 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-12-2020 10:40 | uxbridge (5980 punktów) | Hamerlikowe pola
5 na 5 | Jeśli ktoś ma przemożną ochotę polemizować z tezami KHK zawartmi w wątku: www.racjonalista.pl/forum.php/s,830833To prosiłbym tutaj. Będe bezlitośnie moderował ew. wypowiedzi KHK nie mieszczące się w kanonach racjonalnej dyskusji. W ten sposób choćby częściowo zredukujemy zaśmiecanie działu Nauka lawiną bełkotu. Niestety, w obliczu nieobecności administratora Forum, takie wątki nie trafiają do Bazgrołów, więc skutecznie czy nie, będę próbował temu zaradzić. Hamerlik - Twoje żale, płacze, oskarżenia o spisek przeciw twej wolności również będa usuwane. Znamy je dobrze, nie ma potrzeby powtarzać. Dyskutanci - proszę o trzymanie się tematu. Nie chciałbym, aby wątek zamienił się w antyhamerlikowy sabat. Chociaz zupełne abstrahowanie od osobowości tego trolla jest trudne. PS Najlepiej by było, aby zarówno temat zaczęty przez KHK jak i ten pozostały puste. Ale jak już mamy dyskutować, to lepiej w sensownych ramach. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..#76 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > w których molekula staje się cały przewód.Trafne podsumowanie sensu twoich słów. 
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
#77 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > Siła elektromotoryczna jest to napięcie jakie powstaje na końcach> przerwanego obwodu. Co więcej, napięcie to jest niezależne od miejsca> przerwania obwodu.Czy to czasem nie jest tak, że w zamkniętym obwodzie dla uproszczenia przyjmuje się tą siłę elektromotoryczną punktowo w wymiarze, jaki pan określił (napięcie jakie powstaje na końcach przerwanego obwodu) by móc potem ująć opór własny obwodu, oraz pracę wykonaną w obwodzie by ten opór pokonać. I rzecz jasna, na końcu pracę wykonaną na zewnątrz, tj. w kablach i odbiorniku typu mikser, grzejnik czy komputer?
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
#78 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > w przypadku indukcji pod wpływem zmiennego pola magnetycznego nie> da się mówić o napięciu (..)> Ale jednak jest jakaś wielkość o wymiarze napięcia w obwodzieMożna jednak sobie wyobrazić obwód zamknięty traktowany indukcją, zrobiony z nadprzewodnika. Co wtedy? Jest ta wielkość (w zwartym obwodzie) czy jej nie ma? 
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
#79 2 na 2 | szarley (54913 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > To co my określamy mianem pola elektromagnetycznego jest rozwinięciem do wysokiego poziomu elementarnych oddziaływań czasteczkowych.> To są oddziaływania molekularne molekul wysokiego poziomu, tzn. takich w których molekula staje się cały przewód.> Na wyższym jeszcze poziomie oddziaływanie magnetyczne i elektryczne określilibyśmy jako grawitacje i promieniowanie świetlne.> To są wciąż te same odzialywania podstawowe zmienia się tylko skala.Na którym targowisku kupiłeś maturalne świadectwo? Przecież to jest przypadkowa składanka słów na poziomie fantazji przedszkolaka
Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby |
#80 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > Na którym targowisku kupiłeś maturalne świadectwo?Gdyby kiedyś powstała Jawna Księga Kapitału lobbowałbym, żeby owe wynurzenia zapisać tam na zawsze, przypisując do nazwiska Hamerlik-Konopka i opatrując datą. Jego koledzy w pracy, sprzedawcy w sklepie, firmy sprzedające internet itd. nie czytają forum Racjonalista i często nie wiedzą, z kim mają do czynienia.. 
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > Jestem autentycznie ciekawy.Nie mogę ci odpowiedzieć, bo moje odpowiedzi są usuwane. |
#82 3 na 3 | uxbridge (5980 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > >Jestem autentycznie ciekawy.> Nie mogę ci odpowiedzieć, bo moje odpowiedzi są usuwane.Ponieważ dalej powtarzasz w nich swoje kłamliwe dywagacje nie odpowiadając merytorycznie na krytyczne argumenty. Ale wyekstrahuję twoją odpowiedź na pytanie Ebvalaim-a: > nie wstyd mi.> To nie jest bełkot choć może nie posługuję się językiem naukowym.> Nie porównuję się poziomem z innymi ludźmi.> Po prostu odkrywam sobie świat wyrażając własne wizje i czytając opisy wizji innych ludzi. Potem sobie to razem kombinuję, przez co rozwijam się i zyskuje nowe perspektywy.> Zachowuję się właściwie. To jest miejsce do tego służy. Można tu się również pomylić i wyrazić prymitywną koncepcję. To też tu jest możliwe. |
#83 3 na 3 | uxbridge (5980 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > To nie jest bełkot choć może nie posługuję się językiem naukowym.Mówienie na tematy ścisłe własnym, wymyślonym i niespójnym językiem podczas kiedy istnieje gotowy, dostępny i powszechnie znany jest brakiem szacunku dla rozmówców. Uporczywe posługiwanie się własnymi, wymyślonymi pojęciami, definiowanie ich przy pomocy innych wymyślonych, nikomu nie znanych pojęć, to właśnie bełkot. > >Po prostu odkrywam sobie świat wyrażając własne wizje i czytając opisy wizji innych ludzi. Potem sobie to razem kombinuję, przez co rozwijam się i zyskuje nowe perspektywy.> >Zachowuję się właściwie. To jest miejsce do tego służy.Do tego służy dział Bazgroły. Dlatego w dziale Nauka jesteś i będziesz tępiony. > Można tu się również pomylić i wyrazić prymitywną koncepcję. To też tu jest możliwe.Do pomyłki to trzeba się przyznać. Inaczej pomyłka staje sie kłamstwem. |
#84 5 na 5 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > > Siła elektromotoryczna jest to napięcie jakie powstaje na końcach przerwanego obwodu. Co więcej, napięcie to jest niezależne od miejsca przerwania obwodu.> Czy to czasem nie jest tak, że w zamkniętym obwodzie dla uproszczenia przyjmuje się tą siłę elektromotoryczną punktowo w wymiarze, jaki pan określił (napięcie jakie powstaje na końcach przerwanego obwodu)...Niezbyt rozumiem co to znaczy "punktowo w wymiarze", ale odpowiedź jest raczej przecząca. Źródłem siły elektromotorycznej w zamkniętej pętli przewodu jest wirowe pole elektryczne indukowane zmiennym polem magnetycznym. Jeżeli to pole elektryczne scałkować wzdłuż pętli przewodu (patrz wzory podane powyżej przez uxbridge) to otrzymamy napięcie równe sile elektromotorycznej. Czyli źródłem siły elektromotorycznej jest każdy odcinek przewodu - coś w rodzaju (zmiennej w czasie) baterii rozciągniętej na całą długość pętli. > ... by móc potem ująć opór własny obwodu, oraz pracę wykonaną w obwodzie by ten opór pokonać. I rzecz jasna, na końcu pracę wykonaną na zewnątrz, tj. w kablach i odbiorniku typu mikser, grzejnik czy komputer?Tak. Jeżeli obwód jest zamnięty, to prąd płynący w tym obwodzie jest ograniczony sumą oporu wewnętrznego pętli oraz oporu ewentualnego odbiornika zewnętrznego. Ale to nie wszystko, bo ten prąd płynący w pętli wytwarza własne pole magnetyczne, które jest przeciwnie skierowane do zewnętrznego pola magnetycznego indukującego prąd. W rezultacie pole magnetyczne w zamkniętej pętli jest mniejsze niż w otwartej i prąd w tej pierwszej jest mniejszy niż by to wynikało z prawa Ohma. W granicznym przypadku zamniętej pętli przewodnika o znikomo małym oporze, prąd w niej płynący osiągnie taką wartość aby strumnień pola magnetycznego wytwarzanego przed ten prąd dokładnie kompensował strumień zewnętrznego pola indukującego ten prąd. Zjawisko to wyjaśnia dlaczego pole magnetyczne nie wnika w nadprzewodnik.  |
#85 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > Niezbyt rozumiem co to znaczy "punktowo w wymiarze",Już wyjaśniam. > ale odpowiedź jest raczej przecząca.(..)> źródłem siły elektromotorycznej jest każdy odcinek przewodu> - coś w rodzaju (zmiennej w czasie) baterii rozciągniętej na całą długość pętli.Pisałem o pewnym uproszczeniu. Na schematach oznacza się źródło w jednym miejscu symbolem + przewody jako linie dalej. Nie rozmazuje się na schemacie źródła na całość przewodu (uzwojenia) poddawanego indukcji.  > W granicznym przypadku zamniętej pętli przewodnika o znikomo małym> oporze, prąd w niej płynący osiągnie taką wartość aby strumnień pola> magnetycznego wytwarzanego przed ten prąd dokładnie kompensował strumień> zewnętrznego pola indukującego ten prąd. Zjawisko to wyjaśnia dlaczego> pole magnetyczne nie wnika w nadprzewodnik.Rozumiem. Jak wygląda tutaj sprawa z SEM? Czy w nadprzewodniku to również 'bateria' rozciągnięta na całą długość pętli? Zastanawia mnie ten przypadek również dlatego, że z tego co piszesz, prąd w takim nadprzewodniku zamkniętym w obwód i poddawanym działaniu zmiennego pola magnetycznego, będzie niezerowy i skończony. Różnica potencjałów między każdym jego punktem natomiast zerowa, chyba że gdzieś się mylę. Edit: ten casus nie dotyczy schematu wyżej, gdzie widnieje "R". Chodzi oczywiście np. o obrączkę umieszczoną w niskiej temperaturze, stającej się nadprzewodnikiem w całości, umieszczoną w zmiennym polu B.
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > zmiennym polem magnetycznymCzy można powiedzieć o zmiennym polu magnetycznym, że jest polem magnetycznym falowym? Czy zmiany pola są falowe? |
#87 3 na 3 | uxbridge (5980 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > >zmiennym polem magnetycznym> Czy można powiedzieć o zmiennym polu magnetycznym, że jest polem magnetycznym falowym?> Czy zmiany pola są falowe?"Zmienne pole magnetyczne" - to pojęcie znane. Oznacza wektorowe pole magnetyczne (B) którego wartość w jakimkolwiek miejscu zmienia się w czasie. "magnetyczne pole falowe" - pojęcie nieznane, nigdzie niezdefiniowane. "falowe zmiany pola" - jak wyżej Przede wszystkim, masz SWOJE, zdefiniowane na własne potrzeby pojęcie fali. Różne od tego, które obowiązuje w nauce. I posługujesz się nim, żeby opisać inne pojęcia. Tworzysz język, który jest niezrozumiały i mylący. Więc nienadający sie do dyskusji. |
#88 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > >>zmiennym polem magnetycznym> >Czy można powiedzieć o zmiennym polu magnetycznym, że jest polem magnetycznym falowym?> >Czy zmiany pola są falowe?> "Zmienne pole magnetyczne" - to pojęcie znane. Oznacza wektorowe pole magnetyczne (B) którego wartość w jakimkolwiek miejscu zmienia się w czasie.> "magnetyczne pole falowe" - pojęcie nieznane, nigdzie niezdefiniowane.> "falowe zmiany pola" - jak wyżej> Przede wszystkim, masz SWOJE, zdefiniowane na własne potrzeby pojęcie fali. Różne od tego, które obowiązuje w nauce. I posługujesz się nim, żeby opisać inne pojęcia. Tworzysz język, który jest niezrozumiały i mylący. Więc nienadający sie do dyskusji.Wytłumaczę ci. Jeżeli oznaczysz kierunki sił pola magnetycznego tak jak tu: pl.wikiped(*)we#/media/Plik:Vectorfield.svgczy te kierunki sił w zmiennym polu magnetycznym będą ulegały takim przekształceniom? pl.wikiped(*)_harmonic_motion_animation.gif |
#89 2 na 2 | uxbridge (5980 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > Jeżeli oznaczysz kierunki sił pola magnetycznego tak jak tu:> pl.wikiped(*)we#/media/Plik:Vectorfield.svgNiestety, pole wektorowe magnetyczne B to nie jest pole sił. Juz tłumaczyłem. Więc zmiana kierunku pola B nie odzwierciedla zmiany kierunku siły działającej na ładunek. > czy te kierunki sił w zmiennym polu magnetycznym będą ulegały takim przekształceniom?> pl.wikiped(*)_harmonic_motion_animation.gifTy mylisz ruch falowy z "falowanym" kształtem wziętym z języka potocznego. Zmarszczki na kołdrze też moga mieć "falowy" kształt, prócz tego nie mając nic wspólnego z ruchem falowym i falą w sensie fizycznym. Pobaw się tym: www.compadre.org/osp/EJSS/4126/154.htmI może zobaczysz, że "falowy" kształt linii pola a rozchodzące się falowo zaburzenie pola to dość różne sprawy. |
#90 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Hamerlikowe pola | > "Zmienne pole magnetyczne" - to pojęcie znane. Oznacza wektorowe> pole magnetyczne (B) którego wartość w jakimkolwiek miejscu> zmienia się w czasie.Bądź precyzyjny. Pisząc 'wartość' masz na myśli długość lub moduł danego wektora? Zmienność tego wektora może objawiać się zmianą kierunku w przestrzeni, modułu właśnie, albo i jedno i drugie.
Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|