiadomosci(*)28,Pogromy_Zydow_w_Polsce.htmlŚrednio zależy mi na propagowaniu treści GW, ale ten link wyświetlił się jako pierwszy w Googlach gdy szukałem odpowiedzi na pytania odnośnie genezy wzajemnej nienawiści. Ale czy to cała prawda ? Jak Pan sądzi ?
|
|
 | | Arminius (25555 punktów) | ćwierćprawda i przyszła polemika z nią | "Pokazuje Pan niewielki historycznie fragment tego długiego łańcucha faktów"
Jak Pan prześledzi wszystkie moje wątki żydowskie - zrobi się z tego wcale długi łańcuch.
"To naprawdę ciekawe zadanie. Z jednej strony wyjaśnienie podaje GW:"
Wyjaśnienie podane przez GW jest klasycznym przykładem politiczno - poprawnej manipulacji. Proszę pocztać wątki jak wyżej - one są de facto polemiką z poglądem wyrażonym przez GW
"Ale czy to cała prawda ? Jak Pan sądzi ?"
To ćwierćprawda - a takowa prawda to stuprocentowe kłamstwo. Dobrze się stało, iż Pan zacytował za GW. Jeden z moich kolejnych "żydowskich" wątków będzie de facto kolejną polemiką z poglądem wyrażonym w tej gazecie - bo będzie podawał bardzo istone źródło antyjudaizmu/antysemityzmu w Polsce( i w innych krajach) z powołaniem się na badaczy żydowskich. W zasadzie cytat ów mógłby służyć jako sui generis motto całego wątku. w każdym razie proszę uważnie śledzić moje najbliższe wątki.
Na marginesie. Jakby Panu Żydówki rozdeptały ogródek z pięknymi kwiatami rwąc je dla mołojców sowieckich - to trochę żachnąłby się Pan, nieprawdaż? A gdyby potem pański wujek pojechał pod Workutę żeby tam się przyuczyć do profesji liesoroba - za przyczyna donosu jakiegoś Żyda, któremu pańskie kwiatki się nie spodobały - to przypuszczam, iż żachnąłby się Pan trochę bardziej, Czyż tak?
|
|
|  | 3 na 3 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: ćwierćprawda i przyszła polemika z nią |
> Na marginesie. Jakby Panu Żydówki rozdeptały ogródek z pięknymi kwiatami rwąc je dla mołojców sowieckich - to trochę żachnąłby się Pan, nieprawdaż? A gdyby potem pański wujek pojechał pod Workutę żeby tam się przyuczyć do profesji liesoroba - za przyczyna donosu jakiegoś Żyda, któremu pańskie kwiatki się nie spodobały - to przypuszczam, iż żachnąłby się Pan trochę bardziej, Czyż tak?Ktoś o takich doświadczeniach z dużym prawdopodobieństwem stałby się szczerym antysemitą. I przy najbliższej okazji rozdeptałby ogródek jakiemuś Żydowi - niekoniecznie temu, który rozdeptał jego, ten zapewne jest poza zasięgiem, ale przecież Żyd to Żyd. Wszyscy są tacy sami. Ten zaś w efekcie naturalnie stanie się anty-Polakiem i na cały świat będzie jęczał, że Polacy rozdeptują Żydom ogródki. Co, rzecz jasna, inny Polak, który nigdy nie rozdeptywał, uzna za podłe oszczerstwo i... tak dalej. Przecież to zawsze tak działa. Tak działało od średniowiecza. Kiedy doznamy zła od członka własnego plemienia, to myślimy "ten Kowalski to **** **uj". Ale gdy nas, nomen omen, oszwabi nie Kowalski, ale Schmidt, to myślimy "ci Niemcy to **** **uje". Swojego, nawet wroga, traktujemy jak osobę, obcego - tylko jako część jego populacji. To naturalne, ale nie wszystko, co naturalne jest godne polecenia. Żydzi w większości oczywiście czynili (i czynią) tak samo, ale co to za usprawiedliwienie. KAŻDY, kto ocenia człowieka na podstawie przynależności, jest prymitywnym dzikusem, choćby zjadł tuzin doktorów. www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
|
|
| |  | | Arminius (25555 punktów) | zainfekowany bakcylem Arminiusa? | "Ktoś o takich doświadczeniach z dużym prawdopodobieństwem stałby się szczerym antysemitą. I przy najbliższej okazji rozdeptałby ogródek jakiemuś Żydowi - niekoniecznie temu, który rozdeptał jego, ten zapewne jest poza zasięgiem, ale przecież Żyd to Żyd. Wszyscy są tacy sami."
Niestety tak. Ale z tego wniosek jest taki, iż asumptem do antyjudaizmu/antysemityzmu u tego kogoś ( uczulam na nadużywanie pojęcia "antysemitym" - nie trzeba być rasistą, żeby mieć krytyczny stosunek do Żydów) nie byłby fakt śmierci Jezusa z rąk Żydów, tylko osobista krzywda jaką doznał z aprzyczyną przedstawicielek nacji żydowskiej. A to już jest teza trudna do przyjęci aprzez nawiedzonych filosemitów.
"Ten zaś w efekcie naturalnie stanie się anty-Polakiem i na cały świat będzie jęczał, że Polacy rozdeptują Żydom ogródki. Co, rzecz jasna, inny Polak, który nigdy nie rozdeptywał, uzna za podłe oszczerstwo i... tak dalej. Przecież to zawsze tak działa."
No właśnie. Żydzi w takich cyklach jak te tworzone przez Pana, tracą status uprzywilejowanej ofiary. Niech Pan uważa, bo judeofile zaraz przytroczą Panu etykietę "zainfekowanego bakcylem Arminiusa".
"Żydzi w większości oczywiście czynili (i czynią) tak samo, ale co to za usprawiedliwienie. KAŻDY, kto ocenia człowieka na podstawie przynależności, jest prymitywnym dzikusem, choćby zjadł tuzin doktorów."
Ocena na podstawie przynależności była jest i będzie jednym z najważniejszych kryteriów oceny. Przynależności do nacji, religii, warstwy, kasty, lepiej wyedukowanych, gorzej, o takiej orientacj, innej - i tak dalej. I Pan też bierze kryteria przynależności przy ocenie i klasyfikowaniu. Jeżeli Pan myśli że jest inaczej - jeżeli Pan myśli że jest inaczej - składa Pan hołd wielkiemu złudzeniu.
|
|
| | |  | 1 na 1 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: zainfekowany bakcylem Arminiusa? |
> No właśnie. Żydzi w takich cyklach jak te tworzone przez Pana, tracą status uprzywilejowanej ofiary. Niech Pan uważa, bo judeofile zaraz przytroczą Panu etykietę "zainfekowanego bakcylem Arminiusa".Jak dotąd żaden judeofil mi antysemityzmu nie przypisywał. Czekam na to zjawisko i czekam. Albo w ogóle tu takich nie ma - czyli Pana "otwieranie oczu" i "rozwiewanie" iluzji trafia w próżnię - albo też zupełnie nie są oni tacy, jak się Panu wydaje. > Ocena na podstawie przynależności była jest i będzie jednym z najważniejszych kryteriów oceny. Przynależności do nacji, religii, warstwy, kasty, lepiej wyedukowanych, gorzej, o takiej orientacji, innej - i tak dalej. I Pan też bierze kryteria przynależności przy ocenie i klasyfikowaniu. Owszem, zapewne tak właśnie robię, podobnie jak pewnie spozieram na biust każdej kobiety, z którą rozmawiam. Jest udowodnione, że każdy mężczyzna tak czyni, choćby o tym nie wiedział i wcale tego nie chciał. Nie da się powstrzymać instynktu, ale też nie ma takiej potrzeby, natomiast można i należy jego działanie neutralizować działaniem świadomym. Facet, który na widok każdej kobiety woła "cycki, cycki" nie jest naturalny, tylko upośledzony. Tak samo ten, który próbuje racjonalizować swoje - zupełnie, podkreślam, naturalne - instynkty ksenofobiczne, zamiast je świadomie kontrolować. www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
|
|
 | 2 na 2 | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: Cytatów czar - XIV. Czyli o Żydówkach jodłujących Sowietom | Sprawa jodłowania > Innym intrygującym wątkiem jest "wyśpiewywanie jodlerów", czym parały się rozentuzjazmowane Żydówki pod budynkami zajętymi przez władze sowieckie.To także intrygujący fakt, ale po pierwsze jodłowanie kojarzy mi się z alpejską tradycją, a nie żydowską więc może te jodlerki pochodziły np. z Bawarii co stawia problem w trochę innym świetle. pl.wikipedia.org/wiki/Bawarska_Republika_RadPo drugie, jeśli to według przekazów robiły "młode żydóweczki" (a nie stare ....) to można przypuszczać, że radość objawiająca się jodłowaniem mogła się brać z nadziei jakie stwarzało dla nich nadejście młodych sił męskich w znacznej ilości, a nie z politycznych względów. Poza tym, czy zastanawiał się Pan dlaczego młodzi Żydzi nie jodłowali ?
|
|
|  | | Arminius (25555 punktów) | czy aby na pewno z Bawarii | "To także intrygujący fakt, ale po pierwsze jodłowanie kojarzy mi się z alpejską tradycją, a nie żydowską więc może te jodlerki pochodziły np. z Bawarii co stawia problem w trochę innym świetle."
Z zeznań świadka jednoznacznie wynikałoby, iż chodzi o Żydówki z Przemyśla. Pan sugeruje, iż były to Żydówki z Bawarii, które jakimś cudem znalazły się we wrześniu 1939 r. w Przemyślu - i przez swą sympatię dla komunizmu (Bawarska Republika Rad, którą pan podlinkował była robotą żydowskich komunistów) "wyśpiewywały jodlery" mołojcom sowieckim? Teza tak samo oryginalna jak i karkołomna. Stawiam na lokalne Żydówki - i proszę zwrócić uwagę na to, iż "wyśpiewywały jodlery" jest ujęte w cudzysłów.
"Po drugie, jeśli to według przekazów robiły "młode żydóweczki" (a nie stare ....) to można przypuszczać, że radość objawiająca się jodłowaniem mogła się brać z nadziei jakie stwarzało dla nich nadejście młodych sił męskich w znacznej ilości, a nie z politycznych względów."
Sugeruje Pan, iż Żydówki mają szczególną predylekcję - na tle reprezentantek innych nacji - do promiskuityzmu? Bo przecież Polki czy Ukrainki nie uwodziły - jodłując - sowieckich mołojców? Teza ciekawa - ale proszę uważać, bo za takie tezy dostaje się łatę antysemity.
"Poza tym, czy zastanawiał się Pan dlaczego młodzi Żydzi nie jodłowali ?"
Może dlatego, że nie mieli czasu, koncentrujac się na tworzyeniu list proskrypcyjnych z nazwiskami Polaków i Ukraińców potencjalnie niebepiecznych dla Sowietów?
|
|
| |  | | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: czy aby na pewno z Bawarii | > Sugeruje Pan, iż Żydówki mają szczególną predylekcję - na tle reprezentantek innych nacji - do promiskuityzmu? Bo przecież Polki czy Ukrainki nie uwodziły - jodłując - sowieckich mołojców?Eee tam, zaraz jakiś ...izm. Krew nie woda, za mundurem panny sznurem, a nie musiały chyba być dotknięte rusofobią jak Polki. > Teza ciekawa - ale proszę uważać, bo za takie tezy dostaje się łatę antysemity.Uchowaj Boże!  Rozważałem także koncepcję, że młodzi Żydzi uciekli przed Niemcami do sowietów i jak sowieci nadeszli to one po prostu próbowały wywoływać swoich znanymi trelami.
|
|
| | |  | | Arminius (25555 punktów) | za mundurem sznurem? | "Eee tam, zaraz jakiś ...izm. Krew nie woda, za mundurem panny sznurem, a nie musiały chyba być dotknięte rusofobią jak Polki."
Nie "jakiś izm", tylko dosyć specyficzny. Poza tym co zrobić ze wstrzemięźliwością Ukrainek? One były znacznie bliżej kulturowo i genetycznie( słowiańska krew - jak już Pan o tej krwi) mołojcom - a jednak tak się do owego munduru nie lepiły? Mundur z Pana cytatu był - nota bene - był brudny, podarty i zawszawiony - co tym bardziej czyni zachowanie owych Żydowek przypadkiem kwalifikowanym.
"Teza ciekawa - ale proszę uważać, bo za takie tezy dostaje się łatę antysemity. Uchowaj Boże"
Poważnie, nie ma żartów.
"Rozważałem także koncepcję, że młodzi Żydzi uciekli przed Niemcami do sowietów i jak sowieci nadeszli to one po prostu próbowały wywoływać swoich znanymi trelami."
Teza jak wyżej ma swoje racjonalne jądro, bo rzeczywiście w administracji sowieckiej było miejscowych Żydów bez liku.
|
|
| | | |  | | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: za mundurem sznurem? | Podsumowując ciekawy wątek jodłowania bez żartów, wydaje mi się, że owe jodłowanie nie bardzo nadaje się na zarzut wobec Żydów już choćby z tego prostego a nie wspomnianego powodu, że tamtejsi Żydzi mogli po prostu cieszyć się nie z klęski Polaków lecz z tego, że woleli Rosjan niż Niemców. Poważniej wygląda zarzut sporządzania list ważnych polskich osób, ale to robili prawdopodobnie współpracownicy kontrwywiadu sowieckiego dużo wcześniej i chodzi tutaj o jednostki chociaż możliwe, że także narodowości żydowskiej. Czekam na zapowiadany dalszym ciągu opisu łańcucha faktów i mam nadzieję, że będzie można już wypróbować jego wytrzymałość i ocenić jego jakość. Możliwe także, że uzgodnimy wspólnie do czego powinien służyć. Mam nadzieję, że przy tej okazji odpowie Pan na parę pytań na które mi Pan nie odpowiedział w wątku www.racjonalista.pl/forum.php/s,730510#w730880
|
|
| | | | |  | | Arminius (25555 punktów) | kto i kiedy donosił | "Podsumowując ciekawy wątek jodłowania bez żartów, wydaje mi się, że owe jodłowanie nie bardzo nadaje się na zarzut wobec Żydów już choćby z tego prostego a nie wspomnianego powodu, że tamtejsi Żydzi mogli po prostu cieszyć się nie z klęski Polaków lecz z tego, że woleli Rosjan niż Niemców".
Jest cała masa świadectw ( w które wpisują się te zapodane w wątku), z których wynika jednoaznacznie że owe relacje Żydów były bardzo wrogie wobec Polski. Zresztą cóż Pan zrobi z takim passusem z zamieszonych relacji świadków: "W następne dni widziało się ten sam obraz. Żydzi się cieszyli. Po sklepach wykrzykiwali pod adresem polskiej publiczności nieparlamentarne wyrazy na Polskę..."
"Poważniej wygląda zarzut sporządzania list ważnych polskich osób, ale to robili prawdopodobnie współpracownicy kontrwywiadu sowieckiego dużo wcześniej i chodzi tutaj o jednostki chociaż możliwe, że także narodowości żydowskiej."
Zarzut dotyczy współpracy w tym zakresie (donoszenia na Polaków i Ukraińców) w okresie 1939 - 1941 - przez loklanych Żydów. Rzecz jasna Sowieci coś wcześniej mogli wiedzieć - ale w takim wypadku należy założyć, iż wiedzieli to coś dzięki swojej komunistycznej agenturze w kraju - a której rej wodzili...rzecz jasna Żydzi, bo oni dominowali zdecydowanie w polskim ruchu komunistycznym.
"Czekam na zapowiadany dalszym ciągu opisu łańcucha faktów i mam nadzieję, że będzie można już wypróbować jego wytrzymałość i ocenić jego jakość."
Łańcuch już jest - i to wcale długi. Zapowiadane jest jego kolejne ogniowo - które będzie swoistym komentarzem do Pana cytatu z GW.
Uwaga na marginesie. Cytat jak poniżej ("jeśli to według przekazów robiły "młode żydóweczki" (a nie stare ....) to można przypuszczać, że radość objawiająca się jodłowaniem mogła się brać z nadziei jakie stwarzało dla nich nadejście młodych sił męskich w znacznej ilości, a nie z politycznych względów.") cechuje się niestety pewną dozą seksizmu, a radykalny feminizm mógłby go nawet uznać za przejaw sui generis sexual harassment. Proszę przemyśleć moją uwage - i skorygować się na przyszłość.
|
|
| | | | | |  | 1 na 1 | Jan Rylew (3965 punktów) | Odp: kto i kiedy donosił | > Uwaga na marginesie. Cytat jak poniżej ("jeśli to według przekazów robiły "młode żydóweczki" (a nie stare ....) to można przypuszczać, że radość objawiająca się jodłowaniem mogła się brać z nadziei jakie stwarzało dla nich nadejście młodych sił męskich w znacznej ilości, a nie z politycznych względów.") cechuje się niestety pewną dozą seksizmu, a radykalny feminizm mógłby go nawet uznać za przejaw sui generis sexual harassment. Proszę przemyśleć moją uwage - i skorygować się na przyszłość. Nie znam się na seksizmie, ale skoro Pan tak mówi to pewnie coś w tym jest. Podejrzewam nawet, że mogłem przy tym łamać konstytucję. Spośród wszystkich ...izmów, które znam przyznaję się jeszcze tylko do feminizmu i socjalizmu (też paskudne rzeczy), których nie udało mi się jeszcze całkiem pozbyć. A tu jeszcze ten seksizm... Myślę, że rację miał Boy Żeleński mówiąc, że człowiek coraz mniej grzeszy, ale ma coraz bardziej nieczyste sumienie.
|
|
| | | | | | |  | | Arminius (25555 punktów) | Niniejszym info | Niniejszym powiadamiam, iż został zamieszczony wątek, stanowiący także odpowiedź na Pana pytanie.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|