Racjonalista - Strona głównaDo treści
Cytatów czar-XXIII. Ber Borochow o procentach pasożytniczych

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
15-03-2017 21:51Arminius (25555 punktów)Cytatów czar-XXIII. Ber Borochow o procentach pasożytniczych
Ocena 2 na 2
Chaim Bermant (1929 - 1998) - urodzony w Krasławiu (na terenie dzisiejszej Łotwy) żydowski pisarz, historyk, publicysta, który większą cześć swojego życia spędził w Wielkiej Brytanii, tak pisał o paradisus judaeorum w Polsce:

"W Polsce Żydzi stali się tak liczni, tak świetnie prosperujący, tak okopani na swoich pozycjach, że zaczęli zatracać swoją wrodzoną i zwyczajową ostrożność i nieufność. Cały ich byt, cała ich ekonomia była oparta głównie na systemie arendy, w którym to systemie stali się poborcami podatków dla korony, dzierżawcami lasów, majątków, młynów i żup solnych - należących do szlachty i króla. Niektórzy działali na wielką skalę, inni na znacznie mniejszą, wydzierżawiając kilka hektarów ziemi lub zarządzając lokalną gorzelnią i gospodą. Ich użyteczność dla szlachty wynikała z daru maksymalnej eksploatacji otoczenia jaką posiadali. Chłopi, siła robocza, bydło, ziemia - były traktowane przez nich w ten sam sposób i wyciskano z tego maksymalnie jak najwięcej. Jeżeli szlachta była największym eksploatorem, Żydzi byli najbardziej widocznymi eksploatorami - i jako tacy wyzwalali najbardziej bezpośrednią wrogość. Rabini ostrzegali Żydów, że takim postępowaniem sieją ziarna straszliwego żniwa nienawiści - ale gdy dochody płynęły strumieniem szerokim, nikt nie zwracał uwagi na ostrzeżenia. Poza tym sami rabini także byli beneficjentami systemu jak wyżej" (Chaim Bermant,"The Jews", Times Books, 1977)

Postawę i etykę Żydów jak wyżej wcale dobrze scharakteryzował Karol Marks :

"Pieniądz jest tym żarliwym bogiem Izraela, wobec którego żaden inny bóg ostać się nie może. Pieniądz poniża wszystkich bogów człowieka i zamienia ich w towar. Pieniądz jest ogólną, samą w sobie ukonstytuowaną wartością wszystkich rzeczy. Pozbawił on zatem cały świat - świat ludzi jak i przyrodę - jego właściwej wartości. Pieniądz jest wyobcowaną od człowieka istotą jego pracy i jego bytu; ta obca istota ma go w swej mocy, on zaś zanosi do niej modły. Bóg żydowski stał się świeckim bogiem, stał się bogiem świata. Weksel jest rzeczywistym bogiem żydowskim, bóg zaś - tylko iluzorycznym wekslem". (www.racjonalista.pl/forum.php/s,710038)

Jednakże najtrafniej, w mistrzowskiej lakonicznej formule, ujął ją Ber Borochow(1881 - 1917) wybitny żydowski socjalista, urodzony w ukraińskiej Złotonoszy, jeden ze współtwórców socjalistycznego syjonizmu. O eksploatacji nieżydów przez Żydów napisał w te słowy:

"Zdecydowania większość nieżydów uzyskuje środki do życia kultywując naturę......podczas gdy większość Żydów utrzymuje się przy życiu nie z eksploatacji natury, lecz z eksploatacji człowieka. W Rosji i Galicji 70-80 % nieżydów czerpie środki do życia z kultywacji natury; podobny procent tamtejszych Żydow żyje eksploatacji człowieka".
(Ber Borochov,Nationalism and the Class Struggle. A Marxist Approach to the Jewish Problem, NY, 1937.)

Borochow, który, co widać powyżej, Ostjuden zdefiniował w kategorii pasożytów - jak przystało na socjalistę - uważał stan rzeczy jak wyżej za skandal i patologię. I dlatego właśnie pragnął owe zdegenerowane masy wschodnich Żydow wywieść do ziemi obiecanej - i tam w kibucach, w warunkach hartujących i ciało i duszę - przekuć je w typ nowego człowieka, zgodnie z paradygmatami socsyjonistycznymi. Ale to już trochę inna historia - na odrębny, zresztą wcale intrygujący wątek.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jan Rylew (3965 punktów)
>O eksploatacji nieżydów przez Żydów napisał w te słowy: >"Zdecydowania większość nieżydów uzyskuje środki do życia kultywując naturę......podczas gdy większość Żydów. W Rosji i Galicji 70-80 % nieżydów czerpie środki do życia z kultywacji natury; podobny procent tamtejszych Żydow żyje eksploatacji człowieka".
Określenie: " utrzymuje się przy życiu nie z eksploatacji natury, lecz z eksploatacji człowieka" jest bardzo ogólne i dość enigmatyczne. Ciekawe co dokładnie miał na myśli wspomniany tu Ber Borochow. Taki podział liczbowy wskazuje, że mogło chodzić o podział na sektory produkcji i usług. Produkcja jako sektor zajmujący się eksploatacją natury i usługi czyli cała reszta.
W dzisiejszych Niemczech proporcje są podobne. Już prawie 75% ludności utrzymuje się z pracy w sektorze usług, a pozostałe 25% to produkcja. Tendencja ciągle rosnąca.
de.statist(*)bereichen-in-deutschland-2008/

"Eksploatacja człowieka" to określenie mocno pejoratywne, jest retorycznym narzędziem walki ideologicznej.
Ja pod tą kategorię podstawiłbym jedynie lichwę i specjalnie paskudne rodzaje zatrudnienia z niewolnictwem i w jego pobliżu, handel narkotykami itp., ale wtedy dane liczbowe byłyby przekłamaniem.
17-03-2017 09:34 
 Ocena 3 na 3
ZaKotem (8733 punktów)

>Określenie: " utrzymuje się przy życiu nie z eksploatacji natury, lecz z eksploatacji człowieka" jest bardzo ogólne i dość enigmatyczne. Ciekawe co dokładnie miał na myśli wspomniany tu Ber Borochow. Taki podział liczbowy wskazuje, że mogło chodzić o podział na sektory produkcji i usług. Produkcja jako sektor zajmujący się eksploatacją natury i usługi czyli cała reszta.

To jest przykład na to, jak najprawdziwszą prawdę można przedstawić tak tendencyjnie, aby odpowiednio ustawić czytelnika. Można by było napisać "większość nie-Zydow utrzymuje się z rolnictwa, a większość Żydów z usług" ale to by brzmiało tak drętwo i bezdusznie. A używając słowa "eksploatacja" już nastawiamy czytelników emocjonalnie, że to wyzysk i złodziejstwo, chociaż siłownikowo wcale tak nie musi być - wszak rozsądna eksploatacja natury nie prowadzi do jej niszczenia, tak samo rozsądna "eksploatacja" klienta przez usługodawcę prowadzi do względnego zadowolenia obu stron.


www.racjonalista.pl/forum.php/s,731657#w731663
17-03-2017 10:54 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)kto i co przestawia
>To jest przykład na to, jak najprawdziwszą prawdę można przedstawić tak tendencyjnie, aby odpowiednio ustawić czytelnika.

Pan sądzi, iż Ber Borochow "ustawiał czytelnika"? Prosze zważać na to co Pan pisze - bo zaraz Pani Koraszewska zarzuci Panu antysemityzm.
Na marginesie - jak Pana zdaniem "ustawiła czytelnika" Evelyn Kaye - bohaterka mojego ostatniego, jeszcze gorącego, wątku z serii "Cytatów czar"?
I niech Pan uważa z konkluzjami, bo to też Żydówka.
17-03-2017 10:50 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)w kontekście historycznym wszystko jest jasne
"Określenie: " utrzymuje się przy życiu nie z eksploatacji natury, lecz z eksploatacji człowieka" jest bardzo ogólne i dość enigmatyczne. "

Dla kogoś kto zna realia gospodarcze tamtych czasów i tamtych obszarów - nie ma tu za wiele enigmatyczności. To były społeczeństwa agrarne ( Rosja, Galicja), więc określenie Borochowa o eksploatacji natury należy rozumieć w tym kontekście. Czyli rolnictwo, hodowla, gospodarka leśna.
Co do pojęcia "eksploatacja człowieka" - naprawdę nie wie Pan co się pod nim kryje? Proszę pamiętać, iż Borochow to socjalista i to nie byle jaki.
Jan Rylew (3965 punktów)Odp: w kontekście historycznym wszystko jest jasne
Potrafię sobie dość dobrze wyobrazić co oznaczało wtedy określenie "kultywacja natury", natomiast problemy są z przeciwstawnym użyciem "eksploatacja człowieka". Ja oczywiście doskonale rozumiem jakie intencje miał autor tych słów, tylko jeśli rozumieć tę kategorię tak jak napisałem w swoim poprzednim komentarzu to wątpię czy te procenty nie są fantazmatami. Jeśli chcemy uznać liczby za wiarygodne to musimy przynajmniej wiedzieć o jakie konkretnie zjawiska chodzi.
Arminius (25555 punktów)kto tu fantazjuje???
>Ja oczywiście doskonale rozumiem jakie intencje miał autor tych słów, tylko jeśli rozumieć tę kategorię tak jak napisałem w swoim poprzednim komentarzu to wątpię czy te procenty nie są fantazmatami.

Ber Borochow to primo, świadek historii, secundo świadek historii z obszaru nas interesującego ( Europa Wschodnia), tertio, człowiek, który złębiał problem stosunków społecznych tak w wymiarze politytcznym ( działacz społeczno - polityczny) jak i naukowym (autor szeregu prac na temat). Dlaczegóż więc stawia Mu pan zarzut kreowania fantazmatów? Jakie ma Pan merytoryczne podstawy - aby pod jego adresem formułować takie zarzuty?
18-03-2017 09:13 
 Ocena 1 na 1
Jan Rylew (3965 punktów)Odp: kto tu fantazjuje???
>Dlaczegóż więc stawia Mu pan zarzut kreowania fantazmatów? Jakie ma Pan merytoryczne podstawy - aby pod jego adresem formułować takie zarzuty?
Ależ, gdzieżbym śmiał stawiać Mu zarzut kreowania fantazmatów ?
Wyraziłem tylko wątpliwość co do zgodności podanych w cytacie liczb z rzeczywistością. Wynika to z mojego sceptycznego, wyrobionego przez dziesiątki lat stosunku do słowa pisanego (czegoż to ludzie nie napisali oraz głównie z faktu o którym już pisałem wyżej.

Mogę tylko powtórzyć, że przy tak ogólnym sformułowaniu przedmiotu odniesienia ("Żydzi żyjący z kultywacji natury" oraz przeciwstawnie: "Żydzi żyjący z człowieka"), wątpliwości budzić musi drugie sformułowanie, bo przy tak pejoratywnym zabarwieniu tego określenia nasuwają się na myśl takie rodzaje aktywności, które stanowią zwykle margines ludzkiej działalności, nawet w tamtym czasie, a w żadnym razie nie 70 do 80%. Co innego gdyby autor powołał się na jakieś wiarygodne weryfikowalne badania socjologiczne, wtedy można by dyskutować.
W tym przypadku można tylko wnioskować, że albo te dane liczbowe są błędne, albo błędne jest sformułowanie
"żyjący z człowieka" sugerujące pasożytnictwo. Ciekawe do której grupy Ber Borochow zaliczyłby sam siebie ?

Życie weryfikuje błędne wyobrażenia różnych autorów wielu dzieł i ich epigonów (papier przyjmuje wszystko bez zastrzeżeń). Produkcją dla ludzi zajmuje się coraz mniej ludzi. Duża większość zajmuje się usługami dla ludzi. Tylko niektóre z tych usług i niewielki procent ogólnej liczby ludności (może 1-3%) zajmuje się takimi rodzajami działalności, które moglibyśmy nazwać tak pejoratywnym określeniem i uznać za warte wyeliminowania.
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: Cytatów czar-XXIII. Ber Borochow o procentach pasożytniczych
Jak pokazuje wciąż panujący nam kapitalizm zarząd nad mieniem nie jest przypadkowy. To nie podłość, jak próbuje się sądzić, wynosi człowieka do roli właściciela lecz wyższe wartości.

Żydzi nie tworzyli armii dla obrony swojego prawa własności i nie organizowali policji. Postępowali wg cudzych zasad i osiągali sukces. Czyż to nie wartość osiągnąć podporządkowanie sobie innych bez przemocy?

Czym Żydzi zawinili? Wyższą inteligencją? Wyższą kulturą? Obojętnością na losy niezydow?
Czy człowiek musi być nieobojętny na losy ludzi innej kultury, żeby być niewinnym?
Czy np. Polacy muszą być nieobojętni na losy Arabów, żeby być niewinnymi?

Czy można mówić o niszczeniu drugiego człowieka bez użycia przemocy?
Czy Żydzi używali przemocy?

Żydzi nie robili nic ponadto to co czyni każdy współczesny człowiek, o ile nie używa przemocy.
Może i Żydzi nie czuli się odpowiedzialni za ludzi innych kultur ale kto ma taki obowiązek?

Jeśli Żydzi byli czemuś winni to temu tylko, że byli słabi i nie potrafili obronić się przed szaloną agresją.

W ogóle można Żydów uznać za wyższą formę życia.
18-03-2017 20:19 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)mowa - trawa
>Jak pokazuje wciąż panujący nam kapitalizm......

Pana wypowiedź to klasyczny przykład mowy - trawy. Napisał pan sporo, a wycisnąć z tej trawy można w zasadzie tylko jeden konkret. Trochę wiecej faktów, nazwisk, cytatów, dat. Jak Pan nie ma nic merytorycznie do powiedzenia - nie trzeba uprawiać pustosłowia. Zdecydowanie lepiej jest ten czas przeznaczyć na zdobycie przynajmniej elementarnej wiedzy w danym temacie.

>W ogóle można Żydów uznać za wyższą formę życia.

To jest właśnie ten jeden konkret. Zrobił Pan z Żydów ubermenschów.
18-03-2017 21:00 
 Ocena 2 na 2
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: mowa - trawa
>>W ogóle można Żydów uznać za wyższą formę życia.
>To jest właśnie ten jeden konkret. Zrobił Pan z Żydów ubermenschów.

Zajmowane przez Żydów historycznie już pozycje społeczne wskazują, że kultura żydowska czyni z Żydów nadludzi. Choć może właściwszymi określeniami byłyby - przewodników, przywódców, zwierzchników, ludzi nadrzędnych.

To świadczy o wysokiej kulturze Żydów, może zbyt wysokiej jak na ten świat.
Prowadząc interesy oczekiwali od pracowników, że ci, podobnie do nich, przyjdą do pracy wyspani, wypoczęci i w pełni sił a nie zmarnowani na kacu po nieprzespanej nocy ale to może były zbyt surowe wymagania.
niestadny (2492 punktów)

>Zajmowane przez Żydów historycznie już pozycje społeczne wskazują, że kultura żydowska czyni z Żydów nadludzi. Choć może właściwszymi określeniami byłyby - przewodników, przywódców, zwierzchników, ludzi nadrzędnych.
>To świadczy o wysokiej kulturze Żydów, może zbyt wysokiej jak na ten świat.
>Prowadząc interesy oczekiwali od pracowników, że ci, podobnie do nich, przyjdą do pracy wyspani, wypoczęci i w pełni sił a nie zmarnowani na kacu po nieprzespanej nocy ale to może były zbyt surowe wymagania.
Trudno się nie zgodzić. Co spowodowało, że Żydzi są tacy?


stado czyni myślących bezmyślnymi
/Zbyszek Bryłowski/
19-03-2017 12:21 
 Ocena 2 na 2
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
>Trudno się nie zgodzić. Co spowodowało, że Żydzi są tacy?

Nie wiem, mix czynników. Może biologicznie wysoki poziom inteligencji, niki poziom agresji i kulturowo wiele cierpienia? Zgaduję tylko co może być u podstaw wyższej samoświadomości i samodyscypliny co pretenduje Żydów do społecznej nadrzędności.

Mi Żydzi kojarzą się z libertarianami - świadomi wyboru, przywiązani do wolności jednostki a nade wszystko słabi, niezdolni do obrony. Choć teraz to się zmienia, chyba nie chcą dalej być słabi.
19-03-2017 21:43 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)mowy - trawy ciąg dalszy
>Nie wiem, mix czynników.

To Pan wie, czy nie wie????

>Może biologicznie wysoki poziom inteligencji....,

Tak, już w Starym Testamencie jest jasno powiedziane, iż Żydzi to naród wybrany przez Jehowę - ergo muszą mieć wysoki poziom inteligencji.

>niki poziom agresji i kulturowo wiele cierpienia?

Tutaj (www.racjonalista.pl/forum.php/s,736341) jest więcej szczegółów na temat owego "niskiego poziomu agresji"

>Mi Żydzi kojarzą się z libertarianami - świadomi wyboru, przywiązani do wolności jednostki...

Szczególnie te masy ortodoksów w diasporze i Izraelu - to wzorcowi libertarianie, co to goja traktują per fas et nefas, z przewagą zdecydowanie nefas (www.racjonalista.pl/forum.php/s,738597)
19-03-2017 22:41 
 Ocena 2 na 2
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: mowy - trawy ciąg dalszy
>Szczególnie te masy ortodoksów w diasporze i Izraelu - to wzorcowi libertarianie, co to goja traktują per fas et nefas, z przewagą zdecydowanie nefas (www.racjonalista.pl/forum.php/s,738597)

Nie obawiam się świata, którym rządzą Żydzi. Może i wycisnęliby z ludzi ostatnie soki ale nie dopuściliby do ich zniszczenia. Wiem, że inne kultury potrafią niszczyć ludzi. Innych kultur u rządów obawiam się. Obawiam się wszelkich kolektywnych kultur gdzie wszyscy muszą być jak jeden a odmienność jednostki sprowadza na nią społeczny gniew.
20-03-2017 08:06 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)co wyciskali
>Nie obawiam się świata, którym rządzą Żydzi. Może i wycisnęliby z ludzi ostatnie soki ale nie dopuściliby do ich zniszczenia.

Takie "wyciskanie soków" jak wyżej już miało miejsce, na przykład w formule stalinowskiego GUŁAGU - zorganizowanej i nadzorowanej głównie przez żydowskich komunistów. Odsetek zniszczonych był jednakże - wbrew temu co Pan utrzymuje - nadzwyczaj wysoki. Na marginesie, po cóż używać nieostrego określenia "soki" w kontekście wyciskania jak wyżej?. Czyż nie jest trafniej mówić o wyciskaniu potu, albo jeszcze lepiej, krwi?
20-03-2017 09:34 
 Ocena 2 na 2
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: co wyciskali

>Takie "wyciskanie soków" jak wyżej już miało miejsce, na przykład w formule stalinowskiego GUŁAGU - zorganizowanej i nadzorowanej głównie przez żydowskich komunistów. Odsetek zniszczonych był jednakże - wbrew temu co Pan utrzymuje - nadzwyczaj wysoki. Na marginesie, po cóż używać nieostrego określenia "soki" w kontekście wyciskania jak wyżej?. Czyż nie jest trafniej mówić o wyciskaniu potu, albo jeszcze lepiej, krwi?

Mi Żydostwo akurat słabo kojarzy się z komunizmem i mówiąc, że ktoś jest jak Żyd nie mamy na myśli komunisty.
Wiem, chodzi o to, żeby rasę Żydów oskarżyć o pasożytnictwo społeczne ale ja tego nie kupuję. Jeśli Żydzi są pasożytami to wszyscy nimi jesteśmy.
20-03-2017 10:02 
 Ocena-1 na 3
Arminius (25555 punktów)a mi aż za mocno
>Mi Żydostwo akurat słabo kojarzy się z komunizmem...

To pana subiektywny problem wynikający z niewiedzy. Obiektywnie jest dokładnie na odwrót. Podrzucam Panu - w ramach zachęty do samokształcenia - wikipediowskie biogramy dwóch żydowskich zbrodniarzy którzy odegrali kluczową rolę przy tworzeniu i nadzorowaniu systemu GUŁAG. Zakładam, że Pan wie co to był GUŁAG?

"Israel Pliner (Russian: Израиль Израилевич Плинер, Izrail Izrailevich Pliner) (1896-1939) was a high functionary of the Soviet secret police, Jewish by origin. Notable posts include deputy chief of GULAG (1935-1937) and chief of GULAG (1937-1938). He was arrested in 1938 and shot in 1939."

"Łazar Josifowicz Kogan (ros. Лазарь Иосифович Коган, ur. 1889, zm. 3 marca 1939) - naczelnik Gułagu - zarządu sowieckich łagrów obozów pracy przymusowej w okresie od czerwca 1930 do 9 czerwca 1932.
Urodził się w guberni jenisejskiej w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec był handlarzem futrami.
Aktywny uczestnik działań rewolucyjnych anarcho-komunistów. W 1908 kijowski wojskowy sąd okręgowy skazał go na karę śmierci za uczestnictwo w grabieżach z bronią w ręku. Kara ta została następnie zamieniona na dożywotnie zesłanie, które odbywał w więzieniach jelizawietgrodzkim i chersońskim. Wstąpił do partii bolszewickiej w lipcu 1918 roku. W Armii Czerwonej służył jako komisarz batalionu oraz szef szkoły partyjnej.
W roku 1920 - naczelnik kontrwywiadu w 9. Armii, naczelnik kontrwywiadu Czeka w obwodzie twerskim. Następnie w Czeka-GPU na Północnym Kaukazie: naczelnik Czeka w Noworosyjsku, od 1923 zastępca naczelnika Czeka w Dagestanie.

Od roku 1926 - pomocnik naczelnika Zarządzie Politycznym Armii Czerwonej i wojsk OGPU.

W roku 1930 - pomocnik naczelnika kontrwywiadu OGPU.

Naczelnik Gułag OGPU od czerwca 1930 do 9 czerwca 1932.

Od 1932 zastępca naczelnika Gułag, Matwieja Bermana.

Do sierpnia 1936 naczelnik budowy Kanału Białomorsko-Bałtyckiego mierzącego 227 kilometrów i łączącego Morze Bałtyckie z Morzem Białym zbudowanego w ciągu 20 miesięcy przez 170 tysięcy więźniów Gułagu. Wspomniany jest z tego okresu przez Aleksandra Sołżenicyna w "Archipelagu Gułag": "Już pora aby na zboczach tego kanału wyłożyć sześć nazwisk - głównych pomagierów Stalina i Jagody, głównych nadzorców Biełomoru, sześciu najemnych zabójców, zapisawszy przy każdym z nich po trzydzieści tysięcy śmierci ich ofiar: Firin - Berman - Frenkel - Kogan - Rappaport - Żuk".
W latach 1936-1937 - zastępca ludowego komisarza przemysłu leśnego ZSRR.
W czasie "wielkiej czystki" Łazar Kogan będący człowiekiem grupy byłego szefa NKWD (do września 1936) Jagody został aresztowany 31 stycznia 1938. Skazany przez Wojskowe Kolegium Sądu Najwyższego ZSRR na karę śmierci i 3 marca 1939 rozstrzelany."

Prosze zwrócić uwagę na tych sześciu głównych nadzorców budowy osławionego Kanału "Biełomor". Sami Żydzi - jak z obrazów Chagalla.

I jak tam z Pana skojarzeniami po biogramach jak wyżej?


pl.wikipedia.org/wiki/Łazar_Kogan

en.wikipedia.org/wiki/Israel_Pliner
20-03-2017 11:36 
 Ocena 1 na 1
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: a mi aż za mocno
>>Mi Żydostwo akurat słabo kojarzy się z komunizmem...
>To pana subiektywny problem wynikający z niewiedzy. Obiektywnie jest dokładnie na odwrót. Podrzucam Panu - w ramach zachęty do samokształcenia - wikipediowskie biogramy dwóch żydowskich zbrodniarzy którzy odegrali kluczową rolę przy tworzeniu i nadzorowaniu systemu GUŁAG. Zakładam, że Pan wie co to był GUŁAG?
>"Israel Pliner (Russian: Израиль Израилевич Плинер, Izrail Izrailevich Pliner) (1896-1939) was a high functionary of the Soviet secret police, Jewish by origin. Notable posts include deputy chief of GULAG (1935-1937) and chief of GULAG (1937-1938). He was arrested in 1938 and shot in 1939."
>"Łazar Josifowicz Kogan (ros. Лазарь Иосифович Коган, ur. 1889, zm. 3 marca 1939) - naczelnik Gułagu - zarządu sowieckich łagrów obozów pracy przymusowej w okresie od czerwca 1930 do 9 czerwca 1932.
>Urodził się w guberni jenisejskiej w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec był handlarzem futrami.

Zdaje się, że ci ludzie postępowali zgodnie z obowiązującym ich prawem, więc do kogo pretensje, do nich czy do prawodawcy a może do tych, którzy wierzyli, ze to prawo jest dobre?

Zdaje się też, ze wyczuwam prawdziwy, nieudawany rasizm i to nie jest przyjemne uczucie.

Z rasizmu nie może wyniknąć nic dobrego, za to złego wiele, np. niepotrzebna śmierć.
20-03-2017 11:55 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)Zdaje się
>Zdaje się, że ci ludzie postępowali zgodnie z obowiązującym ich prawem, więc do kogo pretensje, do nich czy do prawodawcy a może do tych, którzy wierzyli, ze to prawo jest dobre?

Do esesmanów z Oświęcimia zastosuje Pan podobną logikę rozumowania? Bo przecież jest pełna analogia? Zdaje się, że nie ma Pan innego wyjścia.

>Zdaje się też, ze wyczuwam prawdziwy, nieudawany rasizm i to nie jest przyjemne uczucie.

Zdecydowanie nieprzyjemne. Rozumiem, iż ma Pan na myśli politykę Izraela względem Palestyńczyków?
20-03-2017 23:20 
 Ocena 1 na 1
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: Zdaje się
>Do esesmanów z Oświęcimia zastosuje Pan podobną logikę rozumowania? Bo przecież jest pełna analogia? Zdaje się, że nie ma Pan innego wyjścia.

Esesmani z Oświęcimia byli zaledwie wykonawcami woli Niemców. Niemcy chcieli Oświęcimia, zechcieli go pod wpływem Hitlera i to on jest źródłem idei obozów zagłady ale chcieli tego. Bez woli Niemców nic podobnego nie miałoby miejsca.

>Zdecydowanie nieprzyjemne. Rozumiem, iż ma Pan na myśli politykę Izraela względem Palestyńczyków?

Żydzi źle traktują Palestyńczyków. Trudno, żeby traktowali ich dobrze zabierając im ziemie ale chciwość, zabór i wzajemną agresję obserwujemy już nawet u dzieci w przedszkolach a Żydzi nie wyróżniają się tu na tle innych ludzi i innych kultur. Są tacy sami jacy wszyscy jesteśmy tylko każdy inaczej to okazuje ze względu na własną sytuację i własne możliwości.

Coś jednak interesuje mnie. Załóżmy, że tymi tendencyjnymi opisami udaje się wywołać u innych przekonanie, że Żydzi są źli, że próbują wyzyskać i zniszczyć nieżydów, udaje się wykreować nienawiść do Żydów. I co? Jaki jest cel? Zemsta? Co dalej? Będziemy wzajemnie oskarżać się, grozić sobie, karać się, więzić się, zabijać się?

Co komu po napuszczeniu człowieka na człowieka? Umrzemy nienawidząc, bo musi być kara i nie wolno ulegać, wybaczać i zapominać?
21-03-2017 08:08 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)źle traktują Palestyńczyków
>Esesmani z Oświęcimia byli zaledwie wykonawcami woli Niemców. Niemcy chcieli Oświęcimia, zechcieli go pod wpływem Hitlera i to on jest źródłem idei obozów zagłady ale chcieli tego. Bez woli Niemców nic podobnego nie miałoby miejsca.

Esesmani z Oświęcimia nie byli wykonawcami woli Niemców. Wykonywali rozkazy władz i działali w formule obowiązującego porządku prawnego. Tak samo jak żydowscy oprawcy z GUŁAGU w Związku Sowieckim. Analogia nadal zachowuje aktualność.

>Żydzi źle traktują Palestyńczyków. Trudno, żeby traktowali ich dobrze zabierając im ziemie ale chciwość, zabór i wzajemną agresję obserwujemy już nawet u dzieci w przedszkolach a Żydzi nie wyróżniają się tu na tle innych ludzi i innych kultur.

Pan przywołuje zasady: homo homini lupus est i bellum omnium contra omnes - i mówi: wszystko jest OK. Jest socjaldarwinizm, więc Zydzi mogą źle traktować. Tylko proszę nie rozdzierać szat, gdy ktoś w myśl tej formuły potraktuje źle Żydów.

>Coś jednak interesuje mnie. Załóżmy, że tymi tendencyjnymi opisami udaje się wywołać u innych przekonanie, że Żydzi są źli, że próbują wyzyskać i zniszczyć nieżydów, udaje się wykreować nienawiść do Żydów.

Opisy o których w pańskim passusie mają na celu pokazanie, iż Żydzi - wbrew temu co głoszą - wielokrotnie w swej historii byli po ciemnej stronie mocy.

"I co? Jaki jest cel? Zemsta? Co dalej? Będziemy wzajemnie oskarżać się, grozić sobie, karać się, więzić się, zabijać się?"

Celem jest pokazanie prawdy - szczególnie że obecne polityka żydowska wobec Palestyńczyków, skupia jak w soczewce postawę Żydów wobec innych nacji na przestrzeni wieków. Należy mocno zaakcentować w tym miejscu fakt, iż strona polsko - chrześcijańska wielokrotnie przeprosiła Żydów za błędy przeszłości. Strona żydowska w swej arogancji nadal tego nie zrobiła. Tak więc ruch w tym względzie jest po stronie żydowskiej.

>Co komu po napuszczeniu człowieka na człowieka?

Proszę ów zarzut kierować pod adresem strony żydowskiej. Sam Pan przyznał, iż źle traktują Palestyńczyków.
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: źle traktują Palestyńczyków
Chodzi o uznanie swojej winy, o przyznanie się do czynienia zła przez tego, który sam uważa się za niewinnego, za ofiarę wielkiej niesprawiedliwości i za dobroczyńcę???

Chrześcijaństwo ma rację gdy ustala, że wszyscy rodzimy się z grzechem pierworodnym a tym grzechem jest nasza wrodzona chciwość stojąca w sprzeczności z tym czego chcą inni.

Ktoś musi ustąpić pierwszy. Ktoś pierwszy musi powiedzieć OK, zapomnijmy co było i zacznijmy od nowa.
W przeciwnym razie wszyscy zagryziemy się.
21-03-2017 09:24 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)nie chcą ustąpić jako drudzy
>Ktoś musi ustąpić pierwszy. Ktoś pierwszy musi powiedzieć OK, zapomnijmy co było i zacznijmy od nowa.
W przeciwnym razie wszyscy zagryziemy się.

Pierwsza ustąpiła stroan polska/chrześcijańska. Bo wielokrotnie przeprosiła za błędy przeszłości. Zrobił to - na przykład - poslki prezydent, premier, sejm, episkopat, papież, itp. itd. Problem w tym, iż strona żydowska w swej arogancji nie chce ustąpić...jako druga.
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: nie chcą ustąpić jako drudzy
>Pierwsza ustąpiła stroan polska/chrześcijańska. Bo wielokrotnie przeprosiła za błędy przeszłości. Zrobił to - na przykład - poslki prezydent, premier, sejm, episkopat, papież, itp. itd. Problem w tym, iż strona żydowska w swej arogancji nie chce ustąpić...jako druga.

Czyli Żydzi nie przeproszą, bo nie mają za co?
Czyli Żydzi nie potraktują lepiej Palestyńczyków, bo im się nie opłaca?
Zatem Żydzi sądzą, że im się wiele należy, bo w głębi swoich dusz wierzą, że są kimś więcej niż inni?

Jestem bardzo rozczarowany ludźmi.
Arminius (25555 punktów)mają czy nie mają?
>Czyli Żydzi nie przeproszą, bo nie mają za co?

A pan jak myśli, mają za co czy nie mają?
olek76 (101 punktów)
(zablokowany)
Odp: mają czy nie mają?
>>Czyli Żydzi nie przeproszą, bo nie mają za co?
>A pan jak myśli, mają za co czy nie mają?

Nie wiem na ile mit o wyciskaniu potu, krwi i łez przez Żydów, którym wszyscy poza Żydami są całkowicie obojętni jest prawdziwy. Nie umiem tego stwierdzić.

Jeśli rzeczywiście stosunki pomiędzy Żydami i Niezydami wyglądały tak jak w opowiadaniu "Zmierzch" to nie tylko oczekuję przeprosin ale żądam ich.

Nie potrafię tego jednak stwierdzić, bo wszyscy kłamią.
Arminius (25555 punktów)ustalić jak było/jest
>Nie potrafię tego jednak stwierdzić, bo wszyscy kłamią.

Przed Panem podniecające wyzwanie: ustalić jak to naprawdę było/jest. Dążenie do ustalenia prawdy winno być dla Pana potężną "driving force" - stymulantem dodającym energii i zapału.
Arminius (25555 punktów)error - zdublowanie
Zdublowanie
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Cytatów czar-XXIII. Ber Borochow o procentach pasożytniczych

>Czyż to nie wartość osiągnąć podporządkowanie sobie innych bez przemocy?
Zgoda, że to zdolność, ale dlaczego podporządkowanie sobie innych miałoby być wartością?

>W ogóle można Żydów uznać za wyższą formę życia.
Tylko wg jakich kryteriów tę wyższą formę miałoby się wyodrębniać?


Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
Duch Prawdy (14788 punktów)
>>W ogóle można Żydów uznać za wyższą formę życia.
>Tylko wg jakich kryteriów tę wyższą formę miałoby się wyodrębniać?
Ekonomiczno-religijnych...? Może Franciszek wie?
www.youtube.com/watch?v=MJ6yWU9LcGI

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>W ogóle można Żydów uznać za wyższą formę życia.
>>Tylko wg jakich kryteriów tę wyższą formę miałoby się wyodrębniać?
>Ekonomiczno-religijnych...? Może Franciszek wie?
>www.youtube.com/watch?v=MJ6yWU9LcGI
Bo Rockefellera to papież może cmoknąć.

Wszystko co od tej chwili napiszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie.
20-03-2017 21:47 
 Ocena 1 na 1
Drobner (19539 punktów)
>Bo Rockefellera to papież może cmoknąć.

Szef papieża właśnie go cmoknął...

Drobner, kronikarz...
Duch Prawdy (14788 punktów)
Gdy Duch Prawdy kogoś wywołuje, wtedy DUCH go cmoka ... to już czwarty taki "mój" PRZYPADEK ...

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
22-03-2017 13:30 
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> wtedy DUCH go cmoka

Manu, uważaj żeby cię Bóg Najwyższej Prawdy i ś.p. Mama nie cmoknęli za bycie wyrodnym synem
www.racjonalista.pl/forum.php/s,660262#w666928
Na świecie nie ma przypadków..

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Duch Prawdy (14788 punktów)
>za bycie wyrodnym synem
"Nie sądź, abyś nie był sądzony."
Przedstaw dowód. Blisko dwa i pół roku hejtujesz i nic, żadnego dowodu, zero.
>Na świecie nie ma przypadków..
Udowodnij.

>Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
www.youtube.com/watch?v=Kthy122fF8E
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - nie pij wódki.

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
23-03-2017 08:09 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Blisko dwa i pół roku hejtujesz i nic, żadnego dowodu, zero

Sławku, przecież to bardzo proste. 2-latek by się zorientował.
Bóg posyła do ciebie znak w postaci bardzo bliskiej ci osoby. Jaśniej chyba się nie da. Ty ignorujesz z egoistycznych pobudek wskazówkę. Nadal misonarzysz, nie oglądając się już na nic, ani na nikogo. Znajdujesz sobie jedynie pretekst że ktoś chciał, byś pisał.
Nie szanujesz własnej śp. matki. Olewasz Boga. Czy trzeba tu coś jeszcze prócz zdarzeń po 26 maja 2015 aby to uzasadnić?
Dla ciebie zapewne tak, dla innych sprawa jest oczywista. To typowe: własną nieuczciwość uświadamiamy sobie z reguły ostatni, o ile w ogóle. Bo to jest trudne. To wymaga pokory. Chęć wybielenia się przed samym sobą, a nawet widzenia w sobie posłańca, tubę Boga etc. - to wszystko jest przyjemne, jest wokół nas i działa tym bardziej, im więcej czasu poświęciliśmy na kucie własnego pomnika, pisanie książek które czyta tylko garstka podobnych nam nawiedzeńców etc.
Ale ta garstka i tak mile łechta ego.

O św. Mandźiuśri. Na ciebie żaden dowód nie podziała, ty wierzysz że jesteś posłańcem, mimo że nie szanujesz ani Boga, ani własnej ś.p. matki.
Po cóż miałby przedstawiać jakieś dalsze dowody? Każdy kto miał się dowiedzieć o twojej hipokryzji - już to zrobił. Nowi przyjdą i również albo sami się dowiedzą z twoich dalszych wpisów, albo z mojego przypominania. Bynajmniej wielkiej filozofii ani duchowości tu nie ma. Ale czy kiedykolwiek jakaś była?

>>Na świecie nie ma przypadków..
>Udowodnij.

To twój pogląd. Tylko cytowałem.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Duch Prawdy (14788 punktów)
>Bóg posyła do ciebie znak w postaci bardzo bliskiej ci osoby.
Udowodnij.
>>>Na świecie nie ma przypadków..
>>Udowodnij.
>To twój pogląd.
To twoja insynuacja, nic innego nie robisz tylko kłamstwa i trolling.
>Tylko cytowałem.
Gdzie cytowałeś, nie widzę żadnego cytatu?

>Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Picie wódki rozum krótki.

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>>Bóg posyła do ciebie znak w postaci bardzo bliskiej ci osoby.
>Udowodnij.

Albo posłał, albo odczytałeś błędnie swój sen. Wybór należy do ciebie.
W kwestii dowodu:
Jacek Głodzik 23.03.2017 08:09 Cytat:
O św. Mandziuśri. Na ciebie żaden dowód nie podziała (..)


>>>>Na świecie nie ma przypadków..
>>>Udowodnij.
>>To twój pogląd.
>To twoja insynuacja, nic innego nie robisz tylko kłamstwa i trolling.

Tak to niestety widzę i nie boję się o tym pisać. Wiem, że dla ciebie to niewygodne. O to właśnie chodzi

>>Tylko cytowałem.
>Gdzie cytowałeś, nie widzę żadnego cytatu?

Wyraziłem twój pogląd bez woalek, który zresztą tłuczesz tu od ponad 2 lat, ostatnio tak zawoalowany:
Duch Prawdy 21.03.2017 08:08 Cytat:
Gdy Duch Prawdy kogoś wywołuje, wtedy DUCH go cmoka ... to już czwarty taki "mój" PRZYPADEK ...

Kto ma oczy niech czyta, widzi / rozumie, zwłaszcza to co sam napisał.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Duch Prawdy (14788 punktów)
>>>Bóg posyła do ciebie znak w postaci bardzo bliskiej ci osoby.
>>Udowodnij.
>Albo posłał, albo odczytałeś błędnie swój sen. Wybór należy do ciebie.
Jest jeszcze trzecia możliwość, ale jej zrozumienie chyba przekracza twój intelekt.
>Jacek Głodzik 23.03.2017 08:09 Cytat:
Na ciebie żaden dowód nie podziała (..)

Nigdy żadnego nie przedstawiłeś, więc wyciągasz wnioski z niczego.
>>>>>Na świecie nie ma przypadków..
>>>>Udowodnij.
>>>To twój pogląd.
>>To twoja insynuacja, nic innego nie robisz tylko kłamstwa i trolling.
>Tak to niestety widzę i nie boję się o tym pisać.
Okulista tu nie pomoże, ale dobrze, że się nie boisz o tym pisać.
>Wiem, że dla ciebie to niewygodne.
Nie tylko z widzeniem niedomagasz.
>O to właśnie chodzi
He, he, psychopaci są na świecie.
>>>Tylko cytowałem.
>>Gdzie cytowałeś, nie widzę żadnego cytatu?
>Wyraziłem twój pogląd bez woalek, który zresztą tłuczesz tu od ponad 2 lat, ostatnio tak zawoalowany:
>Duch Prawdy 21.03.2017 08:08 Cytat:
Gdy Duch Prawdy kogoś wywołuje, wtedy DUCH go cmoka ... to już czwarty taki "mój" PRZYPADEK ...

Nie tylko z widzeniem i wiedzą masz na bakier, ale i z czytaniem ze zrozumieniem. Z tego cytatu nijak nie wynika, że: "Na świecie nie ma przypadków.."
>Kto ma oczy niech czyta, widzi / rozumie, zwłaszcza to co sam napisał.
"Święte słowa", weź je sobie do serca i - głowy - to tam, gdzie powinieneś mieć rozum.

>Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Picie wódki rozum krótki.
www.youtube.com/watch?v=hQnAQOirQYY

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Nigdy żadnego nie przedstawiłeś, więc wyciągasz wnioski z niczego.

Kto ma oczy, niechaj ich używa.

>> Wiem, że dla ciebie to niewygodne.
> Nie tylko z widzeniem niedomagasz.

Dla mnie naprawdę w porządku, możesz to tak odbierać.

> Z tego cytatu nijak nie wynika, że: "Na świecie nie ma przypadków.."

Kto ma oczy niech czyta, widzi i rozumie. Zwłaszcza to co sam napisał.

> "Święte słowa"

Świnte

> weź je sobie do serca i - głowy - to tam, gdzie
> powinieneś mieć rozum.

Typowe ad personam.
Argumentacja ad personam jest nieetyczna.
Ale czego innego można się spodziewać po kimś, kto uwielbia taplać się w hipokryzji?
Pa, Zaśmieciarzu (wg siebie samego) nie szanujący własnej św. p. Matki, ani nawet samego Boga (co każdym wpisem po 26 maja 2015 r. wszystkim innym tylko nie sobie udowadniasz).
Papa!

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Duch Prawdy (14788 punktów)
>>Nigdy żadnego nie przedstawiłeś, więc wyciągasz wnioski z niczego.
>Kto ma oczy, niechaj ich używa.
Nic..., tylko trolling.
>>> Wiem, że dla ciebie to niewygodne.
>> Nie tylko z widzeniem niedomagasz.
>Dla mnie naprawdę w porządku, możesz to tak odbierać.
i znowu nic..., słowna pustka.
>> Z tego cytatu nijak nie wynika, że: "Na świecie nie ma przypadków.."Kto ma oczy niech czyta, widzi i rozumie. Zwłaszcza to co sam napisał.
>> "Święte słowa"
>Świnte
>> weź je sobie do serca i - głowy - to tam, gdzie
>> powinieneś mieć rozum.
>Typowe ad personam.
No nie, przecież twoje komentarze to potwierdzają...
>Argumentacja ad personam jest nieetyczna.
Tak, ale trzeba odróżnić ad personam od smutnej konkluzji.
>Ale czego innego można się spodziewać po kimś, kto uwielbia taplać się w hipokryzji?
Patrzyłeś w lustro, gdy to pisałeś?
>Pa, Zaśmieciarzu (wg siebie samego) nie szanujący własnej św. p. Matki, ani nawet samego Boga (co każdym wpisem po 26 maja 2015 r. wszystkim innym tylko nie sobie udowadniasz).
O! teraz tak, jest ad personam.
>Papa!
Dlaczego wzywasz papieża?
>
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

Jeśli będziesz pił moje zdrowie pamiętaj o swojej wątrobie.

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Nic..., tylko trolling.

Celna diagnoza samego siebie.

>i znowu nic..., słowna pustka.

J.w.

>> Typowe ad personam.
> No nie, przecież twoje komentarze to potwierdzają...

A gdzie? Jakiś dowód?

>>Argumentacja ad personam jest nieetyczna.
>Tak, ale trzeba odróżnić ad personam od smutnej konkluzji.

Aby dojść do sensownej konkluzji na temat bliźnich, trzeba wyjść poza kucie własnego pomnika i spróbować czasem poddać się pokorze.

>>Ale czego innego można się spodziewać po kimś, kto uwielbia taplać się w hipokryzji?
>Patrzyłeś w lustro, gdy to pisałeś?

Raz na jakiś czas się nawiniesz, siłą rzeczy patrzę na ciebie.

>>Pa, Zaśmieciarzu (wg siebie samego) nie szanujący własnej św. p. Matki, ani nawet samego Boga (co każdym wpisem po 26 maja 2015 r. wszystkim innym tylko nie sobie udowadniasz).
>O! teraz tak, jest ad personam.

Ciekawe, że twoje wpisy o zaśmiecaniu forum powiadomieniami o negatywach, tudzież brak szacunku do własnej matki co jest przecież prostą konkluzją z faktów po 26.05.2015 nazywasz ad personam Ale takie osoby widać już tak mają i lepiej już było.
Pa!

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Duch Prawdy (14788 punktów)
>brak szacunku do własnej matki co jest przecież prostą konkluzją z faktów po 26.05.2015
Jaki Głodzik taka konkluzja... "Jest jeszcze trzecia możliwość,..." :
www.racjonalista.pl/forum.php/s,738553#w738998
>Pa!
Przed chwilą się pożegnałeś i znów się żegnasz?

>Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Od wódki rozum krótki.

Duch Prawdy... człowiek trzeciego sortu...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Chcesz nadal ze mną rozmawiać, czy jak?

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Nie tylko z widzeniem i wiedzą masz na bakier, ale i z
> czytaniem ze zrozumieniem. Z tego cytatu nijak nie wynika,
> że: "Na świecie nie ma przypadków.."

Ok, uwagę przyjmuję. Pisałeś o sobie, zatem jesteś WYJĄTKOWY
Zresztą z tego co widze zawsze piszesz o sobie, zwłaszcza jeśli uważasz że o innych, albo do innych

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Jest jeszcze trzecia możliwość, ale jej zrozumienie chyba przekracza twój intelekt

Pamiętam tą 'możliwość', pisałeś o niej.
Gru ghm.. no comments
Pa!

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>www.youtube.com/watch?v=hQnAQOirQYY

Ta wymalowana i zadowolona z siebie Pani chyba jest w Twoim wieku, może i typie
Sławku, dobrze nie dać się zwieść wyszpachlowanej domorosłej filozofii
zwierciadlo.pl/psychologia/zdrowe-ego
Pa!

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365