Racjonalista - Strona głównaDo treści
Konkurs Szarleya bez nagród. Zabawa językiem polskim.

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
05-06-2026 19:57Lolek_Salambek (2667 punktów)Konkurs Szarleya bez nagród. Zabawa językiem polskim.
Ocena 2 na 2
W odpowiedzi na wpis Szarleya w wątku jak niżej:

www.racjonalista.pl/forum.php/s,958224#w959538

Cytat:
Przy okazji mały konkurs bez nagród.
Czy ktoś wie jakie słowo wymyślone przez polskich naukowców zostało uznane we wszystkich językach świata w takim samym niemal brzmieniu jak w polszczyźnie?


----------------

Chcąc wygrać ten konkurs oczywiście wsparłem się GPT i oto "moja" odpowiedź:

Słowo "witamina"
Termin ten został wprowadzony przez polskiego biochemika Casimir Funk (Kazimierza Funka) w 1912 roku. Badając substancje niezbędne do życia, nazwał je "vitamines" (od łacińskiego vita - życie oraz amine - amina, ponieważ początkowo sądził, że wszystkie należą do tej grupy związków). Później końcowe "e" usunięto i powstało angielskie vitamin.
Słowo zostało przyjęte praktycznie na całym świecie w bardzo podobnej formie:
• polski: witamina
• angielski: vitamin
• niemiecki: Vitamin
• francuski: vitamine
• hiszpański: vitamina
• włoski: vitamina
• rosyjski: витамин (witamin)


PS.
Proponuję by nagrodą za wygranie konkursu była choćby skromna wycieczka do Berlina (oczywiście piesza) - co Ty NATO Szarleyu?











S pozdravem


Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają CIERPIENIA FIZYCZNE

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE !




(Aby odpowiedzieć, musisz się zalogować)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

szarley (54918 punktów)
>W odpowiedzi na wpis Szarleya w wątku jak niżej:
>www.racjonalista.pl/forum.php/s,958224#w959538
>

>Cytat:
Przy okazji mały konkurs bez nagród.
>Czy ktoś wie jakie słowo wymyślone przez polskich naukowców zostało uznane we wszystkich językach
>świata w takim samym niemal brzmieniu jak w polszczyźnie?
>

>----------------
>Chcąc wygrać ten konkurs oczywiście wsparłem się GPT i oto "moja" odpowiedź:
>[i]Słowo "witamina"
>Termin ten został wprowadzony przez polskiego biochemika Casimir Funk (Kazimierza Funka) w 1912

Chylę czoła. Nie wiedziałem, że to słowo take pochodzi z polszczyzny i nawet jeśli Funk zapożyczył je z łaciny to ewidentnie jest polskim

Chodziło mi o inne słowo, ale czegoś się nauczyłem.
Zgodnie z obietnicą, nagrody nie będzie

>Proponuję by nagrodą za wygranie konkursu była choćby skromna wycieczka do Berlina (oczywiście piesza) - co Ty NATO Szarleyu?
A dlaczego akurat Berlin?
I dlaczego pieszo?


Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
06-06-2026 02:10 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2667 punktów)
> Chylę czoła. Nie wiedziałem, że to słowo take pochodzi z polszczyzny i nawet jeśli Funk zapożyczył je z łaciny to ewidentnie jest polskim
-------------------







> Zgodnie z obietnicą, nagrody nie będzie
--------------
Pacta sunt servanda

😊





> A dlaczego akurat Berlin?
---------------
żeby obniżyć koszty 😊 - a ponadto skoro wycieczka ma być piesza to powinno być stosunkowo blisko (alternatywnie może być też np. Praga, Bratysława albo Wilno)





> I dlaczego pieszo?
--------------
żeby obniżyć koszty


😊




S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają CIERPIENIA

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE
06-06-2026 11:04 
 Ocena 3 na 3
okragly (21676 punktów)

>> A dlaczego akurat Berlin?
>żeby obniżyć koszty
myślałem, że chcecie odwiedzić Konopkę


potrzebujemy żyć w małych oazach, gdzie tętni życie i braterstwo
06-06-2026 11:42 
 Ocena 1 na 1
Lolek_Salambek (2667 punktów)
>>> A dlaczego akurat Berlin?
>myślałem, że chcecie odwiedzić Konopkę

________









S pozdravem

Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają CIERPIENIA

Im więcej myślę o tym jak powstał Wszechświat tym bardziej utwierdzam się w swoim AGNOSTYCYŹMIE

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365