Racjonalista - Strona głównaDo treści
czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
06-12-2014 19:43Jacek Głodzik (35558 punktów)czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
Ocena 6 na 6
Nasz ewangelizator Janek77 napisał niedawno:
Cytat:
Udowodnione jest naukowo na bazie kodu DNA, że pochodzimy od jednych Rodziców.

www.racjonalista.pl/forum.php/s,641451#w643610
Wielokrotnie dopytywany o źródła swojej wiedzy milczy jak zaklęty. Napisał tylko np. dziś:
Cytat:
O DNA założę osobny wątek. Wątek o DNA musi się zazębiać z Kreacjonizmem Ewolucyjnym, by był rozumiany kierunkowo i musi być zaczątkiem wielu nowych wątków więc nie może być rozmytym.

Nie chcę czekać dalej, wiec zakładam.
Co myślicie o ludzkości w liczbach przez ostanie setki tysięcy lat i miliony?
Mnie udało się odnaleźć takie dane:
archeowies(*)przodkow-zylo-12-mln-lat-temu/
www.pnas.org/content/107/5/2147.abstract
www.nytimes.com/2010/01/19/science/19human.html
W skrócie: źródła te mówią, iż naukowcy z Akademii Nauk USA oraz Uniwersytetu Utah w Salt Lake City (USA) na podstawie przeprowadzonych badań DNA oszacowali mniej-więcej stałą liczbę ludzi w okresie 1.2 miliona do kilku tysięcy lat temu, zawierającą się pomiędzy 20 i 60 tys osobników.

Kolega Fizyk gdzie indziej zaznacza, że populacja ludzkości nigdy nie spadła poniżej 10 tysięcy osobników:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,641451#w643720
a chwilowe zaniżenie do owych 10 tysięcy paleontolodzy łączą z wybuchem ponad 70 tys. lat temu superwulkanu Toba (ósmy, najwyższy stopień na skali VEI (Volcanic Explosivity Index - Indeks Eksplozywności Wulkanicznej).

Jak było naprawdę?
Zapraszam do dyskusji, również kol. Janka77 który niechybnie posiada jakąś wiedzę naukową, której my nie mamy.

PS Spójrzcie niżej - jak bardzo Adam i Ewa znani z obrazów są niepodobni do rzeczywistych pierwszych ludzi


Australopithecus afarensis
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 Dalej..
#1
06-12-2014 20:18
 Ocena 7 na 7
DyktaFon (9281 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
.
>PS Spójrzcie niżej - jak bardzo Adam i Ewa znani z obrazów są niepodobni do rzeczywistych pierwszych
>ludzi
Przesadzacie kolego. Jakby ten facet się ogolił, to by wyglądał całkiem całkiem. A jakby jeszcze ubrał się w stosowne szaty, to by za księdza mógł robić....

#2
06-12-2014 20:28
 Ocena 4 na 4
farmer (22440 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA

>PS Spójrzcie niżej - jak bardzo Adam i Ewa znani z obrazów są niepodobni do rzeczywistych pierwszych
>ludzi
>Australopithecus afarensis

Bo Ty "jakomś maupe" pokazujesz tak jakbyś obrazu nie widział w życiu. Nie miałeś plastyki w szkole czy co lub religii?



#3
06-12-2014 22:13
 Ocena 3 na 3
DyktaFon (9281 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi DyktaFon
>.
>>PS Spójrzcie niżej - jak bardzo Adam i Ewa znani z obrazów są niepodobni do rzeczywistych pierwszych
>>ludzi
>Przesadzacie kolego. Jakby ten facet się ogolił, to by wyglądał całkiem całkiem. A jakby jeszcze ubrał się w stosowne szaty, to by za księdza mógł robić....
>
Tym razem to ja przesadziłem... bo założyłem, że to facet... A przecież dziś jest równość.... Gender czy coś.... Przepraszam wszystkie panie na tym forum...

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi DyktaFon
> Gender czy coś.... Przepraszam wszystkie panie na tym forum...

Pocztą pantoflową doniesiono mi, że przeprosiny będą przyjęte. A teraz może coś ad meritum?

#5
06-12-2014 22:43
 Ocena 3 na 3
DyktaFon (9281 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> Gender czy coś.... Przepraszam wszystkie panie na tym forum...
>Pocztą pantoflową doniesiono mi, że przeprosiny będą przyjęte. A teraz może coś ad meritum?



Niestety, nie jestem biologiem i nie potrafię wiele mądrzejszych słów dodać na ten temat. Jedynie moje przypuszczenia: z legendą o Adamie i Ewie nie warto w ogóle dyskutować. Powstała w czasach, gdy ludzie mało wiedzieli o czymkolwiek, nie wspominając o umiejętności pisania. To jakby dyskutować z bajką o Babie Jadze i domku z piernika.

Ale z dużą ciekawością poczytam w tym wątku wypowiedzi mądrzejszych ode mnie

#6
06-12-2014 23:34
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
>Zapraszam do dyskusji
Ale na jaki temat?

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi DyktaFon
> Jedynie moje przypuszczenia: z legendą o Adamie i Ewie
> nie warto w ogóle dyskutować. Powstała w czasach, gdy ludzie
> mało wiedzieli o czymkolwiek, nie wspominając o umiejętności pisania.
> To jakby dyskutować z bajką o Babie Jadze i domku z piernika.

Niekoniecznie. Popatrz jak ładnie Żydzi piszą o momencie, gdy człowiek uzyskuje świadomość siebie, przemijania, potrzeby doskonalenia się, możliwość niwelowania cierpień itp.
Słowami kol. Darskide:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,643658#w644507

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi kulka_na_mole
>>Zapraszam do dyskusji
>Ale na jaki temat?

Jak było naprawdę. Ja nie znam wszystkich badań, z pewnością coś pominąłem.
A propos wcześniejszej rozmowy o przepięciach, tu są zwykłe przełączenia w systemie elektroenergetycznym, których człowiek na co dzień nie widzi, ale w gniazdku może poczuć:
www.youtube.com/watch?v=xmHZ3Fxeagc
www.youtube.com/watch?v=2XSHsFGE6XQ
www.youtube.com/watch?v=PdiJWQmSi0k
A tu trochę więcej fajerwerków - również w stanach awaryjnych:
www.youtube.com/watch?v=UF5EDV6T7es

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#9
07-12-2014 00:16
 Ocena 3 na 3
DyktaFon (9281 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>Niekoniecznie. Popatrz jak ładnie Żydzi piszą o momencie, gdy człowiek uzyskuje świadomość siebie, przemijania, potrzeby doskonalenia się, możliwość niwelowania cierpień itp.

Że ładnie, to się zgodzę... ale co to ma wspólnego z rzeczywistością i nauką? "Dom z piernika" też brzmi ładnie...

kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>>>Zapraszam do dyskusji
>>Ale na jaki temat?
>Jak było naprawdę. Ja nie znam wszystkich badań, z pewnością coś pominąłem.
Ale co było naprawdę? To ma być dyskusja o ewolucji czy o biblijnych Adamie i Ewie?

>A propos wcześniejszej rozmowy o przepięciach
Niezłe fajerwerki!
PS Czekam na dostawę nowego zasilacza do kompa.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi kulka_na_mole
> Ale co było naprawdę? To ma być dyskusja o ewolucji czy o biblijnych Adamie i Ewie?

Jak naprawdę kształtowała się krzywa liczby wszystkich ludzi na przestrzeni setek tysięcy lat. A przynajmniej w sposób zbliżony do prawdziwego.
Dyskusja o ewolucji.
Biblijny zapis o Adamie i Ewie nic o tym nie mówi, poza tym, że Janek77 dorabia do niego teorie 'naukowe'. Swoją drogą chciałbym je również poznać, jeśli w ogóle takowe są. Jego milczenie jest znamienne.

>PS Czekam na dostawę nowego zasilacza do kompa.

Pytanie, czy rzeczywiście zasilacz jest powodem. Trzymam kciuki

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi DyktaFon
> co to ma wspólnego z rzeczywistością i nauką? "Dom z piernika" też brzmi ładnie...

No właśnie, też chciałbym wiedzieć. Janek77: "Udowodnione jest naukowo na bazie kodu DNA, że pochodzimy od jednych Rodziców"

Pozdrawiam

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#13
07-12-2014 11:45
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Jak naprawdę kształtowała się krzywa liczby wszystkich ludzi na przestrzeni setek tysięcy lat.
Cytat:
Czy istnieją jednak metody sprawdzenia tego, ile osób żyło na Ziemi?

Zadaniem tym zajmuje się Population Reference Bureau (PRB) w Waszyngtonie. Wendy Baldwin, przedstawiciela instytucji mówi, że liczenie trzeba zacząć od momentu, kiedy na Ziemi pojawił się Homo sapiens, tj. ok. 50 tys. lat temu. Mamy zatem wyznaczony punkt startowy i końcowy; cały problem związany jest z tym, co działo się w międzyczasie:

- Nie mamy prawie żadnych danych o 99% tego okresu - mówi Baldwin, co oznacza, że eksperci muszą odwołać się do obliczeń szacunkowych. (źródło)


#14
07-12-2014 13:11
 Ocena 3 na 3
Christos (2696 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA

>Wielokrotnie dopytywany o źródła swojej wiedzy

Każda wiedza z jakiegoś pochodzi źródła. Jak pozbieram do kupy skojarzenia z tym co zdarzyło mi się oglądać, na 99 proc. twierdzę, że z natgeotv.com/pl/genealogiczne-drzewo/info O ile pamięć mnie nie myli, publiczna TV emitowała emitowała to ze dwa lata temu.
Cechą wspólną wszelkiej maści religijnych myślicieli konfrontujących dogmaty z wiedzą naukową jest pewna wybiórczość akceptacji formy przekazu. Jeśli narrator jakiegoś tam filmu popularnonaukowego mówi o Adamie i Ewie gdzieś w międzyzwrotnikowej Afryce, parę milionów lat wstecz, jest O.K. Jeśli jednak mówi o gatunku naczelnych w tym samym miejscu i czasie - error, system nie rozpoznaje formatu pliku.

No gods, no masters...I am who I am.

#15
07-12-2014 14:43
 Ocena 3 na 3
Christos (2696 punktów)Odp: czy Adam i Ewa byli pierwszymi ludźmi - dyskusja wokół badań DNA

>PS Spójrzcie niżej - jak bardzo Adam i Ewa znani z obrazów są niepodobni do rzeczywistych pierwszych ludzi


Posunę się dalej, są niepodobni nawet współczesnych homo sapiens!



No gods, no masters...I am who I am.

1 2 3 4 5 6 7 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365