 |
Peregrynując po Nysie i okolicy Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-09-2021 09:49 | Arminius (25555 punktów) | Peregrynując po Nysie i okolicy
2 na 2 | Byłem zeszłego weekendu na kolejnej "cyklowyrypce" po Opolszczyźnie. Tym razem poszwendałem się rowerem po okolicach Nysy. I w samej Nysie spędziłem dobrych kilka godzin. Miasto - mocno zniszczone w czasie II wojny - pomimo tego ma swój niewątpliwy genius loci. Szczególnym urokiem epatuje ulica przy której jest kościół barokowy Pod wezwaniem Wniebowstąpienia (jezuicki) kolegium jezuickie, pałac biskupa, dwór biskupa, dom komendanta.....Żywcem ten zaułek ewokuje klimaty ołomunieckie. Z zakątka jak wyżej trafiłem pod wysmakowaną gotycko bazylikę Św. Jakuba i rozbabrany rynek. Nyski "Sowizdrzał", który przekonał mnie, że warto postawić mu małe piwo niemysłowskie - przy konsumpcji tegoż, twierdził, iż mają zamiar zrobić z niego (rynku) paskudną "betonozę", co mnie wielce skonfundowało, zważywszy na los jaki ostatnimi czasy spotkał Kutno. Na przeciw bazyliki, przy rynku rozbabranym stoi wielki pomnik Piłsudskiego (erygowany w 2018 r.), na Kasztance, podobno największy w Polsce. Sowizdrzał jak wyżej narzekał, iż kosztował "prawie milion" i że pieniądze owe winny być przeznaczone na inne zbożne cele. Pomijając już kwestię kosztów, pomnik ów mocno mnie zniesmaczył - bo jest jak owa przysłowiowa pięść przy nosie. Psuje "gotycki" nastrój emanujący z kirchy jakubowej, a poza tym, ta postać w tym miejscu jawi się jako coś nienaturalnego, coś "zaimportowanego", coś niezbyt autentycznego. Piwo konsumowaliśmy w ogródku restauracji mieszczącej się w domu wagi. Na jej ścianie jest tablica memorialna o następującej treści: "W pamiętnym czasie 100 lecia państwa polskiego, Piastowi opolskiemu księciu Mikołajowi II obrońcy polskości Śląska, który oddał życie w walce z naporem niemieckim, scięty na rynku nyskim dnia 27 czerwca 1497 roku, poświęcają niniejszą tablicę mieszkańcy ziemi nyskiej, Nysa 1966 r." Stwierdziłem więc, że zdecydowanie bardziej wskazanym byłoby wystawienie pomnika w Nysie owemu Mikołajowi II - lokalnemu bohaterowi w walce z germańskim drang nacht osten. Sowizdrzał utrzymywał, że na pomniki wszelkiego rodzaju szkoda grosza. Po powrocie do domu i zweryfikowaniu biogramu Mikołaja II jak wyżej, straciłem pewność co do zasadności pomysłu czczenia jego pamięci. Bo przecież z jego biogramu wynika, że nawet jak tam były jakieś machinacje niemieckie - to tak naprawdę, książę ów zginął głównie w rezultacie konfliktu między ....Piastami. Tak czy inaczej polecam wypad do Nysy i w jej okolice szczególnie na dwóch kółkach. Trasa z Grodkowa do Nysy przez Jędrzejów, Jaszów, Nowaki jest prima sort. Pruje się przez lasy i pola, co chwila małe wioseczki z urokliwymi kirchami, przy drodze sporo tarniny, mirabelek i jeżyn, ruch umiarkowany samochodowy, droga pagórkowata, a więc nie jest monotonnie, a w tle na horyzoncie majaczą majestatyczne Sudety. "W czerwcu 1497 roku w celu uzgodnienia wspólnych stanowisk namiestnik Śląska książę cieszyński Kazimierz II zorganizował w należącej do biskupstwa wrocławskiego Nysie sejmik (miano tam się zająć m.in. petycją do Władysława Jagiellończyka w sprawie zatwierdzenia poprzednich przywilejów dla księstw śląskich oraz omówić kwestię zagrożenia Węgier ze strony Turków). Na zjazd oprócz Kazimierza przybyli również książę ziębicki Henryk z dynastii Podiebradów, biskup wrocławski Jan IV Roth oraz Mikołaj II opolski i inni. Rozmowy toczono w ratuszu miejskim, gdzie 26 czerwca doszło do tragedii. Z nieznanych bliżej przyczyn Mikołaj II, obawiając się zapewne aresztowania ze strony skłóconego z książętami opolskimi Kazimierza II (zaniepokojonego ciągłym wzrostem znaczenia synów Mikołaja I) zaatakował i próbował ugodzić sztyletem cieszyńskiego Piasta, oraz biskupa Jana Rotha. Oba ataki, dzięki pomocy dworzan dostojników zakończyły się niepowodzeniem, Mikołaj II zaś chcąc uniknąć odpowiedzialności uciekł z ratusza i schronił się w znajdującym się nieopodal kościele św. Jakuba. Tam też doścignęła księcia wysłana za nim pogoń, która wbrew zwyczajowi na osobisty rozkaz biskupa wrocławskiego wywlekła księcia sprzed ołtarza, by zamknąć go w lochu. Dostojnicy (Kazimierz cieszyński, Henryk ziębicki, Jan Roth) długo nie zastanawiali się, co zrobić z nieszczęsnym więźniem – postanowili wydać go wbrew prawu pod sąd ławniczy w Nysie, pomimo tego, że Mikołajowi, jako księciu przysługiwał wyłącznie sąd królewski. Protesty, próba wykupu za olbrzymią sumę 100 tysięcy złotych węgierskich nie dały rezultatu, a jasne stanowisko namiestnika Śląska stało się sygnałem do zapadnięcia najcięższego wyroku – kary śmierci poprzez ścięcie mieczem. Podczas procesu książę protestował przeciwko bezprawiu, oraz toczenie się posiedzenia w języku niemieckim, którego Mikołaj II najwyraźniej nie znał (są pewne poszlaki, że również starszy brat księcia opolskiego znał wyłącznie język polski i czeski). Mikołajowi pozwolono tylko napisać list, w którym czynił następcą we wszystkich należnych mu dobrach brata Jana Dobrego. Starszy brat musiał się tylko zobowiązać, że da zadośćuczynienie wszystkim, których wcześniej dotknął gniew i niesprawiedliwość Mikołaja (wśród nich także matce Magdalenie brzeskiej, z którą toczył spory majątkowe). Wyrok sądu miejskiego wykonano niemal bezzwłocznie w celu zażegnania niebezpieczeństwa sprowadzenia z Opola odsieczy – Mikołaj II opolski został ścięty na rynku w Nysie w dniu 27 czerwca 1497 roku. Według tradycji jednymi z ostatnich słów tragicznie zmarłego księcia było zdanie: „O Nyso! Nyso! Czyż dlatego moi przodkowie darowali ciebie Kościołowi, abyś mi teraz życie wydzierała?” pl.wikiped(*)ołaj_II_niemodliński | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| romaro (25211 punktów) | Przeczytaj definicję hejtu. Zarzucam ci wykorzystywanie tego portalu w celu siania nienawiści w stosunku do innych nacji. Zarzucam ci sianie nienawiści mimo wielokrotnego zwracania ci uwagi na przestrzeni lat przez wielu uzytkownikow o zaprzestanie tego procederu. Zarzucam ci niecne praktyki w stosunku do innych użytkowników tego forum co w niedługim czasie upublicznię. Zarzucam ci w koncu kierowani użytkowników tego forum na strony o podejrzanej reputacji co już tu naswietlilem. Nie rozumiem dlaczego forumowicze (w tym ja), mamy byc nieświadomymi celami wykorzystywanymi przez ciebie w twojej działalności jakim jest internetowy wiral marketing. Jezeli trzeba będzie zwrócę sie do moderatora o zmianę regulaminu tak byśmy byli bezpieczni przed tego typu praktykami jakie tutaj stosujesz.
Przypomnę definicję wiral marketingu - przekazywanie dalej tę samą treść, rozprzestrzeniając ją jak wirus. Stąd to twoje "linkowanie" i zamieszczane tutaj duże fragmenty w języku oryginalnym.
I parę słów o hejcie
"Zjawisko hejtu może dotyczyć osoby, grup społecznych, mniejszościowych, etnicznych ale też produktów, kampanii, czy filmów. Jego celem jest wyrażanie pogardy i podważanie pozycji osoby lub grupy społecznej ze względu na rasę, płeć, naród, poprzez wyrażanie dyskredytującej opinii o tej grupie, czy jej poszczególnych członkach lub jej charakterystycznych wytworach
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | detoks w Nysie? | >Przeczytaj definicję hejtu. Zarzucam ci wykorzystywanie tego portalu w celu siania nienawiści w stosunku do innych nacji. Zarzucam ci sianie nienawiści mimo wielokrotnego zwracania ci uwagi na przestrzeni lat przez wielu uzytkownikow o zaprzestanie tego procederu. Zarzucam ci niecne praktyki w stosunku do innych użytkowników tego forum co w niedługim czasie upublicznię. Zarzucam ci w koncu kierowani użytkowników tego forum na strony o podejrzanej reputacji co już tu naswietlilem. Nie rozumiem dlaczego forumowicze (w tym ja), mamy byc nieświadomymi celami wykorzystywanymi przez ciebie w twojej działalności jakim jest internetowy wiral marketing. Jezeli trzeba będzie zwrócę sie do moderatora o zmianę regulaminu tak byśmy byli bezpieczni przed tego typu praktykami jakie tutaj stosujesz. >Przypomnę definicję wiral marketingu - przekazywanie dalej tę samą treść, rozprzestrzeniając ją jak wirus. >Stąd to twoje "linkowanie" i zamieszczane tutaj duże fragmenty w języku oryginalnym.
Znów Wpadł pan w lewacki amok i bełkocze w formule pozamerytorycznej. Pojedź pan do Nysy, zawitaj do Św. Jakuba, wypij piwo namysłowskie w domu wagi, przespaceruj się ulicą Grodzką, potem wzdłuż Nysy do zapory na niej, ochłoń pan, zresetuj ducha, umysł i ciało - zdetoksykuj się pan, bo ogrom wszelkiego jadu w Panu siedzi.
|
|
|  | | romaro (25211 punktów) | Odp: detoks w Nysie? | > Znów Wpadł pan w lewacki amok i bełkocze w formule pozamerytorycznej.Dziękuję, ale już PAN będzie dyskutował z tobą na warunkach na jakie zasługujesz i w ramach nie przekraczających granic przyzwoitości i prawa. Ps Problem twój jest taki, że sobie przypisujesz prawo do hejtu bezpośrednio godzącego w osoby. Ja nie jestem delikatny i ci to wybaczam (w odróżnieniu od praktyk które zarzuciłem powyżej), i tylko wskazuję, że takie praktyki stosujesz permanentnie .
A ludzie kłaniali się i modlili do neonowego bożka, którego sami stworzyli, a znak rozbłysnął ostrzeżeniem w słowach, które tworzył. > youtu.be/Vlzk9989dzg
|
|
| |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | hejt godzący? | >Problem twój jest taki, że tylko sobie przypisujesz prawo do hejtu besposrednio godzące w osoby.
Poproszę więc o przykład wypowiedzi hejtowej jak wyżej.
|
|
| | |  | | romaro (25211 punktów) | Odp: hejt godzący? | > >Problem twój jest taki, że tylko sobie przypisujesz prawo do hejtu besposrednio godzące w osoby.> Poproszę więc o przykład wypowiedzi hejtowej jak wyżej.Będziemy mieli jeszcze okazję podyskutować. Przygotuj się do powrotu do twoich cytatów czar "Ten tekst z domeny publicznej, w niechlujnym formacie, został udostępniony na antysemickiej stronie internetowej z następującą adnotacją": "Żyd ma w zamiarze nie tylko zniszczenie chrześcijaństwa, on także głosi ewangelię judaizmu; on nie tylko uderza w wiarę katolicką czy protestancką - ale także zachęca do niewiary, a następnie przymusza tych, których wiara została podminowana, do swojej własnej koncepcji świata, moralności i życia. Jest on zaangażowany w swoją historyczną misję - zniszczenia religii Chrystusa" - tłumaczenie Arminius)." Co prawda nie chodzi o racjonalista.pl na którym powyzszy fragment zamieściłeś, niemniej i FR może w tej sytuacji taką reputację mieć z twojej przyczyny. Strona, do której zamieścileś link w swoim wątku, powiedzieć, że jest niechlujną to nic nie powiedzieć. www.racjonalista.pl/forum.php/s,759020#w759103Mam ja ci wyświetlić wyniki? Przygotuj się bo będę twoje lajdackie praktyki przedstawiał. Zabrania sie f) wykorzystywania Forum do ogłoszeń i reklamy w jakiejkolwiek formie dla towarów, usług, stron WWW itd., zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych (nie dotyczy działu ogłoszeń),
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | zabrania się? | A dokładnie - bez manipulowania kontekstem - brzmi to tak:
Bernard Lazare, francuski publicysta, dziennikarz, myśliciel, krytyk literacki, anarchista, wreszcie - last but not least, dreyfusard - rozpisując się na temat przyczyn antysemityzmu stwierdził - między innymi, że:
"The Jew...is not content merely to destroy Christianity, but he preaches the gospel of Judaism; he not only assails the Catholic or the Protestant faith, but he incites to the unbelief, and then imposes on those whose faith he has undermined his own conception of the world, of morality and of life. He is engaged in his historic mission, the annihilation of the religion of Christ." ("Żyd ma w zamiarze nie tylko zniszczenie chrześcijaństwa, on także głosi ewangelię judaizmu; on nie tylko uderza w wiarę katolicką czy protestancką - ale także zachęca do niewiary, a następnie przymusza tych, których wiara została podminowana, do swojej własnej koncepcji świata, moralności i życia. Jest on zaangażowany w swoją historyczną misję - zniszczenia religii Chrystusa" - tłumaczenie Arminius)."
Nie wiem w czym pan widzi problem? Jeżeli ogarnięty jest pan pasją rozpowszechniania moich "czarownych cytatów" - pana dobre prawo, nie mam nic przeciwko temu. Mam jednakże prośbę aby robił pan to w swoich, odrębnych wątkach i nie odwracał uwagi forumowiczów od pięknej Nysy i nyskiego regionu.
>Zabrania sie >f) wykorzystywania Forum do ogłoszeń i reklamy w jakiejkolwiek formie dla towarów, usług, >stron WWW itd., zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych (nie dotyczy działu ogłoszeń),
A jaki jest sens tego wpisu w kontekście Nysy i regionu nyskiego? Uważa pan że nie mam prawa pisać o obszarach nalężących do państwa polskiego???? Czy pan jest ciągle świadom tego co.... pisze???
|
|
| | | | |  | | romaro (25211 punktów) | Odp: zabrania się? | > A jaki jest sens tego wpisu w kontekście Nysy i regionu nyskiego? Uważa pan że nie mam prawa pisać o obszarach nalężących do państwa polskiego???? Czy pan jest ciągle świadom tego co.... pisze???A jesteś świadom czym dla ciebie może się skończyć agresywne linkowanie do stron wyłudzających pieniądze i dane, szczegolnie gdy najczęściej jesteśmy tego nieświadomi? Dlatego zamieściłem jeden z punktów regulaminu, a ponieważ jesteś niereformowalnym będę o tym równie agresywnie przypominał. Nie stać cię na torbę na zakupy z puszystym logo Milton Glaser? Weź się za uczciwą robotę, a nie linkuj do takich stron jak ta z cytatów czar albo ta poniżej. Bo to co tam piszą o żydach jest nie moim problemem a twoim, bo możesz zostac posądzony o sianie nienawiści. Ja się martwię jedynie o swoje dane. Twoja arogancja jest nieracjonalna, o ile arogancja wogóle moze byc racjonalna. Stawiasz się tutaj ponad wszystkimi, ale przede wszystkim ponad regulaminem. Jeżeli do ciebie to teraz nie dociera, to tym gorzej dla ciebie.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|