 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-03-2009 20:42 | a.szubert (411 punktów) | Czy bóg jest miłosierny?
6 na 6 |
Czy bóg jest miłosierny?
Pomijam w tym wątku wypowiedzi ze starego testamentu. Zniszczenie wieży Babel. Zniczczenie Sodomy i Gomory Potop. Zdobycie i rzeź Jerycha. Wymordowanie paru tysięcy Żydów za pokłon złożony złotemu cielcowi...
(podczas – gdy Mojżeszowi bóg wręczał „tablice” . Do dzisiaj nie wiadomo – w jakim języku były „pisane” – Mojżesz wychowany był na dworze faraona. Jeśli potrafił czytać – to tylko hieroglify. Ale już jego krajanie – jako niewolnicy egipscy czytać NIE POTRAFILI. Po co więc tablice – których I TAK nikt nie potrafi czytać? A o szkółkach NIEDZIELNYCH PODCZAS CZTERDZIESTOLETNIEJ wędrówki po pustyni biblia nie mówi...
Zostańmy przy „miłosiernym” bogu.
Dogmat „odkupienia” win zakłada, że grzech pierwszych rodziców przeszedł na wszystkich ludzi.
Do dzisiaj nie jestem w stanie pojąć – jak za grzech kogokolwiek w przeszłości - winę ponoszą potomne generacje? Gdzie jest tutaj „miłosierdzie” boże”?
Nawet - jeśli Ewa zarwała ten nieszczęsny owoc – czy to powód, aby ją i WSZYSTKICH jej potomków wygnać z raju? A NIE MOGŁA EWA DOSTAć wyroku z „zawieszeniem”?. Albo po roku, czy po dziesięciu latach wygnania z raju prawo powrotu?. Albo przynajmniej prawo powrotu do raju jej dzieci? Gdzie był wtedy „miłosierny” bóg.???
„Bóg tak ukochał człowieka, że syna swojego dla niego ofiarował”.
Jest to najbardziej ogłupiające stwierdzenie całej doktryny chrześcijańskiej.
Jeśli bóg jest faktycznie miłosierny, to po prostu przebacza – a nia oczekuje ofiary. Czy ja przebaczę winy moim dzieciom dopiero wtedy, gdy jedno z nich da się powiesić czyy ukrzyżować?
Najpierw bóg na wszystkich ludzi przenosi „grzech pierworodny” (a kto mu kazał tym grzechem karać wszystkich ludzi), a potem domaga się on „”odkupienia” grzechu. A poza tym dlaczego tę ofiarę SKŁADA SAMEMU SOBIE. No bo komu Jezus ofiarował życie?. Czyżby bóg nie mógł zrezygnowwać z tej ofiary, i wybaczyć ludziom grzechy bez szlachtowania własnego syna - Jezusa?.
Zdumienie moje budzi także katolicki katechizm. Pisze tam, że za grzech śmiertelny grozi „wieczne potępienie”.
Z tym stwierdzeniem miałem zawsze problemy. Zgodnie z katechizmem.. Załóżmy... Jestem wieżący, świątobliwy - poszczę, modlę się, nawet więcej niż potrzeba. Pewnego dnia dostrzegam w oknie (dzieło szatana) - nagą sąsiadkę z naprzeciwka. Przez chwilę wyobrażAM SOBIE, JAK PIęKNIE BY TO NAM RAZEM BYŁO. Nagle uświadamiam sobie, że takie wyobrażenia to śmiertelny grzech. Biegnę więc do kościoła. Aby się wyspowiadać. Mam pecha. Wpadam pod samochód. Ponieważ jestem w stanie grzechu śmiertelnego idę do piekła. (A bandzior wieziony karetką, który na „wszelki wypadek” się wyspowiadał – bo ksiądz akurat był pod ręką – idzie do nieba).
Miłosierdzie, które dopuszcza „wieczne potępi"enie” jest po prostu bezmyślnym barbarzyństwem. Nawet Stalin czy Hitler po milionach lat pokuty zasługują na "drugą szansę" - A nawet na trzecią, czwartą... zgodnie z miłosierdziem.
Wierzący się tym nie zajmują...
Oni zdobywają "odkupienie grzuechów"
Oni po prostu wierzą...
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..#1 6 na 6 | lotrek (14275 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? |
>Nawet - jeśli Ewa zarwała ten nieszczęsny owoc - czy to powód, aby ją i WSZYSTKICH jej >potomków wygnać z raju? A NIE MOGŁA EWA DOSTAć wyroku z "zawieszeniem"?. Albo po roku, >czy po dziesięciu latach wygnania z raju prawo powrotu?. Bóg wiedział a przynajmniej powinien (jako istota doskonała), że Ewa skusi się na ten nieszczęsny owoc i go razem z Adamem zjedzą. Więc wynika z tego, że szukał pretekstu, by pogonić ich z raju, czyli potrzebował haka na nich. A tak w ogóle to są bzdury, szkoda tym się zajmować.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks) |
| a.szubert (411 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? |
> A tak w ogóle to są bzdury, szkoda tym się zajmować.Niestety te "bzdury" mają stały i niemiłosierny wpływ na kształt mojego życia. Nawet w konstytucji każe mi się przysięgać na jakiegoś "boga". |
#3 1 na 1 | a.szubert (411 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | > Nawet - jeśli Ewa zarwała ten nieszczęsny owoc...Łotrzyku...Łotrku.... Jak Ciebie przyjacielu zwą... Zwróć uwagę na ICH biblię. Według Mojżesza Bóg zakazał JEDYNIE...: Owocu z drzewa wiadomości dobra i zła. Nie ZAKAZAŁ owocu z drzewa żywota. Dopiero po "spożyciu" przez Ewę owocu czytamy... Mojżesz.1.3.22 "I rzekł Pan Bóg: oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki. Wszystko ZGODNIE Z BIBLIę Zgodnie z logikę wynika: dokąd ludzie byli bezmyślni - mieli nawet szanse na życie wieczne. Owoc życia wiecznego nie był ludziom zabroniony. Gdy "otworztyły się im oczy", stali się nagle zagrożeniem dla p. boga. Do tego stopnia, że bóg musiał wygnać ich i raju. Aby przypadkowo nie zjedli owocu, niechcąco, czy nie (i co nie było zakazane) z drzewa "życia". Wieczne życie było zarezerwowane dla ludzi bezrozumnych.!!! Dlaczego wiedzę pierwszych ludzi bóg ukarał ich śmiercią???. Ciągle nie mam na to odpowiedzi... |
#4 11 na 11 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? |
>A NIE MOGŁA EWA DOSTAć wyroku z "zawieszeniem"?. Albo po roku, >czy po dziesięciu latach wygnania z raju prawo powrotu?. Albo przynajmniej prawo powrotu do raju >jej dzieci? >Gdzie był wtedy "miłosierny" bóg.??? Bóg Starego testamentu wcale nie jest ani nawet nie udaje miłosiernego. Jest mściwy, zazdrosny, i barbarzyński na miarę tamtych ludzi. Lekką ręka za drobne odstępstwa przywódców morduje całe plemiona, przyjemność sprawia mu mordowanie wszystkich pierworodnych synów ( bo córki się nie liczą) i to przez kilka pokoleń. Szokująca jest przypowieść dotycząca Lotta. By zadość uczynić wymaganiom gościnności w zamian za pozostawienie w spokoju swoich gości wystawia gawiedzi swoje dziewicze córki by gawiedź mogła sobie poużywać. Inne przypowieści tez są ciekawe i ociekają zbrodnią. Przy większości przypowieści skóra cierpnie na myśl jak prymitywny był to lud i prymitywny był ich bóg. Najpierw doprowadza Adama i Ewę do nieposłuszeństwa ( bo czymże jest zakaz spożywania owocu z konkretnego drzewa przy równoczesnym nie wyposażeniu biednych praojców w rozum) a potem mści się nie tylko na nich ale na nieskończonej ilości pokoleń.
>Najpierw bóg na wszystkich ludzi przenosi "grzech pierworodny" (a kto mu kazał tym >grzechem karać wszystkich ludzi), a potem domaga się on ""odkupienia" grzechu. Nowy testament jest inny choć Bóg nie pozbył się wszystkich wrednych cech. Płodzi z kobietą syna. Stwarza więc półboga. Ale czy musiał w tym celu zgwałcić dziewicę i narazić dziecko na piętno bękarta. O daniu cynku Herodowi , że urodzi się król żydowski i spowodowanie rzezi niewiniątek lepiej nie mówić.
Wyposażył syna w możliwość czynienia cudów.A równocześnie uniemożliwił mu uniknięcia haniebnej śmierci. >A poza tym dlaczego tę ofiarę SKŁADA SAMEMU SOBIE. No bo komu Jezus ofiarował życie?. >Czyżby bóg nie mógł zrezygnować z tej ofiary, i wybaczyć ludziom grzechy bez szlachtowania >własnego syna - Jezusa?. I ta jedna śmierć ma zbawić ludzkość za zjedzenie jabłka czy za wszystkie zbrodnie ludzkości, za zbrodnie inkwizycji, wojen krzyżowych, holokaustu, ofiar Hiroszimy ..... A przecież Jezus nawet wisząc na krzyżu nie musiał cierpieć, był bogiem więc mógł wyłączyć u siebie ból. Skoro cierpiał to widocznie tak chciał, może tak lubił. Chyba że bogiem nie był, ale wtedy śmierć jednego człowieka za tamte wszystkie ? Co to za ojciec skazujący na tortury niewinnego człowieka pomijając fakt , że to na dodatek własne dziecko?
Mnie najbardziej bawi przypowieść o pannach młodych, które ośmieliły się zasnąć zamiast z pożądliwością czekać na rozprawiczenie przez pana młodego, który popił sobie na własnym weselu. Jak ten (pijany)pan młody miał zaspokoić w jedną noc dwanaście panien? I jaki morał z tej powieści? O akceptacji poligamii nie wspominając.
>Wierzący się tym nie zajmują... >Oni po prostu wierzą... Amen
|
#5 5 na 5 | lukaszewicz (5674 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | > O akceptacji poligamii nie wspominając.Masz coś przeciw poligamii? Mnie najbardziej bawi pomysł, że aby komuś wybaczyć trzeba zabić własne dziecko.Choć chyba zamiast "bawić" powinienem napisać "przeraża". |
#6 7 na 9 | Madman (7811 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | >Czy bóg jest miłosierny? A czy Królowa Śnieżka jest wysoka? |
#7 3 na 3 | a.szubert (411 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? |
> Mnie najbardziej bawi przypowieść o pannach młodych, które ośmieliły się zasnąć zamiast z pożądliwością czekać na rozprawiczenie przez pana młodego, który popił sobie na własnym weselu. Jak ten (pijany)pan młody miał zaspokoić w jedną noc dwanaście panien? I jaki morał z tej powieści? O akceptacji poligamii nie wspominając.> >Wierzący się tym nie zajmują...> >Oni po prostu wierzą...> AmenAlu, mimo tych wszystkich potęg piekielnych... gdybym mógł tak jeszcze raz ... >Z Tobą... W raju.... na golaska... Niech mnie piekło pochłonie.... boże... daj zgrzeszyć... |
#8 3 na 3 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | > O akceptacji poligamii nie wspominając. Plusik za poligamię, tez jestem za. > Amen  |
#9 2 na 2 | lotrek (14275 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? |
> Plusik za poligamię, tez jestem za.Ale tylko w wersji haremowej
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks) |
#10 1 na 1 | lotrek (14275 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? |
> boże... daj zgrzeszyć...Nie pytaj, czy Bóg da Ci zgrzeszyć...grzesz śmiało, Bóg kocha grzeszników!
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks) |
#11 4 na 6 | Marcinlet (1935 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | > >Czy bóg jest miłosierny?> A czy Królowa Śnieżka jest wysoka?Chyba nie, bo jakoś się zmieściła w domku krasnoludków. |
#12 5 na 7 | Marcinlet (1935 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | >Czy bóg jest miłosierny? >Pomijam w tym wątku wypowiedzi ze starego testamentu. >Zniszczenie wieży Babel. >Zniczczenie Sodomy i Gomory >Potop. >Zdobycie i rzeź Jerycha. >Wymordowanie paru tysięcy Żydów za pokłon złożony złotemu cielcowi... Raz spotkałem się z dosyć oryginalnym twierdzeniem, że gdyby Bóg nie był miłosierny to by zgotowałby nam taką masakrę i gehennę na Ziemii, że tamte wydarzenia byłyby przyjemną zabawą. To takie miłosierdzie jak u Stalina, który w końcu tylko kopnął w d..ę dziecko proszące go o cukierka. A mógł zabić. |
#13 9 na 9 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | >Czy bóg jest miłosierny? >Zniszczenie wieży Babel. >Zniczczenie Sodomy i Gomory >Potop...
Przytoczyłaś argumenty za brakiem miłosierdzia. Równie łatwo wskazać na dowody miłosierdzia.
Bóg nie jest ani miłością, ani nienawiścią. Bóg jest sprzecznością, brakiem logiki. Jest po prostu obrazem człowieka. |
#14 5 na 5 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | > > Plusik za poligamię, tez jestem za.> Ale tylko w wersji haremowej  > Nasza polska, krypto-katolicka też niezgorsza, choć trzeba się nachodzić.  |
#15 3 na 3 | Sylwek (15472 punktów) | Odp: Czy bóg jest miłosierny? | > Bóg jest sprzecznością, brakiem logiki.> Jest po prostu obrazem człowieka.A jednak Budda zabierając się za zbawienie wszystkiego co żyje (lub ludzie wymyślający opowieści o nim) potrafił być bardziej konsekwentny. |
1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|