 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-11-2011 17:48 | Marek222 (511 punktów) | Wywrotowy racjonalizm ? | Wywrotowy racjonalizm ? Myśl zawartą tu czasami można od Dawkinsa usłyszeć ale zawsze jakoś tak na boku, powtarza ją czasami w niepełnym kształcie przyparty do muru przez pytanie o dającą nadzieję i sens życia siłę religii. Tutaj jednak ta myśl jest podana w całej okazałości i ogólności jej należnej, bo przecież religia scala społeczeństwa tylko w oczach ludzi religijnych, my tak naprawdę wiemy że to jest niekonieczne, i że może dzielić (o czym też tu mówi). Ale w swoim bardziej ogólnym znaczeniu zdanie to ma już głębszy i zdecydowanie bardziej złowrogi przekaz. www.youtub(*)etailpage&v=N-TFIxW1d10#t=389s As for comfort I think once again I would come down to what is true and say that what I would really value is the truth rather that what's comforting and the truth rather than necessarily holds society together. A teraz pozostawiam wam, jako zadanie domowe, jakie to poglądy mogły by być racjonalne tzn. zgodne z prawdą materialną/rzeczywistością ale społecznie szkodliwe (czyli w tym znaczeniu nieracjonalne). Jak widać racjonalizm rozdwaja się tu na dwa nurty jeden utylitarny a drugi wywrotowy. Szkodliwość to mam na myśli (chociaż też ale nie przede wszystkim) w sensie dla obecnego establishmentu czy partii, religii itp... szerzej, szerzeeeej. Idzie o prawdę która jest (może być, czy taka jest?) szkodliwa dla ludzkich społeczeństw per se. I czy wtedy prawda taka przestaje być prawdą ex definitio ?  Niech ktoś się pobawi w ładne tłumaczenie, bo zdanie w brzmieniu angielskim i ustach Dawkinsa jest naprawdę powerful. www.youtube.com/watch?v=Pi6a04cil9E  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#1 2 na 2 bask (466 punktów) (zablokowany) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | Dawkind nie został precyzyjnie odczytany. Poniżej podaję dokładny cytat:
As for comfort I think once again I would come down to what is true and say that what I would really value is the truth rather that what's comforting and the truth rather than WHAT necessarily holds SOCIETIES together. |
| Marek222 (511 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | > Dawkind nie został precyzyjnie odczytany. Poniżej podaję dokładny cytat:tak zgadza się, ale już forum nie pozwoliło mi na zmianę posta.
Ignorant stupidity has become a proud badge of in-group solidarity. |
bask (466 punktów) (zablokowany) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | A teraz pozostawiam wam, jako zadanie domowe, jakie to poglądy mogły by być racjonalne tzn. zgodne z prawdą materialną/rzeczywistością ale społecznie szkodliwe (czyli w tym znaczeniu nieracjonalne).
NA PRZYKŁAD RACJONALNYM JEST ZAKŁADAĆ, IŻ PO NASZEJ ŚMIERCI NIE MA ŻADNEGO BYTU ŻADNEJ INNEJ EGZYSTENCJI. JEDNAKŻE UPWSZECHNIENIE TEGO POGLĄDU WŚRÓD MAS MOŻE BYĆ NIEWSKAZANE. POJAWIĆ WÓWCZAS MÓGŁBY SIĘ NA WIELKĄ SKALĘ RODZAJ NIHILISTYCZNEJ BEZNADZIEJI ZE SKUTKAMI RACZEJ NEGATYWNYMI NIŻ POZYTYWNYMI. W TYM WYPADKU NADZIEJA NA JAKĄŚ FORMĘ ŻYCIA PO ŚMIERCI WYNIKAJĄCA Z RELIGII JEST OWYM MARKSOWSKIM OPIUM, KTÓRE OSŁADZA TRUDY ŻYWOTA ZIEMSKIEGO, NADAJĄC MU SENS I CEL. |
#4 10 na 10 | zupełna (2507 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | >NA PRZYKŁAD RACJONALNYM JEST ZAKŁADAĆ, IŻ PO NASZEJ ŚMIERCI NIE MA ŻADNEGO BYTU ŻADNEJ INNEJ EGZYSTENCJI. JEDNAKŻE UPWSZECHNIENIE TEGO POGLĄDU WŚRÓD MAS MOŻE BYĆ NIEWSKAZANE. POJAWIĆ WÓWCZAS MÓGŁBY SIĘ NA WIELKĄ SKALĘ RODZAJ NIHILISTYCZNEJ BEZNADZIEJI ZE SKUTKAMI RACZEJ NEGATYWNYMI NIŻ POZYTYWNYMI. W TYM WYPADKU NADZIEJA NA JAKĄŚ FORMĘ ŻYCIA PO ŚMIERCI WYNIKAJĄCA Z RELIGII JEST OWYM MARKSOWSKIM OPIUM, KTÓRE OSŁADZA TRUDY ŻYWOTA ZIEMSKIEGO, NADAJĄC MU SENS I CEL.Czy możesz otworzyć oczy i dostrzec, że obecnie 97% ludzkości wyznaje religie uznające jakąś formę "życia po śmierci" i zapanował na wielką skalę rodzaj nihistycznej beznadziei, powodujący że ludzie ciągle mordują się wzajemnie jak żaden gatunek zwierzęcia. Pozostawiam tobie takie zadanie domowe |
#5 1 na 1 bask (466 punktów) (zablokowany) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | A skąd takie założenie że panuje na wielka skalę nihilistyczna beznadzieja? Ludzie walczą ze sobą z różnych powodów(są zwierzętami rozumnymi podlegającymi prawom darwinizmu) i fakt ten świadczy raczej o tym, iż nie są dotknięci ową nihilistyczną beznadzieją. Beznadzieja i do tego nihilistyczna skutkuje OTĘPIAŁĄ APATIĄ. |
#6 1 na 1 | maciek1aciek (9 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | >As for comfort I think once again I would come down to what is true and say that what I would really value is the truth rather that what's comforting and the truth rather than what necessarily holds societies together.
>Niech ktoś się pobawi w ładne tłumaczenie, bo zdanie w brzmieniu angielskim i ustach Dawkinsa jest naprawdę powerful.
John Stuart Mill w swoim dziele Utilitarianism wyraził to jeszcze lepiej:
"It is better [...] to be Socrates dissatisfied than a fool satisfied"
|
#7 5 na 5 | zupełna (2507 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | >A skąd takie założenie że panuje na wielka skalę nihilistyczna beznadzieja? Ludzie walczą ze sobą z różnych Skoro ludzie zabijają, niszczą, krzywdzą, wyzyskują, zniewalają, poniżają na rózne sposoby innych ludzi i wszystko co żyje to panuje nihilizm moralny mimo powszechności religii. Zatem wiara w życie pozagrobowe nie zapobiegła i nie zapobiega temuż nihilizmowi co sugerowałeś wcześniej. |
| diogenes (42753 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | > "It is better [...] to be Socrates dissatisfied than a fool satisfied"Wolę morał biblijny: pies żywy lepszy jest niźli lew zdechły.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
| Marek222 (511 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | > Skoro ludzie zabijają, niszczą, krzywdzą, wyzyskują, zniewalają, poniżają na rózne sposoby innych ludzi i wszystko co żyje to panuje nihilizm moralny mimo powszechności religii.A co to jest nihilizm moralny ? To brzmi jak ze słownika księdza katolickiego. Właśnie nihilizm moralny to jest to co wg. katolików mamy teraz, że ludzie odchodzą od wiary, a jedynie wiara jest tej moralności gwarantem. A teraz drugie: Ludzie zabijają się bo wierzą w odpowiedzialność zbiorową wobec Boga. Tzn. że Bóg karze za grzechy całe społeczności, ludzi żyjących blisko siebie niezależnie od tego czy należą to tej samej kultury, nawet tych którzy nie grzeszą, ukaże też ich wraz z rodzinami za grzech bezczynności wobec tego, więc to co robią jest obroną ich własnych rodzin/dzieci przed gniewem Boga spowodowanym przez innych.
Ignorant stupidity has become a proud badge of in-group solidarity. |
#10 4 na 4 | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | Najważniejsza jest prawda. Jeśli ludzie nie zaakceptują prawdy o rzeczywistości, prędzej czy później rzeczywistość ich zniszczy. Na przykład - jeśli mimo rozwoju techniki większość ludzkości będzie ćpać religie z uwagi na lęk przed śmiercią, w końcu przestaną kompletnie rozumieć świat w którym istnieją, tak odległe będą ich nartkotyczne wizje od tego co się dzieje. I wtedy całkiem prawdopodobny jest scenariusz, w którym nie mogąca dorosnąć ludzkość zniszczy się celowo, lub przez przypadek. |
#11 3 na 3 | perun (8610 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? |
> Pozostawiam tobie takie zadanie domoweMogą być trudności z jego rozwiązaniem. Niby jaki związek widzisz miedzy muzułmaninem rozrywającym się bombą w autobusie, a brakiem ''nihilistycznej beznadzieji'' ji?;o Przecież, gdyby ten biedny muzułmanin nie widział nadziei w życiu w niebie z 72 dziewicami to jak nic to beznadziejne życie na ziemi by go zabiło  coś mi tu nie pasuje  |
#12 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | . > >>>Skoro ludzie zabijają, niszczą, krzywdzą, wyzyskują, zniewalają, poniżają na rożne sposoby innych ludzi i wszystko co żyje to panuje nihilizm moralny mimo powszechności religii.> A co to jest nihilizm moralny?Hanna Świda - Zięba. 1. Nihilizm, relatywizm, permisywizm - ustalenia pojęciowe
a) Postawę "NIHILIZMU MORALNEGO" reprezentują, ci którzy świadomie uznają, że normy moralne nie powinny być regulatorami życia osobistego i społecznego, czyli zamiast wartości - moralność, eksponują inne wartości, takie jak: spontaniczność, siła i przewaga, moc, estetyka, skuteczność, korzyści. Te właśnie wartości mają sterować życiem, być kryterium oceny świata.
b) RELATYWIZM MORALNY - można mówić o paru odmianach relatywizmu - relatywizm poznawczy ( w różnych okresach historycznych, środowiskach, kręgach kulturowych istnieją odmienne kodeksy moralne. Czyn uznany w pewnych kręgach za niemoralny w innych jest obojętny lub wręcz godny pochwały - np. swoboda seksualna). Ten typ relatywizmu uznaje różnorodność i równouprawnienie odmiennych kodeksów moralnych. - Relatywizm etyczny - "jestem przekonany o słuszności mojego kodeksu moralnego, widzę jednak, że są ludzie równie przekonani o słuszności kodeksów o odmiennej treści, nie mam podstaw, by ich potępiać ani narzucać swoich norm. W imię suwerenności każdej jednostki, aprobuję inne kodeksy moralne". - Relatywizm kontekstualny - istnieją reguły określające w jakich sytuacjach norma obowiązuje a w jakich może być łamana, np. należało kłamać o stanie zdrowia choremu, kiedy był on skazany na rychłą śmierć, czy łamanie normy "nie zabijaj" podczas wojny.
c) PERMISYWIZM MORALNY - to po prostu tolerancja wobec łamania norm moralnych. Ludzi o postawie permisywnej charakteryzuje tzw. "pęknięcie" między uznaniem norm a reakcją na ich łamanie.Wojciech St. Mościbrodzki: www.google(*)vw-7u0elBs1lxg7Dx-UuZA&cad=rjaMariola Flis: www.google(*)VgIZUis6TcachsS5V3II6g&cad=rja> To brzmi jak ze słownika księdza katolickiego.Zdecydowanie słuszne podejrzenie. Kto sam określa się nihilistą moralnym? Tylko jakieś ekstremalne jednostki. Więc jest to tylko epitet katolickiej propagandy. > Właśnie nihilizm moralny to jest to co wg. katolików mamy teraz, że ludzie odchodzą od wiary, a jedynie wiara jest tej moralności gwarantem.Dokładnie Pan opisuje użycie tego epitetu, a także pokazuje jego użyteczność. Pozdrawiam. @@@ . |
#13 3 na 3 | zupełna (2507 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | Niby jaki związek widzisz miedzy muzułmaninem rozrywającym się bombą w autobusie, a brakiem ''nihilistycznej beznadzieji'' ji?;o Przecież, gdyby ten biedny muzułmanin nie widział nadziei w życiu w niebie z 72 dziewicami to jak nic to beznadziejne życie na ziemi by go zabiło  Odniosłam się do baskowej "nihilistycznej beznadzieji" grożącej nam z powodu braku wiary w życie wieczne. Osobiste moje doświadczenie jest takie, że brak wiary w wiekuiste szczęscie skutkuje zwiększona troską o życie własne i innych bo jest jedno i bezcenne. Nie ma wtedy wytłumaczenia na rozrywanie się granatem. |
#14 1 na 1 mbielecki (2227 punktów) (zablokowany) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? | > Najważniejsza jest prawda. Jeśli ludzie nie zaakceptują prawdy o rzeczywistości, prędzej czy później rzeczywistość ich zniszczy.Tak, to bardzo trafny pogląd. > Na przykład - jeśli mimo rozwoju techniki większość ludzkości będzie ćpać religie z uwagi na lęk przed śmiercią, w końcu przestaną kompletnie rozumieć świat w którym istnieją, tak odległe będą ich nartkotyczne wizje od tego co się dzieje. I wtedy całkiem prawdopodobny jest scenariusz, w którym nie mogąca dorosnąć ludzkość zniszczy się celowo, lub przez przypadek.Ta uwaga jest słuszna nie tylko dla "religii wyznawanej z uwagi na lęk przed śmiercią", ale wszelkich ideologii sprzecznych z rzeczywistością. Warto też uświadomić sobie, które ideologie wykazały się w historii największą siłą niszczącą. |
#15 1 na 1 | perun (8610 punktów) | Odp: Wywrotowy racjonalizm ? |
> Odniosłam się do baskowej "nihilistycznej beznadzieji" grożącej nam z powodu braku wiary w życie wieczne.> Osobiste moje doświadczenie jest takie, że brak wiary w wiekuiste szczęscie skutkuje zwiększona troską o życie własne i innych bo jest jedno i bezcenne. Nie ma wtedy wytłumaczenia na rozrywanie się granatem.> Ja niby napisałem to samo, tylko jak zwykle nie mogłem sie powstrzymać od użycia ironii. Takie zaboczenie mam.... nie wiem skąd toto się wzieło  |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|